Постанова № 58319701, 07.06.2016, Немишлянський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Фрунзенський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
07.06.2016
Номер справи
645/2427/16-а
Номер документу
58319701
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 645/2427/16-а

Провадження № 2-а/645/95/16

Постанова

іменем України

07 червня 2016 року

Суддя Фрунзенського районного суду м. Харкова Алфьорової Т.М. розглянув в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова про визнання рішення протиправним та зобовязання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

19.05.2016 року до Фрунзенського районного суду м. Харкова звернулася ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова, в якому просила:

- визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова, щодо відмови у перерахунку та неврахування у розрахунках розміру пенсії, як державному службовцю з 18.04.2014 суми виплат пов'язаних з індексацією заробітної плати, з якої сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та які зазначені у довідці від 25.04.2016 №01-7, як «інші виплати» наданої Управлінням з будівництва, ремонту та реконструкції Департаменту будівництва та шляхового господарства Харківської міської ради,

- зобовязати Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова здійснити перерахунок пенсії, як державному службовцю з 18.04.2014 рокудовічно у розмірі 80 відсотків, (які були визначені на той час чинним законодавством) з урахуванням у складі заробітку індексації заробітної плати у сумі 11490,81грн, з якої сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та які зазначені у довідці від 25.04.2016 №01-7, як «інші виплати» наданої Управлінням з будівництва, ремонту та реконструкції Департаменту будівництва та шляхового господарства Харківської міської ради.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 вказує, що перебуває на обліку в УПФУ у Фрунзенському районі м. Харкова. З 28.04.2009 року було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Щорічно, починаючи з 28.04.2009 по 17.04.2014 продовжували термін перебування на службі і 17.04.2014 було звільнено з посади головного спеціаліста кошторисно-договірного відділу управління з будівництва, ремонту та реконструкції Департаменту будівництва та шляхового господарства Харківської міської ради у звязку з виходом на пенсію.

Для перерахунку пенсії як державному службовцю до Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова були надані довідки, передбачені чинним законодавством для розрахунку пенсії, як державному службовцю, а саме: довідку про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років ) від 17.04.2014 №01-34, довідку про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи (надбавки, премії та інші виплати) від 17.04.2014 №01-33.

Просте на той час у довідці від 17.04.2014 № 01-33 про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці графа «інші виплати» не була заповнена. 25.04.2016р. їй була надана довідка № 01-7, в якій колонка « інші виплати» сформована в повному обсязі. 25.04.2016 звернулася письмово до Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова з проханням перерахувати пенсію, як державному службовцю з урахуванням виплат, які зазначені у колонці « інші виплати» у довідці Управління з будівництва, ремонту та реконструкції Департаменту будівництва та шляхового господарства Харківської міської ради від 25.04.2016 № 01-7, а саме: індексації заробітної плати у сумі 11490,81грн., з якоі було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.

25.04.2016 року отримала рішення про відмову в такому перерахунку від 05.05. 2016 року за № 268. Вважаючи рішення відповідача про відмову в перерахунку пенсії протиправним звернулась з даним адміністративним позовом до суду.

Ухвалою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 23.05.2016 року було відкрито скорочене провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова про визнання дій протиправним та зобовязання вчинити певні дії,а відповідачу запропоновано у десятиденний строк з дня одержання ухвали та копій документів подати заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову.

21.05.2016 року з боку Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова надійшли письмові заперечення на позов, в яких відповідач послався на те, що інші виплати, такі як індексація, не були включені при нарахуванні пенсії позивачки, оскільки відповідач вважає, що ці виплати не включаються в заробіток для обчислення пенсії.

Суд розглянув справу у відповідності до вимог ст. 183-2 КАС України.

Дослідивши матеріали справи та письмові пояснення сторін, суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Щодо позовної вимоги про визнання протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця у звязку

25.04.2016 року позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова з заявою про перерахунок пенсії у звязку з урахуванням випалат, які зазначені в колонці « інші виплати» у довідці Управління з будівництва, ремонту та реконструкції Департаменту будівництва та шляхового господарства Харківської міської ради від 25.04.2016 № 01-7, а саме: індексації заробітної плати у сумі 11490,81грн., з якоі було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.

25.04.2016 року Управлінням Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова прийнято рішення № 268 про відмову в перерахунку пенсії .

Як передбачено ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Частиною 1 ст. 35 Закону України «Про державну службу» передбачено виплату державним службовцям допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу при наданні щорічної відпустки.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений орган виплачує працівникові за виконану роботу. Статтею 2 даного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить - основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Відповідно до ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які згідно до вимог Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування», нараховується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, яка діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно до ст.41 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: 1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких, згідно із цим Законом були фактично обчислені та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески; 2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

Виходячи з цього, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично були нараховані та сплачені внески або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (доход) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Закон України «Про оплату праці» та Закон України «Про державну службу» є загальними по відношенні до даних правовідносин, в той час як перевагу мають спеціальні норми Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Вказана правова позиція узгоджується із правовою позицією Верховного Суду України, яка викладена у постанові від 20.02.12 р. по справі № 21-430а11.

В силу ч.2 ст. 161 КАС України, при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 цього Кодексу.

Ч. 1 ст. 244-2 КАС України визначено, що рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних відносинах, є обов'язковими для всіх судів України.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Відповідач, заперечуючи проти позову, в порушення вимог ч.2 ст. 71 КАС України, не надав жодних належних і допустимих доказів на підтвердження законності та обґрунтованості відмови у перерахунку позивачу пенсії, що є предметом оскарження позивачем.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові соби зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, суд вважає необхідним визнати дії відповідача щодо відмови в перерахуванні призначеної позивачу пенсії у відповідності до ст., ст.37, 37-1 Закону України «Про державну службу» неправомірними та зобов`язати його здійснити перерахунок і виплату позивачу пенсії з врахуванням отриманої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, та індексації, які враховуються при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та з яких сплачено страхові внески.

Таким чином, беручи до уваги, що відповідно до наданої позивачем довідки Пенсійного фонду вбачається, що на сума індексації заробітної плати були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, суд вважає, що вказані виплати повинні бути враховані при визначенні розміру призначеної позивачу пенсії на підставі ст. 37 Закону УкраїниПро державну службу.

Оцінюючи дії відповідача на відповідність критеріям зазначеним в ч. 3ст. 2 КАС України, суд дійшов висновку, що відмова відповідача у перерахунку позивачу пенсії з урахуванням індексації в сумі 11490,81 грн. , відображених в довідці від 25.04.2016 року № 01-7 є незаконною та необґрунтованою.

В той же час вимоги позивачки про проведення перерахунку пенсії відповідно до розміру та складових заробітної плати, зазначених у довідці 25.04.2016 року № 01-7 , яка була надана нею до Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова 25.04.16р. року підлягають задоволенню починаючи з 01.05.2016 року, що відповідає положеннямч.4 ст.45 Закону УкраїниЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Судові витрати по справі підлягають розподілу відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.22,92ч.1Конституції України,ст. 37 Закону України «Про державну службу», ст.ст.86,159, ч.1 п.2 ст.183-2КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова про визнання дії противоправними та про зобовязання вчинити певні дії задовольнити частково.

- визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова, щодо відмови у перерахунку та неврахування у

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1

- зобовязати Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, як державному службовцю з 01.05.2016 рокуу розмірі 80 відсотків, (які були визначені на той час чинним законодавством) з урахуванням у складі заробітку індексації заробітної плати у сумі 11490,81грн, з якої сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та які зазначені у довідці від 25.04.2016 №01-7, як «інші виплати» наданої Управлінням з будівництва, ремонту та реконструкції Департаменту будівництва та шляхового господарства Харківської міської ради.

В іншій частині адміністративного позову відмовити.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі Харківської області на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 551 (пятсот пятдесят одна) грн. 20 грн.

Постанова суду може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Фрунзенський районний суд м. Харкова шляхом подачі скарги в десятиденний строк з моменту отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справ апеляційним судом.

Суддя Т.М. Алфьорова