Ухвала суду № 58299008, 13.06.2016, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.06.2016
Номер справи
737/231/16-а
Номер документу
58299008
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 737/231/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Войтех О.І. Суддя-доповідач: Губська Л.В.

У Х В А Л А

Іменем України

13 червня 2016 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого-судді Губської Л.В.

суддів Ісаєнко Ю.А., Федотова І.В.

при секретарі: Нікітіній А.В.

розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Чернігівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України на постанову Куликівського районного суду Чернігівської області від 26 квітня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Чернігівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_2, звернувся до Куликівського районного суду Чернігівської області з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у призначенні йому пенсії на пільгових умовах за віком відповідно до ст.55 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язати відповідача призначити йому пільгову пенсію за віком як учаснику ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи з 12.02.2016 року.

Постановою Куликівського районного суду Чернігівської області від 26 квітня 2016 року адміністративний позов задоволено.

Не погоджуючись з судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити.

Відповідно до ч.8 ст.183-2 КАС України, справу розглянуто у письмовому провадженні.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році (категорія 2), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 08.02.2016 року (а.с. 5).

В період з 20.01.1987 року по 06.07.1987 року він приймав участь на учбових зборах з повним відривом від виробництва, а саме проходив військову службу у в/ч №21151, місце дислокації якої було село Ораноє Київської області. На підставі наказів командира частини в період з 20.01.1987 року по 06.07.1987 року кожного дня здійснював виїзд у зону відчуження та виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується довідкою галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 16.01.2012 року №63028 та довідкою СВК «Дроздівський» с.Дроздівка, яке є правонаступником колгоспу ім.Леніна с.Дроздівка, згідно якої, його заробітна плата за роботу в зоні була нарахована за постановою Ради Міністрів СРСР №665-195 від 05.06.1987 року.

Крім того, постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 14.01.2016 року у справі 737/1017/15-а було встановлено факт роботи позивача в зоні відчуження.

12.02.2016 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Куликівському районі Чернігівської області з заявою про призначення йому пенсії за віком відповідно ст.55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на підставі документів, які підтверджували його право на призначення пенсії, а саме: трудової книжки; довідки галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 16.01.2012 року №63028 яка свідчить, що ОСОБА_2 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 20.01.1987 року по 06.07.1987 року; військового квитка серії НОМЕР_2; довідки Куликівського райвійськкомату від 19.12.1990 року №105.

Відповідач листом №919/02 від 18.03.2016 року в призначенні такої пенсії відмовив, мотивуючи тим, що в довідці галузевого Державного архіву Міністерства оборони України №63028 від 16.01.2012 року, яка підтверджує, що ОСОБА_2 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 20.01.1987 року по 06.07.1987 року, не відображені дні виїзду в зони, на об'єкти, населені пункти. Тобто дана довідка не підтверджує участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС безпосередньо у зоні відчуження.

Вказане стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог, з чим погоджується і колегія суддів.

Так, основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991р. № 797.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення», умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Згідно ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення», право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.

Відповідно до ч. 3 ст. 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Згідно ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», довідки про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

З огляду на вищезазначені норми Закону, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

Статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.

Згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, на 10 років.

Відповідно до положень підпункту «г» пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, до заяви про призначення пенсії за віком з урахуванням положень ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» додаються, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 № 122, яка видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, установами, організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії.

Колегія суддів зазначає, що надання інших документів при зверненні за призначенням пенсії з вище зазначених підстав законодавством не передбачено.

Водночас, слід зауважити і те, що учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи, згідно зі ст. 65 Закону, за поданням районних державних адміністрацій Міністерством у справах захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС України, Радою Міністрів АРК, державними адміністраціями областей, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями видаються посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».

Зазначені посвідчення є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами.

Відповідно до п. 2 ст. 14 Закону, учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесеними до 2 категорії, є особи, які працювали у зоні відчуження:

- з моменту аварії до 01.07.1986 р. - незалежно від кількості робочих днів;

- з 01.07.1986 р. по 31.12.1986 р. - не менше 5 календарних днів;

- у 1987 р. - не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи;

- евакуйовані у 1986 р. із зони відчуження (в тому числі особи, які на момент евакуації перебували у стані внутрішньоутробного розвитку, після досягнення ними повноліття);

- особи, які постійно проживали у зоні безумовного (обов'язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення.

Як установлено судом, військовий квиток позивача містить запис про те, що з 19.01.1987 року по 06.07.1987 року позивач виконував службові обов'язки по ліквідації наслідків аварії в зоні підвищеної радіації Чорнобильської АЕС, які у відповідності до постанови РМ СРСР та ВЦРПС від 05.06.1986 року №665-195 зараховуються до трудового стажу та стажу, що дає право на пільгову пенсію за списком №1 в трикратному розмірі.

Довідкою Куликівського районного військового комісаріату від 19.12.1990 року №105 також підтверджується, що позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії та має право на пільги, передбачені постановою Ради Міністрів СРСР та ВЦРПС від 31.03.1990 року №325 «Про заходи про покращення медичного обслуговування і соціального забезпечення осіб, які брали участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС».

Крім того, відповідно до довідки галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 16.01.2012 року №63028 ОСОБА_2 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 20.01.1987 року по 06.07.1987 року.

Як було зазначено вище, постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 14.01.2016 року встановлено факт підтвердження роботи позивача в зоні відчуження та зобов'язано Департамент соціального захисту населення Чернігівської ОДА видати ОСОБА_2 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2.

Таким чином, наведені документи повною мірою підтверджують право позивача на призначення пенсії на пільгових умовах згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи і судове рішення ухвалено у відповідності до норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, тому підстав для скасування постанови не вбачається.

Оскільки, ухвалою від 25.05.2016 року відповідачу було відстрочено сплату судового збору за подання апеляційної скарги до винесення рішення, він підлягає стягненню за ухвалою суду.

Керуючись ст. ст. 159, 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211,212,254 КАС України, колегія суддів,-

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Чернігівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України - залишити без задоволення, а постанову Куликівського районного суду Чернігівської області від 26 квітня 2016 року - без змін.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України несплачений при поданні апеляційної скарги судовий збір в сумі 606 (шістсот шість) грн. 32 (тридцять дві) коп. на рахунок - 31211206781007, код ЄДРПОУ - 38004897, МФО банку - 820019, отримувач - УДКСУ у Печерському районі, банк - ГУДКСУ у м. Києві, Код класифікації доходів бюджету 22030101.

Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення, є остаточною та подальшому оскарженню не підлягає.

Головуючий-суддя Л.В.Губська

Судді Ю.А.Ісаєнко

І.В.Федотов

Головуючий суддя Губська Л.В.

Судді: Федотов І.В.

Ісаєнко Ю.А.