ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 червня 2016 року Справа № 876/6070/15
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :
головуючого судді Большакової О.О.,
суддів Глушка І.В., Гуляка В.В.,
з участю секретаря судового засідання Малетич М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТД Міжрегіональні ресурси» до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «ТД Міжрегіональні ресурси» на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 13 травня 2015 року,
В С Т А Н О В И В :
Товариство з обмеженою відповідальністю «ТД Міжрегіональні ресурси» (далі - ТзОВ «ТД Міжрегіональні ресурси») звернулося з позовом до Державної фіскальної служби України (далі - ДФС України) про скасування рішення про застосування фінансових санкцій № 000351 від 09 квітня 2015 року.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 13 травня 2015 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Із таким судовим рішенням не погодилося ТзОВ «ТД Міжрегіональні ресурси», подавши апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову про задоволення позову. Зокрема, апелянт зазначив, що оскаржуваним рішенням до позивача було безпідставно застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу в сумі 17000 грн. за зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного збору. Висновки, викладені в акті перевірки, не відповідають фактичним обставинам справи. Вилучені під час перевірки алкогольні напої відносяться до імпортованої алкогольної продукції, що була попередньо ввезена на територію України іншими суб'єктами господарської діяльності та була закуплена позивачем у офіційних імпортерів, що підтверджується відповідними первинними документами. Контролюючим органом помилково застосовано положення абзацу 4 пункту 226.9 статті 226 Податкового кодексу України, оскільки такі положення повинні застосовуватись лише до алкогольної продукції, виробленої на митній території України, і не можуть бути застосовані до імпортованої алкогольної продукції, оскільки для неї дата розливу не є датою визначення ставки акцизного податку. Вважає, що виявлена перевіркою алкогольна продукція була маркована акцизними марками встановленого зразка, а суми акцизного податку, зазначені на акцизних марках, відповідали встановленим на той час ставкам акцизного податку, оскільки при перевезенні товару через митний кордон України митні органи здійснили митний контроль, за результатами якого товар потрапив на митну територію України, водночас акцизний податок був сплачений імпортерами відповідно до вимог чинного законодавства. Правильність застосування ставок акцизного податку вказаних в акті перевірки алкогольних напоїв була перевірена під час їх ввезення на митну територію України.
У судовому засіданні представник апелянта ОСОБА_1 підтримала апеляційну скаргу та дала пояснення аналогічні викладеним у ній доводам.
Відповідач у судове засідання повторно не зявився, заперечень на апеляційну скаргу подано не було.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника, вивчивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, ТзОВ «ТД Міжрегіональні ресурси» зареєстроване як юридична особа Ківерцівською районною державною адміністрацією Волинської області 14 червня 2007 року, що підтверджується довідкою АА № 847779 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України від 4 липня 2007 року.
Відповідно до ліцензії № 005358 від 6 липня 2012 року, виданої Департаментом контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України, ТзОВ «ТД Міжрегіональні ресурси» здійснює оптову торгівлю алкогольними напоями, крім сидру та перрі (без додання спирту), вітчизняного та імпортного виробництва.
Судом встановлено, що з 26 по 31 грудня 2014 року головними державними ревізорами-інспекторами Головного управління ДФС у Рівненській області на підставі наказу від 25.12.2014 року (а.с. 6), направлень від 25.12.2014 року № 58 (а.с. 7) та № 59 (а.с. 8) проведено фактичну перевірку з питань дотримання вимог законодавства в сфері обігу алкогольних напоїв ТзОВ «ТД Міжрегіональні ресурси» в місці зберігання оптових партій алкогольних напоїв за адресою: м. Рівне, вул. Млинівська, 20, про що складено відповідний акт № 000019 (а.с. 9-12).
Як зазначив податковий орган в акті перевірки, для алкогольних напоїв використовуються марки із зазначенням суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, з точністю до тисячного знака, яка відповідає сумі, визначеній з урахуванням діючих на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари. Однак при перевірці виявлено факт зберігання позивачем наступної алкогольної продукції:
- ром «El Dorado White», місткістю 0,7 л., міцністю 37,5 % оборотів, дата розливу 11.10.2012 року, виробник «Demerara Distillers Europe B.V.», маркований МАП ААББ000166 07/14 18,514 грн., сума акцизного податку на дату розливу (11.10.2012 року) становила 12,041 грн.;
- ром «El Dorado Dark», місткістю 0,7 л., міцністю 37,5 % оборотів, дата розливу 26.02.2012 року, марка акцизного податку АААК 004768 05/13 12,991 грн., сума акцизного податку на дату розливу становить 11,057 грн.;
- віскі бурбон «Jonni Drum Blak Label», місткістю 0,75 л., міцністю 43% оборотів, дата розливу 30.01.2013 року, марка акцизного податку ААБГ 000039 10/13 15,961 грн., сума акцизного податку на дату розливу становить 14,793 грн.;
- віскі бленд «Tullamore Dew» місткістю 0,5 л, міцністю 40% оборотів, дата розливу 27.11.2012 року, марка акцизного податку ААБІ 009362 09/13 9,898 грн., сума акцизного податку на дату розливу становить 9,174 грн;
- віскі «ОСОБА_2 ОСОБА_3», місткістю 1,0 л., міцністю 40% оборотів, дата розливу 11.12.2008 року, марка акцизного податку АААР 343204 09/12 18,348 грн., сума акцизного податку на дату розливу становить 8,600 грн.
В ході перевірки встановлено порушення абзацу 3 частини четвертої статті 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме: факт зберігання алкогольних напоїв імпортного виробництва в кількості 21 пляшка на загальну суму 2401,61 грн., маркованих марками акцизного податку, які на момент розливу алкогольної продукції не були виготовлені, а тому вважаються немаркованими.
За результатами перевірки ДФС України 09 квітня 2015 року прийнято рішення про застосування фінансових санкцій № 000351, яким застосовано до позивача фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 17000 грн. за зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку (а.с. 14).
Колегія суддів апеляційного суду не погоджується з висновками суду першої інстанції про порушення позивачем вимог чинного законодавства з таких підстав.
Спеціальним Законом, який визначає основи державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України, є Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР (далі - Закон № 481/95-ВР).
Відповідно до абзацу 3 частини четвертої статті 11 Закону № 481/95-ВР алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.
Згідно із підпунктами 14.1.107, 14.1.109 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України марка акцизного податку - спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів. Маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів - наклеювання марки акцизного податку на пляшку (упаковку) алкогольного напою чи пачку (упаковку) тютюнового виробу в порядку, визначеному КМ України щодо виробництва, зберігання та продажу марок акцизного податку.
Підпунктом 213.1.3 пункту 213.1 статті 213 Податкового кодексу України встановлено, що об'єктами оподаткування акцизним податком є операції з ввезення підакцизних товарів (продукції) на митну територію України.
Пунктом 218.1 статті 218 Податкового кодексу України передбачено, що суми податку з товарів (продукції), які ввозяться на митну територію України, що підлягають сплаті, визначаються платниками податку самостійно, виходячи з об'єктів оподаткування, бази оподаткування та ставок цього податку.
Водночас, підпунктом 222.2.2 пункту 222.2 статті 222 Податкового кодексу України встановлено, що у разі ввезення маркованої підакцизної продукції на митну територію України податок сплачується під час придбання марок акцизного податку з доплатою (у разі потреби) на день подання митної декларації.
Таким чином, для імпортованої маркованої продукції передбачено перший строк сплати податку під час придбання марок акцизного податку, а остаточний розрахунок та строк сплати акцизного податку припадає на день подання митної декларації до митного органу.
Отже, дата подання митної декларації до митного органу і є датою визначення ставки для сплати акцизного податку з імпортованої маркованої алкогольної продукції, а не дата розливу цієї продукції.
Таке правило сплати податку при імпорті алкогольних виробів є ідентичним правилу для всієї імпортованої продукції, визначеним у пункті 216.4 статті 216 Податкового кодексу України, яким встановлено, що датою виникнення податкових зобов'язань у разі ввезення підакцизних товарів (продукції) на митну територію України є дата подання митному органу митної декларації для митного оформлення або дата нарахування такого податкового зобов'язання митним органом у визначених законодавством випадках.
Абзацом 4 пункту 226.9 статті 226 Податкового кодексу України визначено, що вважаються такими, що немарковані: алкогольні напої та тютюнові вироби з підробленими марками акцизного податку, а також алкогольні напої з марками акцизного податку, на яких зазначення суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.
Разом з тим, до імпортованої алкогольної продукції встановлено спеціальний порядок визначення ставки податку.
Так, згідно із підпунктом 222.2.2 пункту 222.2 статті 222 Податкового кодексу України ставка податку визначається не на день розливу такої продукції, а на день подання митної декларації. А тому, положення абзацу 4 пункту 226.9 статті 226 Податкового кодексу України повинні застосовуватись лише до алкогольної продукції, виробленої на митній території України, і не можуть бути застосовані до імпортованої алкогольної продукції, тому що для неї дата розливу не є датою визначення ставки акцизного податку.
Як встановлено в судовому засіданні алкогольні напої, які зберігалися позивачем і зазначені в акті перевірки, є імпортованими товарами, що були попередньо ввезені на територію України іншими суб'єктами господарської діяльності та були закуплені ТзОВ «ТД Міжрегіональні ресурси» у офіційних імпортерів, що підтверджується наданими до матеріалів справи документами.
Абзацом 8 пункту 17 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1251 (далі - Положення) встановлено, що у разі порушення порядку маркування ввезених алкогольних напоїв і тютюнових виробів та/або сплати податку не в повному обсязі товар не допускається до митного оформлення і ввезення його на митну територію України забороняється.
Відповідно до пункту 19 Положення наявність в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пляшці (упаковці) алкогольного напою та пачці (упаковці) тютюнового виробу є однією з умов для ввезення на митну територію України і продажу таких товарів споживачам, а також підтвердженням сплати акцизного податку та легальності ввезення товарів.
У разі виявлення фактів ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування та продажу на митній території України алкогольних напоїв і тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка контролюючі органи вилучають такі товари з вільного обігу та подають відповідні матеріали до суду для винесення постанови про їх вилучення в дохід держави (конфіскацію). Таким чином, з вищевикладеного слідує, що наявність марок акцизного податку та правильність застосування ставок акцизного податку спірних алкогольних напоїв, які закуплені ТзОВ «ТД Міжрегіональні ресурси», були вже перевірені органами державної митної служби під час їх ввезення на митну територію України.
Отже, оскільки продукція, яка досліджувалася під час перевірки податковим органом, є імпортованою та завезена на митну територію України, сума акцизного податку сплачена імпортерами згідно з нормами чинного законодавства на момент оформлення вантажно-митних декларацій, дотримано усі істотні норми щодо імпортованого товару, відсутні підстави для застосування щодо позивача фінансових санкцій.
Враховуючи викладене, оскаржуване рішення № 000351 від 09 квітня 2015 року є протиправним і його слід скасувати.
За таких підстав рішення суду першої інстанції про відмову в задоволенні позову підлягає скасуванню, з прийняттям нового рішення - про задоволення позовних вимог ТзОВ «ТД Міжрегіональні ресурси».
Керуючись ч. 3 ст. 160, ст.ст. 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В :
апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ТД Міжрегіональні ресурси» задовольнити. Скасувати постанову Волинського окружного адміністративного суду від 13 травня 2015 року у справі № 803/790/15-a.
Прийняти нову постанову, якою позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «ТД Міжрегіональні ресурси» задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Державної фіскальної служби України про застосування фінансових санкцій № 000351 від 09 квітня 2015 року.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя О.О. Большакова
Судді І.В. Глушко
ОСОБА_4
Повний текст виготовлено 14 червня 2016 року.