Постанова № 58291295, 30.05.2016, Немишлянський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Фрунзенський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
30.05.2016
Номер справи
645/1458/16-а
Номер документу
58291295
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 645/1458/16-а

Провадження № 2-а/645/46/16

Постанова

іменем України

30 травня 2016 року Фрунзенський районний суд м. Харкова у складі головуючого головуючої судді Ульяніч І.В.,

за участю секретаря Чигринової О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі в м. Харкові, в обґрунтування позовних вимог зазначив, що він є пенсіонером органів прокуратури України. В органах прокуратури позивач працював з 30 березня 1990 року по 15 грудня 2015 року. В 2009 році позивачу Управлінням Пенсійного фонду в Красноградському районі Харківської області призначена пенсія за вислугу років на підставі статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% від середнього заробітку посади прокурора Красноградського району Харківської області, із того часу він має право на отримання пенсії з врахуванням відповідних підвищень, що надавались постановами уряду. З 01.10.2010 року позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова. 10.03.2016 року позивач звернувся до УПФУ у Фрунзенському районі в м. Харкові з заявою про перерахунок розміру пенсії за період з 01.01.2016 року, в розмірі 90 % від середнього заробітку прокурора Красноградського району Харківської області згідно постанови КМУ від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» та долучив довідку прокуратури Харківської області від 03.03.2016 року №18-235 про заробітну плату, з якої належить здійснити перерахунок пенсії. Рішенням № 99 від 14.03.2016 року відповідач йому відмовив в перерахунку пенсії з 01.01.2016 року на підставі п. 5 розділу ХП Прикінцевих положень Закону України « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VIII, згідно якому, у разі не прийняття до 01.06.2015 року нового пенсійного законодавства скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія (щомісячне грошове утримання) призначаються відповідно до Законів України «Про прокуратуру». Вважав, що своїми діями відповідач грубо порушує надані йому Конституцією України права. Відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються, у зв'язку із підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

Позивач просив суд визнати неправомірними дії УПФУ у Фрунзенському районі м. Харкова щодо відмови в перерахунку розміру пенсії за вислугу років; зобов'язати управління пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова провести перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року на підставі довідки прокуратури Харківської області від 03 березня 2016 року №18-235, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 23 грудня 2010 року, в розмірі 90% від середнього заробітку прокурора Красноградського району Харківської області.

В подальшому позивач уточнив свої позовні вимоги та просив суд зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії без обмеження її граничного розміру.

Позивач в судове засідання з'явився, вище зазначені позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд задовольнити .

Представник відповідача в судове засідання з'явився, заперечував щодо задоволення позовних вимог, надали письмові заперечення проти позову, посилались на те, що на сьогоднішній день не визначено порядок перерахунку призначених пенсій даній категорії осіб.

Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази, долучені до матеріалів справи, проаналізувавши чинне законодавство, встановив наступне.

Судом встановлено, що позивач отримує пенсію за вислугою років з 28.04.2009 року, призначену згідно статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в розмірі 90% від заробітку. До 14.12.2015 року позивач продовжував працювати в органах прокуратури. Знаходиться на пенсійному обліку в УПФУ у Фрунзенському районі в м. Харкова з 01 жовтня 2010 року.

14.12.2015 року ОСОБА_1 був звільнений з посади заступника прокурора Фрунзенського району м. Харкова та з органів прокуратури Харківської області, у зв'язку з реорганізацією органу прокуратури та скороченням кількості прокурорів на підставі п. 9 ч. 1 ст. 51 Закону України «Про прокуратуру» та п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП України.

Відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше 20 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку із підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників або у зв'язку із звільненням з роботи.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати,особливості індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» працівникам прокуратури збільшено посадові оклади, що згідно зі ст.50-1 Закону є підставою для перерахунку пенсії за вислугою років.

У зв'язку з підвищенням окладів, 10.03.2016 року ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова із заявою про перерахунок раніше призначеної йому пенсії на підставі виданої прокуратурою Харківської області довідки № 18-235 від 03.03.2016 року, про заробітну плату позивача.

Рішенням № 99 Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова від 14.03.2016 відмовлено ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії на підставі п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до вимог ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ, (в редакції чинній на момент призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку. Обчислення пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Перерахунок пенсій проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Відповідно до ч. 17 ст.50-1 Закону призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців.

Відповідно до положень ст.22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно статей 22, 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. Тому, звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається.

Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 скасовує норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про судову експертизу», «;Про національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України.

Аналізуючи вказані норми закону та виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, зазначені положення п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», на думку суду стосуються порядку призначення пенсії прокурорам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Тому, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 1 червня 2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України "Про прокуратуру".

Враховуючи, що позивач звернувся 10.03.2016 до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, а не із заявою про призначення пенсії, Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова, на думку суду, повинно було керуватися ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ, в редакції чинній на момент призначення пенсії, а тому відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії є неправомірною.

Відповідно до ч. 3 ст. 162 КАС України, суд може прийняти постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, у сфері публічно-правових відносин з боку суб'єктів владних повноважень.

При виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд враховує висновки Верховного Суду України, зокрема висловлені у постановах Верховного Суду України від 17 грудня 2013 року (справа №21-445а13) та від 10 грудня 2013 року (справа №21-348а13).

Відповідно до постанови Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року у справі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, вказано, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Внесені Законом України від 8 липня 2011 року № 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІ. Крім того, згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Також, згідно з викладеного у рішеннях Конституційного Суду України (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно зі ст. 244-2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування правомірності своїх дій щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії в контексті практики Верховного Суду України щодо недопущення звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Посилання відповідача на положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року за №-213 є неспроможними, оскільки вони врегульовують питання призначення пенсій, а не їх перерахунку.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що відповідачем порушено право позивача на пенсійне забезпечення, тому позовні вимоги останнього підлягають задоволенню в повному обсязі, як такі, що підтверджені матеріалами справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та не спростовані належними та допустимими доказами відповідачем.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 19, 22, 58, 64 Конституції України, ст.ст. 69, 71, 76, 86, 159, 161, 163 КАС України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова про визнання дій неправомірними та зобов"язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова № 99 від 14.03.2016 року щодо відмови у перерахунку пенсії за вислугою років ОСОБА_1.

Зобов'язати УПФУ в Фрунзенському районі м. Харкова здійснити з 01.01.2016 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1, згідно довідки прокуратури Харківської області від 03.03.2016 року № 18-235, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», зі змінами, в редакції від 12.07.2001 року, що діяли станом на грудень 2010 року, в розмірі 90% від середнього заробітку прокурора Красноградського району Харківської області без обмеження її граничного розміру, з урахуванням фактично виплачених сум.

Постанову ухвалено в нарадчій кімнаті 30 травня 2016 року, та проголошено вступну та резолютивну частини в присутності позивача та представника відповідача.

Повний текст постанови буде виготовлено 03 червня 2016 року.

Апеляційна скарга може бути подана протягом 10 днів з дня проголошення постанови до Харківського апеляційного адміністративного суду через Фрунзенський районний суд міста Харкова. з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до апеляційної інстанції.

Суддя І. В. Ульяніч