
Справа № 466/5479/16-к
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 червня 2016 року м. Львів
Слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Львова Свірідова В.В. за участю прокурора військової прокуратури Західного регіону України Погорєлова Д.В. розглянула клопотання прокурора військової прокуратури Західного регіону України Погорєлова Д.В. про надання дозволу на проведення обшуку у пункті обміну валют, що розташований за адресою: АДРЕСА_2, за матеріалами досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42016090780000005 від 01.02.2016 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 209, ч. 3 ст. 199, ч. 1 ст. 209-1, ч. 2 ст. 205, ч. 3 ст. 258-5, ч. 3 ст. 426 КК України, -
перевіривши надані матеріали клопотання та дослідивши докази по даних матеріалах, заслухавши думку прокурора військової прокуратури Західного регіону України Погорєлова Д.В.,-
в с т а н о в и в :
14 червня 2016 року прокурор військової прокуратури Західного регіону України Погорєлов Д.В., звернувся до суду з клопотанням про надання дозволу на проведення обшуку у пункті обміну валют, що розташований за адресою: АДРЕСА_2.
В обґрунтування клопотання прокурор військової прокуратури Західного регіону України Погорєлов Д.В. посилається на те, що на території Івано-Франківської області значно збільшився обсяг тіньової грошової маси, яка в сучасних умовах військового протистояння на сході держави ймовірно перенаправляється з території «ЛНР» та «ДНР» шляхом ведення корупційних домовленостей організаторів протиправної схеми із військовослужбовцями ЗСУ, які контролюють умовну лінію розмежування із неконтрольованою українською владою територією. Зокрема, за оперативною інформацією, мешканці Івано-Франківської області ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 діючи за вказівкою невстановлених жителів східних областей України, які можуть мати приналежність до спеціальних служб, організацій, центрів чи установ РФ, що здійснюють розвідувальну, терористичну або іншу протиправну діяльність на шкоду державній безпеці України, дестабілізують фінансово - кредитні відносини та регуляторні функції грошового обігу шляхом використання, зберігання та розповсюдження як засобу платежу підроблених грошових знаків іноземного походження та реалізацію автентичної готівки з порушенням встановлених вимог первинного та державного фінансового моніторингу з метою прикриття незаконних фінансових трансакцій в інтересах НЗФ. Зокрема, отримано відомості що ОСОБА_3 узгоджує курси та здійснює незаконні валютообмінні операції із ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителькою АДРЕСА_1, яка ймовірно діє в інтересах очільників збройних угрупувань на території «ДНР».
Встановлено, що ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 здійснюють на території Івано-Франківської області оптову реалізацію грошової маси з ознаками фіктивності, виведених з готівкового обігу грошових знаків України та іноземної валюти отриманої із східних областей України, яка захоплена НЗФ.
Так, станом на даний час проводиться «фізичне» завезення з міст Києва, Тернополя, Львова, Ужгорода та непідконтрольних українській владі східних областей України грошових знаків (значної готівкової маси, як з ознаками фіктивності, так і автентичної готівки) пособником - фізичною особою ОСОБА_4 Вказана грошова маса завозиться для зберігання, продажу, масового обміну та використання як засобу платежу на так звані «оптові валютні бази».
Зафіксовано, що для реалізації грошової маси використовується спосіб її розповсюдження через незаконні пункти обміну валют, оскільки небанківські фінансові установи реєструються та здійснюють підприємницьку діяльність в порушення діючих нормативно - правових актів які регламентують їх роботу, що створює можливість для організованих злочинних груп шахрайськими методами (без використання відповідних спеціальних оптичних пристроїв ультрафіолетового та інфрачервоного контролю) реалізовувати підроблену готівку без проведення належної процедури первинного та державного фінансового моніторингу з метою уникнення вимог законодавства про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму.
Розповсюдження коштів здійснюється через роздрібну торгівлю фізичними особами - валютчиками з використанням власних обмінних пунктів.
Крім того, встановлено, що в області перебуває в обігу готівка, для фальсифікації якої залучаються високотехнологічні апарати оперативної поліграфії та пристрої відтворення кольорових зображень репрографічними способами. Також, через фізичних осіб - «валютчиків» здійснюється продаж грошових знаків виведених із грошового обігу, відповідно до Постанови НБУ від 23.10.2013р. №422, шляхом нанесення спеціалізованої фарби в сховищах або банкоматах фінансових установ, які захоплені бойовиками. Таким чином, встановлення автентичності валютної одиниці може бути здійснено тільки особами, які володіють відповідними фаховими знаннями, або із залученням спеціальних оптичних пристроїв ультрафіолетового та інфрачервоного контролю, які відповідно до «Інструкції про порядок організації та здійснення валютообмінних операцій на території України та змін до деяких нормативно - правових актів НБУ № 502» від 12.12.2002р. повинні використовуватись при вказаних операціях. При цьому, у незаконних пунктах обміну валют та фізичними особами - «валютчиками» вказані пристрої не використовуються.
Після проведених фінансових операцій через роздрібну мережу незаконних валютообмінних пунктів, прибуток та автентичні грошові знаки, які отримані в результаті обміну акумулюються на «оптових валютних базах» - ТЦ «ІНФОРМАЦІЯ_2» (АДРЕСА_3) та Магазин «ІНФОРМАЦІЯ_3» (АДРЕСА_4). В подальшому, з ситуативною періодичністю, кошти вивозяться в міста Київ, Житомир, Рівне, Львів, Ужгород та східні області України. Існує ймовірність, що вказана виручка та готівкова маса вивозиться в обмін на завезені в регіон підроблені грошові знаки організаторам механізму.
За отриманою інформацією, після акумулювання всієї готівкової маси в м. Києві, кошти можливо направляються в східні області України для фінансової підтримки незаконних збройних формувань «ЛНР/ДНР» та невстановленим особам, які приймали участь та мають доступ до коштів викрадених під час захоплення незаконними збройними формуваннями відділень, банкоматів та сховищ фінансових установ, які були захоплені на територіях «ДНР/ЛНР» та анексованої АР Крим.
Установлено, що ОСОБА_4, який причетний до вчинення даного кримінального правопорушення, за допомогою автотранспорту завозить незаконно виготовлену, одержану та підроблену національна валюту для зберігання, продажу, масового обміну та використання як засобу платежу на так звані «оптові валютні бази» за адресами: АДРЕСА_3, торговий центр «ІНФОРМАЦІЯ_2», АДРЕСА_5, магазин «ІНФОРМАЦІЯ_3», м. Івано-Франківськ, садово-городницьке товариство «Пролісок», буд. НОМЕР_1 та НОМЕР_2.
Разом з тим, розповсюдження коштів здійснюється через роздрібну торгівлю фізичними особами - валютчиками з використанням власних обмінних пунктів. Організація продажу забезпечується через ряд пунктів обміну валют, у тому числі через пункт обміну валют, що розташований за адресою: АДРЕСА_2.
З Державного реєстру речових прав на нерухоме майно вбачається, що нерухоме майно за адресою: АДРЕСА_2 має чотири реєстраційні номери: 308298926101 та 34746590 право власності на яке належить Територіальній громаді міста Івано-Франківська в особі Івано-Франківської міської ради, 2206708 та 17607701 право власності на яке належить ТОВ «Торговий сервіс».
Обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді.
Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення; обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді.
На підставі наведеного, беручи до уваги те, що в органу досудового розслідування наявні достатні підстави вважати, що незаконно виготовлена, одержана та підроблена національна валюта, інші предмети, речі та документи, що мають значення для даного кримінального провадження, можуть знаходитися у пункті обміну валют, що розташований за адресою: АДРЕСА_2.
Керуючись ст.ст. 234, 235 КПК України, -
у х в а л и в:
клопотання задовольнити.
Надати дозвіл на проведення обшуку у пункті обміну валют, що розташований за адресою: АДРЕСА_2, з метою виявлення незаконно виготовленої, одержаної та підробленої національної валюти України та іноземних валют, бухгалтерської документації, записних книжок, комп'ютерної техніки, мобільних телефонів, копіювальної техніки та інших предметів, речей та документів, які мають значення для кримінального провадження та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення начальнику слідчого управління військової прокуратури Західного регіону України Дракіну О.І., начальнику слідчого відділу слідчого управління військової прокуратури Західного регіону України Балагурі Н.С., слідчим вказаного відділу Чоловському В.М., Порушнику В.М., Ящуку Р.В., Медиченку К.І., Луціву М.З., начальнику відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання державного обвинувачення у кримінальних провадженнях слідчого відділу військової прокуратури Західного регіону України Сулейманову Н.Р., прокурорам вказаного відділу Погорєлову Д.В., Шимку В.В., Кондрашовій В.Ф..
Строк дії ухвали становить один місяць з дня постановлення ухвали.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Заперечення проти ухвали можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Суддя В. В. Свірідова