Головуючий у 1 інстанції - Чекменьов Г.А.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 червня 2016 року справа №805/6784/14
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі:
Головуючого судді: Васильєвої І.А.
Суддів Василенко Л.А.
ОСОБА_2
Розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Дзержинського комунального підприємства «Дзержинськжитлосервіс» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 03 липня 2014 року у справі № 805/6784/14 за позовом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Дзержинського комунального підприємства «Дзержинськжитлосервіс» про стягнення заборгованості з штрафних санкцій в розмірі 5 100,00 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» (далі позивач, ДП «НЕК «Укренерго») звернулося до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Дзержинського комунального підприємства «Дзержинськжитлосервіс» (далі відповідач, ДКП «Дзержинськжитлосервіс» ) про стягнення заборгованості з штрафних санкцій в розмірі 5 100,00 грн. (арк. справи 35-36).
03 липня 2014 року Донецьким окружним адміністративним судом винесено постанову, якою вищенаведений адміністративний позов задоволено, стягнуто з Дзержинського комунального підприємства «Дзержинськжитлосервіс» штрафні санкції за постановою позивача від 20 грудня 2013 року № 02/10-02-217 у розмірі 5 100,00 грн. (арк. справи 1-2).
Не погодившись із даним рішенням суду першої інстанції відповідач звернувся до Донецького апеляційного адміністративного суду із апеляційною скаргою, в доводах якої зазначив, що не визнає позовні вимоги, а також повністю не визнає акт перевірки № 02/18-03-364/60 від 05 грудня 2013 року, припис № 02/18-03-190/29 від 05 липня 2013 року та постанову № 02/10-02-217 про накладення штрафу у розмірі 5 100,00 грн., оскільки виконавцем житлово-комунальних послуг, якому передані функції по утриманню будинків та прибудинкових територій, а отже й відповідачем по даній справі, який повинен нести відповідальність за порушення законодавства з електроенергетики є Приватне підприємство «ІРД» Дзержинська філія «Техноком» у відповідності до укладеного 25 березня 2012 року між Дзержинською міською радою (власником житлового фонду міста) та Приватним підприємством «ІРД» Дзержинська філія «Техноком» договору на утримання житлових будинків та прибудинкової території у м. Дзержинську. Саме з цих підстав припис та постанова державного інспектора з енергетичного нагляду у Донецькій області апелянтом не виконані.
На підставі чого останній просив суд задовольнити апеляційну скаргу, скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду від 03 липня 2014 року та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу у задоволенні вимог про стягнення з відповідача штрафу в розмірі 5 100,00 грн. (арк. справи 9-11).
25 січня 2016 року на адресу Донецького апеляційного адміністративного суду від Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» надійшли заперечення на апеляційну скаргу, в яких останній просив суд залишити апеляційну скаргу ДКП «Дзержинськжитлосервіс» без задоволення, а постанову Донецького окружного адміністративного суду без змін, оскільки відповідачем ані припис № 02/18-03-190/29 від 05 липня 2013 року, ані постанова № 02/10-02-217 від 20 грудня 2013 року про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання в порядку адміністративного судочинства не оскаржувались, а отже і припис, і постанова про накладення штрафу є чинними та підлягають виконанню (арк. справи 76-78).
В судове засідання сторони не прибули, належним чином повідомлені про розгляд справи. Від представника позивача надійшла заява про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідно до вимог ст. 197 КАС України, апеляційний розгляд здійснюється в порядку письмового провадження.
Спірним питанням у даній справі є правомірність вимог позивача про стягнення з відповідача заборгованості з штрафних санкцій в розмірі 5 100,00 грн. на підставі постанови позивача від 20 грудня 2013 року № 02/10-02-217.
Відповідно до вимог частини 1 статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.
Колегія суддів апеляційної інстанції, дослідивши доводи апеляційної скарги та письмові заперечення, що містяться в матеріалах адміністративної справи встановила наступне.
Правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі визначені Законом України «Про електроенергетику» від 16 жовтня 1997 року № 575/97-ВР.
Згідно статті 5 Закону державна політика в електроенергетиці базується на таких принципах, зокрема, створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07 серпня 1996 року № 929 «Про посилення контролю за режимами споживання електричної і теплової енергії» затверджено Положення «Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної теплової енергії» (далі Положення).
Відповідно до пункту 1 Положення, державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).
Основні правові, економічні та організаційні засади діяльності на об'єктах сфери теплопостачання та відносини, пов'язані з виробництвом, транспортуванням, постачанням та використанням теплової енергії з метою забезпечення енергетичної безпеки України, підвищення енергоефективності функціонування систем теплопостачання, створення і удосконалення ринку теплової енергії та захисту прав споживачів та працівників сфери теплопостачання визначені Законом України «Про теплопостачання» від 02 червня 2005 року за № 2633-IV.
У відповідності до пункту 2 частини 1 статті 31 наведеного Закону уповноважені органи застосовують до суб'єктів господарювання штрафні санкції, зокрема, за невиконання (ухилення від виконання) або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України або центрального органу виконавчої влади з державного енергетичного нагляду, або національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, - у розмірі до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Суми штрафів, що накладаються органами центрального органу виконавчої влади з державного енергетичного нагляду та органами державного регулювання, перераховуються до Державного бюджету України.
Згідно пункту 11 частини 1 статті 31 Закону штрафні санкції, передбачені частиною 1 цієї статті, застосовуються в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Такий порядок визначено Положенням «Про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання», затвердженого постановою КМУ від 21 липня 1999 року за № 1312 .
Згідно із пунктом 3 Положення, накладати на суб'єктів господарювання штрафи мають право, зокрема, Національна комісія регулювання електроенергетики (НКРЕ); державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж; державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Пунктом 7 Положення передбачено, що рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання (додаток 1), складеного посадовими особами НКРЕ, та акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду (додаток 2).
Рішення про накладення штрафу оформляється постановою НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду (п. 8 Положення).
У відповідності до пункту 10 Положення, суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення.
У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Як встановлено судом першої та апеляційної інстанції, 05 липня 2013 року державним інспектором з енергетичного нагляду інспекції Держенергонагляду у Донецькій області за результатами позапланової перевірки виконання субєктами господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення заходів з державного енергетичного заходу, а саме: припису від 06 березня 2013 року № 02/12-03-068/09, складено припис № 02/18-03-190/29 про зобовязання відповідача виконати заходи з усунення порушень діючого законодавства з електроенергетики. При цьому, відповідачеві встановлений термін виконання вказаного припису до 04 жовтня 2013 року (арк. справи 37-38).
Зазначений вище припис отримано відповідачем 10 липня 2013 року, що підтверджується підписом уповноваженої особи відповідача у відмітці про отримання субєктом господарювання поштового відправлення (припису) (арк. справи 39).
05 грудня 2013 року позивачем проведено позапланову перевірку, за результатами якої встановлено, що відповідачем не виконані вимоги вищенаведеного припису від 05 липня 2013 року № 02/18-03-190/29, за результатами якої складено акт перевірки (протокол) № 02/18-03-364/60 року, на підставі якого позивачем за ухилення відповідача від виконання вказаного припису, 20 грудня 2013 року винесено постанову № 02/10-02-217 про накладення на відповідача штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання у розмірі 5 100, 00 грн.
Суд зазначає, що наведену постанову від 20 грудня 2013 року № 02/10-02-217 про накладення на відповідача штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання у розмірі 5 100, 00 грн. відповідачем оскаржено в судовому порядку, проте постановою Донецького окружного адміністративного суду від 12 квітня 2016 року, по справі № 805/196/16-а, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 15 червня 2016 року у задоволенні позову Дзержинського комунального підприємства «Дзержинськжитлосервіс» до Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд» у Донбаському регіоні» про визнання нечинною постанови № 02/10-02-217 від 20 грудня 2013 року, - відмовлено.
Вказана постанова у відповідності до статті 254 КАС України набрала законної сили з моменту проголошення, а саме 15 червня 2016 року.
Колегія суддів зазначає, що частиною 1 статті 72 КАС України встановлено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Таким чином постанова відповідача від 20 грудня 2013 року № 02/10-02-217 є чинною та підлягає виконанню в частині стягнення з відповідача суми штрафних санкцій в розмірі 5 100,00 грн.
Відповідно до статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.
З урахуванням викладеного, оскільки станом на час розгляду даної апеляційної скарги апелянтом не надано суду жодних належних та допустимих доказів, які підтверджують сплату відповідачем штрафних санкцій за постановою позивача від 20 грудня 2013 року № 02/10-02-217 про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі енергетики та сфері теплопостачання у розмірі 5 100,00 грн., колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, що відповідно до вимог статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а судового рішення без змін. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Керуючись статтями 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Дзержинського комунального підприємства «Дзержинськжитлосервіс» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 03 липня 2014 року у справі № 805/6784/14, - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 03 липня 2014 року у справі № 805/6784/14, - залишити без змін.
Ухвала може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили. Ухвала прийнята за наслідками розгляду в письмовому проваджені набирає законної сили через пять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі.
Головуючий суддя І.А. Васильєва
Судді Л.А. Василенко
ОСОБА_2