Олевський районний суд Житомирської області
Справа № 287/8/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 червня 2016 року м. Олевськ
Олевський районний суд Житомирської області в складі: головуючого судді Стратович О.В.
за участю секретарясудового засіданняЄпифанович Г.В.
позивачки ОСОБА_1
представника позивачки ОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Олевську справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 , мешканки ІНФОРМАЦІЯ_1 , до управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області( УПФУ ), м. Олевськ вул. Свято Миколаївська , 31 , про визнання бездіяльності протиправною та зобовязання вчинити певні дії ,
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом , в якому просить визнати бездіяльність відповідача щодо відмови в призначенні їй пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на пять років відповідно дост.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»протиправною , зобовязати відповідача призначити їй пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на пять років та здійснити нарахування і виплату призначеної пенсії , починаючи з 19.01.2016 року. Мотивуючи свої вимоги мотивує тим , що з 26.04.1986 року по 27.10.2006 року проживала та працювала в м. Олевськ Житомирської області , що відносяться до зони посиленого радіоекологічного контролю , а потім продовжила проживати в с. Жовтневе , яке розташовано також на території зони посиленого радіоекологічного контролю
Позивачка зазначила , що їй було видано посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи 4 категорії і її страховий стаж складає більше 15 років. В січні місяці 2015 року повторно звернулася до управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області з заявою про призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на пять років. Однак відповідач відмовив у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, зазначивши, що посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи 4 категорії видане Олевською районною державною адміністрацією ( РДА ) , а не обласною адміністрацією , що суперечить Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи таст.65 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В судовому засіданні позивачка та представник позивача позов підтримали і з висновком відповідача не погодилися вважаючи , що позивачці безпідставно відмовлено у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав вважаючи , що позивач при зверненні до управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області надав посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 4 категорії , видане Олевською РДА , що суперечить законодавству.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення та доводи учасників розгляду справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі з наступних підстав , а саме :
Позивачка 11.06.2015 року досягла віку 52 років, що стверджується особистим паспортом серії ВМ № 402991 , який був виданий 31.10.1997 року Олевським РВ УМВС України в Житомирській області (а.с. 4-5 ) .
19.01.2016 року повторно звернулася до УПФ України в Олевському районі з заявою про призначення їй пенсії зі зниженням пенсійного віку на 5 років.
Відповідно до листа № 202/03 від 19.01.2016 року відповідач відмовив позивачці у призначенні пенсії, посилаючись на те, що його посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 4 категорії серії В-І № 123399 від 10.02.1995 року видане Олевською районною державною адміністрацією є недійсним та суперечить положенням ст.65 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с. 8 )
В Статті 46Конституції Українизазначено , що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, частковоїабо тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також устарості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені вЗаконі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно дост.9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до пункту 4 частини 1статті11 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.
Згідно з пунктом 3 частини 1статті 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», до категорії 4 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років
Згідно з положеннями частини 3статті 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Відповідно до пункту 2 частини 1статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленогост.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: потерпілим від Чорнобильської катастрофи - особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років -2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
Частиною 2статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено , що призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно доЗакону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"і цьогоЗакону.
Згідно з частиною 1статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Статтею 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»встановлено, що заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
Судом встановлено, що позивачка на законних підставах отримала посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи серії В-1 № 123399 10.02.1995 року (категорія 4) , зазначене посвідчення відповідає вимогам абз.3 ст.5Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51 «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
У відповідності до ст.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленимиЗаконом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.
Згідно ст.10Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51видача посвідчень провадиться зокрема іншим потерпілим обласними державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання. Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення. У разі встановлення цими комісіями факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії посвідчення на підставі рішення комісії підлягає вилученню.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженогоПостановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року.
Пунктом 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженогопостановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема, посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням нормстатті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Окрім того, відповідно до п.29 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженогопостановою правління Пенсійного Фонду України № 22-1 від 25.11.05 р. (з наступними змінами), за документ, що засвідчує місце проживання особи, приймаються: паспорт або довідка уповноважених органів з місця проживання (реєстрації), у тому числі органів місцевого самоврядування.
Таким чином, основними документами, що підтверджують право позивачки на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку є наступні документи , а саме : особистий паспорт громадянки України серії ВМ 402991 ; посвідчення громадянина, який потерпів від Чорнобильської катастрофисерії В-1 № 123399 (категорія 4) видане Олевської РДА 10.02.1995 року ; довідка Олевської міської ради № 393 від 19.01.2016 року про те , що позивачка з 26.04.1986 року по 27.10.2006 року проживала в м. Олевськ ; записами в трудовій книжці , що позивачка з 15.01.1990 року по 09.07.2003 року працювала в м. Олевськ ; довідкою Олевського комбінату громадського харчування про те , що позивачка отримувала коштина чисті продукти харчування .
Вище зазначене свідчить , що позивачка була визнана особою , яка відноситься до категорії осіб постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи у 1986 році і спростовує доводи відповідача , що нібито позивачка не має право на отримання пенсії зі зниженням пенсійного віку .
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позивач у відповідності до пункту 2статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"має право на призначення пенсії за віком зі зменшеннямпенсійного віку для жінок на 5 років, оскільки народилася 11 червня 1963 року.
Враховуючи те, що для призначення пенсії позивачці із зниженням пенсійного віку, як особі, яка проживала на території посиленого радіоекологічного контролю понад 4-ох років , станом на 01 січня 1993 року, є наявні всі необхідні для цього документи та підстави для задоволення позову в повному обсязі .
Крім того, статтею 94 КАС України передбачено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень , що виступав стороною у справі , або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись вимогами : ст.ст.71,86,94,158,159,160-163,186 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 ОСОБА_1 , мешканки ІНФОРМАЦІЯ_1 , до управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області, м. Олевськ вул. Свято Миколаївська , 31 , про визнання бездіяльності протиправною та зобовязання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області щодо відмовиОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на пять років відповідно дост.55 Закону України"Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на пять років, відповідно дост. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"з дня звернення до суду , тобто з 19 січня 2016 року.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області здійснити нарахування та виплату пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на пять років, відповідно дост. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , починаючи з 19 січня 2016 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області на користь ОСОБА_1 витрати на оплату судового збору у розмірі 551,20 гривень .
Постанова може бути оскаржена в Житомирський апеляційний адміністративний суд через Олевський районний суд Житомирської області, протягом десяти днів з дня проголошення.
Суддя: ОСОБА_4