ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 червня 2016 року м. Київ К/800/10205/16
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі
суддів: Леонтович К.Г., Васильченко Н.В., Калашнікової О.В.,
розглянувши у письмовому провадженні касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю „Альянс Поліграф" на постанову окружного адміністративного суду міста Києва від 15 грудня 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 23 березня 2016 року у справі № 826/16160/15 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю „Альянс Поліграф" до Київської міської митниці ДФС України, Головного управління Державної казначейської служби України в м. Києві про визнання протиправними дій та стягнення коштів, -
в с т а н о в и л а :
У серпні 2015 року товариство з обмеженою відповідальністю „Альянс Поліграф" звернулося в суд з позовом до Київської міської митниці Державної фіскальної служби України, Головного управління Державної казначейської служби України у м.Києві, в якому просило: визнати протиправною відмову Київської міської митниці ДФС України №3602/10/26-70-2501-02 від 10 червня 2015 року про повернення коштів; стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України в м. Києві на користь позивача надмірно сплаченого ввізного мита у розмірі 19 531,18 грн..
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачами протиправно не повернуті позивачу надмірно зараховані до бюджету митні платежі, чим порушені права та інтереси позивача.
Постановою окружного адміністративного суду міста Києва від 15 грудня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 23 березня 2016 року, заявлений позов задоволений частково. Визнані протиправними дії Київської міжрегіональної митниці ДФС щодо відмови товариству з обмеженою відповідальністю „Альянс Поліграф" у поверненні надмірно сплаченого ввізного мита, оформленої листом №3602/10/26-70-2501-02 від 10 червня 2015 року. Позов в іншій частині залишений без задоволення,
Не погоджуючись з ухваленими по справі рішеннями товариство з обмеженою відповідальністю „Альянс Поліграф" звернулася до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення апеляційного суду, змінити постанову суду першої інстанції в частині відмови у стягненні з Державного бюджету надмірно сплаченого ввізного мита, прийняти в цій частині нову постанову про задоволення позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, матеріали касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що відсутні підстави для скасування судових рішень, а касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивачем 22.07.2013 подана до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів митна декларація №100270000/2013/204297 для митного оформлення товарів, ввезених на територію України за договором від 22.02.2011 р. №2-2011.
Управління митної вартості, класифікації товарів та заходів регулювання ЗЕД Київської міжрегіональної митниці Міндоходів рішенням від 28.08.2013 №КТ-100000000-0084-2013 була здійснена перекласифікація товару за УКТ ЗЕД з коду 3814009090 на код 3402909000.
Враховуюче прийняте Київською міжрегіональною митницею Міндоходів рішення від 28.08.2013 року №КТ-100000000-0084-2013 про визначення коду товару, позивачем була подана до контролюючого органу митна декларація від 16.09.2013 №100270000/2013/208148, відповідно до якої товару „Змивка для друкарських фарб та лаку ExPress V60 Wash" присвоєний код за УКТ ЗЕД 3402909000 та нараховане мито за ставкою 6,5% у сумі 19531,18 грн..
Разом з тим, постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.12.2014 р. у справі №826/16274/13-а, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 26.02.2015 р, визнане протиправним та скасоване рішення Київської міжрегіональної митниці Міндоходів про визначення коду товару від 28.08.2013 №КТ-100000000-0084-2013.
З урахуванням вищенаведених судових рішень позивач звернувся до митного органу із заявою від 12.05.2015 року з вимогою про повернення надміру сплаченого мита у сумі 19531,18 грн..
Листом від 10.06.2015 №3602/10/26-70-25-01-02 відповідач повідомив позивача, що правові підстави для повернення позивачу із Державного бюджету України коштів переплати у вказаному розмірі відсутні.
Суди першої та апеляційної інстанції. задовольняючи частково позовні вимоги послалися на ті обставини, що за наявності рішень судів, якими визнане протиправним та скасоване рішення Митниці про про визначення коду товару та заяви Товариства, поданої до Митниці у встановленому порядку про повернення коштів, Митниця не виконала процедурних обов'язків щодо дій, покладених на неї нормами митного та податкового законодавства, тому така бездіяльність митного органу є протиправною. Щодо позовних вимог про стягнення з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у місті Києві надмірно сплачених сум у розмірі 19531,18 грн., позивачем не обґрунтовано протиправність рішення, дії чи бездіяльності ГУ ДКС України в місті Києві щодо не перерахування з Держаного бюджету України надмірно зарахованих коштів, з огляду на те, що таке повернення можливо із додержанням відповідної процедури, тільки на підставі висновку митниці, який на адресу органу казначейської служби не надходив, тому заявлена вимога є передчасною та такою, що не підлягає задоволенню.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанції виходячи з наступного.
Відповідно ст.301 Митного кодексу України, повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України. Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Згідно ст. 43 ПК України, помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та ст.301 МК України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
При цьому, платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів відповідно ч.2 ст.45 Бюджетного кодексу України веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України, та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Згідно п.5 наказу Міністерства доходів і зборів України, Міністерства фінансів України від 30.12.2013 року №882/1188, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.01.2014 року за №146/2492 „Про затвердження Порядку взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань" повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом Міндоходів на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Аналізуючи вищенаведені законодавчі норми та встановлені обставини справи колегія суддів вважає обґрунтованим висновки судів першої та апеляційної інстанції, що позивач вчинив усі залежні від нього дії для повернення надмірно сплачених коштів, проте митним органом всупереч нормам діючого законодавства не проведена відповідна відповідна перевірка та не вчинені передбачені законодавчими нормами дії. що привело до протиправної бездіяльності митниці.
Щодо позовних вимог про стягнення з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у місті Києві надмірно сплачених сум митних платежів у розмірі 19531,18 грн. колегія суддів вважає обґрунтованими висновки судів попередніх інстанцій, що позивачем не обґрунтована протиправність рішення, дії чи бездіяльності ГУ ДКС України в місті Києві щодо не перерахування з Держаного бюджету України надмірно зарахованих коштів,
Разом з тим, судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що повернення дповідної процедури тільки на підставі висновку митниці, який на адресу органу казначейської служби не надходив.
З урахуванням наведеного заявлена вимога про стягнення з Державного бюджету України через ГУ ДКС України в місті Києві на користь позивача суми надмірно сплаченого ввізного мита у розмірі 19531,18 грн. є передчасною та такою, що не підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене, суди першої та апеляційної інстанції дійшли до вірного висновку про наявність підстав часткового задоволення позовних вимог.
Відповідно ст.224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З урахуванням викладеного, судами першої та апеляційної інстанції винесені законні і обґрунтовані рішення, постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю „Альянс Поліграф" залишити без задоволення.
Постанову окружного адміністративного суду міста Києва від 15 грудня 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 23 березня 2016 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст.237-239 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: