ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 червня 2016 року Справа № 803/809/16
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ковальчука В.Д.,
розглянувши у порядку письмового провадження в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Укр-Петроль" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,
ВСТАНОВИВ:
Волинське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося в суд з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Укр-Петроль" (далі ТзОВ "Укр-Петроль") про стягнення адміністративно-господарських санкцій в сумі 81491,95 грн. та пені в сумі 2200,50 грн., усього на загальну суму 83692,45 грн. за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2015 році.
Вказаний позов мотивовано тим, що частиною 1 статті 19 Закону України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні №875-ХІІ від 21.03.1991 року (далі - Закон №875-ХІІ) передбачено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Вищезгадані підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, у відповідності до частини 2 статті 19 Закону № 875-ХІІ, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При цьому відповідачем не був виконаний норматив для працевлаштування, оскільки середньооблікова чисельність працюючих у 2015 році складала 248 осіб., з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність складає 5 осіб, а норматив для працевлаштування складає 10 осіб. За невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, на підставі статті 20 Закону №875-ХІІ та Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 року №70 (Порядок) відповідачу було нараховано до сплати 81491,95 грн. адміністративно-господарських санкцій та пеню в сумі 2200,50 грн., всього 83692,45 грн., які належить сплатити ТзОВ "Укр-Петроль" до державного бюджету. Позивач просить позов задовольнити.
В судове засідання представник позивача не прибув, але від нього надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, проте в письмових запереченнях адміністративний позовні вимоги Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів не визнав, вважає, що зобовязання, передбачені Законом №875-ХІІ, ТзОВ "Укр-Петроль" виконані, що виключає настання відповідальності та застосування адміністративно-господарських санкцій. Позивач не надав суду жодних доказів того, що до відповідача направлялись інваліди або останні самі звертались до відповідача з метою працевлаштування і їм було відмовлено у такому працевлаштуванні. При цьому, законодавець не покладає на підприємство обовязку самостійно шукати інвалідів для виконання нормативу їх працевлаштування. У звязку з цим вважає, що підприємством були прийняті всі належні від нього заходи для недопущення господарського правопорушення невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. Також зазначає, що висновок позивача є безпідставним, оскільки ним не досліджено чи вчиняло підприємство якісь дії по створенню робочих місць для інвалідів, чи подавалися звіти за формою 3-ПН в центри зайнятості.
Враховуючи вищевикладене, представник відповідача вважає позов безпідставним та необґрунтованим, а тому не підлягає задоволенню.
Відповідно до частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Згідно із частиною четвертою статті 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Відповідно до частини шостої статті 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта. Як передбачено частиною першою статті 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином, оскільки особи, які беруть участь у справі, належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, в судове засідання не прибули, при цьому представник позивача подав клопотання про розгляд справи за його відсутності, а дану справу можливо розглянути і вирішити на підставі наявних у ній доказів, тому суд приходить до висновку, що судовий розгляд справи необхідно здійснювати в порядку письмового провадження, без фіксування судового засідання технічними засобами.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення з наступних підстав.
Згідно ч. 2 ст. 17 Закону №875-ХІІ підприємства, установи і організації за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів або за рішенням місцевої ради за рахунок власних коштів, у разі необхідності, створюють спеціальні робочі місця для працевлаштування інвалідів, здійснюючи для цього адаптацію основного і додаткового обладнання, технічного оснащення і пристосування з урахуванням обмежених можливостей інваліда.
Судом встановлено, що 29.02.2016 року ТзОВ "Укр-Петроль" подало до Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2015 рік за формою №10-ПІ (Звіт), порядок подачі якого встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно поданого відповідачем звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2015 рік за формою №10-ПІ, при середньообліковій кількості штатних працівників облікового складу 248 чол., середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність складала 5 осіб, при нормативі 10 штатних працівників (а.с.6).
Як вбачається із списку працюючих інвалідів штатних працівників, які мали інвалідність та були зайняті на підприємстві у 2015 році (а.с.7-8), ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 працювали в ТзОВ "Укр-Петроль" 4 місяці, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 5 місяців, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 2 місяці, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16 3 місяці.
Відповідно до пункту 3.2.5 Інструкції зі статистики кількості працівників середньооблікова кількість штатних працівників за період з початку року (у тому числі за квартал, півріччя, 9 місяців, рік) обчислюється шляхом підсумовування середньооблікової кількості штатних працівників за всі місяці роботи підприємства, що минули за період з початку року до звітного місяця включно, та ділення одержаної суми на кількість місяців у цьому періоді, тобто відповідно на 2, 3, 4, ... 12.
Згідно із пунктом 3.4 Інструкції щодо заповнення форми N 10-ПІ (річна) "Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів", дані щодо середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу (рядок 01), середньооблікової кількості штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність (рядок 02), та кількості інвалідів, які повинні працювати на робочих місцях (рядок 03), відображаються в цілих одиницях. Якщо при обчисленні виникає дробове число, його необхідно округлити до цілого (якщо після коми число 5 і більше, то воно округлюється в бік збільшення).
Отже, виходячи із розрахунку середньооблікової кількості штатних працівників інвалідів ТзОВ "Укр-Петроль" у січні-грудні 2015 року, відповідачем норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів виконано в кількості 5 осіб, при нормативі 10 осіб.
На підставі вищенаведеного слідує, що товариством не було виконано норматив щодо кількості працевлаштування інвалідів у 2015 році у кількості визначеною законодавством, тобто не було працевлаштовано 5 осіб-інвалідів, тому Волинським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів було нараховано адміністративно-господарські санкції в сумі 81491,95 грн. та пеню за період з 16 квітня 2016 року по 30 травня 2016 року в розмірі 2200,50 грн., всього 83692,45 грн., що підтверджується розрахунком вартості робочого місця, розміру суми адміністративно-господарських санкцій і пені (а.с.5).
Частиною 3 статті 18 Закону України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні №875-ХІІ від 21.03.1991 року визначено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини першої статті 19 Закону №875-ХІІ для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
11 березня 2016 року за вихідним №59-17/2280 Волинським обласним відділенням фонду соціального захисту інвалідів відповідачу було направлено повідомлення з вимогою про сплату адміністративно-господарських санкцій в сумі 81491,95 грн. за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2015 році (а.с.9), проте відповідач в добровільному порядку зазначені санкції не сплатив.
Статтею 20 зазначеного Закону передбачено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Сплату адміністративно-господарських санкцій і пені підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, проводять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обовязкових платежів). Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.
Крім того, згідно із статтею 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобовязання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним ужито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Відповідно до пункту 2.1 Порядку подання форми звітності № 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)", затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України №316 від 31 травня 2015 року, форма подається за наявностi у роботодавця попиту на робочу силу (вакансiї) не пiзнiше 10-ти робочих днiв з дати вiдкриття вакансiї(й). Датою вiдкриття вакансiї є наступний день пiсля створення робочого мiсця чи припинення трудових вiдносин з працiвником, робоче мiсце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договiр з найманим працiвником.
Згідно листа Луцького міського центру зайнятості від 08.06.2016 року №1875/05-18 слідує, що впродовж 2015 року до Луцького міського центру зайнятості від ТзОВ "Укр-Петроль" надійшов 1 звіт з інформацією про попит на робочу силу (вакансії) від 27.11.2015 року на посаду «оператор АЗС», інваліди на вищезазначену вакансію не направлялись (а.с.25). Суд зазначає, що із даного звіту вбачається, що товариство не відобразило в пункті 4 розділу ІІ звіту про потребу в працівниках з обмеженими фізичними можливостями, а саме в інвалідах (а.с.26, зворот).
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України відповідачем не надано суду будь-яких доказів про те, що ним було ужито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення у вигляді невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2015 році.
Отже, оскільки відповідачем як роботодавцем, який використовує найману працю, у 2015 році не виконано норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів, при цьому, протягом 2015 року підприємство не подавало щомісячно до центру зайнятості звіти форми 3-ПН, що тягне за собою відповідальність, передбачену статтею 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", і в добровільному порядку не було сплачено адміністративно-господарські санкції в сумі 81491,95 грн. та нараховану за період з 16 квітня 2016 року по 30 травня 2016 року пеню в розмірі 2200,50 грн., тому суд приходить до висновку, що за таких обставин позовні вимоги підлягають до задоволення повністю шляхом прийняття постанови про стягнення з відповідача адміністративно-господарських санкцій та пені в загальному розмірі 83692,45 грн.
Керуючись статтями 122, 128, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Укр-Петроль" (43010, Волинська область, м. Луцьк, вулиця Георгія Гонгадзе, будинок 10, ідентифікаційний код 39610216) на користь держави, в особі Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів в дохід Державного бюджету України на рахунки, відкриті в органах Державної казначейської служби України (Державний бюджет міста Луцька, 50070000, номер рахунку 31213230700002, ідентифікаційний код 38009628, банк ГУДКСУ у Волинській області, МФО 803014) адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2015 році в розмірі 81491,95 грн. (вісімдесят одна тисяча чотириста девяносто одна грн. 95 коп.) та пеню в розмірі 2200,50 грн. (дві тисячі двісті грн. 50 коп.), а всього 83692,45 грн. (вісімдесят три тисячі шістсот девяносто дві грн. 45 коп.).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.Д. Ковальчук