№ 2-а/243/117/2016
№243/4524/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 червня 2016 року Слов'янський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді - Чернишова Ю.В.,
при секретарі - Білоусові Д.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Слов'янську справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради про визнання дій неправомірними та забовя'зання вчинити певні дії, суд -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради , про визнання дій неправомірними та забовя'зання вчинити певні дії. Просив визнати неправомірними дії Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради щодо припинення застосування до нього пільг на житлово - комунальні послуги( 50- відсоткову знижку плати за користування житлом та комунальними послугами, за паливо) з 07.11.2015 року, зобов'язати Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради поновити йому компенсаційні виплати та пільги з дня їх зупинення, тобто з 07.11.2015 року.
Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що він у відповідності до ст. 22 ЗУ «Про міліцію» як пенсіонер МВС 50 відсотків пільги на оплату житлової площі, комунальних послуг та електроенергії. 28 травня 2016 року він був попереджений працівниками УГГ ПАТ «Донецькоблгаз», що з 07.11.2015 року з нього знята 50 відсоткова пільга на оплату житлової площі, комунальних послуг та електроенергії. Зазначив, що про зняття з нього вказаних пільг він не був повідомлений відповідачем та жодного рішення про це не отримував. Після чого він звернувся до відповідача, останнім йому було роз'яснено, що з 07.11.2015 року з нього зняті пільги, які передбачені ст. 22 Закону України «Про міліцію», оскільки цей закон втратив чинність відповідно до прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про національну поліцію» Тому , за поясненнями відповідача, особи, які мали право на пільги їх втратили у зв'язку з тим, що Закон України «Про поліцію» не містить антологічні норми. Вважає, що такий висновок відповідача є таким, що не відповідає закону, а дії відповідача - неправомірні. На ціх підставах просив задовольнити його позовні вимоги у повному обсязі
В судовому засіданні позивач свої позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача Віннік О.В., яка діє на підставі довіреності в судовому засіданні позовні вимоги позивача не визнала, вважала їх необґрунтованими. Також надала до суду заперечення в якому заперечує проти задоволення позову, посилаючись на те що ОСОБА_1 з 23.02.2015 року звернувся до Управління про взяття його на облік, як особа , яка має право на пільги. Відповідно до п.п. 1,5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України « Про національну поліцію» з 07.11.2015 року втратив чинність Закон України «Про міліцію». Згідно п. 15 розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб. Законом України «Про національну поліцію» не передбачено 50- відсоткова знижка плати за користування плати за користування житлом та комунальними послугами. Відповідно до п. 3 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги , затвердженого постановою КМУ України від 29.01.2013 р. № 117 Управління праці та соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністрації, структурні підрозділи з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських рад: організовують збирання систематизацію і зберігання зазначеної у пункті 2 цього Положення інформації та забезпечують її автоматизоване використання для контролю за відомостями, які подаються підприємствами та організаціями, що надають послуги, для розрахунків за надані пільговиками послуги; ведуть облік пільговиків шляхом формування на кожного пільговика облікової картки згідно з формою « 1-пільга», в якій використовується індивідуальний ідентифікаційний номер пільговика у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; вносять до Реєстру відповідні уточнення у разі визнання такими , що втратили чинність, чи зупинення дії законодавчих актів, на підставі яких пільговики отримують пільги; надають консультації пільговикам, підприємствам та організаціям, що надають послуги. Крім того Постановою КМУ «Про внесення змін до Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї» від 27 січня 2016 р., № 36 у пункті 2 слова «Про міліцію» ( звільнені із служби за віком, хворобою або вислугою років працівники міліції, особи начальницького складу податкової міліції, особи рядового і начальницького складу кримінально - виконавчої служби, загиблих або померлих у зв'язку з виконанням службових обов'язків, непрацездатні члени сімей, які перебували на їх утриманні)», виключено . Також зазначили, що на адресу ОСОБА_1, 17.12.2015 року було надіслано повідомлення про втрату права на пільги на житлово - комунальні послуги з 07.11.2015 року та запропоновано звернутись до Управління за призначенням житлової субсидії та відповідна інформація розміщена на сайті Управління. З таких підстав просили відмовити позивачу в задоволенні його вимог.
Дослідивши надані докази, вислухавши пояснення позивача, представника відповідача, суд приходе до наступного.
Відповідно до ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом , звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи забовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Враховуючи приписи ст. 99 КАС Укураїни та встановлені у справі обставини. за яких позивач оскаржує продовжувані дії відповідача, суд приходить до переконання, що позов подано в межах передбаченого ст. 99 КАС Укрнаїни, строку.
В суді встановлено, що позивачу ОСОБА_1 призначена пенсія по інвалідності згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ» з 26.12.2001 року. , що підтверджується копією посвідчення ОСОБА_1 НОМЕР_1( ас. 6), пенсія призначена як інваліду другої групи, що підтверджується копією довідкм до акту огляду МСЕК серії ААБ № 437021 ( а.с. 6).
Довідкою начальника пенсійного відділу УМВС України в Донецькій області НОМЕР_1 від 18.02.2002 року , підтверджується, що ОСОБА_1, та члени його родини у відповідності до Закону україни «Про міліцію» мають право на довічну 50 % знижку по сплаті житлової площі, комунальних послуг та електроенергії. ( а.с. 7)
З листа Міністерства соціальної політики України № 1907/5/7515 від 18.11.2015 року вбачається, що у відповідності до пунктів 1 та 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України №Про Національну поліцію» з 07.11.2015 втратив чинність Закон України «Про міліцію» .таким чином , особи які мали право на пільги згідно із Законом України «Про млілцію» ( звільнені із служби за віком, хворобою або вислугою років працівники міліції, особи начальницького складу податкової міліції, особи рядового і начальницького складу кримінально - виконавчої служби, діти ( до досягнення повноліття) працівників міліції , осіб начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально - виконавчої служби, загиблих або померлих у зв'язку з виконанням службових обов'язків, непрацездатні члени сімей, які перебували на їх утриманні) з 07.11.2015 втратили право на пільги. Рекомендовано, що особам які втратили право на пільги, можуть звернутися за призначенням житлової субсидії ( а.с. 25)
Листом від 17.12.2015 року ОСОБА_1 повідомлено про те, що йому припинено нарахування пільг на житлово-комунальні послуги та запропоновано звернутися до Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради за призначенням житлової субсидії. ( а.с 26)
Однак, такі дії відповідача є неправомірними, оскільки відповідно з вимогами ст.ст. 22, 58 Конституції України, при прийнятті нових Законів чи внесенні змін у діючі та інші нормативно-правові акти, прийняті не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли вони пом'якшують чи скасовують відповідальність особи.
Скасування Закону України «Про міліцію» не може бути підставою для позбавлення його пільг щодо оплати за комунальні послуги в розмірі 50%, в зв'язку з тим, що відповідно до ст.22 Закону України «Про міліцію», якою закріплено соціальний захист працівників міліції, держава гарантує працівникам міліції соціальний захист, а ч.6 цієї статті зазначено, що «за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою, або вислугою років, зберігається право на пільги згідно з цим Законом. Установити, що пільги, передбачені ч.4, ч.5 та ч. 6 цієї статті надаються за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величину доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України».
Згідно рішення Конституційного суду від 22.05.2008 року за № 10-рп/2008. зазначена норма з 22 травня 2008 року існує в такий редакції «Працівникам міліції та членам їх сімей надається 50% знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива».
Відповідно до ст. 152 Конституції України закони, інші нормативно правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України рішення про їх неконституційність.
Згідно п.15 ч.2 Закону України «Про національну поліцію», за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим законом для колишніх поліцейських, членів їх сімей, інших осіб. Колишні міліціонери та члени їх родин знову матимуть соцвиплати і гарантії, які мали до прийняття Закону України «Про Національну поліцію».
Верховна Рада внесла зміни в закон і соціальні гарантії повернула, прийнявши законопроект №3303 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх співробітників органів внутрішніх справ та членів їхніх сімей». Цей закон вносить зміни до пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону «Про Національну поліцію». Зміни спрямовані на реалізацію конституційних принципів рівності, справедливості, пропорційності і недискримінації під час унормування законом соціального і правового захисту як поліцейських, так і колишніх працівників міліції, в тому числі пенсіонерів, інвалідів, а також членів їх сімей, інших осіб.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, повязані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції Україниперебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави повязана з ризиком для життя і здоровя, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Суд вважає за необхідне визнати неправомірними дії Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради Донецької області щодо припинення нарахування пільг на житлово-комунальні послуги з 07.11.2015р. ОСОБА_1 та зобов'язати Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради Донецької області поновити ОСОБА_1 компенсаційні виплати та пільги з дня їх припинення, як вказує позивач в позовній заяві.
Крім того позивач у відповідності до ч. 9 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору оскільки є інвалідом 2 групи. Тому суд вважає за можливим стягнути з відповідача судовий збір на користь держави, у відповідності до ч. 1 ст. 94 КАС України.
На підставі викладеного и керуючись ст.ст. 19,46 Конституції України, Законом України «Про національну поліцію», Законом «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх співробітників органів внутрішніх справ та членів їхніх сімей», ст.ст. 2.3.6.7.17.18.94.99 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради Донецької області - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради Донецької області щодо припинення нарахування пільг на житлово-комунальні послуги з 07.11.2015р. ОСОБА_1.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради Донецької області поновити ОСОБА_1 компенсаційні виплати та пільги на житлово-комунальні послуги з дня їх зупинення, тобто з 07.11.2015 року.
Стягнути з Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради Донецької області яке розташоване по вул. Г.Батюка,40 м. Слов'янська Донецької області на користь держави отримувач коштів Слов'янське УК/Слов'янськ/ 22030001, код ЄДРПОУ 37803368, банк ГУДКСУ у Донецькій області, код банка МФО 834016, рахунок 31210206700075, код класифікації доходів бюджету 22030001. судовий збір у розмірі 551 грн. 20 коп ( п'ятсот п'ятдесят одна грн. 20 коп.)
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя: