15.06.2016
Справа № 2-а/489/143/2016
ПОСТАНОВА
Іменем України
15 червня 2016 р., о 8 год. 00 хв. суддя Ленінського районного суду м. Миколаєва Тихонова Н.С., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва про визнання протиправними дій та зобовязання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
В травні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва про визнання протиправними дій та зобовязання вчинити певні дії.
Свої вимоги мотивував тим, що з 04.03.2008 р. він перебуває на обліку УПФУ в Центральному районі м. Миколаєва та отримує пенсію відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». 22.04.2016 р. позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до закону, який діяв на час призначення пенсії, але з урахуванням розміру заробітної плати визначеної у довідці виданої прокуратурою Миколаївської області від 19.04.2016 р. Проте відповідачем було відмовлено йому у здійсненні перерахунку пенсії, оскільки норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким призначаються пенсії відповідно до ЗУ «Про прокуратуру» - скасовано. Позивач такі дії відповідача вважає неправомірними та протиправними, оскільки нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, окрім випадків коли вони помякшують або скасовують відповідальність особи. Також зазначає, що відповідачем незаконно було відмовлено позивачу у проведенні перерахунку пенсії, що грубо порушує його права і законні інтереси.
Посилаючись на вищевикладене, позивач просить суд визнати протиправними дії та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва від 22.04.2016 р. щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку раніше призначеної пенсії на підставі довідки прокуратури Миколаївської області № 18-81вих-16 від 19.04.2016 р.; зобовязати УПФУ в Центральному районі м. Миколаєва здійснити йому перерахунок раніше призначеної пенсії у відповідності до вимог ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. (із змінами та доповненнями в редакції від 01.01.2008 р., що діяла на час призначення пенсії), виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку, на підставі довідки прокуратури Миколаївської області №18-81 вих - 16 від 19.04.2016 р., згідно якої заробітна плата складає 8 832 грн. 90 коп. та здійснити відповідні виплати з 01.12.2015 р.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
З 04 березня 2008 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ в Центральному районі м. Миколаєва та йому призначено пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% від середнього заробітку.
У зв'язку з підвищенням працівникам прокуратури заробітної плати позивач 22.04.2016 р. звернувся до УПФУ в Центральному районі м. Миколаєва УПФУ із заявою про перерахунок раніше призначеної йому пенсії на підставі Довідки, виданої прокуратурою Миколаївської області від 19.04.2016 року за № 18/81 вих-16.
Згідно вказаної Довідки сума заробітної плати ОСОБА_1 складає 8 832 грн. 90 коп. Довідка видана для предявлення в Управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області.
Проте згідно Рішення УПФУ в Центральному районі м. Миколаєва за № 28/2 від 22.04.2016 р. позивачу відмовлено в проведенні перерахунку пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р., оскільки вказаною постановою внесено зміни до Постанови КМУ від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», а саме виключено пункт 4, який врегульовував питання перерахунку пенсії державним службовцям.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що дії відповідача щодо відмови йому у перерахунку раніше призначеної пенсії є неправомірними, оскільки порушують його конституційні права на соціальний захист та пенсійне забезпечення. Крім того, звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод при прийнятті нових або внесенні змін до чинних законів не допускається.
З наданих відповідачем заперечень вбачається, що позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, оскільки у відповідності до розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р., згідно якого з 01.06.2015 р. пенсії призначені в порядку та на умовах, визначених Законами України «Про державну службу», «Про прокуратуру» не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
У відповідності до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру»(в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачці) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугою років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Згідно з ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру»обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Частиною 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру»призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що слідує за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Згідно з ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Верховний Суд України в постанові від 10.12.2013 р. у справі №21-348а13 дійшов правового висновку, що внесені Законом України «Про заходи законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 13 та 18ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Положеннями ст. 22 Конституції Українипередбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р.передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 р. закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про ОСОБА_2 України», « Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника консультанта народного депутата України.
Таким чином, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. зміни до ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру»щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Частини 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» є нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, та які змін у зв'язку із прийняттямЗакону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р.не зазнали.
Разом з тим 01 квітня 2015 року набрав чинності«Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р., яким внесено зміни в статтю 50-1Закону України «Про прокуратуру», а саме: максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Позивачу пенсія була призначена 04.03.2008 р., тобто до набрання чинності вказаним законом.
Отже при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.
При цьому, суд вважає, що відповідач застосував нові положення законодавства до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності. Проте таке застосування норм права суперечить вимогам ч.1ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідач повинен був перерахувати позивачу пенсію, згідно довідки № 18/81 вих-16 від 19.04.2016 р., відповідно до ст.50-1Закону України «Про прокуратуру», в редакції яка діяла на час призначення пенсії, з розрахунку 90% середнього заробітку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Відповідно до вимог ч.2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак даний обов'язок відповідачем в даній справі не виконано.
Посилаючись на вищевикладене та враховуючи, що відповідачем неправомірно було відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Разом з тим строки проведення перерахунку пенсії регулюються статтею 45 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». Так вищезазначеною нормою передбачено, що перерахунок призначеної пенсії у разі виникнення права на підвищення пенсії провадиться з першого числі місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Враховуючи вищевикладене та приймаючи до уваги, що позивач ОСОБА_1 звернувся з заявою про перерахунок пенсії до ПФУ 19.04.2016 р., суд вважає за можливе здійснити перерахунок і виплату раніше призначеної пенсії починаючи з 01.05.2016 р.
Згідно положень ст. 94 КАС України з відповідача на користь позивача необхідно стягнути судовий збір в розмірі 1 102 грн. 40 коп.
Керуючись ст. ст. 7-12, 86, 159, 161-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва про визнання протиправними дій та зобовязання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку раніше призначеної пенсії та скасувати Рішення Управління Пенсійного Фонду України в Центральному районі м. Миколаєва від 22.04.2016 р. за № 28/2.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва здійснити ОСОБА_1 перерахунок раніше призначеної пенсії у відповідності до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами і доповненнями в редакції від 01.01.2008 р., що діяла на час призначення їй пенсії), виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку, згідно Довідки прокуратури Миколаївської області №18/81 вих-16 від 19.04.2016 р., та здійснити відповідні виплати з 01.05.2016 р.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва, код ЄДРПОУ 20876125, на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1102 грн. 40 коп.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м. Миколаєва шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання її копії.
Суддя: