Постанова № 58299283, 14.06.2016, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.06.2016
Номер справи
419/832/16-а
Номер документу
58299283
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Добривечір Л.Д.

Суддя-доповідач - Ястребова Л. В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 червня 2016 року справа № 419/832/16-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд колегії суддів у складі: судді-доповідача Ястребової Л.В., суддів Ляшенко Д.В., Компанієць І.Д., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області на постанову Новоайдарського районного суду Луганської області від 14 квітня 2016 р. у справі № 419/832/16-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

15 березня 2016 року ОСОБА_2 (надалі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області (надалі - відповідач, Управління) про визнання протиправними дій Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області щодо відмови позивачу у перерахунку її пенсії, як державному службовця та зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області здійснити перерахунок та виплату позивачупенсії у зв'язку із збільшенням заробітної плати працюючого старшого секретаря суду Луганської області на підставі довідки, виданої Територіальним управлінням державної судової адміністрації України в Луганській області № 4028/15-вих. від 04листопада 2015 року з урахуванням нарахованої та фактично виплаченої пенсії з 09 вересня 2015 року із збереженням 90% нарахування пенсії на момент виходу на пенсію (а.с. 2-3).

Постановою Новоайдарськогорайонного суду Луганської області від 14 квітня 2016 року адміністративний позов задоволено.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсії у зв'язку із збільшенням заробітної плати працюючого старшого секретаря суду Новоайдарського районного суду Луганської області на підставі довідки, виданої Територіальним управлінням державної судової адміністрації України в Луганській області № 4028/15-вих. від 04.11.2015 року з урахуванням нарахованої та фактично виплаченої пенсії з 09 вересня 2015 року із збереженням 90% нарахування пенсії на момент виходу на пенсію (а.с.28-30).

Відповідач, вважаючи зазначену постанову такою, що не відповідає нормам матеріального та процесуального права, а також фактичним обставинам справи, у зв'язку з чим, просив скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову постанову, якою відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

В доводах апеляційної скарги апелянтзазначає, що лист-роз'яснення відповідача від 16.11.2015 року не є рішенням уповноваженого органу про відмову в перерахунку пенсії та не створює для позивача тих правових наслідків, як при відмові в перерахунку пенсії. Апелянт також зазначає,що судом першої інстанції не враховано, що на дату звернення позивача з вимогою до управління щодо здійснення перерахунку пенсії за Законом України «Про державну службу» відсутні правові підстави та відповідна норма закону, яка регулює питання перерахунку пенсії державним службовцям. Крім того, апелянт зазначає, що позивач, на момент звернення до суду неправомірно посилається на пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року, оскільки зазначений пункт виключено на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року (а.с. 31).

Сторони у судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, тому, відповідно до пункту другого частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, обговоривши доводи апеляційної скарги вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.

Позивач, ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської областіта з серпня 2009 року отримує пенсію державного службовця в розмірі 90 % від заробітку.

04 лютого 2016 року позивач звернулась до відповідача з заявою про здійснення перерахунку її пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 року № 644 "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України" (а.с. 8)

Відповідно до довідки Територіального управління державної судової адміністрації України в Луганській області «Про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію№ 4028/15-вих. від 04.11.2015 року, заробітна плата працюючого секретаря Новоайдарського районного суду Луганської області для перерахунку пенсії станом на 09 вересня 2015 року становить 7771 грн. 02 коп. У довідці також зазначено, що на всі виплати, уключені в довідку нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також, що сума заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування становить 23426 грн. (а.с. 9).

Відповідач, листом № 9138/02-10 від 16.11.2015 року повідомив позивача про те, що раніше призначені пенсії не перераховуються з 01.06.2015 року відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 року № 213 (а.с. 10).

Задовольняючи в повному обсязі позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов до висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії з 09 вересня 2015 року із збереженням 90% нарахування пенсії на момент виходу на пенсію, оскільки зміни до Закону України «Про державну службу», на які посилається Управління у своєму листі від 16.11.2015 року № 9138/02-10 стосується лише призначення пенсії, в той час як підстави і порядок для перерахунку пенсії державним службовцям регулюється ст.. 37-1 Закону України «Про державну службу», положення якої у зв'язку із прийняттям Законів № 213-VIII та № 1166-VII змін не зазнали.

Колегія суддів з таким висновком суду першої інстанції частково не погоджується з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII від 16.12.1993 року (надалі - Закон № 3723-XII від 16.12.1993 року) (в редакції на час призначення пенсії позивачу), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.

Згідно зі ст. 37- 1 Закону № 3723-XII від 16.12.1993 року (в редакції на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії - 04.11.2015 року), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Крім того, відповідно до приписівцієї статті, умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлений постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року (далі - Постанова №865), яка була чинна на момент звернення позивача за перерахунком пенсії.

Так, відповідно пункту 4 Постанови № 865, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.

В апеляційній скарзі апелянт зазначає, що на момент звернення позивача до суду першої інстанції з даним позовом (16.03.2016 року), пункт 4 Постанови № 865, на який останній посилається в своїй позовній заяві виключено на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року, однак, колегія суддів не приймає до уваги цей довід апелянта, оскільки, як зазначалось вище, пункт 4 Постанови №865 на момент звернення позивача за перерахунком пенсії (04.11.2015 року) був чинним, а тому застосовування цієї норми до спірних правовідносин є правомірним.

Крім того, за змістом п. 5 Постанови № 865, перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.

Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення(перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" від 09.03.2006 року № 268 (далі - Постанова №268) затверджено схеми посадових окладів, зокрема, керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих (загальних, спеціалізованих) судів (Додаток № 47).

Постановою Кабінету Міністрів України № 644 від 02.09.2015 року внесено зміни до Постанови № 268, зокрема у Додатку № 47 до Постанови "Схема посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих (загальних, спеціалізованих) судів" та місячний посадовий оклад старшого секретаря суду (коефіцієнт від місячного посадового окладу судді місцевого суду) встановлено у розмірі 0,3. Згідно примітки у 2015 році місячний посадовий оклад застосовується з урахуванням 50-відсоткового зменшення; інші виплати працівникам апарату судів, передбачені цією постановою, здійснюються виключно в межах фонду оплати праці суду.

З довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 04.11.2015 року, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації в Луганській області, посадовий оклад старшого секретаря суду встановлено в сумі 2067,00 гривень (а.с. 9).

За таких обставин, колегія суддів дійшла до висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих (загальних, спеціалізованих), а розмір її пенсії має обчислюватися відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" та Постанови № 865 в редакції, чинній на час набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України № 644 від 02.09.2015 року.

Що стосується посилання апелянта на те, що раніше призначені пенсії не перераховуються з 01.06.2015 року відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 року № 213 колегія суддів зазначає наступне.

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» було прийнято Верховною Радою України 02.03.2015 року, який набрав чинності 28.03.2015 року, окремі положення 01.04.2015 року.

У п. 5 Прикінцевих положень цього Закону визначено питання призначення пенсій відповідно, зокрема, до Закону України «Про державну службу».

В даному випадку, предметом позову є перерахунок пенсії позивачеві, а тому, застосування до спірних правовідносин п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 є цілком безпідставним, оскільки вищезазначена норма не є підставою для нездійснення перерахунку раніше призначеної пенсії, а стосується лише тих пенсій, які призначаються після вступу в дію Закону №213.

До того ж, статтею 22 Конституції України визначено, що права, свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

З огляду на сукупність встановлених обставин справи, наведені вище норми права, якими регулюються спірні правовідносини, колегія суддів вважає, що висновок суду першої інстанції про безпідставність відмови Управлінням в перерахунку пенсії, яка призначена ОСОБА_2 у 2009 році відповідно до Закону України «Про державну службу», на підставі постанов КМУ № 268 та № 644, довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Луганській області від 04.11.2015 року про складові заробітної плати для перерахунку пенсії є таким, що ґрунтується на законі, а вимоги апелянта в цій частині задоволенню не підлягають.

Не заслуговує на увагу і довід апелянта про те, що лист-роз'яснення від 16.11.2015 року не є рішенням уповноваженого органу про відмову перерахунку та не створює для позивача тих правових наслідків, як при відмові в перерахунку пенсії, оскільки відповідьУправління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області від 16.11.2015 року№ 9138/02-10 надана у відповідності до вимог Закону України "Про звернення громадян» та фактично є відмовою ОСОБА_2 в перерахунку її пенсії, що слугувало достатньою підставою для звернення до суду.

Що стосується дати, з якої позивачу необхідно проводити перерахунок пенсії, колегія суддів зазначає наступне.

З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся до УПФУ в Новоайдарському районі Луганської області з заявою про перерахунок пенсії 04.11.2015 року та довідкаТериторіального управління державної судової адміністрації України в Луганській області, на підставі якої позивач просила здійснити перерахунок її пенсії також видана 12.11.2015 року.

Згідно ч.4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяці, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Колегія суддів зазначає, що оскільки позивачем заява про перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням посадових окладів відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 року № 644 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України», якою внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» разом із довідкою Територіального управління Державної судової адміністрації в Луганській області від 04.11.2015 року подано 04 листопада 2015 року, то, в даному випадку, перерахунок пенсії ОСОБА_2 повинен бути здійснений не з 09 вересня 2015 року, як помилково зазначено судом першої інстанції, а з 01 листопада 2015 року.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 201 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для зміни постанови або ухвали суду першої інстанції є правильне по суті вирішення справи чи питання, але з помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.

Керуючись ст. ст. 195, 197, 198, 201, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області - задовольнити частково.

Постанову Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області на постанову Новоайдарського районного суду Луганської області від 14 квітня 2016 р. у справі № 419/832/16-а - змінити.

В абзаці другому резолютивної частини постанови Новоайдарського районного суду Луганської області від 14 квітня 2016 року у справі №419/832/16-а дату «з 09 вересня 2015 року» замінити на «з 1 листопада 2015 року».

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через пґять днів після направлення їх копій особами, які беруть участь у справі і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Колегія суддів Л.В. Ястребова

Д.В. Ляшенко

І.Д. Компанієць