ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 червня 2016 року Житомир справа № 806/805/16
категорія 12.3
Житомирський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Капинос О.В., суддів: Токаревої М.С. , Сичової О.П.,
секретар судового засідання Недашківська Н.В.,
за участю: позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання дій протиправними,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати визнати протиправними дії Міністерства оборони України щодо ненадання йому відповіді на звернення. Позовні вимоги мотивовані тим, що при затвердженні документів на призначення та виплату одноразової грошової допомоги як інваліду 2 групи, Міністерством оборони України не донараховано одноразові види грошового забезпечення. У зв"язку з цим, 21.01.2016 позивач звернувся до відповідача з проханням провести перерахунок та виплату недоплаченої суми ОГД. Проте, на час звернення до суду, відповіді не отримав. Вважає такі дії Міністерства оборони України щодо ненадання йому відповіді на звернення протиправними.
В судовому засідання позивач позов підтримав та просив задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з"явився, повідомлений про розгляд справи вчасно та належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Колегія суддів, заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Встановлено, що позивач проходив службу у військовій частині А1494 та наказом Командування сухопутних військ Збройних Сил України від 16.05.2013 №249 звільнений з військової служби у відставку за станом здоров"я. 22.05.2013 Житомирською обласною МСЕК №2 позивачу встановлена 2 група інвалідності внаслідок захворювання, пов"язаного з виконанням обов"язків військової служби з 22.05.2013.
Відповідно до витягу з протоколу Комісії з розгляду питань, пов"язаних із призначення і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі, каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби Міністерства оборони України від 18.10.2013 №9, позивачу призначено одноразову грошову допомогу у розмірі 30 місячного грошового забезпечення в сумі 122589,00 грн.(а.с.13)
21.01.2016 позивач, вважаючи, що йому не донараховано ОГД, звернувся до Міністерства оборони України з проханням провести перерахунок та виплату недоплаченої суми одноразової грошової допомоги у сумі 1 123 732,50 грн.
Не отримавши відповіді на своє звернення, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку діям Міністерства оборони України, суд виходить з наступного.
Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів регулює Закон України "Про звернення громадян", який забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про звернення громадян", громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Частиною 1 ст. 5 Закону України "Про звернення громадян" передбачено, що звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про звернення громадян", органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки (ч. 3 ст. 15 Закону України "Про звернення громадян").
Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення (ч. 4 ст. 15 Закону України "Про звернення громадян").
При цьому, ст. 20 Закону України "Про звернення громадян" встановлено, що звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
В свою чергу, наказом Міністерства оборони України від 03.12.2005 № 722, зареєстрованим в Міністерство юстиції України 16.12.2005 за № 1512/11792, затверджено Інструкцію про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, яка встановлює порядок розгляду, реєстрації, приймання, узагальнення та аналізу звернень військовослужбовців, членів їх сімей, працівників Збройних Сил України, а також інших громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які законно перебувають на території України (далі - громадяни), у структурних підрозділах апарату Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України, у командуваннях видів Збройних Сил України, з'єднаннях, військових частинах, військових навчальних закладах, установах та організаціях Збройних Сил України (далі - органи військового управління) та визначає порядок контролю за його дотриманням.
Згідно із п. 1.4 даної Інструкції, у роботі з письмовими та усними зверненнями громадян потрібно забезпечувати кваліфікований, неупереджений, об'єктивний і своєчасний розгляд звернень громадян з метою оперативного розв'язання порушених у них питань, задоволення законних вимог заявників, реального поновлення порушених конституційних прав та запобігання надалі таким порушенням.
Відповідно до п. 3.2 Інструкції, рішення, які приймаються за зверненнями, мають бути мотивованими та ґрунтуватися на нормах чинного законодавства. Посадова особа, визнавши заяву такою, що підлягає задоволенню, зобов'язана забезпечити своєчасне й правильне рішення, а в разі визнання скарги обґрунтованою - негайно вжити заходів щодо поновлення порушених прав громадян.
При цьому, п. 3.5 Інструкції встановлено, що звернення розглядаються і вирішуються в термін не більше одного місяця від дня їх надходження, ураховуючи вихідні, святкові та неробочі дні, а ті, які не потребують додаткового вивчення та проведення перевірки за ними, - невідкладно, але не пізніше 15 днів від дня їх отримання.
Якщо в місячний термін розв'язати порушені у зверненні питання неможливо, то керівник відповідного органу військового управління або особа, що тимчасово виконує його обов'язки, установлює термін, потрібний для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати 45 днів.
З матеріалів справи вбачається, що своє звернення від 21.01.2016 позивач відправив рекомендованим листом з повідомленням. (а.с.15)
Так, з копії рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення вбачається, що лист на дійшов на адресу Міністерства оборони України 25.01.2016. (а.с.15).
Таким чином, на момент звернення позивача до суду з вказаним позовом, пройшло більш як 3 місяці.
Будь-яких заперечень чи спростувань на доводи позивача, відповідачем суду не надано.
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що дії Міністерства оборони України щодо ненадання ОСОБА_1 відповіді на звернення від 21 січня 2016 року є протиправними.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Відповідно до вимог ст. 162 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення, про зобов'язання відповідача вчинити певні дії, стягнення з відповідача коштів тощо. Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Таким чином, для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, колегія суддів вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов"язати Міністерство оборони України надати ОСОБА_1 відповідь на звернення від 21 січня 2016 року.
Керуючись статтями 86,94,158-162,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України ,
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Міністерства оборони України щодо ненадання ОСОБА_1 відповіді на звернення від 21 січня 2016 року.
Зобов"язати Міністерство оборони України надати ОСОБА_1 відповідь на звернення від 21 січня 2016 року.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя О.В. Капинос
Суддя М.С. Токарева
Суддя О.П. Сичова
Повний текст постанови виготовлено: 14 червня 2016 р.