Справа № 815/2197/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 травня 2016 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бутенко А.В.,
за участю секретаря - Мальцева Д.О.,
сторін:
представник позивача - ОСОБА_1 (за довіреністю),
представник відповідача - ОСОБА_2 (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «АГРО ПАРТНЕР 777» до Ізмаїльської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправною відмову та зобовязання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
До суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю АГРО ПАРТНЕР 777 (далі ТОВ АГРО ПАРТНЕР 777 до Ізмаїльської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області з позовом, в якому позивач просив визнати протиправною відмову відповідача, викладену у листі від 10.05.2016 року №3190/10/15-02-08-01 щодо реєстрації ТОВ «АГРО ПАРТНЕР 777» (код ЄДРПОУ: 39316432) субєктом спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість у сфері сільського і лісового господарства та рибальства; зобов'язати Відповідача зареєструвати ТОВ «АГРО ПАРТНЕР 777» (код ЄДРПОУ: 39316432) як субєкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість у сфері сільського і лісового господарства та рибальства та внести до реєстру платників ПДВ відомості про позивача як субєкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість, відповідно до поданої заяви за формою № 1-РС від 04.05.2016 року.
Позивач зазначив, що ТОВ АГРО ПАРТНЕР 777 як юридична особа зареєстроване 23.07.2014 року.
Відповідно до п. 209.1 ст. 209 ПКУ, п.6.1 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 року №1130 (далі Положення №1130), резидент, який провадить підприємницьку діяльність у сфері сільського і лісового господарства та рибальства та відповідає критеріям, встановленим у п. 209.6 ст.209 ПКУ, може обрати спеціальний режим оподаткування.
Згідно з п.6.2, п.6.3 Положення сільськогосподарське підприємство реєструється як суб'єкт спеціального режиму оподаткування у контролюючому органі за основним місцем обліку з дотриманням правил та у строки, визначені статтею 183 ПКУ для реєстрації платників ПДВ. Заява про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість за формою № 1-РС (додаток 8) має бути подана сільськогосподарським підприємством до контролюючого органу не пізніше ніж за 20 календарних днів до початку податкового періоду, з якого така особа бажає перейти на застосування спеціального режиму оподаткування, та у місяці, який передує початку такого податкового періоду.
Оскільки ТОВ АГРО ПАРТНЕР 777 відповідає критеріям, встановленим у п. 209.6 ст.209 ПКУ, на виконання вимог законодавства, 04.05.2016 року ним подано заяву №1-РС з дотриманням строків подання заяви.
Відповідно до п. 6.5 Положення №1130, за результатами розгляду заяви про реєстрацію за формою № 1-РС, контролюючий орган протягом 3 робочих днів від дати надходження заяви зобов'язаний внести до реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування запис про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування або письмову відмову у такій реєстрації у разі подання недостовірні даних або у випадках, визначених пунктом 6.10 цього розділу
ТОВ АГРО ПАРТНЕР 777 надало контролюючому органу достовірну інформацію та не підпадає під жодний з підпунктів, визначених п.6.10 Положення.
Між тим, 10.05.2016 року Відповідач листом за №3190/10/15-02-08-01 відмовило ТОВ АГРО ПАРТНЕР 777 у реєстрації сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування.
У листі-відповіді Відповідача не зазначено жодного пункту, підпункту Положення №1130. В листі зазначено про неможливість визначити відповідність ТОВ АГРО ПАРТНЕР 777 вимогам ст. 209 ПКУ. Тобто Відповідач доходить висновку про те, що заявнику можливо відмовити в державній реєстрації суб'єктом спеціального режиму оподаткування у разі, якщо за суб'єктивною думкою контролюючого органу, останній не може з невідомих причин дійти до висновку про відповідність заявника вимогам ст. 209 ПКУ, в той час, коли законодавством чітко визначено підстави для відмови у реєстрації заявника суб'єктом спеціального режиму оподаткування.
Позивач вважає, що при розгляді його заяви порушені вимоги законодавства, порушені його права, та просив задовольнити позов.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві (а.с. 4-12 т. 1). Представник позивача у судовому засіданні також зазначив, що іншого листа ніж від 10.05.2016 року №3190/10/15-02-08-01 ТОВ АГРО ПАРТНЕР 777 на заяву від 04.05.2016 року не отримувало, а тому і оцінує його як відмову у реєстрації його суб'єктом спеціального режиму оподаткування. Також представник позивача вважає безпідставним посилання Відповідачаяк на відмову у реєстрації його суб'єктом спеціального режиму оподаткування на виниклу з вини державного реєстратора розбіжність у кількості орендованих земельних ділянок, оскільки заява про реєстрацію формою № 1-РС взагалі не містить вимог щодо внесення в цю заяву відомостей про земельні ділянки, які знаходяться у власності або оренді підприємства. Незважаючи на це ТОВ АГРО ПАРТНЕР 777 надані документи, які підтверджують розмір земельних ділянок, які знаходяться в користуванні, а саме податкова декларація з земельного податку, довідка Суворовської селищної ради Ізмаїльського району, які свідчать про достовірність наданих відомостей.
Представник відповідача заперечував проти задовлення позовних вимог, з підстав зазначених у запереченнях на позов (а.с. 40-42 т. 2), згідно з якими Ізмаїльська ОДПІ не погоджується з позовними вимогами позивача, та в яких зазначено, що позивач 04.05.2016 року звернувся з заявою до ОДПІ за формою №1-РС про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість. Заява та отримані документи були розглянути на засіданні експертної комісії ОДПІ.
Відповідачем у запереченнях на позов зазначено, що позивачем у документах було зазначено про знаходження в його користуванні 1642,8728га площі земельних ділянок, а за інформаційними даними з Державного реєстру речових правна нерухоме майно зареєстровано право оренди земельних ділянок площею 1944,9862га.
Позивачем в електронному вигляді доведено до відома ОДПІ про існування листа Ізмаїльського МРУЮ в Одеській області, в якому зазначено, що розбіжності з орендованих позивачем земельних ділянок відбулись з вини державного реєстратора. Електронна копія листа є неналежним чином завіреною.
Таким чином, на думку відповідача, позивачем було надано недостовірні відомості, які підтверджують безпосередньо діяльність підприємства у сфері сільського господарства, а саме відомості щодо площі земель сільгосппризначення, які знаходяться в користуванні, що унеможливлює реєстрацію позивача, як субєкта спеціального режиму оподаткування.
Відповідач листом від 10.05.2016 року №3190/10/15-02-08-01 відмовило ТОВ АГРО ПАРТНЕР 777 в реєстрації його як субєкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість.
Вислухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши та проаналізувавши надані докази у їх сукупності, судом встановлено, що ТОВ АГРО ПАРТНЕР 777 зареєстровано 23.07.2014 року, знаходиться на податковому обліку в ОДПІ з 24.07.2014 року, є платником ПДВ з 01.10.2014 року.
04.05.2016 року ТОВ АГРО ПАРТНЕР 777 подало до ОДПІ заяву форми №1-РС про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як субєкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість (а.с.14 т. 1).
10.05.2016 року ОДПІ листом від 10.05.2016 року №3190/10/15-02-08-01 повідомило позивача, що на підставі інформації наявних баз даних Ізмаїльської ОДПІ з урахуванням інформації з зовнішніх джерел, не можливо визначити відповідність ТОВ АГРО ПАРТНЕР 777 вимогам ст.209 ПКУ. Таким чином, необхідно запропонувати підприємству надати нову заяву з повним пакетом документів, які підтверджують безпосередньо діяльність підприємства у сфері сільського, лісового господарства або рибальства (а.с. 15 т. 1).
Вважаючи вказаний лист відмовою у реєстрації сільськогосподарського підприємства як субєкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість, яка є неправомірною, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Підстави та порядок реєстрації платника ПДВ як субєкта спеціального режиму оподаткування визначені ст.209 ПК України та Положенням №1130.
Пунктом 209.1 ст.209 ПКУ, п.6.1 Положення №1130 встановлено, що резидент, який провадить підприємницьку діяльність у сфері сільського і лісового господарства та рибальства та відповідає критеріям, встановленим у пункті 209.6 цієї статті (далі - сільськогосподарське підприємство), може обрати спеціальний режим оподаткування.
Згідно з п.209.6 ст.209 ПКУ сільськогосподарським вважається підприємство, основною діяльністю якого є постачання вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих основних фондах, а також на давальницьких умовах, в якій питома вага вартості сільськогосподарських товарів/послуг становить не менш як 75 відсотків вартості всіх товарів/послуг, поставлених протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно.
Відповідно до п.6.2, п.6.3 Положення №1130, сільськогосподарське підприємство реєструється як суб'єкт спеціального режиму оподаткування у контролюючому органі за основним місцем обліку з дотриманням правил та у строки, визначені статтею 183 розділу V Кодексу для реєстрації платників ПДВ. Заява про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість за формою N 1-РС (додаток 8) має бути подана до контролюючого органу не пізніше ніж за 20 календарних днів до початку податкового періоду, з якого така особа бажає перейти на застосування спеціального режиму оподаткування, та у місяці, який передує початку такого податкового періоду.
Пунктом 6.5 Положення визначено, що за результатами розгляду заяви про реєстрацію за формою N 1-РС контролюючий орган протягом 3 робочих днів від дати надходження заяви зобов'язаний внести до реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування запис про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування або письмову відмову у такій реєстрації у разі подання недостовірних даних або у випадках, визначених пунктом 6.10 цього розділу.
Таким чином, згідно п. 6.5 Положення контролюючий орган щодо розгляду заяви може прийняти лише два рішення зареєструвати або відмовити в реєстрації сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування.
Зазначеним Положенням регламентовано також порядок та підстави реєстрації підприємства платником ПДВ.
Згідно з п. 3.9 Положення, якщо в заяві про реєстрацію не зазначені обов'язкові реквізити, надані недостовірні або неповні дані, її не скріплено печаткою заявника (за наявності), не підписано заявником (для фізичних осіб), відповідальною особою заявника (для юридичних осіб) чи особою, яка має документально підтверджене повноваження щодо підпису реєстраційної заяви від особи, яка реєструється платником ПДВ, відомості про заявника не включені до Єдиного державного реєстру, то протягом 3 робочих днів від дня отримання заяви контролюючий орган звертається до особи з письмовою пропозицією надати нову заяву про реєстрацію (із зазначенням підстав неприйняття попередньої).
Таким чином, для заяви про реєстрацію платника ПДВ для контролюючого органу встановлені також повноваження, крім реєстрації платником ПДВ та відмови в реєстрації, надання заявнику пропозиції щодо надання нової заяви про реєстрацію (із зазначенням підстав неприйняття попередньої).
Положення №1130 встановлює правила реєстрації сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування для підприємств які були зареєстровані платниками ПДВ та не були зареєстровані такими.
Пунктами 6.6,6.7 Положення встановлено, що якщо сільськогосподарське підприємство не було зареєстроване як платник ПДВ на загальних умовах, то реєстрація як суб'єкта спеціального режиму оподаткування здійснюється із дотриманням вимог пунктів 3.2,3.8,3.10 розділу ІІІ цього Положення.
У цьому разі датою реєстрації платником ПДВ, датою реєстрації суб'єктом спеціального режиму оподаткування є дата, що відповідає першому дню податкового періоду, з якого сільськогосподарське підприємство виявило бажання перейти на застосування спеціального режиму оподаткування.
Якщо сільськогосподарське підприємство, яке виявило бажання перейти на застосування спеціального режиму оподаткування, зареєстроване як платник ПДВ на загальних умовах, то дата реєстрації платником ПДВ не змінюється, а датою реєстрації суб'єктом спеціального режиму оподаткування є дата, що відповідає першому дню податкового періоду, з якого сільськогосподарське підприємство виявило бажання перейти на застосування спеціального режиму оподаткування.
Таким чином, при розгляді заяви сільськогосподарського підприємства, яке виявило бажання перейти на застосування спеціального режиму оподаткування, контролюючий орган має право прийняти лише рішення про реєстрацію його як спеціального режиму оподаткування або відмовити в такій реєстрації відповідно до п.6.5 Положення, оскільки при розгляді даних заяв не застосовується п. 3.9 Положення, яким встановлено повноваження контролюючого органу за результатами розгляду заяви про реєстрацію платником ПДВ звертатись до особи з письмовою пропозицією надати нову заяву про реєстрацію.
Судом встановлено, що заява позивачем форми №1-РС про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як субєкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість подана своєчасно, що не заперечувалось Відповідачем, та надані додаткові матеріали до заяви.
10.05.2016 року, Відповідачем, листом за №3190/10/15-02-08-01 повідомлено позивача, що на підставі інформації наявних баз даних Ізмаїльської ОДПІ з урахуванням інформації з зовнішніх джерел, не можливо визначити відповідність ТОВ АГРО ПАРТНЕР 777 вимогам ст. 209 ПКУ. Таким чином, необхідно запропонувати підприємству надати нову заяву з повним пакетом документів, які підтверджують безпосередньо діяльність підприємства у сфері сільського, лісового господарства або рибальства.
Позивач вважає вказаний лист відмовою у реєстрації його як субєкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість, оскільки інших листів не отримувало.
В запереченнях на позов ОДПІ зазначено, що листом №3190/10/15-02-08-01 від 10.05.2016 року відмовлено ТОВ АГРО ПАРТНЕР 777 в реєстрації його як субєкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість.
Судом встановлено, що за результатами розгляду заяви позивача ОДПІ згідно з листом за №3190/10/15-02-08-01 від 10.05.2016 року фактично запропонувало підприємству надати нову заяву з повним пакетом документів, які підтверджують безпосередньо діяльність підприємства у сфері сільського, лісового господарства або рибальства.
Між тим, контролюючий орган при розгляді заяв форми N1-РС про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як субєкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість, таких повноважень не має.
Таким чином, при прийнятті рішення за результатами розгляду заяви позивача форми N ОСОБА_3 не дотримано вимог ст.19 Контитуції України щодо прийняття органами влади рішень на підставі, в межах повноважень та у спосіб встановлений законодавством, тобто прийнято рішення, не передбачене законодавством щодо розгляду заяв форми N 1-РС.
Суд вважає обґрунтованими доводи позивача, що у листі за №3190/10/15-02-08-01 від 10.05.2016 року, у якому викладений висновок ОДПІ взагалі не наведено правового обґрунтування прийнятого рішення.
Крім того, суд не приймає до уваги доводи ОДПІ, викладені у запереченнях на позов, що ОДПІ під час розгляду заяви позивача встановило недостовірність наданих позивачем даних щодо площі земель сількогосподарського призначення, які знаходяться у користуванні позивача, та не прийняло до уваги наданий позивачем лист Ізмаїльського МРУЮ в Одеській області, в якому зазначено, що розбіжності з орендованих позивачем земельних ділянок відбулись з вини державного реєстратора, оскільки електронна копія листа є неналежним чином завіреною. При цьому суд виходить з наступного.
У запереченнях позивач послався на протокол №15 від 05.05.2016 року засідання експертної групи ОДПІ (згідно з протоколом це посадові особи ОДПІ) з питань діяльності підприємств, які мають статус сільськогосподарський виробник (а.с. 56-58 т. 2).
Відповідно до наданої до суду копії вказаного протоколу, предметом засідання була заява форми N 1-РС ТОВ АГРО ПАРТНЕР 777.
В протоколі зазначено, що комісією, крім іншого, було досліджено питання щодо площі земель, які знаходяться у користуванні позивача, досліджений лист Ізмаїльського МРУЮ в Одеській області щодо причин наявних розбіжностей, та з урахуванням вказаного листа, довідки Суворовської селищної ради, податкової звітності позивача, зроблений висновок, що ТОВ АГРО ПАРТНЕР 777 є користувачем 1642,8728га.
Посилання в запереченнях на недостовірність даних щодо площі земель, які зазначені позивачем, у доданих до заяви матеріалах, є неспроможними.
Крім того, на засіданні комісії за результатами розгляду заяви форми N 1-РС надана пропозиція зареєструвати ТОВ АГРО ПАРТНЕР 777 як субєкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість, та прийнято рішення про направлення копії протоколу на розгляд експертної робочої групи ГУ ДФС в Одеській області, за результатами погодження робочою групою, зареєструвати ТОВ АГРО ПАРТНЕР 777 як субєкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість (а.с. 58 зв. бік).
Таким чином, згідно з наданим протоколом, Відповідачем не було встановлено обставин, які б перешкоджали прийняттю рішення контролюючим органом по суті поданої заяви.
Проте судом встановлено, що контролюючим органом взагалі не прийнято рішення за заявою позивача форми №1-РС від 02.03.2016 року відповідно до визначених пунктом 6.5 Положення №1130 повноважень контролюючого орану, про що свідчить як лист ОДПІ №3190/10/15-02-08-01 від 10.05.2016 року, так і відсутність даних про розгляд заяви у розділі 11 заяви форми №1-РС (а.с. 48 т. 2).
Суд враховує те, що прийняття рішення за заявою позивача форми №1-РС є дискреційною функцією контролюючого органу відповідача. Разом з тим, позивач не вперше звертається до відповідача, отримує відмову кожного разу з різних підстав (лист-відповідь від 09.03.2016 року №1627/10/15-02-11-01-06) та вимушений не вперше звертатись до суду для захисту своїх прав, тому встановивши протиправність чергової відмови в реєстрації, на думку суду, належним способом захисту порушених прав є зобов'язання відповідача зареєструвати товариство з обмеженою відповідальністю «АГРО ПАРТНЕР 777» (код ЄДРПОУ: 39316432) як субєкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість у сфері сільського і лісового господарства та рибальства та внести до реєстру платників ПДВ відомості про позивача як субєкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість, відповідно до поданої заяви за формою № 1-РС від 04.05.2016 року.
Відповідно до статті 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визначаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Частиною 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до ст. 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно з ч. 3 ст. 86 КАС України суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.
З урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню повністю.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 159-164 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «АГРО ПАРТНЕР 777» до Ізмаїльської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області задовольнити.
Визнати протиправною відмову Ізмаїльської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області, викладену у листі від 10.05.2016 року №3190/10/15-02-08-01 щодо реєстрації товариства з обмеженою відповідальністю «АГРО ПАРТНЕР 777» (код ЄДРПОУ: 39316432) субєктом спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість у сфері сільського і лісового господарства та рибальства.
Зобов'язати Ізмаїльську обєднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС в Одеській області зареєструвати товариство з обмеженою відповідальністю «АГРО ПАРТНЕР 777» (код ЄДРПОУ: 39316432) як субєкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість у сфері сільського і лісового господарства та рибальства та внести до реєстру платників ПДВ відомості про позивача як субєкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість, відповідно до поданої заяви за формою № 1-РС від 04.05.2016 року.
Стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Ізмаїльської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області на користь товариства з обмеженою відповідальністю «АГРО ПАРТНЕР 777» (код ЄДРПОУ: 39316432) судовий збір у розмірі 2756 (дві тисячі сімсот пятдесят шість) гривень.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 30.05.2016 року.
Суддя Бутенко А.В.
.