Ухвала суду № 58327489, 09.06.2016, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.06.2016
Номер справи
803/3844/15
Номер документу
58327489
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 червня 2016 року Справа № 876/975/16

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :

головуючого судді Каралюса В.М.,

суддів: Затолочного В.С., Матковської З.М.,

за участі секретаря судового засідання Керод Х.І.,

та за участі осіб:

від відповідача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_2 обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 05 січня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_3 з обмеженою відповідальністю Захід Трейд до ОСОБА_2 обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, -

В С Т А Н О В И В:

В грудні 2015 року позивач ОСОБА_3 з обмеженою відповідальністю Захід Трейд звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача ОСОБА_2 обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області, в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення відповідача № 1 про виключення позивача з реєстру субєктів соціального режиму оподаткування від 12.11.2015.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 05 січня 2016 року адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано рішення ОСОБА_2 обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про виключення сільськогосподарського підприємства ОСОБА_3 з обмеженою відповідальністю «Захід Трейд» з реєстру субєктів спеціального режиму оподаткування від 12 листопада 2015 року № 1.

Не погодившись із таким рішенням суду першої інстанції, його оскаржив відповідач, який в поданій апеляційній скарзі, покликаючись на те, що оскаржувана постанова винесена з неправильним застосуванням норм матеріального та неповним зясуванням обставин, що мають значення для справи, в звязку з чим просить таку скасувати та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги покликається на те, що при проведенні ОСОБА_2 ОДПІ камеральних перевірок податкових декларацій з податку на додану вартість (спеціальний режим оподаткування діяльності у сфері сільського господарства), поданих ТзОВ «Захід Трейд» за серпень-вересень 2015 року, були встановлені порушення пункту 209.6 статті 209 Податкового кодексу України (ПК України), зокрема підприємством не досягнуто питомої ваги вартості сільськогосподарських товарів/послуг не менш як 75 відсотків, та у звязку з тим, що платником самостійно не вжито заходів щодо подання заяви за формою № 3-РС, рішенням від 12.11.2015 року № 1 позивача правомірно виключено з реєстру субєктів спеціального режиму оподаткування.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника відповідача на підтримання вимог апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що в задоволенні апеляційної скарги слід відмовити, виходячи з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, товариство з обмеженою відповідвальністю «Захід Трейд» з 26.12.2012 року зареєстроване як юридична особа, з 27.12.2012 року перебуває на обліку у ОСОБА_2 ОДПІ, з 01.05.2013 року зареєстровано платником податку на додану вартість (ПДВ), а з 01.07.2014 року зареєстроване субєктом спеціального режиму оподаткування, до видів діяльності якого за КВЕД-2010 відносяться: « 209.17.1 вирощування зернових та технічних культур; 209.17.2 овочівництво, декоративне садівництво та вирощування продукції розсадників; 209.17.4 розведення великої рогатої худоби; 209.17.6 розведення свиней», що підтверджується витягом з підсистеми «Реєстрація ПП» автоматизованої інформаційної системи «Податковий блок» ОСОБА_2 ОДПІ.

Рішенням ОСОБА_2 ОДПІ від 12.11.2015 року № 1, на підставі довідки відділу оподаткування юридичних осіб від 12.11.2015 року № 188/15-11/1 та у звязку з тим, що питома вага несільськогосподарських товарів (послуг) протягом попередніх 12 послідовних податкових періодів перевищує 25%, відповідно до пункту 209.11 статті 209 ПК України виключено сільськогосподарське підприємство ТзОВ «Захід Трейд» з реєстру субєктів спеціального режиму оподаткування.

З довідки відділу оподаткування юридичних осіб ОСОБА_2 ОДПІ від 12.11.2015 року № 188/15-11/1 вбачається, що вказаним відділом проведено аналіз податкової звітності ТзОВ «Захід Трейд» та встановлено, що платник подає податкові декларації з ПДВ протягом періоду з 01.09.2014 року по 01.08.2015 року з такими показниками: відповідно до додатку 9 обсяг постачання (без ПДВ) сільськогосподарських товарів/послуг за серпень 2015 року становить 23,29%, за вересень 2015 року 68,59%, що також підтверджується податковими деклараціями з ПДВ за серпень, вересень 2015 року з додатками 9 «Розрахунок питомої ваги вартості сільськогосподарських товарів/послуг до вартості всіх товарів/послуг (ДС9)».

Відповідно до пункту 209.1 статті 209 Податкового кодексу України резидент, який провадить підприємницьку діяльність у сфері сільського і лісового господарства та рибальства та відповідає критеріям, встановленим у пункті 209.6 цієї статті (далі - сільськогосподарське підприємство), може обрати спеціальний режим оподаткування.

Пунктом 209.6 статті 209 цього ж Кодексу передбачено, що сільськогосподарським вважається підприємство, основною діяльністю якого є постачання вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих основних фондах, а також на давальницьких умовах, в якій питома вага вартості сільськогосподарських товарів/послуг становить не менш як 75 відсотків вартості всіх товарів/послуг, поставлених протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно.

В силу дії норми пункту 209.11 ст. 209 ПК України якщо суб'єкт спеціального режиму оподаткування поставляє протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно несільськогосподарські товари/послуги, питома вага яких перевищує 25 відсотків вартості всіх поставлених товарів/послуг, то: а) на таке підприємство не поширюється спеціальний режим оподаткування, встановлений цією статтею. Таке підприємство зобов'язане визначити податкове зобов'язання з цього податку за підсумками звітного податкового періоду, в якому було допущено таке перевищення, і сплатити податок до бюджету в загальному порядку; б) контролюючий орган виключає таке підприємство з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування та може повторно включити його до такого реєстру після закінчення наступних 12 послідовних звітних податкових періодів за наявності підстав, визначених цією статтею; в) таке підприємство вважається платником зазначеного податку на загальних підставах з першого числа місяця, в якому було допущено таке перевищення.

Пунктом 6.11 розділу VI «Реєстрація платників податку на додану вартість як спеціального режиму оподаткування» Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 року № 1130(зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2014 року за № 1456/26233) (з наступними змінами та доповненнями) визначено, що якщо суб'єкт спеціального режиму оподаткування поставляє протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно несільськогосподарські товари/послуги, питома вага яких перевищує 25 відсотків вартості всіх поставлених товарів/послуг, то: на таке підприємство не поширюється спеціальний режим оподаткування, встановлений статтею 209 розділу V Кодексу. Таке підприємство зобов'язане визначити податкове зобов'язання з цього податку за підсумками звітного податкового періоду, в якому було допущено таке перевищення, і сплатити податок до бюджету в загальному порядку; контролюючий орган виключає таке підприємство з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування та може повторно включити його до такого реєстру після закінчення наступних 12 послідовних звітних податкових періодів за наявності підстав, визначених статтею 209 розділу V Кодексу та цим Положенням; таке підприємство вважається платником ПДВ на загальних підставах з першого числа місяця, в якому було допущено таке перевищення.

Згідно із пунктом 6.13 вказаного Положення у випадку, визначеному пунктом 6.11 цього розділу, не пізніше 20 календарного дня з моменту досягнення перевищення сільськогосподарське підприємство зобов'язане подати до контролюючого органу, в якому воно зареєстроване як суб'єкт спеціального режиму оподаткування, заяву про зняття з реєстрації як субєкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість за формою N 3-РС (додаток 9), а також заяву про реєстрацію як платника податку на додану вартість на загальних умовах за формою № 1-ПДВ.

Разом з тим, згідно з 6.14 цього ж Положення, якщо сільськогосподарське підприємство не подає заяви (заяв) у строки, встановлені пунктом 6.13 цього розділу, та контролюючий орган за результатами документальної невиїзної перевірки (на підставі поданих податкових декларацій), планової або позапланової виїзної перевірки встановить факт перевищення, то незалежно від строку, який пройшов із часу досягнення перевищення, контролюючий орган приймає рішення про виключення сільськогосподарського підприємства з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування за формою № 6-РРС (додаток 10). На підставі такого рішення контролюючий орган виключає сільськогосподарське підприємство з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування, проводить реєстрацію такого підприємства як платника ПДВ на загальних умовах за процедурами перереєстрації.

Із системного аналізу вказаних нормативно-правових актів випливає, що у випадку недотримання суб'єктом спеціального режиму оподаткування вимог пункту 209.11 статті 209 ПК України (тобто, якщо платник поставляє протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно несільськогосподарські товари/послуги, питома вага яких перевищує 25 відсотків вартості всіх поставлених товарів/послуг) та за умови неподання ним заяви про зняття з реєстрації як субєкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість за формою № 3-РС, контролюючий орган приймає рішення про виключення сільськогосподарського підприємства з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування за формою № 6-РРС виключно за результатами документальної невиїзної перевірки (на підставі поданих податкових декларацій), планової або позапланової виїзної перевірки, оформленої відповідним актом, що встановить факт перевищення.

Разом з тим, ОСОБА_2 ОДПІ прийняла оскаржуване рішення від 12.11.2015 року № 1 за формою № 6-РРС без попереднього проведення документальної невиїзної перевірки, планової або позапланової виїзної перевірки, оформленої відповідним актом, чим порушила вимоги пункту 6.14 розділу VI «Реєстрація платників податку на додану вартість як спеціального режиму оподаткування» Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 року № 1130 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2014 року за № 1456/26233) (з наступними змінами та доповненнями). Разом з тим, податковий орган лише в межах перевірки міг встановити недотримання платником вимог пункту 209.11 статті 209 ПК України, що було б підставою для його виключення з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування.

Крім того, колегія суддів звертає увагу на те, що в додатку 9 «Розрахунок питомої ваги вартості сільськогосподарських товарів/послуг до вартості всіх товарів/послуг (ДС9)» податкової декларації з ПДВ за листопад 2015 року позивач задекларував питому вагу обсягу постачання сільськогосподарських товарів/послуг 76,15%.

Таким чином, у звязку із порушенням відповідачем процедури прийняття оскаржуваного рішення, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про визнання протиправним та скасування рішення ОСОБА_2 ОДПІ про виключення сільськогосподарського підприємства ТзОВ «Захід Трейд» з реєстру субєктів спеціального режиму оподаткування від 12.11.2015 року № 1.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування постанови колегія суддів не вбачає і вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.

Враховуючи вищенаведене та керуючись ч. 3 ст. 160, ст.ст. 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 05 січня 2016 року у справі № 803/3844/15 без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення ухвали в повному обсязі.

Головуючий суддя В.М. Каралюс

суддя В.С. Затолочний

суддя З.М. Матковська

повний текст ухвали виготовлений 12.06.2016