Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"09" червня 2016 р. № 820/1919/16
Харківський окружний адміністративний суд у складі
Головуючого судді Спірідонов М.О.
за участю секретаря судового засідання Хмелівська Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом
Ізюмського комунального підприємства теплових мереж до Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення ,
В С Т А Н О В И В:
Ізюмське комунальне підприємство теплових мереж звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області, у якому з урахуванням зменшення позовних вимог просить суд скасувати податкове повідомлення-рішення №0001161501 від 23.03.2016 року про застосування штрафних санкцій по податку на додану вартість у розмірі 260132,53 грн. в частині неправомірно нарахованих штрафних санкцій в сумі 215638,20 грн.
Позивач вважає зазначене податкове повідомлення-рішення неправомірним, необґрунтованим, безпідставним через відсутність доказів порушення підприємством податкового законодавства, а тому просить скасувати його в повному обсязі.
В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги в повному обсязі, просила суд їх задовольнити, з посиланням на обставини викладені в позовній заяві.
В судове засідання представник відповідача не прибув, про час та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином, а тому суд приходить до висновку про розгляд справи за його відсутності.
Суд заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини справи.
14.03.2016 року посадовими особами відповідача проведено позапланову невиїзну перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства з питань своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань згідно картки особового рахунку по факту погашення боргу з ПДВ на загальну суму 1300662,56 грн., який виник протягом періоду з 30.04.2012 року по 30.04.2014 року, про що складено акт № 150/1501/32284148, яким встановлено порушення п.50.1 ст.50, 57.1 ст.57, п.203.2 ст.203 ПК України
Порушення, встановлені актом перевірки, стали підставою для винесення податкового повідомлення рішення від 23.03.2016 року № 0001161501, яким підприємству нараховані штрафні санкції за порушення п.57.1 ст.57 ПК України у розмірі 260132,53 грн.
Перевіряючи оскаржуване рішення відповідача на відповідність положення ч.3 ст.2 КАС України суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 57.1 ст.57, п. 126.1 ст.126 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом. У разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Статтями 14, 32 Закону України "Про державний бюджет України на 2015 рік" передбачено порядок погашення податкового боргу по ПДВ за рахунок субвенції з державного бюджету, яка надавалася в рахунок погашення заборгованості місцевих бюджетів з різниці в тарифах на теплову енергію, що постачалися населенню. На виконання Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" постановою Кабінету Міністрів від 04.06.2015 року №375 затверджено Порядок та умови надання у 2015 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування
Відповідно до статті 2 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" від 26.06.2005р. № 2711 (далі по тексту Закон №2711) визначено, що саме цей Закон регулює відносини, пов'язані з проведенням комплексу заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу; дія цього закону поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також на інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.
Згідно з підпунктом 7.1.1 пункту 7.1, абз.4 п.7.4 статті 7 Закону №2711 у разі наявності рівних сум заборгованості, що підтверджені за встановленим порядком, дозволяється проведення взаєморозрахунків на умовах, визначених цим законом за участю бюджетів усіх рівнів лише на суму заборгованості, що виникла з причин невиконання зобов'язань з оплати енергоносіїв державними та комунальними підприємствами, у тому числі через невідповідність тарифів на електричну, теплову енергію та газ, що спожиті такими підприємствами, вартості товарів, робіт, послуг, які вони реалізовували, виконували або надавали в межах своєї господарської діяльності, за умовами, що величина такої вартості визначалася або встановлювалася органами державної влади чи органами місцевого самоврядування.
Пуктом 9.2. ст.9 Закону №2711, також визначено, що при погашенні платниками податків заборгованості у складі, визначеному цією статтею, що підтверджена за встановленим порядком, суми такої заборгованості не включаються до валових витрат кредиторів та до валового доходу дебіторів, штрафні санкції не нараховуються.
Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що погашення заборгованості позивача по податку на додану вартість за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетами для погашення заборгованості минулих років з різниці в тарифах, відбувається в порядку, визначеному Законами України "Про державний бюджет України на 2015рік", "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" від 26.06.2005р. № 2711, постановою Кабінету Міністрів від 04.06.2015 року №375 затверджено Порядок та умови надання у 2015 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування
Матеріалами справи підтверджено, що згідно з довідкою Ізюмської ОДПІ про податкову заборгованість відповідно до вимог постанови КМУ № 375 від 04.06.2015 року № 11 станом на 01.12.2015 року (а.с.34), за Ізюмським КПТМ обліковувався податковий борг з ПДВ в сумі 5542859,80 грн., з яких 5075116,00 грн. - податкове зобов'язання.
Відповідно до витягу з протоколу №7 від 07.12.2015 року засідання територіальної комісії Харківської області з погашення заборгованості підприємств паливно-енергетичного комплексу (а.с.35), узгоджено обсяг заборгованості за минулі роки в різницях на тарифи на теплову енергію, надану населенню Ізюмським КПТМ, яка відповідно до ст.14 Закону України "Про державний бюджет України на 2015 рік" та з урахуванням постанови КМУ від 04.06.20154 року № 375 підлягає відшкодуванню в сумі 2587442,00 грн.
10.12.2015 року між позивачем та Головним управління державної казначейської служби України в Харківській області, Департаментом житлово-комунального господарства та розвитку інфраструктури Харківської обласної державної адміністрації, Департаментом фінансів Харківської ОДА укладено договір №75з/21 про організацію проведення сторонами взаєморозрахунку відповідно до п.14 ст.14, ст.32 Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" та постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 року № 375" (а.с.36-38).
Відповідно до п. 7 вказаного договору Ізюмське КПТМ перераховує до спеціального фонду Державного бюджету кошти для погашення податкового боргу (з урахуванням штрафних санкцій та пені), в тому числі з дострокового погашення розстроченої (відстроченої) заборгованості з додатку на додану вартість в сумі 1300000,00 грн. та передбачено, що до проведення взаєморозрахунку обов'язком підприємства є невчинення дій щодо погашення заборгованості, погашення якої передбачено договором ( пп.2 п.9 Договору)
Матеріалами справи підтверджено, що борг з ПДВ на суму 1300000,00 грн. позивачем сплачено із субвенцій 2015 року, що підтверджується копією платіжного доручення від 17.12.2015 року № 1 (а.с.39).
На підставі викладеного вище суд приходить до висновку, що з урахуванням положень п. 9.2 ст. 9 Закону України від 23 червня 2005 р. № 2711-IV "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", яким визначено, що у разі погашення платником податку заборгованості (у тому числі шляхом застосування механізму взаєморозрахунків) на умовах, визначених цим Законом, та у складі, визначеному зазначеною статтею, що підтверджена за встановленим порядком, накладення на платника податку штрафу в розмірі, передбаченому ст.126 ПК України, суперечить зазначеній спеціальній нормі Закону України від 23 червня 2005 р. № 2711-IV "Про заходи, спрямованій на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу"
Відповідно до ст. 11, 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
При зазначених обставинах, суд вважає вимоги позивача про скасування податкового повідомлення-рішення №0001161501 від 23.03.2016 року про застосування штрафних санкцій по податку на додану вартість у розмірі 260132,53 грн. в частині неправомірно нарахованих штрафних санкцій в сумі 215638,20 грн. правомірними та такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ч.1 ст.94 КАС України.
Керуючись ст.ст. 4, 7, 86, ч.1 ст.158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України Харківський окружний адміністративний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Ізюмського комунального підприємства теплових мереж до Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити в повному обсязі.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області № 0001161501 від 23.03.2016 року про застосування штрафних санкцій по податку на додану вартість у сумі 260132,53 грн., в частині нарахованих штрафних санкцій в сумі 215638,20 грн.
Стягнути з Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області на користь Ізюмського комунального підприємства теплових мереж сплачений судовий збір у сумі 3900 (три тисячі дев'ятсот) грн. 00 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні.
Якщо суб'єкта владних повноважень, у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова у повному обсязі виготовлена 14 червня 2016 року.
Суддя Спірідонов М.О.