Постанова № 58317448, 10.06.2016, Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
10.06.2016
Номер справи
348/852/16-а
Номер документу
58317448
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Справа № 348/852/16-а

10 червня 2016 року м. Надвірна

Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області

в складі: головуючого судді - Грещука Р.П.,

секретаря - Клекот Л.М.,

з участю позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Надвірна справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Надвірнянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про зобовязання здійснити перерахунок призначеної пенсії у звязку з підвищенням заробітної плати,-

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним Надвірнянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про зобовязання здійснити перерахунок призначеної пенсії у звязку з підвищенням заробітної плати.

В судовому засіданні позивач заявлені ним позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, наведених в позовній заяві. Просить суд його позов задоволити та визнати протиправною відмову Надвірнянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області від 06.05.2016 року щодо перерахунку та виплати йому пенсії у звязку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури, відповідно до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% від суми місячного заробітку.

Зобовязати Надвірнянське обєднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області провести йому перерахунок та виплату пенсії з урахуванням фактично отриманих сум його пенсії за вислугу років у звязку з підвищенням заробітної плати згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 та відповідно до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, що діяла станом на 02.12.2012 року з урахуванням поданої довідки про заробітну плату від 16.10.2012 року №18-312 вих-12 без обмеження її максимального розміру, в розмірі 90% місячного заробітку та виплатити йому різницю між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсії, починаючи з 06.12.2015 року, перерахувавши її на його пенсійний рахунок, а також стягнути з відповідача в його користь судові витрати по справі.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, надала суду письмове заперечення в якому вказала, що вимоги позивача безпідставні, а тому підлягають залишенню без задоволення з наступних підстав:

31.05.2012 р. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову за № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», згідно з якою з 14.06.2012 р. затверджено схему посадових окладів працівників органів прокуратури.

Згідно зі ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

У зв'язку із зазначеним, працівники прокуратури, які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру» мають право на перерахунок пенсії з 01.07.2012 р.

При цьому, розмір пенсії розраховується в розмірі 80% від нового розміру посадового окладу. Розмір пенсії після перерахунку не може бути більше 10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Розмір заробітної плати (оклад) не обмежується.

Перерахунок пенсій відповідно до Закону України «Про прокуратуру» проводиться на підставі розрахованої органами прокуратури України довідки про розмір місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію.

Працівники органів прокуратури, яким призначено пенсію згідно Закону України «Про державну службу» також мають право на перерахунок пенсії, але з 14.06.2012 р.

В звязку з наведеним, розмір пенсії розраховується в розмірі 80% від нового розміру посадового окладу. Розмір пенсії після перерахунку не може бути більше 10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, на 14.06.2012 року (8380.00 грн.). Заробітна плата (оклад) обмежується розміром 18734,00 грн.

Перерахунок проводиться на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи у порядку, передбаченому пунктами 4-6 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865.

Відповідно до розділу III «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213 з 01.06.2015 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу". "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

У зв'язку з викладеним, вважає представник відповідача, з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законами України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.

Відповідно до п. 20 ст. 86 З-ну України «Про прокуратуру» передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Просить суд відмовити ОСОБА_1 в задоволенні його позовних вимог.

Суд, вислухавши пояснення позивача, представника відповідача та дослідивши письмові докази, представлені сторонами на виконання вимог ст. 71 КАС України і які сторони вважають достатніми для обґрунтування і заперечення позовних вимог та зясувавши фактичні обставини справи, прийшов до висновку про можливість задоволення позову ОСОБА_1

Відповідно до ст. 2 КАС України завдання адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФ України в Надвірнянському районі Івано-Франківської області(тепер Надвірнянське обєднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області) з вересня 2002 року, та отримує пенсію, призначену на підставі ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", розмір якої визначений виходячи із 90 % його місячного заробітку.

З 01.07.2012 року відповідачем проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 у звязку з прийняттям КМУ Постанови №505 від 31.05.2012 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», в наслідок чого позивачу УПФ України в Надвірнянському районі з 04.12.2013 року виплачувалась пенсія у розмірі 80% від суми місячної (чинної) заробітної плати працівників органів прокуратури.

Зясовано також, що 13.11.2015 року позивач звертався з адміністративним позовом до Надвірнянського р-нного суду про визнання протиправною відмови УПФ України в Надвірнянському районі(тепер Надвірнянське обєднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області) від 12.11.2015 року №200/М-15 щодо перерахунку та виплати йому пенсії у звязку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури, відповідно до вимог ст.50-1 З-ну України «Про прокуратуру» в розмірі 90% від суми місячного заробітку.

Постановою Надвірнянського р-нного суду від 29.12.2015 року позов був задоволений та залишений в силі ухвалою Львівського Апеляційного адміністративного суду від 28.03.2016 року.

21.04.2016 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень УДВС ГТУЮ в Івано-Франківській області винесена постанова про відкриття в/провадження, згідно в/листа №348/2238/15-а, який виданий 18.04.2016 року по даній справі.

Однак, під час виконання зазначеної суми було встановлено, що Надвірнянським р-нним судом постанова про перерахунок пенсії позивача винесена на підставі помилково виданої довідки прокуратурою Івано-Франківської області від 27.07.2012 року.

В звязку з наведеним, 06.05.2016 року позивач звернувся до Надвірнянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області із заявою про перерахунок пенсії в розмірі 90% від одержуваної заробітної плати, згідно довідки прокуратури Івано-Франківської області від 16.10.2012 року № 18-312 вих.12 та виплату різниці недоплаченої пенсії.

Як вбачається з матеріалів справи, Надвірнянське обєднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області своїм листом від 06.05.2016 року за № 40/М-15 відмовило позивачу у здійсненні перерахунку його пенсії .

Суд визнає, що рішення Надвірнянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо зменшення розміру призначеної позивачу пенсії за вислугу років з 90% до 80% при проведенні перерахунку пенсії є протиправним, оскільки вважає, що Надвірнянське обєднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області неправомірно застосувало норму права, яка не поширюється на дані правовідносини.

Зі змісту ч.3 ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч.3 ст.46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтями 22, 92 Конституції України визначені права і свободи людини і громадянина, гарантії прав і свобод визначаються Законами України. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів, або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, а відповідач фактично обмежив право позивача на перерахунок пенсії в розмірі 90%.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України відокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6.07.1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03. 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Зазначена правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постанові від 10.12.2013 року у справі № 21-348а13, яка, відповідно до приписів статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), є обов`язковою для всіх судів України.

Відповідно до ч.1 ст.244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено ст.50-1 Закону №1789-ХІІ, редакція якої неодноразово змінювалась.

Так, відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом №3668-VІ, який набрав чинності з 01.10.2011 року, внесено зміни до ст.50-1 Закону №1789-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.

Відповідно до ст.50-1 Закону №1789-ХІІ у редакції Закону №3668-VІ прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Таким чином, з 01.10.2011 року положення ч.1 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом №3668-VІ.

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13 та 18 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону №3668-VІ змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).

Так, відповідно до ч.13 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з ч.18 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Тому, враховуючи наведене, суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Зміни, внесені Законом №3668-VІ до ст.50-1 Закону №1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках, стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є ч.13 та ч.18 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ, які змін у зв'язку із прийняттям Закону №3668-VІ не зазнали.

За таких обставин, суд приходить до переконання про підставність позовних вимог ОСОБА_1 щодо визнання протиправними дій та зобов'язання УПФ провести перерахунок та виплату з 06.12.2015 року призначеної йому пенсії за вислугу років виходячи із розміру 90% місячного заробітку, наведеного у довідці прокуратури Івано-Франківської області від 16.10.2012 року № 18-312вих.-12, з врахуванням виплачених сум.

На підставі наведеного, ст.ст. 8, 22, 24, 55, 124 Конституції України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», Постанови Кабінету Міністрів України № 505 від 31.05.2012р. «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», керуючись ст.ст. 6-12, 158-163, 167 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 -задоволити.

Визнати протиправною відмову Надвірнянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області від 06.05.2016 року щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії у звязку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури, відповідно до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% від суми місячного заробітку.

Зобовязати Надвірнянське обєднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням фактично отриманих сум його пенсії за вислугу років у звязку з підвищенням заробітної плати, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 та відповідно до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, що діяла станом на 02.12.2012 року з урахуванням поданої довідки про заробітну плату від 16.10.2012 року №18-312 вих-12 без обмеження її максимального розміру, в розмірі 90% місячного заробітку та виплатити йому різницю між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсії, починаючи з 06.12.2015 року, перерахувавши її на пенсійний рахунок позивача.

Стягнути з Надвірнянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області в користь ОСОБА_1 -551 грн.20 коп. судових витрат по справі.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному ст.186 КАС України через Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області.

Суддя Грещук Р.П.

Повний текст постанови виготовлено 14.06.2016 року.