Постанова № 58325742, 09.06.2016, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.06.2016
Номер справи
813/908/16
Номер документу
58325742
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 червня 2016 року № 813/908/16

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої cудді Потабенко В.А.

за участю секретаря судового засідання Войтко І.В.,

з участю:

представника позивача ОСОБА_1, згідно довіреності,

представника відповідача ОСОБА_2, згідно довіреності,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Самбірської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області до Самбірського виробничого управління водопровідно каналізаційного господарства про стягнення коштів з рахунків платника податків для погашення податкового боргу, -

в с т а н о в и в :

Самбірська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області (далі Самбірська ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області, позивач) звернулася до суду з позовом до Самбірського виробничого управління водопровідно каналізаційного господарства (далі Самбірське ВУВКГ, відповідач) про стягнення коштів з рахунків платника податків для погашення податкового боргу з податку на прибуток та плати за користування надрами в сумі 206696,55 грн.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю з підстав, наведених у позовній заяві, просив позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засідання проти позову заперечив, просив відмовити з підстав, наведених у запереченні на позов від 09.06.2016 року.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити повністю, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що Самбірське ВУВКГ, код ЄДРПОУ 05514293, знаходиться за адресою: 81400, м. Самбір, вул. Шевченка, 59а та зареєстроване Самбірською міською радою 02.07.1997 року за № 191.

Заборгованість Самбірського ВУВКГ згідно карток особових рахунків та довідки про заборгованість від 08.06.2016 року № 630/10/13-10-23-00/537 станом на 08.06.2016 року складає 140776,88 грн.

Так, дана заборгованість у відповідача виникла у зв'язку з несплатою до бюджету податку на прибуток комунальних підприємств 104007,57 грн. та плати за користування надрами у розмірі 36769,31 грн.

Заборгованість з податку на прибуток виникла у зв'язку з несплатою узгодженого грошового зобов'язання, визначеного платником самостійно у податковій декларації з податку на прибуток за 2014 рік та в звязку з несплатою грошового зобовязання, визначеного податковими повідомленнями рішеннями № НОМЕР_1 від 28.07.2015 року, № НОМЕР_2 від 28.07.2015 року, а також пені, нарахованій в автоматичному режимі.

Заборгованість з плати за користування надрами виникла у зв'язку з несплатою узгодженого грошового зобов'язання, визначеного платником самостійно у податкових розрахунках за 2015 та 2016 рр., а також пені, нарахованій в автоматичному режимі.

Заборгованість відповідача підтверджується наявними у справі копіями облікової картки платника податків з податку на прибуток та плати за користування надрами.

На підтвердження права звернення до суду про стягнення з відповідача даного боргу позивачем долучено копії корінців податкових вимог: першої № 1/42 від 22.10.2001 року та другої № 2/436 від 27.12.2001 року.

Доказів оскарження вищевказаних податкових повідомлень-рішень та податкових вимог або сплати податкового боргу в матеріалах справи не міститься.

При вирішенні даної адміністративної справи, суд керувався наступним.

Відповідно до ст. 16 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (надалі ПК України), платник податків зобовязаний, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.

У п. 31.1 ст.31 ПК України визначено, що строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.

Пунктом 1 ст. 36 ПК України передбачено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. А також, податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором.

Платниками податків згідно п. 15.1 ст. 15 ПК України визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок зі сплати податків та зборів.

Відповідно до п. 54.3.1 ст. 54 ПК, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію.

Крім того, згідно п. 54.3.3 ст. 53 ПК України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Відповідно до п. 57.3 ст. 57 ПК України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення.

Крім того, згідно п. 54.1 ст. 54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Відповідно до п. 57.1 ст. 57 ПК України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно п.п. 14.1.162 п.14.1 ст. 14 ПК України пеня сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.

Відповідно до п.п. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПК України, після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

У відповідності до п. 1 ст. 109 ПК України, податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Відповідно до п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України, податковим боргом є сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Отже, безспірними вимогами органів стягнення слід вважати узгоджену суму податкового зобовязання, не сплачену платником податків у строки, визначені статтею 57 ПК України.

Згідно до п. 59.1 ст. 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Відповідачу скеровувалася податкова вимога форми № 1/42 від 22.10.2001 року та № 2/436 від 27.12.2001 року.

Як вже було зазначено вище, податкові вимоги ні в адміністративному, ні в судовому порядку у встановлений чинним законодавством спосіб не оскаржені, узгоджена сума податкового зобов'язання до бюджету на сплачена, тобто визнається сумою податкового боргу, а відтак підлягає стягненню з відповідача.

У відповідності до п. 59.5 ст. 59 ПК України, у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.

Відповідно до п. 1.1 ст. 1 ПК України, кодекс регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до п. 41.1 ст. 41 ПК України, органи державної податкової служби є контролюючими органами щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.

Згідно п. 20.1.28 ст. 20 ПК України, органи державної податкової служби наділені, зокрема, правом застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п. 95.1 ст. 95 ПК України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідно до п. 87.1 ст. 87 ПК України, джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Згідно наявної в матеріалах справи довідки про наявність боргу від 08.06.2016 року № 630/10/13-10-23-00/537 станом на 08.06.2016 року розмір заборгованості відповідача перед бюджетом складає 140776,88 грн.

На даний час ця сума є узгодженою та у встановлені законом строки до бюджету не сплаченою, тобто визнається сумою податкового боргу, а, відтак, підлягає стягненню в примусовому порядку.

Враховуючи все вищенаведене, а також п. 20.1.18 ст. 20 ПК України, згідно якого органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини, суд вважає позовні вимоги Самбірської ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

У відповідності до ч. 2 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.

Керуючись ст.ст. 7-14, 18, 19, 33-35, 69-71, 94, 158-163, 167 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

позов задовольнити повністю.

Стягнути з банківських рахунків Самбірського виробничого управління водопровідно каналізаційного господарства (код ЄДРПОУ 05514293, що знаходиться за адресою: 81400, м. Самбір, вул. Шевченка, 59 а) МФО 325796, Львівське обласне управління АТ Ощадбанку у Львівській області, № 26036300143266; МФО 825014, ГУ ДСКУ у Львівській області, № 35443103041675; МФО 825014, ГУ ДСКУ у Львівській області, № 35445101041675; МФО 325321, Західне ГРУ ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК" м. Львів, № 26003053805384; МФО 351005, АТ "УкрСиббанк", № 26002213077300; МФО 825014, ГУ ДСКУ у Львівській області, № 35441005001075; МФО 825014, ГУ ДСКУ у Львівській області, № 37120001001975; МФО 325321, Західне ГРУ ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК" м. Львів, № 26069053805384; МФО 325365, ПАТ "КРЕДОБАНК" м. Львів, № 2600101976552; МФО 325796, Львівське обласне управління АТ Ощадбанку у Львівській області, № 26002301143266; МФО 325796, Львівське обласне управління АТ Ощадбанку у Львівській області, № 26003300143266; МФО 325321, Західне ГРУ ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК" м. Львів, № 26000053800423; МФО 325321, Західне ГРУ ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК" м. Львів, № 26045060083975; МФО 325321, Західне ГРУ ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК" м. Львів, № 26058053105384; МФО 300142, ПАТ "УКРІНБАНК", № 26003145100039; МФО 322959, АБ "ЕКСПРЕС - БАНК", № 2600055614201; МФО 899998, Казначейство України, № 37512000004370 до бюджету податковий борг в сумі 140776 (сто сорок тисяч сімсот сімдесят шість) гривень 88 коп.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 10 десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлений 14.06.2016 року.

Суддя Потабенко В.А.