Справа 688/2237/16-а
№ 2-а/688/66/16
Постанова
іменем України
10 червня 2016 року м. Шепетівка.
Суддя Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області Босюк В.А., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Шепетівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Шепетівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області (далі Управління) посилаючись на те, що з 30.10.2006 року перебуває на обліку в Управлінні як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Для призначення пенсії Управлінням була витребувана довідка про заробітну плату за № 240/10/05-023 від 30.10.2006 року без врахування «інших виплат», до яких віднесена матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальна допомога на вирішення соціально - побутових питань, суми індексації заробітної плати, премія до ювілейної дати, премія до професійного свята в сумі 17560,32 грн., на які були нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. 27.11.2015 року вона звернулась до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії з врахуванням «інших виплат», відповідно до довідок про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», виданої Шепетівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Хмельницькій області № 319/я/22-20-05-24 від 02.11.2015 року та довідки, виданої ДПА у Хмельницькій області № 263/10-22-05 від 17.11.2015 року. Листом за вих. № 13044/04 від 10.12.2015 року відповідач відмовив їй у перерахунку пенсії посилаючись на ст. 33 Закону України «Про державну службу». Вважає вказані дії відповідача протиправними та просить зобов'язати відповідача здійснити розрахунок та виплату пенсії з 30.10.2006 року з розрахунку 81% від середнього заробітку з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, індексації заробітної плати, премії до ювілейної дати, премії до професійного свята відповідно до довідок від 02.11.2015 року № 319/я/22-20-05-24, від 17.11.2015 року № 263/10/22-01-05, від 17.11.2015 року № 264/10/22-01-05, залишивши без змін базовий місяць для індексації її пенсії, який був визначений при її призначенні.
Представник відповідача у встановлений ч. 3 ст. 183-2 КАС України строк подав заперечення на позов, в якому зазначив, що такі види надбавок, як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально - побутових питань, індексація грошових доходів громадян, не передбачені ст. 33 Закону України «Про державну службу», Порядком обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця, встановленого постановою КМУ від 31.05.2000 року № 865, як складові заробітної плати державного службовця, тому зазначені виплати не враховуються для обчислення пенсії державному службовцю. Матеріальна допомога носить разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати, а факт утримання із сум допомоги страхових внесків не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця. Крім того, у разі підвищення розмірів пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулось підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення.
Дослідивши матеріали справи, суд знаходить позов підлягаючим до часткового задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ч.ч.2, 5 ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ (в редакції чинній на день призначення пенсії позивачу 31.10.2006 року), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
У ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата, - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці» та Наказу Державного комітету статистики України № 5 «Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати» від 13.01.2004 року структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників, та виплати соціального характеру.
Частиною 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно ч.6 ст.33 цього Закону державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Згідно ч.2 ст. 35 цього Закону державним службовцям надається відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення входила до системи оплати праці державного службовця.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема: оплата праці (грошове забезпечення).
Згідно зі ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до Законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведеної норми отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані і сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Судом встановлено, що з 31.10.2006 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Шепетівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Хмельницької області та отримує пенсію за віком згідно із Законом України "Про державну службу».
Згідно довідки Шепетівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління державної фіскальної служби у Хмельницькій області № 319/Я/22-20-05-24 від 02.11.2015 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», до суми заробітної плати ОСОБА_1 за період з жовтня 2004 року по вересень 2006 року включені «інші виплати»: індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на соціально - побутові потреби, одноразова премія. На всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Згідно довідки за № 263/10/22-01-05 від 17.11.2015 року за період з 02.10.2006 по 30.10.2006 року ОСОБА_1 до інших виплат були включені також компенсація за невикористану відпустку та матдопомога.
27 листопада 2015 року позивачка звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до вищевказаних довідок з урахуванням «інших виплат».
З листа Шепетівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області за вих. № 13044/04 від 10.12.2015 року вбачається, що у здійсненні перерахунку пенсії їй було відмовлено, оскільки ці виплати не включені до складу заробітної плати державного службовця.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
При призначенні пенсії позивачу такі виплати як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально - побутових питань, сума індексації заробітної плати та одноразова премія не були враховані, хоча з цих виплат нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відмова у перерахунку пенсії позивачці є неправомірною, оскільки постановою правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013 року (чинній на час звернення ОСОБА_1 до відповідача з заявою про перерахунок пенсії) затверджено довідку про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». В цій довідці прямо вказано, що саме входить в заробітну плату для обчислення пенсії, в тому числі додається довідка про розмір інших виплат, які враховуються при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та з яких сплачено страхові внески, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає дії відповідача щодо неврахування при розрахунку пенсії позивачки матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, суми індексації заробітної плати, одноразової премії, на які нараховувались і сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, протиправними.
Разом з тим, при визначенні строку, з якого слід провести перерахунок пенсії позивачу, суд виходить з положень ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якої пенсія призначається (перераховується) з дня звернення за пенсією. Таким чином, право позивача підлягає захисту з моменту її звернення до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, оскільки відповідач не мав відповідних даних про складові заробітної плати, а отримав їх тільки 27.11.2015 року разом з відповідною заявою.
За наведених обставин, суд знаходить, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 має бути проведений з 27.11.2015 року з урахуванням вказаних сум відповідно до довідок № 319/Я/22-20-05-24 від 02.11.2015 року та № 263/10/22-01-05 від 17.11.2015 року. Вимоги позивача за період з 30.10.2006 року по 26.11.2015 року слід залишити без розгляду.
Що стосується визначення позивачу базового місяця при обчисленні індексу споживчих цін для індексації її пенсії суд виходить з наступного.
Відповідно до п.2 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, (далі «Порядок…») індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема пенсії.
Відповідно до п. 10-1 «Порядку…» обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено.
У разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації, що передбачено п. 5 «Порядку…».
Збільшення розміру пенсії позивача в результаті перерахунку на підставі довідок №319/Я/22-20-05-24 від 02.11.2015 року та № 263/10/22-01-05 від 17.11.2015 року відбудеться на виконання вказаної постанови в зв'язку з незаконними діями відповідача по невключенню частини доходів в заробітну плату позивача, а не в результаті зміни розміру мінімальної пенсії.
За вказаних обставин, суд знаходить за необхідне зобов'язати Шепетівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області при перерахунку пенсії позивачу залишити без змін базовий місяць для індексації її пенсії, який був визначений при її призначенні.
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки про заробітну плату старшого державного податкового ревізора - інспектора ДПА у Хмельницькій області ОСОБА_1., з якої їй призначено пенсію на лютий 2008 року за № 264/10/22-01-05 від 17.11.2015 року слід відмовити, оскільки з 01.02.2008 року їй проведено перерахунок пенсії відповідно до постанови КМУ № 34 від 06.02.2008 року з урахуванням окладу, надбавки за ранг і надбавки за вислугу років, виходячи із суми, що одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді за лютий 2008 року та надбавки за високі досягнення у праці, премії в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою за лютий 2008 року згідно довідки № 112/10/05-0263 від 27.03.2008 року, що підтверджується листом Управління за вих. № 13044/04 від 10.12.2015 року.
Керуючись ст.ст. 33, 35, 37 Закону України «Про державну службу», ст.ст. 41, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці»,«Порядком проведення індексації грошових доходів населення», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, ст.ст. 9, 11, 70, 71, 158-163 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Шепетівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області щодо неврахування при розрахунку пенсії ОСОБА_1 матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, суми індексації заробітної плати, одноразової премії, на які нараховувались і сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Зобов'язати Шепетівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області здійснити з 27 листопада 2015 року розрахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, призначеної їй відповідно до Закону України «Про державну службу», з розрахунку 81 % від сум заробітної плати, включивши до суми, з якої нараховується пенсія, суми матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, суми індексації заробітної плати, одноразової премії на підставі довідок № 319/Я/22-20-05-24 від 02.11.2015 року та № 263/10/22-01-05 від 17.11.2015 року, залишивши базовим місяцем для індексації пенсії, визначений при її призначенні
Позовні вимоги ОСОБА_1 за період з 30 жовтня 2006 року по 26 листопада 2015 року залишити без розгляду.
В решті позову відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551 грн. 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Шепетівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії через Шепетівський міськрайонний суд.
Суддя: В.А. Босюк