Справа № 507/572/16-ц
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" червня 2016 р. смт. Любашівка
Любашівський районний суд Одеської області
у складі: головуючого судді Вужиловського О.В.
при секретаріВододюк В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Любашівка Одеської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до ОСОБА_3 селищної ради Одеської області, третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог: ОСОБА_3 районної державної адміністрації Одеської області, Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, відділу Держгеокадастру в ОСОБА_3 районі Одеської області про припинення права власності на земельні ділянки,-
ВСТАНОВИВ:
18 квітня 2016 року позивачі звернулися до суду з позовом, в якому просили визнати державний акт на право колективної власності на землю КСП «Зоря» серії ОД № 121 від 19 листопада 1994 року нечинним, припинити право колективної власності на земельні ділянки, зазначені у державному акті на право колективної власності на землю серії ОД № 121 від 19 листопада 1994 року, виданому КСП «Зоря» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що не підлягали поділу та землі, які не підлягали паюванню, розташовані на території ОСОБА_3 селищної ради Любашівського району Одеської області.
Свої вимоги позивачі мотивують тим, що в 2010 році вони звернулись до селищної ради із заявами про отримання земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства. Їх заяви були задоволені і прийнято рішення про виділення їм земельних ділянок загальною площею 2.8 га. В подальшому була розроблена технічна документація на вказані земельні ділянки, однак Головне управління Держгеокадастру Одеської області відмовило у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Причиною відмови стало те, що вказані земельні ділянки відповідно до Державного акту являються землями колективної власності КСП «Зоря». Наявність зазначеного державного акту перешкоджає їм реалізувати своє право на отримання земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства. У звязку з викладеним позивачі звернулися з позовом до суду.
Позивач надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, свої вимоги повністю підтримав.
Представник відповідача та третіх осіб в судове засідання не зявились, надали суду про розгляд справи за їх відсутності, заперечень по суті справи не мають.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
15 квітня 2014 року позивачі звернулися до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок безоплатно у приватну власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 1,8 га т а 1.0 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності на території ОСОБА_3 селищної ради Любашівського району Одеської області, але листами № 19-15-0.9-3366/2-14 від 28.04.2014 року та №19-15-0.9-3366/2-14 від 28.04.2014 року їм було відмовлено, оскільки бажані земельні ділянки орієнтовною площею 1,8 га та 1.0 га відводяться за рахунок земель колективної власності КСП «Зоря» Любашівського району Одеської області згідно державного акту на право колективної власності серії ОД, зареєстрованого у Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю № 121 (а.с. 7-8).
З копії Державної акту на право колективної власності на землю серії ОД від 19 листопада 1994 року, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за № 121, вбачається, що Колективному сільськогосподарському підприємству «Зоря» передано у колективну власність 4109.3 га землі в межах згідно з планом, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, Колективному сільськогосподарському підприємству «Зоря», розташованому на території ОСОБА_3 селищної ради Любашівського району Одеської області. З листа відділу Держгеокадастру у ОСОБА_3 районі Одеської області № 22-1518-0.12-1903/2-16 від 16 травня 2016 року видно, залишилось 783.7 га земель на які не оформлено право власності на земельні ділянки (а.с. 17-18).
З витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, довідки ОСОБА_3 обєднаної державної податкової інспекції видно, що державна реєстрація Колективного сільськогосподарського підприємства «Зоря» припинена в звязку з банкрутством (а.с. 19-21).
З довідки ОСОБА_3 селищної ради Одеської області від 18.11.14 року № 1263/02-12 видно, що земельні ділянки, що відводяться ОСОБА_1, та ОСОБА_4, для ведення особистого селянського господарства, відносились до земель колективної власності колишнього ЗАСТ агрофірми «Зоря» та згідно «Схеми поділу земель колективної власності на земельні честки (паї) ЗАСТ агрофірми «Зоря» Любашівського району Одеської області», не підлягали розпаюванню.
З письмових пояснень Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 17 травня 2016 року вбачається, що державний акт на право колективної власності на землю був виданий КСП «Зоря» у 1994 році, на той часЗемельний кодекс України від 18.12.1990 року(втратив чинність з 01.01.2002 року),Цивільний кодекс УРСР від 18.07.1963 року(втратив чинність з 01.01.2004 року) таЗакон України «Про власність» від 07.02.1991 року(втратив чинність з 20.06.2007 року) визначали такі форми власності як приватна, колективна та державна. ЧинноюКонституцією УкраїнитаЗемельним кодексом Українине передбачено існування колективної власності на землю. Водночас наявність чинного державного акту на право колективної власності на землю серії ОД від 19 листопада 1994 року позбавляє Головне управління права передавати земельні ділянки сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту, що відводяться за рахунок земель колективної власності, фізичним та юридичним особам у власність чи користування.
Відповідно дост. 152 Земельного кодексу України,захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: а) визнання прав; б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; в) визнання угоди недійсною; г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; ґ) відшкодування заподіяних збитків; д) застосування інших, передбачених законом, способів.
Згідно з ч.1ст.155 ЗК Україниу разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.
Згідно ч.1ст. 374 ЦК Українисубєктами права власності на землю (земельну ділянку) є фізичні особи, юридичні особи, держава, територіальні громади.
Відповідно дост. 378 ЦК Україниправо власності особи на земельну ділянку може бути припинене за рішенням суду у випадках, встановлених законом.
Згідно ч. 1ст.116 ЗК Українигромадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Згідно ч. 1ст.393 ЦК України, передбачено, що правовий акт органу державної влади, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується.
Розділом II «Прикінцеві і перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" від 06.09.2012 року №5308-VI врегульовано, що з дня набрання чинності цим Законом (з 1 січня 2013 року) землі державної та комунальної власності в Україні вважаються розмежованими.
Тобто, законодавець чітко визначив форми власності: державна, комунальна та приватна. Форма ж власності як "колективна" та поняття "землі колективної власності" відсутні в чинному законодавстві.
Земельний кодекс України від 18.12.1990 року, який втратив чинність з 01.01.2002року, Цивільний кодекс УРСР від 18.07.1963 року, який втратив чинність з 01.01.2004року та Закон України «Про власність» від 07.02.1991 року, який втратив чинність з 20.06.2007 року визначали такі форми власності як приватна, колективна та державна. ЧинноюКонституцією УкраїнитаЗемельним кодексом Українине передбачено існування колективної власності на землю.
Враховуючи вище викладене, суд вважає, що позовна заява законна, обґрунтована і підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 88 ЦПК України якщо позивача. На користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору, він стягується з відповідача в дохід держави. Позивач ОСОБА_1 являється інвалідом 2 групи, ОСОБА_4 визнана недієздатною, тому з відповідача ОСОБА_3 селищної ради Одеської області належить стягнути судовий збір на користь держави в сумі 1378 грн.
Керуючись ст.ст.10,11,60,209,212-215 ЦПК України, ст. ст.373,374,378,393 ЦК України, ст. ст.30,116,140-143,152,155 ЗК України, суд
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1, ОСОБА_2 до ОСОБА_3 селищної ради Одеської області, третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог: ОСОБА_3 районної державної адміністрації Одеської області, Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, відділу Держгеокадастру в ОСОБА_3 районі Одеської області про припинення права власності, визнання державного акту нечинним - задовольнити.
Припинити право колективної власності на земельні ділянки, зазначені у Державному акті на право колективної власності на землю Серії ОД зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за №121 від 19 листопада 1994 року, виданого колективному сільськогосподарському підприємству «Зоря» Любашівського району Одеської області, в частині земель, що не підлягали поділу, та земель, які не підлягали паюванню, загальною площею 783.7 га.
Визнати таким що втратив чинність державний акт на право колективної власності на землю Серії ОД зареєстрованого в Книзі записів державних акті в на право колективної власності на землю за №121 від 19 листопада 1994 року, виданого колективному сільськогосподарському підприємству «Зоря» Любашівського району Одеської області, в частині земель, що не підлягали поділу, та земель, які не підлягали паюванню, загальною площею 783.7 га.
Стягнути з ОСОБА_3 селищної ради Одеської області судовий збір на користь держави в сумі 1378 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Апеляційного суду Одеської області протягом десяти днів з дня його проголошення, через Любашівський районний суд Одеської області.
Суддя Любашівського
районного суду
Одеської області: ОСОБА_5