Справа № 636/1971/16-а
2-а/636/137/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 червня 2016 року м. Чугуїв
Чугуївський міський суд Харківської області у складі:
головуючого - судді Ганенко Т.С.,
за участю секретаря судового засідання Філатова Д.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Чугуївського міського суду Харківської області адміністративний позов ОСОБА_1 до Чугуївського Обєднаного Управління Пенсійного Фонду України Харківської області про визнання неправомірними та протиправними дій Чугуївського Обєднаного Управління Пенсійного Фонду України Харківської області щодо перерахунку призначеної пенсії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до Чугуївського міського суду Харківської області з вищевказаним адміністративним позовом.
В обґрунтуванні свого адміністративного позову вказала, що з 2010 року вона перебуває на обліку в Чугуївському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області і отримує пенсію за віком як державний службовець, працює.
На момент виходу на пенсію вона працювала на посаді секретаря Новопокровської селищної ради Чугуївського району Харківської області.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до нормативно-правових актів" з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівникам установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
Відповідно до довідки Новопокровської селищної ради Чугуївського району Харківської області про заробітну плату № 307 від 28.04.2016 року, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1, заробітна плата на посаді селищної ради з 01.01.2016 року становить 5390 грн. 35 коп., в тому числі посадовий оклад - 2459 грн. 00 коп.
29 квітня 2016 року вона звернулась із заявою до управління щодо перерахунку та виплати пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу", в редакції від 24.04.2012 року, яка діяла на день призначення пенсії, з 01 січня 2016 року у звязку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 на підставі довідки управління про заробітну плату № 307 від 28.04.2016 року.
06 травня 2016 року управління Пенсійного Фонду рішенням № 1212-02/23 відмовило їй в перерахунку пенсії посилаючись на те, що відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається відповідно до Закону України "Про державну службу", у звязку з чим з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про державну службу" не призначаються, раніше призначені не перераховуються. Дане рішення позивач вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню, у звязку з порушенням її соціальних прав щодо пенсійного забезпечення і незаконного звуження конституційних гарантій, оскільки, відповідно до чинних на час призначення пенсії нормативно-правових актів, вона має право на перерахунок пенсії в звязку із підвищенням розміру заробітної плати державного службовця відповідної посади.
Позивач просила задовольнити адміністративний позов в повному обсязі та слухати справу за її відсутності. Представник відповідача у раніше наданих запереченнях заперечував проти задоволення адміністративного позову та посилався на те, що вимоги, викладені в позовній заяві є безпідставними та не відповідають нормам чинного законодавства, оскільки постанова КМУ № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» передбачала упорядкування структури заробітної плати, та не визначає умови та порядок проведення перерахунку пенсій. Отже, на момент звернення позивачки з заявою про перерахунок пенсії відсутній правовий механізм здійснення такого перерахунку. Також, оскільки заява про перерахунок пенсії була подана в квітні 2016 року, а норми Закону України «Про державну службу» в частині, яка стосується пенсійного забезпечення були скасовані, та відсутні правові підстави здійснювати перерахунок пенсії. Також, на думку представника відповідача пенсія ОСОБА_1 повинна бути перерахована не з 01.01.2016 року, а з 01.05.2016 року, оскільки ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» визначаються строки проведення перерахунку пенсії. Так, відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч. 1 ст. 35, ч. 2 ст. 38, ч. 3 ст. 42 та ч. 5 ст. 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа, а позивач звернулась із заявою про перерахунок пенсії 29.04.2016 року. Дослідивши матеріали справи, провівши аналіз законодавства, регулюючого дані правовідносини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного. Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 з 2010 року перебуває на обліку в Чугуївському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області і отримує пенсію за віком як державний службовець, працює.
На момент виходу на пенсію позивач працювала на посаді секретаря Новопокровської селищної ради Чугуївського району Харківської області.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до нормативно-правових актів" з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівникам установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
Відповідно до довідки Новопокровської селищної ради Чугуївського району Харківської області про заробітну плату № 307 від 28.04.2016 року, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1, заробітна плата на посаді селищної ради з 01.01.2016 року становить 5390 грн. 35 коп., в тому числі посадовий оклад - 2459 грн. 00 коп.
29 квітня 2016 року ОСОБА_1 звернулась із заявою до управління щодо перерахунку та виплати пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу", в редакції від 24.04.2012 року, яка діяла на день призначення пенсії, з 01 січня 2016 року у звязку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 на підставі довідки управління про заробітну плату № 307 від 28.04.2016 року.
06 травня 2016 року управління Пенсійного Фонду рішенням № 1212-02/23 відмовило позивачу в перерахунку пенсії посилаючись на те, що відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається відповідно до Закону України "Про державну службу", у звязку з чим з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про державну службу" не призначаються, раніше призначені не перераховуються.
Суд вважає дане рішення необґрунтованим з наступних підстав.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Частиною 1 ст. 2 КАС України передбачено, що «завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень».
ОСОБА_1 перебуває на обліку та отримує пенсію державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу".
Згідно п. 3 Постанови КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 р. №1013, яка набрала чинності з 15.12.2015 року та застосовується з 01.12.2015 року, посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджені, зокрема, додатками постанови КМУ №268, підвищуються на 25%.
Згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Умови та порядок перерахунку пенсії державних службовців регулюються Законом України 'Про державну службу" від 16.12.1993 року. Редакція зазначеної статті змінювалась.
З положень статті 37-1 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІ1 "Про державну службу" (чинної на час призначення пенсії) та постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії-" в редакції, яка діяла на час призначення ОСОБА_2 пенсії, вбачається, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок здійснюється на підставі довідки про заробітну плату працюючого державного службовця на відповідній посаді, з якої призначено пенсію. При цьому, відповідно до п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам визначається в такому порядку: посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційний клас, класний чин або спеціальне звання та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії державного службовця, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за останньою посадою державної служби на момент призначення (перерахунку) пенсії; премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат зі відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Пунктом 5 постанови КМУ № 865 від 31.05.2000 року встановлено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державною службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 8 та ч. 1 ст. 58 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують, або скасовують відповідальність особи.
Отже, на даний час повинні застосовуватися ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії).
Посилання відповідача на пункт 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-У ІII, згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу», є безпідставними, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
З 1 грудня 2015 року Постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» передбачено підвищення посадових окладів визначених постановою КМУ від 9 березня 2006 р. № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів"
Норми ст.ст. 37, 37-1 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ діють на сьогодні і вони не скасовані в установленому Конституцією України порядку.
Станом на 1 грудня постанова Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865, якою визначено порядок обчислення розміру заробітної плати для призначення та перерахунку пенсії, не скасована та не втратила чинності. Зміни відбулися 15 грудня 2015 року у звязку зі змінами, внесеними постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013, якою скасовано п.4 постанови КМУ від 31 травня 2000 року № 865. Зазначені зміни набрали чинності після публікації постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015 в офіційному виданні - «Урядовий курєр» 15 грудня 2015 року № 234.
Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року № 76-VІІІ "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України", який набрав чинності з 01.01.2015 року, текст статті 37-1 викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України".
Одночасно, в пункті 16 Закону № 76-VІІІ зобов'язано Кабінет Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом:
забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону;
забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.
На час виникнення права на перерахунок пенсії (01.12.2015) постанова Кабінету Міністрів України, у відповідності до Закону № 76-VІІІ, яка б обумовлювала умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям, відсутня. Залишився чинним п. 4 постанови КМУ № 865.
Згідно з ст. 37 Закону № 3723-ХІІ, в редакції, яка діяла на час призначення пенсії позивачу, згідно з якою, на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 90 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Пунктом 11 Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року зміни до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ щодо розміру пенсій у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними такого права.
Суд вважає, що при вирішення питання щодо визначення розміру пенсії при перерахунку у відсотках від заробітної плати має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії - 90 %, а тому внесені Законом № 76 -VIII від 28.12.2014 року зміни до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Така правова позиція зі спірного питання вже була викладена Верховним Судом України у постанові від 10.12.2013 року по справі № 21-420а13 у справі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.
Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213 передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", - "Податкового та Митного кодексів України" "Положення про помічника - консультанта народного депутата України".
Положення даної статті поширюється на тих осіб, яким пенсії призначаються (у теперішньому часі) спеціальними законами, а не на тих, яким вони вже призначені (в минулому часі).
Таким чином, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 1 червня 2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ, так як вказане положення не містить посилання на конкретні норми законів чи підзаконних актів щодо пенсійного забезпечення осіб, які скасовуються. Підстав вважати, що скасовуються всі норми, як ті, що стосуються призначення, так і ті, що стосуються перерахунку пенсій немає.
Тому, посилання відповідача на положення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року за №-213 є безпідставними, тому що стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, і взагалі не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Також, не втратила чинності та не зазнала змін форма довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, затверджена постановою правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013 року та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 26.09.2013 року за № 1661/24193, якою передбачені складові заробітної плати державного службовця відповідно до ст. 33 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року.
Згідно зі ст.ст. 22, 64 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, а тому, згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади зобовязані діяти на підставі та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законом.
На підставі викладеного суд вважає, що у звязку з підвищенням з 01.12.2015 року розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, згідно з постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 управління повинно здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії на підставі документів пенсійної справи та додатково поданих документів, а саме - довідки Новопокровської селищної ради Чугуївського району Харківської області про заробітну плату від 28.04.2016 року № 307. При здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 має застосовуватися норма постанови Кабінету Міністрів України Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії № 865 від 31.05.2000 року в редакції від 28.08.2009 року (872-2009-п), яка діяла на час призначення пенсії.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 22, 46, 58, 129 Конституції України, ст.ст. 6, 69, 159, 161, 162, 163, 167 КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративну позовну заяву ОСОБА_1 до Чугуївського Обєднаного Управління Пенсійного Фонду України Харківської області про визнання неправомірними та протиправними дій Чугуївського Обєднаного Управління Пенсійного Фонду України Харківської області щодо перерахунку призначеної пенсії задовольнити.
Визнати неправомірним рішення Чугуївського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця з більшого заробітку на підставі довідки № 307 від 28.04.2016 року.
Скасувати рішення Чугуївського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області № 1212-02/23 від 06.05.2016 щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії державного службовця згідно ст.ст. 37, 37-1 Закону України Про державну службу № 3723-XII від 16.12.1993 року в редакції, яка діяла на час призначення пенсії.
Зобов'язати Чугуївське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області провести з 01.01.2016 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, призначеної в розмірі 90 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади відповідно до ст.ст. 37, 37-1 Закону України Про державну службу № 3723-XII від 16.12.1993 року в редакції Закону від 24.04.2012 року (4661-VI), що діяла на день призначення пенсії та постанови Кабінету Міністрів України Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії № 865 від 31.05.2000 року в редакції від 28.08.2009 року (872-2009-п), яка діяла на час призначення пенсії, у звязку з підвищенням з 01.12.2015 року розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до нормативно-правових актів" та довідки Новопокровської селищної ради Чугуївського району, Харківської області № 307 від 28.04.2016 року про заробітну плату.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 551 (пятсот пятдесят одну) грн. 20 коп. сплаченого судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Чугуївський міський суд Харківської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги.
Суддя