Постанова № 58326010, 13.06.2016, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.06.2016
Номер справи
812/191/16
Номер документу
58326010
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

8.1

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

13 червня 2016 рокуСєвєродонецькСправа № 812/191/16

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Ковальової Т.І.,

при секретарі судового засідання Бутенко К.В.,

за участю:

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом управління Державної казначейської служби України у Жовтневому районі м. Луганська Луганської області до державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області про визнання неправомірними дії та скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені, -

ВСТАНОВИВ:

09 березня 2016 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов управління Державної казначейської служби України у Жовтневому районі м. Луганська Луганської області до державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області про визнання неправомірними дії та скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Державною податковою інспекцією у м. Сєвєродонецьку ГУ ДФС у Луганській області було прийнято рішення від 10.12.2015 року № НОМЕР_1 відповідно до якого до управління Державної казначейської служби України у Жовтневому районі м. Луганська Луганської області застосовано штрафна санкція та пеня за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальну суму 42 042,47 грн.

Позивач вважає, що діяльність відповідача с неправомірною, а зазначене рішення необгрунтованим та таким, що прийнято з порушенням норм чинного законодавств, зважаючи на наступне.

У звязку із проведенням антитерористичної операції на території Луганської області, відповідно до Указу Президента України «Про рішення ОСОБА_3 національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 року № 405/2014 з метою збереження життя і здоров'я працівників органів Державної казначейської служби України було встановлено простій у роботі його окремих територіальних органів. Простій у роботі позивача було встановлено з 31 липня 2014 року, згідно наказу Державної казначейської служби України «Про встановлення простою у роботі територіальних органів Казначейства України» від 30.07.2014 № 215.

Відповідно до наказу Державної казначейської служби України "Про організацію роботи управлінь Державної казначейської служби у Донецькій та Луганській областях» від 24.12.2014 № 360, 25 грудня 2014 року було закінчено простій у роботі позивача та здійснено його переміщення на територію підконтрольну українській владі - м. Сєвєродонецьк, вул. Науки 5.

З метою збереження життя та здоровя працівників, у період з 31 липня по 24 грудня 2014 року, позивач знаходився v простої та фактично перебував на непідконтрольній українській владі території, а саме у місті Луганську , де у той час проводилися бойові дії, у звязку з чим був позбавлений можливості виконувати свої обов'язки, у томе числі й щодо своєчасного перерахування єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - ЄСВ) як добропорядний платник ЄСВ.

Так перерахування за липень грудень 2014 року були проведені позивачем: 29.09.2014р. було перераховано ЄСВ у сумі 615,02 грн. та 4435,00 грн.; 01.10.2014 було перераховано ЄСВ у сумі 2077,31 грн. та 10080,03 грн., 20524,68 грн. та 3449,04 грн., 02.10.2014 було перераховано ЄСВ у сумі17488,65 грн. та 3204.26грн., 15.10.2014 було перераховано ЄСВу сумі2904,00 грн. та 488,00 грн., 30.10.2014 було перераховано ЄСВу сумі 1.00 грн. та 2171,70 грн., 13.11.2014 було перераховано ЄСВ у сумі 1820,84 грн. та 10835,48 грн., 10.12.2014 було перераховано ЄСВ усумі1.00 грн. та 1.00 грн., 15.12.2014 було перераховано ЄСВ у сумі 1.00 грн., 1.00 грн. та 174.49 грн., 25.12.2014 було перераховано ЄСВ усумі1.00 грн. та 1.00 грн., 30.12.2014 було перераховано ЄСВ у сумі 883,08 грн. та 6442.93 грн., 1 523.89 грн. та 3433,84 грн., 670.02 грн. та 9111,87 грн., 27146,93 грн.

Згідно п.7 ст. 9 ОСОБА_4 № 2464, ЄСВ сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку. Банківський рахунок для сплати ЄСВ у позивача відкритий в управлінні Державної казначейської служби України у Жовтневому районі м. Луганська Луганської області. Як було вказано раніше Управління Державної казначейської служби України у Жовтневому районі м. Луганська Луганської області з 31 липня по 24 грудня 2014 року знаходилося у простої та на той час не виконувало своїх обов'язків щодо перерахування усіх платежів у тому числі й платежів щодо сплати ЄСВ.

Зважаючи той факт, що Банк позивача призупинив своєю діяльність, у позивача не залишилося ні якої можливості щодо своєчасної сплатити ЄСВ до 22.09.2014.

Відповідно до п. 9-4 ч. 2 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення" ОСОБА_4 № 2464 платники единого внеску, визначені статтею 4 ОСОБА_4 України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 ОСОБА_4 України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення ОСОБА_3 національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 ОСОБА_4 України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану. Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим ОСОБА_4 за невиконання обовязків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються. На підставі вищевикладеного, позивач просить суд визнати дії відповідача неправомірними та скасувати рішення ДПІ у м.Сєвєродонецьку ГУ ДФС у Луганській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату ЄСВ від 10.12.2015№ НОМЕР_1.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, надав пояснення аналогічні викладеному у позові та просив суд задовольнити позовні вимоги.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надав суду письмові заперечення, відповідно до яких зазначено наступне.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, передбачені ОСОБА_4 № 2464.

Згідно ст. ст. 1, 12 ОСОБА_4 № 2464 органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної податкової і митної політики в частині адміністрування єдиного внеску шляхом його збору, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску, є органи доходів і зборів.

Відповідно до частини 2 статті 6 ОСОБА_4 № 2464 платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та у повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади.

Згідно з частиною 8 статті 9 ОСОБА_4 № 2464 платники єдиного внеску, роботодавці, зокрема, підприємства, установи та організації, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця.

Частиною 12 статті 9 ОСОБА_4 № 2464 чітко визначено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).

Таким чином, Управління Державної казначейської служби України у Жовтневому районі м. Луганська Луганської області (далі - УДКСУ у Жовтневому районі) зобовязано було до 20-го числа місяця, наступного за звітним сплачувати єдиний внесок.

Стосовно застосування штрафних санкцій, ДПІ у м. Сєвєродонецьку повідомляє, що частиною 11 статті 9 ОСОБА_4 № 2464 передбачено, що у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим ОСОБА_4, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Частиною 10 статті 25 ОСОБА_4 № 2464 визначено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

У відповідності до пункту 2 частини 11 статті 25 ОСОБА_4 № 2464 орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум (до 01.01.2015 року - 10 відсотків, зміни внесені згідно із ОСОБА_4 України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообовязкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці» від 28.12.2014 р. N 77-УІІІ).

Щодо звільнення від відповідальності, штрафних та фінансових санкцій, передбачених ОСОБА_4 № 2464 за невиконання обовязків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції повідомляємо, що зазначена норма була прийнята та визначена пунктом 93 розділу УІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» ОСОБА_4 України № 1669-УІІ від 02.09.2014 року «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції».

Зокрема, відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені ОСОБА_4 № 2464 за невиконання, несвоєчасне виконання, виконання не в повному обсязі обовязків платників єдиного внеску у період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 ОСОБА_4 України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення ОСОБА_3 національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, не застосовуються.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Статтею 10 ОСОБА_4 № 1669 визначено, що єдиним належним та достатнім документом, який підтверджує настання обставин непереборної сили (форс мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобовязань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

УДКСУ у Жовтневому районі не надавало до ДПІ у м. Сєвєродонецьку ні заяви, ні сертифікату Торгово-промислової палати України.

Таким чином, у ДПІ у м. Сєвєродонецьку були відсутні будь-які підстави для незастосування штрафних санкцій та пені по єдиному соціальному внеску.

Враховуючи викладене ДПІ у м. Сєвєродонецьку просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог Управління казначейської служби України у Жовтневому районі м. Луганська.

Вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню із наступних підстав.

Судом встановлено, що управління Державної казначейської служби України у Жовтневому районі м.Луганська Луганської області згідно з рішенням № 406/12-14-15-01-21/37991477 від 13.03.2015 є неприбутковою установою та повторно внесено до реєстру неприбуткових установ та організацій (а.с.18).

Наказом Державної казначейської служби України "Про встановлення простою у роботі територіальних органів Казначейства України» від 30.07.2014 № 215 (а.с.6,7).

Наказом Державної казначейської служби України "Про організацію роботи управлінь Державної казначейської служби у Донецькій та Луганській областях» від 24.12.2014 № 360 визначено визначено внести зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців у частині зміни місцезнаходження (м.Сєвєродонецьк) управлінь Казначейства, вважати відповідно до пункту 3 Казначейства України від 30.07.2014 № 215 «Про встановлення простою у роботі територіальних органів Казначейства України» закінченим простій у роботі територіальних органів Казначейства у Донецькій та Луганській областях з дати зміни їх місцезнаходження (а.с.4,5).

10.12.2015 ДПІ у м.Сєвєродонецьку Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, відповідно до якого позивачу нараховано штраф у розмірі 1008,01 грн. за період з 22.09.2014 по 01.10.2014 та штраф у розмірі 37078,64 грн. за період з 22.09.2015 до 23.11.2015, пеня у розмірі 3955,82 грн. ОСОБА_5 рішення позивач отримав 16.12.2015 (а.с.8).

Позивач, не погодившись з вищевказаним рішенням, оскаржив його до ГУ ДФС у Луганській області та ДФС України (а.с.13-16).

Рішеннями головного управління ДФС у Луганській області та Державної фіскальної служби України скарги позивача залишено без задоволення (а.с.9-12).

Перерахування єдиного соціального внеску за липень - грудень 2014 року були проведені позивачем: 29.09.2014 у сумі 615,02 грн. та 4435,00 грн., 01.10.2014 у сумі 2077,31 грн. та 10080,03грн., 20524,68 грн. та 3449,04 грн., 02.10.2014 у сумі 17488,65грн. та 3204.26грн., 15.10.2014 у сумі 2904,00 грн. та 488,00 грн., 30.10.2014 у сумі 1.00 грн. та 2171,70 грн., 13.11.2014 у сумі1820,84 грн. та 10835,48 грн., 10.12.2014 у сумі 1.00 грн. та 1.00 грн., 15.12.2014 у сумі 1.00 грн., 1.00 грн. та 174.49 грн., 25.12.2014 у сумі 1.00 грн. та 1.00 грн., 30.12.2014 у сумі 883,08грн. та 6442.93грн., 1 523.89 грн. та 3433,84 грн., 670.02 грн. та 9111,87 грн., 27146,93 грн., що не заперечують сторони по справі.

Статтею 1 Конституції України встановлено, що Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава.

Згідно статті 2 Конституції України суверенітет України поширюється на всю її територію. Україна є унітарною державою. Територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.

Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. ОСОБА_4 та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Статтею 17 Конституції України закріплено, що захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.

Згідно статті 107 Конституції України ОСОБА_3 національної безпеки і оборони України є координаційним органом з питань національної безпеки і оборони при Президентові України.

Рада національної безпеки і оборони України координує і контролює діяльність органів виконавчої влади у сфері національної безпеки і оборони.

ОСОБА_3 національної безпеки і оборони України є Президент України.

Персональний склад ОСОБА_3 національної безпеки і оборони України формує Президент України.

До складу ОСОБА_3 національної безпеки і оборони України за посадою входять Прем'єр-міністр України, Міністр оборони України, ОСОБА_3 Служби безпеки України, Міністр внутрішніх справ України, Міністр закордонних справ України.

У засіданнях ОСОБА_3 національної безпеки і оборони України може брати участь ОСОБА_3 Верховної ОСОБА_3 України.

Рішення ОСОБА_3 національної безпеки і оборони України вводяться в дію указами Президента України.

Компетенція та функції ОСОБА_3 національної безпеки і оборони України визначаються законом.

Пункт 9-4 Розділу VIII Прикінцеві та перехідні положення ОСОБА_4 України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування має наступну редакцію.

Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 ОСОБА_4 України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 ОСОБА_4 України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України Про рішення ОСОБА_3 національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України від 14 квітня 2014 року N 405/2014, звільняються від виконання своїх обовязків, визначених частиною другою статті 6 ОСОБА_4 України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим ОСОБА_4 за невиконання обовязків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

Частиною 2 статті 6 ОСОБА_4 № 2464 серед іншого встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок;

Частиною 10 статті 25 ОСОБА_4 № 2464 передбачено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Пунктом 2 частини 11 статті 25 ОСОБА_4 № 2464 встановлено, що орган доходів і зборів за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладає на платника єдиного внеску штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Преамбулою ОСОБА_4 України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції, який набув чинності 15.10.2014, визначено, що цей ОСОБА_5 визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки субєктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.

Статтею 1 ОСОБА_4 № 1669 встановлено наступне.

Період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення ОСОБА_3 національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення ОСОБА_3 національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Статтею 11 ОСОБА_4 № 1669 (Прикінцеві та перехідні положення) визначено, що цей ОСОБА_5 набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування (14.10.2014), і втрачає чинність через шість місяців з дня завершення антитерористичної операції, крім пункту 4 статті 11 Прикінцеві та перехідні положення цього ОСОБА_4.

Дія цього ОСОБА_4 поширюється на період проведення антитерористичної операції та на шість місяців після дня її завершення.

ОСОБА_4 та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому ОСОБА_4.

Частиною 5 статті 11 ОСОБА_4 України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції (Прикінцеві та перехідні положення) визначено наступне.

Кабінету Міністрів України у десятиденний строк з дня опублікування цього ОСОБА_4:

забезпечити прийняття відповідно до своєї компетенції нормативно-правових актів, що випливають із цього ОСОБА_4;

затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення ОСОБА_3 національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, у період з 14 квітня 2014 року до її закінчення;

у десятиденний строк з дня закінчення антитерористичної операції прийняти остаточний перелік;

привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим ОСОБА_4;

забезпечити розробку і перегляд міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади України їх нормативно-правових актів, що випливають із цього ОСОБА_4.

Відповідно до п. 3 Указу Президента України "Про рішення ОСОБА_3 національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 цей Указ набирає чинності з дня його опублікування.

Зазначений Указ Президента України був опублікований у офіційному виданні Офіційний вісник Президента України від 14.04.2014.

Таким чином, Указ Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 набув чинності 14.04.2014.

Розпорядженням КМУ від 30 жовтня 2014 року № 1053-р Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція на виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 Прикінцеві та перехідні положення ОСОБА_4 України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції (ОСОБА_5 № 1669-VII) був затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно з додатком.

Відповідно до вказаного Додатку в розділі Луганська область Міста обласного значення: під номером 1 зазначене м. Луганськ (Луганська міська рада):

м. Олександрівськ, с-ще Дзержинське, с-ще Тепличне (Олександрівська міська рада);

смт Ювілейне (Ювілейна селищна рада);

м. Щастя (Щастинська міська рада);

під номером 13 зазначене м. Сєвєродонецьк (Сєвєродонецька міська рада):

смт Борівське, с. Боброве, с. Осколонівка (Борівська селищна рада);

смт Сиротине, смт Воронове, смт Метьолкіне (Сиротинська селищна рада);

с. Воєводівка, с-ще ОСОБА_6, с-ще Павлоград, с-ще Синецький (Сєвєродонецька міська рада).

Розпорядженням КМУ від 05 листопада 2014 року № 1079-р Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053 зупинена дія розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053 Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

Розпорядженням КМУ від 2 грудня 2015 р. № 1275-р, Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України на виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 Прикінцеві та перехідні положення ОСОБА_4 України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції був затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно з додатком.

Відповідно до Додатку в розділі Луганська область 1. Міста обласного значення: під номером 1 зазначене м. Луганськ (Луганська міська рада):

м. Олександрівськ, с-ще Дзержинське, с-ще Тепличне (Олександрівська міська рада);

смт Ювілейне (Ювілейна селищна рада);

під номером 13 зазначене 13) м. Сєвєродонецьк (Сєвєродонецька міська рада):

смт Борівське, с. Боброве, с. Осколонівка (Борівська селищна рада);

смт Сиротине, смт Воронове, смт Метьолкіне (Сиротинська селищна рада);

с. Воєводівка, с-ще ОСОБА_6, с-ще Павлоград, с-ще Синецький (Сєвєродонецька міська рада);

Пунктом 3 визнано такими, що втратили чинність:

розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053 Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція;

розпорядження Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 р. № 1079 Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053.

З аналізу норм ОСОБА_4 України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції відносно спірних правовідносин, суд дійшов до наступних висновків.

ОСОБА_5 визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки субєктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції.

Указ Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 набув чинності 14.04.2014, відповідно до ч. 1 ст. 1 ОСОБА_4 № 1669-VII від 02.09.2014. Зі змісту вказаного Указу вбачається, що період проведення антитерористичної операції розпочався. Проведення антитерористичної операції триває, оскільки Указу Президента України про завершення антитерористичної операції не видавалось.

Таким чином, на момент перевірки та винесення спірного рішення управління Державної казначейської служби України у Жовтневому районі м. Луганська Луганської області знаходилось на території здійснення антитерористичної операції, що підтверджується законодавчо встановленими положеннями.

Відповідно до ст. 92 Конституції України виключно законами України встановлюються система оподаткування, податки і збори.

Всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні суперечити їм. Підпорядкованість таких актів законам закріплена у положеннях Конституції України.

Згідно з ч. 3 ст. 113 Конституції України Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної ОСОБА_3 України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.

У випадку суперечності норм підзаконного акту нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.

ОСОБА_4 України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та ОСОБА_4 № 1669-VII від 02.09.2014 мають вищу юридичну силу, ніж норми постанов Кабінету Міністрів України, які розвивають чи деталізують окремі положення зазначених ОСОБА_4.

При вирішенні питання відносно позивача щодо застосування чи незастосування заходів зі стягнення штрафу та пені відповідач повинен був керуватися положеннями п. 9-4 Розділу VIII ОСОБА_4 України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та нормами ОСОБА_4 № 1669. Тобто, відповідач не повинен був однозначно застосовувати положення ч. 11 ст. 9 та ч. 10, 11 ст. 25 ОСОБА_4 2464, а повинен надати повний та обєктивний аналіз усім нормам законів та підзаконних нормативних актів, які регулюють спірні правовідносини, і лише після цього приймати рішення щодо наявності підстав для стягнення штрафу та пені.

При даних спірних правовідносинах мало місце виключно звільнення від сплати штрафних та фінансових санкцій на час проведення антитерористичної операції певної категорії осіб.

На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що контролюючий орган, вирішуючи питання встановлення порушення позивачем термінів сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, повинен був керуватися нормами Конституції України, усіма положеннями ОСОБА_4 України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та ОСОБА_4 № 1669-VII від 02.09.2014 та усіма розпорядженнями Кабінету Міністрів України, які регулюють спірні правовідносини, а не окремими статтями ОСОБА_4 № 2464 та Інструкцією, тому прийняте оскаржуване рішення підлягає скасуванню.

Застосування при даних спірних правовідносинах ст. 10 ОСОБА_4 № 1669 в частині необхідності обовязкового надання сертифікату Торгово-промислової палати України для підтвердження настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобовязань відповідно до положень ОСОБА_4 № 2464 є неможливим з наступних підстав.

Дані спірні правовідносини стосуються обовязку платника єдиного внеску щодо своєчасності сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та врегульовані нормами ОСОБА_4 України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування № 2464, які є спеціальними в даному випадку.

Пункт 9-4 Розділу VIII ОСОБА_4 № 2464 має посилання на ОСОБА_5 № 1669 лише в частині визначення розташування конкретного населеного пункту, який може бути включений у перелік, зазначений у статті 2 ОСОБА_4 № 1669.

В судовому засіданні встановлено, що м. Луганськ та м.Сєвєродонецьк Луганської області включені у перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, відповідно до положень ОСОБА_4 № 1669.

Стаття 10 ОСОБА_4 № 1669 визначає сертифікат Торгово-промислової палати України як єдиний належний та достатній документ, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобовязань.

Пункт 9-4 Розділу VIII ОСОБА_4 № 2464, як спеціальна норма законодавства, не містить жодного посилання на необхідність платника єдиного внеску надання до податкового органу сертифікату Торгово-промислової палати України як необхідного документу в якості підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобовязань щодо сплати (несвоєчасної сплати) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Положення статті 10 ОСОБА_4 № 1669 можуть бути застосовані при вирішенні правовідносин, врегульованих Податковим кодексом України.

Відповідно до положень п. 1.3. ст. 1 ПК України цей Кодекс не регулює питання погашення зобов'язань зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що виключає можливість застосування положень статті 10 ОСОБА_4 № 1669 при вирішенні спірних правовідносин, врегульованих нормами ОСОБА_4 № 2464.

Посилання представника відповідача на пункт 9 розділу VІІІ Прикінцеві та перехідні положення ОСОБА_4 України № 1669-VІІ як підставу для не застосування за невиконання, несвоєчасне виконання, виконання не в повному обсязі обовязків платників єдиного внеску у період з 14.04.2014 до закінчення антитерористичної операції є незмістовним, оскільки до спірних правовідносин повинні застосовуватися положення норм ОСОБА_4 № 2464 як спеціальні норми законодавства з наведених вище підстав, зокрема, положення 9-4 Розділу VIII ОСОБА_4 № 2464.

До того ж, відсутня необхідність подання заяви у довільній формі до органу доходів і зборів як обовязкової підстави для звільнення від штрафних та фінансових санкцій, виходячи з положень наступних правових норм.

Згідно положень абзацу 2 пункту 9-4 Розділу VIII ОСОБА_4 № 2464 вказана заява подається до відповідного органу як підстава для звільнення, передбаченого абзацом 1 цього пункту.

В свою чергу, абзацом 1 пункту 9-4 Розділу VIII ОСОБА_4 № 2464 прямо передбачене звільнення платників єдиного внеску лише від виконання своїх обовязків, визначених частиною другою статті 6 ОСОБА_4 № 2464, яка не містить положень щодо застосування штрафних та фінансових санкцій.

Застосування ж штрафних та фінансових санкцій передбачені не частиною 2 статті 6 ОСОБА_4 № 2464, а частиною 10 та пунктом 2 частини 11 статті 25 вказаного ОСОБА_4, про що безпосередньо зазначено в самому оскаржуваному рішенні № НОМЕР_1 від 10.12.2015. Як наслідок, платник єдиного внеску не повинен писати ніякої заяви при визначенні йому штрафних та фінансових санкцій для звільнення від їх сплати.

Відповідно до пункту 9-4 Розділу VIII ОСОБА_4 № 2464 достатньою підставою для звільнення платника єдиного внеску від відповідальності, штрафних та фінансових санкцій, передбачених цим ОСОБА_4 за невиконання (несвоєчасне виконання) обовязків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, є перебування на обліку в контролюючих органах, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 ОСОБА_4 № 1669.

Зазначена підстава відносно управління Державної казначейської служби України у Жовтневому районі м.Луганська у Луганській області була встановлена при розгляді даної справи, що вказує на відсутність у відповідача законних підстав для застосування штрафних санкцій та нарахування пені за періоди в сумах, зазначених в рішенні від 10.12.2015 № НОМЕР_1.

Таким чином, в судовому засіданні достовірно встановлено, що відповідач не мав правових підстав для винесення рішення від 10.12.2015 № НОМЕР_1 відносно управління Державної казначейської служби України у Жовтневому районі м.Луганська у Луганській області, що є підставами для задоволення позовних вимог в повному обсязі.

З урахуванням того, що позовна вимога про скасування рішення від 10.12.2015 № НОМЕР_1 державної податкової інспекції у м.Сєвєродонецьку Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області підлягає задоволенню, для поновлення порушених прав та законних інтересів позивача, суд вважає за необхідне, на підставі ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України вийти за межі позовних вимог та визнати оскаржуване рішення протиправним.

Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, на користь позивача підлягають стягненню витрати зі сплати судового збору в розмірі 1378 грн. за рахунок бюджетних асигнувань державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області.

Керуючись ст.ст.2, 7-14, 18, 19, 69-72, 86, 87, 94, 143, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов управління Державної казначейської служби України у Жовтневому районі м. Луганська Луганської області до державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області про визнання неправомірними дії та скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені, - задовольнити.

Визнати протиправними дії державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області щодо винесення рішення від 10.12.2015 № НОМЕР_1 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату ЄСВ відносно управління Державної казначейської служби України у Жовтневому районі м. Луганська Луганської області.

Визнати протиправним та скасувати рішення державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області від 10.12.2015 № НОМЕР_1 про застосування до управління Державної казначейської служби України у Жовтневому районі м. Луганська Луганської області штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на суму 42042,47 грн. (сорок дві тисячі сорок дві гривні 47 коп.).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області (код ЄДРПОУ 39890583, місцезнаходження: Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, 72) на користь управління Державної казначейської служби України у Жовтневому районі м. Луганська Луганської області (код ЄДРПОУ 37991477, місцезнаходження: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Науки, 5) сплачений судовий збір у розмірі 1378 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім гривень 00 коп.).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Повний текст постанови складено та підписано 15 червня 2016 року.

Суддя ОСОБА_7