Справа № 522/6419/16-а
Провадження №2-а/522/469/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 червня 2016 року Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючої - судді Кравчук Т.С.,
при секретарі - Антонецькому С.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання дій відповідача протиправними та зобовязання вчинити певні дії -
ВСТАНОВИВ:
До суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси, у якому просить визнати протиправними дії (бездіяльність) управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м.Одеси щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80% від суми місячного заробітку, зобовязати управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м.Одеси здійснити ОСОБА_1 перерахунок раніше призначеної пенсії у 2014 році на підставі довідки № 474 від 14.03.2016 року виданої прокуратурою Одеської області у розмірі 80 % від суми місячного заробітку та визначити розмір цієї пенсії 8552 грн. 34 к. починаючи з 30.03.2016 року, тобто з моменту звернення до УПФУ у Приморському районі м.Одеси, також позивач просить стягнути з відповідача понесені судові витрати.
Позивач у судовому засіданні позов просив задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні просив у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення сторін, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено, що з позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Приморському районі м.Одеси (далі - УПФУ) з 2014 року та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» виходячи із максимального розміру 80 % від чинної на той час заробітної плати на посаді працівника прокуратури, а саме старшого слідчого прокуратури Приморського району м.Одеси Одеської області. Стаж роботи на момент призначення пенсії на посаді прокурора та слідчого складав 21 рік 06 місяця 10 днів. Позивач продовжує працювати в органах прокуратури і до теперішнього часу.
Станом на 01.04.2016 загальний стаж роботи позивача в органах прокуратури складає 23 роки 8 місяці 16 днів, з яких стаж роботи на прокурорсько-слідчих посадах складає 21 рік 3 місяці 27 днів.
30.03.2016 року позивач звернувся до УПФУ у Приморському районі м,Одеси з заявою про проведення перерахунку пенсії згідно Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки № 474 від 14.03.2016, виданої прокуратурою Одеської області.
Рішенням № 66 від 01.04.2016 комісії УПФУ позивачу відмовлено у перерахунку пенсії, виходячи з довідки № 474 від 14.03.2016, виданої прокуратурою Одеської області в розмірі 80 % від суми місячної заробітної плати, тобто з суми середньої зарплати 10690 грн. 43 к. (80% складає 8552 грн. 34к.). Підставою відмови зазначено п.5 прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 щодо призначення всіх пенсій на загальних підставах з 01.06.2015 року.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 22 Загальної декларації прав людини встановлено, що кожна людина, як член суспільства, має право на соціальне забезпечення.
Рекомендацією Генеральної конференції Міжнародної організації праці від 07.06.1967 №131 щодо допомоги по інвалідності, по старості та в звязку з втратою годувальника встановлено, що розміри допомоги по інвалідності, по старості і у зв'язку з втратою годувальника повинні періодично регулюватися з врахуванням змін у загальному рівні заробітної плати чи вартості життя.
Відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу у 2014 році, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 21 рік 6 місяців, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 11 років 6 місяців, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 % від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
З 27.03.2014 року положення частини першої статті 50-1 Закону №3668-VІ втратила чинність у звязку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 1166-VII (1166-18) від 27.03.2014 року, згідно якої пенсія призначається в розмірі 70 % від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам регулюють частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789- XII, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Законів №3668-VІ від 01.10.2011 року та № 1166-УП (1166-18) від 27.03.2014 року не зазнали змін, змінилася лише нумерація частин цієї статті. Навіть у ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 положення перерахунку пенсій залишилися без змін.
Відповідно до частини вісімнадцятої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ та ст.86 Закону від 14.10.2014 призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
З огляду на вказане при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, оскільки внесені Законом України «Про прокуратуру» зміни щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення вперше, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ.
Отже, дії УПФУ у Приморському районі м.Одеси щодо відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії у розмірі 80% від суми місячного заробітку є протиправними та порушеннями норм чинного законодавства.
Між тим, Закон України № 1166-VІІ від 27.03.2014, яким було внесено зміни до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (з 01.05.2014), зокрема, змінено у відсотках розмір пенсії, що призначається відповідно до Закону України «Про прокуратуру», цифри "80" замінено цифрами "70". Ст.86 Закону «Про прокуратуру» від 14.10.2014 встановлено у відсотках розмір зазначеної пенсії 60%.
Встановлені ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» порядок та умови перерахунку пенсій прокурорам і слідчим ані Законом України №1166-УІІ від 27.03.2014, ані іншими законами не змінювались.
Таким чином законодавчо встановлено правило щодо розміру 60% або 70 % від суми місячної (чинної) заробітної плати, яке застосовується для осіб, яким відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначається пенсія, а не здійснюється перерахунок раніше призначеної.
Враховуючи вищевикладене, при перерахунку пенсії за вислугу років має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, тобто 80 %. Внесені зміни до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» та ст.86 Закону від 14.10.2014 в даному випадку спірних правовідносин не стосуються.
У звязку з неправильним застосуванням УПФУ норм діючого законодавства, прошу врахувати ст. 22 Конституції України. Оскільки конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст.17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
Тобто, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України та № 1166-VІІ від 27.03.2014 р. зміни до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» та іншими нормативними актами щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята, вісімнадцята ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Законів України № 3668-VІ від 08.07.2011р. та №1166-VІІ від 27.03.2014 р. не зазнали.
З огляду на вищевикладене, перерахунок пенсії, проводиться виходячи з розміру, встановленого на час призначення пенсії. Нова редакція ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними Законом України № 1166-УІІ від 27.03.2014 року) та ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 суттєво звужують і обмежують зміст та обсяг прав пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким пенсія призначена до набрання чинності цими законами, що порушує ст. 22 Конституції України.
Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави (ст.3 Конституції).
Статтею 22 Конституції встановлено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
На підставі наведеного суд приходить до висновку про задоволення позову ОСОБА_1
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2,7,8,11,17,86, 159-163 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання дій відповідача протиправними та зобовязання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії (бездіяльність) управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м.Одеси щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80% від суми місячного заробітку.
Зобовязати управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м.Одеси здійснити ОСОБА_1 перерахунок раніше призначеної пенсії у 2014 році на підставі довідки № 474 від 14.03.2016 року виданої прокуратурою Одеської області у розмірі 80 % від суми місячного заробітку та визначити розмір цієї пенсії 8552 грн. 34 к. починаючи з 30.03.2016 року тобто з моменту звернення до УПФУ у Приморському районі м.Одеси.
Стягнути з Управління пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 551 грн.20 коп.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через Приморський районний суд м. Одеси апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя 03.06.2016