Постанова № 58319033, 06.06.2016, Київський районний суд м. Харкова

Дата ухвалення
06.06.2016
Номер справи
640/7915/16-а
Номер документу
58319033
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 640/7915/16-а

н/п 2-а/640/169/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.06.2016 Суддя Київського районного суду м. Харкова Губська Я.В., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова про визнання протиправним рішення субєкта владних повноважень, -

В С Т А Н О В И В :

18.05.2016 року до Київського районного суду м. Харкова надійшла позовна заява ОСОБА_1, в якій позивач просить визнати протиправним рішення управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова щодо відмови в перерахунку йому пенсії державного службовця з 01.12.2015 року у звязку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»; зобовязати управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова перерахувати йому пенсію державного службовця з 01.12.2015 року у звязку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про заробітну плату, що додається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 17.04.2016 року №808/Є-14, із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2007 році в розмірі 90%.

Ухвалою Київського районного суду м. Харкова від 19.05.2016 р. відкрите скорочене провадження у справі за даним адміністративним позовом, копію якого направлено відповідачу.

В своїй позовній заяві позивач посилається на те, що з 2008 року він одержує пенсію за віком за Законом України «Про державну службу», яку йому було призначено в розмірі 90% від заробітної плати, однак, після підвищення з 01 грудня 2015 року заробітної плати державним службовцям, позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова із заявою про перерахунок пенсії державного службовця на підставі довідки про заробітну плату від 17.04.2016 року №808/Є-14 виданої головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області. Проте, рішенням управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова від 28.04.2016 року №107 йому було відмовлено в перерахунку пенсії, посилаючись на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213, згідно якого з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Відповідач направив свої заперечення проти позову, в яких просить суд відмовити у повному обсязі в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1, посилаючись на те, що законодавчо не закріплено проводити перерахунок спеціальних пенсій щоразу під час зростання заробітної плати працюючих державних службовців, оскільки Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ (в тому числі ст. 37-1 зазначеного Закону) втратив чинності з моменту набуття чинності Закону україни «Про державну службу» 10.12.2015 року №889-VІІ, а саме з 01.05.2016 року, тому на сьогоднішній день немає правових підстав для перерахунку ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії за віком як державному службовцю.

Відповідно до ч.4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Дослідивши матеріали справи, суд доходить висновку що позовні вимоги є обґрунтованими і задовольняє вимоги ОСОБА_1 частково з наступних підстав.

Судом встановлено, що з 2008 року позивач одержує пенсію за віком за Законом України «Про державну службу», яку йому було призначено в розмірі 90% від заробітної плати. Позивач 28.04.2016 року звернувся до управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова із заявою про перерахунок пенсії державного службовця, на підставі довідки про заробітну плату від 17.04.2016 року №808/Є-14, виданої головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області.

Однак, рішенням управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова від 28.04.2016 року №107 ОСОБА_1 було відмовлено в перерахунку пенсії, посилаючись на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213, згідно якого з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Згідност.19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта Законами України.

Згідно п.3Постанови КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 р. №1013, яка набрала чинності з 15.12.2015 року та застосовується з 01.12.2015 року, посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджені, зокрема, додатками постанови КМУ №268 підвищуються на 25%.

Згідно ст. 37-1Закону України «Про державну службу», у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до положень ч. 1 ст.8та ч.1 ст.58 Конституції Українив Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують, або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до ч. 3ст. 22 Конституції Українипри прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Отже, на даний час повинні застосовуватися ст. 37-1Закону України «Про державну службу»(в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу),ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Посилання відповідача на пункт 5Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VIII, згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно доЗакону України «Про державну службу», є неприйнятним, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.

З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.

Разом із тим, позивач просив зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з 01 грудня 2015 року.

Однак, у відповідності до ч.4ст.45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки:

у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Таким чином, враховуючи те, що позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 28 квітня 2016 року, перерахунок мав бути проведений починаючи з 01 травня 2016 року.

За таких обставин позов в цій частині підлягає частковому задоволенню, а саме з 01.05.2016 р., а за період з 01.12.2015р. по 30.04.2016р. у позові слід відмовити.

Відповідно до частини першої статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова підлягає до стягнення на користь позивача судовий розмір в розмірі 551,20 грн., сплачений згідно квитанції №0.0.552076550.1 від 16.05.2016 при поданні адміністративного позову (а. с. 2).

Керуючись ст. ст.11,17,18,71,94,160,161,162,163,183-2,186 КАС України, ч.1 ст.8,19, ч.3 ст.22, ч.1 ст.58 Конституції України, ст. 37-1Закону України «Про державну службу», ст.42,45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова про визнання протиправним рішення субєкта владних повноважень задовольнити частково.

Визнати протиправним рішення управління пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова №107 від 28.04.2016 року щодо відмови ОСОБА_1, в перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно зпостановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року, № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».

Зобов'язати управління пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 90% заробітної плати державного службовця на підставі довідки головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про заробітну плату від 17.04.2016 року №808/Є-14, з 01.05.2016 р. у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно зпостановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».

У решті вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору за подання адміністративного позову в загальному розмірі 551,20 грн. (пятсот пятдесят одна гривні 20 копійки).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання сторонами копії цієї постанови.

СУДДЯ-