Постанова № 58309346, 10.06.2016, Тальнівський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
10.06.2016
Номер справи
704/626/16-а
Номер документу
58309346
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Тальнівський районний суд Черкаської області

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 704/626/16-а

10.06.2016 року м. Тальне

Тальнівський районний суд Черкаської області в складі :

головуючої судді Воронкової І.Г.

при секретарі судового засідання Джуській Л.О.

розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Тальнівському районі Черкаської області про визнання незаконними дії та рішення субєкта владних повноважень та зобовязання вчинити певні дії і прийняти відповідні рішення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Тальнівському районі про визнання незаконними дії та рішення субєкта владних повноважень та зобовязання вчинити певні дії і прийняти відповідні рішення. Свої позовні вимоги мотивує тим, що в зв'язку з підвищенням посадових окладів працівникам прокуратури він звернувся до управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі 18.04.2016 року з заявою про здійснення йому перерахунку пенсії за вислугою років за правилами ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону України від 08.07.2011 року згідно поданої довідки прокуратури Черкаської області від 12.04.2016 року № 18/48 про заробіток для здійснення перерахунку пенсії в розмірі 80% від суми заробітку за відповідною посадою та виплати різниці між фактично отриманою та належною сумою пенсії за вислугою років з 01.01.2016 року. Згідно рішення № 3096/03/03 від 26.04.2016 року ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Тальнівському районі йому відмовлено в проведенні перерахунку призначеної раніше пенсії.

Вважає дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Тальнівському районі про відмову в перерахунку йому пенсії на підставі п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 за № 213-VIII незаконними і такими, що порушують його конституційні соціальні права на пенсійне забезпечення. Просить визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі та скасувати рішення № 3096 від 26.04.2016 року щодо відмови в перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (у редакції Закону України від 08.07.2011 року № 3668-VI), на підставі довідки прокуратури Черкаської області від 12.04.2016 року № 18/48 про заробітну плату з розрахунку 80 % із середнього заробітку, та зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду в Тальнівському районі провести перерахунок пенсії згідно ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону України від 08.07.2011 року № 3668-VI на підставі довідки прокуратури Черкаської області від 12.04.2016 року № 18/48 про заробіток для перерахунку пенсії в розмірі 80 % від суми заробітку за відповідною посадою та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугу років з 01.01.2016 року. Стягнути з Державного бюджету України на його користь судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 551,20 грн.

Відповідач позовні вимоги не визнав з підстав, викладених в письмовому запереченні, наданому суду, просив в задоволенні позовних вимог відмовити.

Суд, вивчивши письмові заперечення відповідача, дослідивши матеріали адміністративної справи у їх сукупності, приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що позивач з 30.09.2013 року перебуває на обліку в УПФ в Тальнівському районі Черкаської області, є пенсіонером органів прокуратури та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України " Про прокуратуру".

Позивач в зв'язку з підвищенням посадових окладів працівникам прокуратури звернувся 18.04.2016 року до УПФУ в Тальнівському районі з заявою про здійснення йому перерахунку пенсії за вислугу років за правилами ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону України від 08.07.2011 року згідно поданої довідки прокуратури Черкаської області від 12.04.2016 року № 18/48.

Відповідач листом № 3096 від 26.04.2016 року повідомив позивача про рішення відмовити йому в перерахунку пенсії за вислугу років на підставі наданої довідки прокуратури Черкаської області від 12.04.2016 року № 18/48 про заробітну плату з розрахунку 80 % із середнього заробітку, посилаючись на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 за № 213-VIII, зокрема через те, що з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах Закону України "Про прокуратуру" не призначають, раніше призначені пенсії не перераховують.

На момент призначення позивачу пенсії частиною 1 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року № 1789-XII (в редакції Закону України від 08.07.2011 року № 3668-VI) передбачалось, що прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше: з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року - 21 рік, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 11 років.

Згідно із ч. 2 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам регулюють частини 13 та 18 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, положення яких - щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-УІ не зазнали змін, змінилася лише нумерація частин цієї статті.

У відповідності до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», чинного на момент призначення пенсії, обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Частина 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» передбачає перерахунок призначених працівникам прокуратури пенсій у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України.

Відповідно до ст. 22 Конституції України, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Крім того, згідно ст. 22, 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру»), є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист і сформулював позицію, згідно з якою Конституція України виділяє певні категорії громадян України, котрі потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у органах прокуратури, тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових, економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи з викладеного у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Аналогічну правову позицію висловив і Верховний Суд України у постановах від 10 грудня 2013 року (справа №21-348а13) та 06 жовтня 2015 року (справа № 21-2432/15).

Відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що застосування до позивача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Тальнівському районі положень п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 за №213-VIII погіршує права позивача та суперечить Конституції України, а перерахунок пенсії позивача має здійснюватися згідно вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», у редакції, чинній на момент призначення йому пенсії.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В силу ч. 2 ст. 71 КАС України, якою передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, такий обов'язок відповідачем в даній справі не виконано.

З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України підлягають стягненню з Державного бюджету України на користь позивача судові витрати по сплаті судового збору в сумі 551,20 грн.

Керуючись ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-XII, ст. 4-12, 17, 159-163, 183-2, 256 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги задовольнити.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду в Тальнівському районі Черкаської області та скасувати рішення № 3096 від 26.04.2016 року про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (у редакції Закону України від 08.07.2011 року № 3668-VI), на підставі довідки прокуратури Черкаської області від 12.04.2016 року № 18/48 про заробітну плату з розрахунку 80 % із середнього заробітку.

Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду в Тальнівському районі Черкаської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії згідно ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону України від 08.07.2011 року № 3668-VI, що діяла на час призначення пенсії, на підставі довідки прокуратури Черкаської області від 12.04.2016 року № 18/48 про заробітну плату з розрахунку 80 % від суми заробітку за відповідною посадою з 01.01.2016 року та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати суму пенсії.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 551,20 грн.

Постанову суду звернути до негайного виконання в межах платежу за один місяць.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Тальнівський районний суд Черкаської області протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя: І.Г. Воронкова