ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 червня 2016 року № 813/1378/16
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кедик М.В.
за участю секретаря судового засідання Харіва М.Ю.,
представника позивача ОСОБА_1,
представник відповідача не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Залізничного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Львівського міського управління юстиції про визнання неправомірною відмови та зобов'язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_2 (далі - позивач, ОСОБА_2.) звернулась до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Залізничного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Львівського міського управління юстиції (далі - відповідач, Залізничний відділ ДРАЦС ЛМУЮ), у якому просить суд:
«- визнати неправомірною відмову Залізничного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Львівського міського управління юстиції про внесення змін (виправлень) до актового запису цивільного стану - запису про шлюб від 16.11.1964 № 4, яка оформлена висновком від 26.01.2016 у справі № 6/03-23;
- зобов'язати Залізничний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Львівського міського управління юстиції внести зміни (виправлення) до актового запису про шлюб від 16.11.1964 № 4, складеного виконавчим комітетом Ясниської с/ради Яворівського району Львівської області на ОСОБА_3 та ОСОБА_2, а саме: виправити помилково зазначену дату народження ОСОБА_2 « ІНФОРМАЦІЯ_1» на правильну « ІНФОРМАЦІЯ_1» та видати повторно свідоцтво про шлюб між ОСОБА_3 та ОСОБА_2 із зазначенням правильної дати народження останньої, а саме ІНФОРМАЦІЯ_1.»
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідачем неправомірно відмовлено у внесені змін, виправлень до актового запису про шлюб від 16.11.1964 № 4. Стверджує, що під час державної реєстрації актів цивільного стану, а саме шлюбу між позивачем та ОСОБА_3 було допущено помилку і вказано неправильно дату народження нареченої « ІНФОРМАЦІЯ_1», а не « ІНФОРМАЦІЯ_1». Вважає відмову відповідача необґрунтованою та протиправною.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, посилаючись на обставини, викладені в адміністративному позові, просила суд адміністративний позов задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Подав до суду клопотання від 01.06.2016 вх. № 13870, в якому просить розглядати справу без участі представника відділу. Крім того повідомлено, що заперечень по справі не має. У внесенні змін, виправлень громадянці ОСОБА_2 відмовлено, оскільки у актах цивільного стану стосовно даної особи зазначені дати її народження із значними розбіжностями. У актовому записі про її народження (ОСОБА_2) дата народження дитини вказана « ІНФОРМАЦІЯ_1», що не відповідає іншим документам.
Суд заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та пояснення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_2 звернулася до Залізничного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Львівського міського управління юстиції із заявою про внесення змін до актового запису про шлюб від 16.11.1964 № 4, складеного виконавчим комітетом Ясниської с/ради Яворівського району Львівської області на ОСОБА_3 та ОСОБА_2, а саме у відомостях про наречену виправити дату народження з « ІНФОРМАЦІЯ_1» на правильну « ІНФОРМАЦІЯ_1».
01.03.2016 Залізничним відділ ДРАЦС ЛМУЮ було складено висновок про внесення змін, доповнень до актового запису цивільного стану, у якому зазначено, що відповідно до Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджені Наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 № 96/5, Залізничний відділ ДРАЦС Львівського міського управління юстиції відмовляє гр. ОСОБА_2 у внесенні змін, виправлень до актового запису про шлюб від 16.11.1964 № 4, складеного виконавчим комітетом Ясниської с/ради Яворівського району Львівської області на ОСОБА_3 та ОСОБА_2 стосовно виправлення дати народження нареченої. Відмова у внесення змін, виправлень, доповнень до актового запису цивільного стану може бути оскаржена в суді.
Вважаючи відмову у внесенні змін до актового запису про шлюб протиправною, позивач звернулась до суду з даним позовом.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням регулюється Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» № 2398-VI від 01.07.2010 (далі - Закон № 2398-VI).
Відповідно до ст. 2 Закону № 2398-VI, актами цивільного стану - є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, визначених цим законом, зміна імені, смерть.
Згідно з ст. 9 вказаного Закону, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Інформація, що міститься в актовому записі цивільного стану, є конфіденційною і не підлягає розголошенню. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
Частина 1 ст. 6 Закону № 2398-VI визначає, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону № 2398-VI внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.
За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Відповідно до ч. 4 ст. 9 Закону № 2398-VI для державної реєстрації актів цивільного стану подається паспорт громадянина України або паспортний документ іноземця заявника та документи, які підтверджують факти, що підлягають державній реєстрації.
Згідно з Розділом І Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
Відповідно до пп. 2.13.10 п. 2.13 Правил, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є актовий запис про шлюб та розірвання шлюбу.
Згідно з п. 1.5 Правил заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами.
Відповідно до п. 2.6 Правил, разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
На підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому (п. 2.7 Правил).
Питання про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання розглядається у тримісячний строк з дня подання відповідної заяви до відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Згідно з п. 2.12 Правил на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2 Правил.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Підпунктом 2.13.2 п. 2.13 Правил встановлено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану може бути постанова адміністративного суду.
Відповідно до пп. 2.16.7 п. 2.16 Правил на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.
Крім того в п. 3 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику розгляду судами справ про встановлення неправильності запису в актах громадянського стану" від 7.07.1995 № 12 зазначено, що у разі відмови органом РАЦС внести зміни до актів громадянського стану, заяви з цього приводу підлягають розгляду в судовому порядку.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем було подано відповідачеві заяву про внесення змін до актового запису про шлюб від 16.11.1964 № 4, проте висновком відповідача було відмовлено у внесенні змін до зазначеного актового запису, оскільки у всіх записах стосовно грн. ОСОБА_2 зазначено дату її народження із значними розбіжностями.
Разом із заявою позивачем було подано та відповідачем зібрано такі документи: витяг з паспорта заявника громадянина України ОСОБА_2 серія НОМЕР_1, виданий Залізничним РВ ГУ ДМС України у Львівській області від 17.11.2015 - дата народження громадянки зазначена « ІНФОРМАЦІЯ_1»; витяг з ДРАЦС щодо актового запису про народження від 31.08.1940 № 23, складений виконавчим комітетом Ясниської с/ради Яворівського району Львівської області на ОСОБА_2, у відомостях про дитину якого дата народження дитини зазначена « ІНФОРМАЦІЯ_1»; витяг з ДРАЦС щодо актового запису про 1-й шлюб від 16.11.1964 № 4, складений виконавчим комітетом Ясниської с/ради Яворівського району Львівської області на ОСОБА_3 та ОСОБА_2, у відомостях про наречену якого дата народження зазначена « ІНФОРМАЦІЯ_1»; витяг з ДРАЦС щодо актового «запису про розірвання шлюбу від 29.05.1973 № 303, складений Залізничним відділом ДРАЦС Львівського міського управління юстиції на ОСОБА_3 та ОСОБА_2, у відомостях про дружину якого дата народження зазначена « 22 вересня 1940»; витяг з ДРАЦС щодо актового запису про 2-й шлюб від 14.09.1974 № 319, складений Залізничним відділом ДРАЦС Львівського міського управління юстиції на ОСОБА_6 та ОСОБА_4, у відомостях про наречену якого дата народження зазначена « ІНФОРМАЦІЯ_1».
Як вбачається з паспорта ОСОБА_2 серії НОМЕР_1 дата народження позивача « ІНФОРМАЦІЯ_1», тому правильною датою народження ОСОБА_2 є «ІНФОРМАЦІЯ_1», отже в актовому записі про шлюб від 16.11.1964 № 4 невірно вказано дату народження ОСОБА_2 « ІНФОРМАЦІЯ_1», замість « ІНФОРМАЦІЯ_1».
Виявлення помилки є підставою для внесення змін до тих актових записів цивільного стану, які містять інформацію про дату народження позивача.
Тому суд приходить висновку, що відмова відповідача у внесенні виправлень в актовий запис про шлюб 16.11.1964 № 4, яка оформлена висновком про внесення змін (виправлень) до актового запису цивільного стану від 01.03.2016, є протиправною.
В адміністративному позові позивач, серед іншого, просить зобов'язати Залізничний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Львівського міського управління юстиції внести зміни (виправлення) до актового запису про шлюб від 16.11.1964 № 4, складеного виконавчим комітетом Ясниської с/ради Яворівського району Львівської області на ОСОБА_3 та ОСОБА_2.
Суд зазначає, що відповідно до п. 2.18 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Мін'юсту України від 12.01.2011 № 96/5, зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації за місцем зберігання відповідного актового запису цивільного стану, крім випадків, встановлених у пункті 2.28 цього розділу.
Судом встановлено, що актовий запис про шлюб від 16.11.1964 № 4 зберігається у Залізничному відділі державної реєстрації актів цивільного стану Львівського міського управління юстиції, тому в силу положень пункту 2.18. Правил, зміни до нього повинен вносити Залізничний відділі державної реєстрації актів цивільного стану Львівського міського управління юстиції.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання повторно видати свідоцтво про шлюб між ОСОБА_3 та ОСОБА_2 із зазначенням правильної дати народження останньої, а саме ІНФОРМАЦІЯ_1 суд зазначає наступне.
Для забезпечення конституційного порядку, нормального функціонування держави існує структурована, багаторівнева, ієрархічна система органів державної влади та судової влади. Вони наділені відповідною юрисдикцією, мають свій предмет ведення і реалізують повноваження через визначені законодавством процедурні рамки та технології. З огляду на положення законодавства щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Тому суд не може погодитись з таким способом захисту порушеного права позивача, як зобов'язати Залізничний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Львівського міського управління юстиції видати повторно свідоцтво про шлюб між ОСОБА_3 та ОСОБА_2 із зазначенням правильної дати народження останньої, а саме ІНФОРМАЦІЯ_1, оскільки такі повноваження вказаного органу є його дискреційними повноваженнями й у разі задоволення такої вимоги суд здійснить втручання у внутрішню діяльність суб'єкта владних управлінських функцій та такими своїми діями підмінить його, всупереч конституційному принципу поділу влади. Відтак, така позовна вимога задоволенню не підлягає.
Закріплений у ч. 1 ст. 11 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 138 КАС України предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
Згідно ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
У розумінні ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачем не дотримані, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість та необхідність задоволення позовних вимог в частині визнання протиправною відмови Залізничного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Львівського міського управління юстиції про внесення змін до актового запису про шлюб від 16.11.1964 № 4, яка оформлена висновком про внесення змін (виправлень) до актового запису цивільного стану від 01.03.2016 та зобов'язання Залізничного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Львівського міського управління юстиції внести зміни (виправлення) до актового запису про шлюб від 16.11.1964 № 4, складеного виконавчим комітетом Ясниської сільської ради Яворівського району Львівської області, а саме дату народження ОСОБА_2 « ІНФОРМАЦІЯ_1» замінити на «ІНФОРМАЦІЯ_1».
Згідно з ч. 3 ст. 94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Керуючись ст.ст. 2, 7-14, 17-20, 50, 69-72, 86, 94, 138, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправною відмову Залізничного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Львівського міського управління юстиції про внесення змін до актового запису про шлюб від 16.11.1964 № 4, яка оформлена висновком про внесення змін (виправлень) до актового запису цивільного стану від 01.03.2016.
3. Зобов'язати Залізничний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Львівського міського управління юстиції внести зміни (виправлення) до актового запису про шлюб від 16.11.1964 № 4, складеного виконавчим комітетом Ясниської сільської ради Яворівського району Львівської області, а саме дату народження ОСОБА_2 « ІНФОРМАЦІЯ_1» замінити на « ІНФОРМАЦІЯ_1».
4. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
5. Стягнути з Залізничного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Львівського міського управління юстиції за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 (79054, АДРЕСА_1) судовий збір в розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн 20 коп.
Постанова суду першої інстанції може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Згідно ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього ж Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду першої інстанції, набирає законної сили у порядку та строки згідно ст. 254 КАС України.
Суддя Кедик М.В.