Постанова № 58278544, 09.06.2016, Дубенський міськрайонний суд Рівненської області

Дата ухвалення
09.06.2016
Номер справи
559/945/16-а
Номер документу
58278544
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 559/945/16-а

№ 2а/559/57/2016

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 червня 2016 року Суддя Дубенського міськрайонного суду Рівненської області Ходак С.К. розглянувши у порядку скороченого провадження в м. Дубно справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області про визнання протиправним рішення та зобов»язання здійснити перерахунок призначеної пенсії за вислугою років, -

ВСТАНОВИВ:

В обгрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що перебуваючи в управлінні Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області на пенсійному обліку з 09.12.2002 року, отримувала призначену пенсію за вислугою років, відповідно до вимог статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року № 1789-VІІ (в редакції Закону №2663 від 12.07.2001, чинній на час призначення пенсії), виходячи з розрахунку 90 відсотків розміру середньомісячної заробітної плати, визначеного у відповідній довідці прокуратури Рівненської області, до якої включались всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. Призначення пенсії відбулося на підставі протоколу №6420 від 18.12.2002.

28 січня 2003 року видано пенсійне посвідчення НОМЕР_1. Будучи пенсіонером продовжувала працювати заступником прокурора в Дубенській міжрайонній прокуратурі та в прокуратурі Рівненської області на посаді старшого помічника прокурора області.

27 грудня 2010 року була звільнена з займаної посади за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років (на підставі ст.38 КЗпП України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру»).

З 01 червня 2011 року була призначена на посаду помічника, а в подальшому - на посаду старшого прокурора Млинівської міжрайонної прокуратури. 30.03.2015 року звільнена з займаної посади за угодою сторін на підставі п.1 ст.36 КЗпП України.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01 грудня 2015 року змінилася заробітна плата працівників прокуратури.

У зв'язку з чим, 03.05.2016 звернулася до відповідача з письмовою заявою щодо перерахунку пенсії, оскільки виникло право на перерахунок призначеної пенсії по вислузі років згідно із Законом України «Про прокуратуру», починаючи із 01.12.2015, виходячи із 90 % від заробітної плати у сумі 19584, 50 грн., згідно довідки Рівненської обласної прокуратури № 18-196 вих.-16 від 11.03.2016, без обмеження граничного розміру пенсії.

Відповідно до листа управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі за №24/02-20-А від 06.05.2016 у перерахунку пенсії було відмовлено, оскільки Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України, в т.ч. Закону України «Про прокуратуру».

На думку управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі з 1 червня 2015 року відсутні законодавчі підстави для перерахунку пенсій, призначених, зокрема, і відповідно до Закону України «Про прокуратуру». У подальшому жодного речення, якими законами чи підзаконними актами зазначене врегульовано та жодного слова про судову практику з цих питань немає.

Рішення відповідача суперечить чинному законодавству, оскільки звернулась не за призначенням пенсії, а за її перерахунком.

Статтею 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів, або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Тому, звуження змісту та обсягу права на перерахунок пенсії шляхом прийняття нових законів, або внесення змін до чинних законів, як зазначено у відповіді, за вказаною статтею Конституції України не допускається.

Відповідач на власний розсуд тлумачить ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», оскільки, на даний час, згідно вказаної статті, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно ст.ст. 22, 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян встановлено законами України, у даному випадку Законом України «Про прокуратуру», і є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Право, як позивача, на перерахунок пенсії за вислугою років передбачене і частиною тринадцятою статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII, який набрав чинності з 15 липня 2015 року. В той же час, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, які мали би бути визначені Кабінетом Міністрів України (частина двадцята статті 86 названого Закону), останнім не визначені, що, крім іншого, є підставою для застосування до спірних правовідносин частини вісімнадцятої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ.

Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області зобов'язане провести перерахунок та виплату пенсії, виходячи із 90 % від заробітної плати у сумі 19584, 50 грн., згідно довідки, виданої Рівненською обласною прокуратурою за №18-196 вих.-16 від 11.03.2016, без обмеження граничного розміру пенсії та здійснювати відповідні виплати, починаючи з 01 грудня 2015 року.

Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області у вищевказаному листі за №24/02-20-А від 06.05.2016 про відмову в перерахунку пенсії з вказаних вище підстав, повідомило про те, що згідно з документами пенсійної справи загальний стаж роботи складає 32 роки 05 днів, стаж роботи на прокурорських посадах становив 28 років 03 місяці 07 днів. Але, станом на 14 червня 2012 року пенсія обчислена із збільшеного заробітку та становить 6844 грн.50 коп.(8555,63 х 80%).

З отриманням 10.05.2016 вказаного листа їй стало відомо про суттєве порушення конституційного права на отримання пенсії, а саме в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати, а не в розмірі 80 відсотків, як зазначено у попередній відповіді управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі.

У зв'язку з чим змушена була повторно, 16 травня 2016 року звернутись з письмовою заявою до керівництва управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі щодо:

-проведення їй перерахунку та виплату пенсії, виходячи з розрахунку 90 відсотків від середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати за період з 2012 року по даний час, з врахуванням виплачених сум пенсії;

- скасування незаконного розпорядження управління про перерахунок їй пенсії в 2012 році, виходячи з розрахунку 80 відсотків від середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати;

- та надання вмотивованої відповіді на всі поставлені питання, з посиланням на Закон, на підставі чого суттєво ущемлені її права пенсіонера.

В листі №26/02-20-н від 20.05.2016 управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі надало невмотивовану відповідь з відмовою в проведенні перерахунку та виплаті пенсії, виходячи з розрахунку 90 відсотків від середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати, а незаконне розпорядження управління №172150 від 13.11.2012 про перерахунок в 2012 році з розрахунку 80% від середнього заробітку не скасовано.

Рішення відповідача стосовно зменшення розміру призначеної пенсії за вислугу років з 01.07.2012 до 80% та відмова здійснити належний перерахунок пенсії є протиправними з наступних підстав.

У звязку з підвищенням заробітної плати відповідним категоріям прокурорсько-слідчих працівників на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», яка набрала чинності 14 червня 2012 року, з 01 липня 2012 року у неї виникло право на перерахунок призначеної пенсії.

10 вересня 2012 року звернулася до управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області із письмовою заявою про проведення перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугу років та надала довідку прокуратури Рівненської області від 27 серпня 2012 року №18-255 про суму заробітної плати для проведення відповідного перерахунку розміру пенсії.

Письмового повідомлення про розгляд її заяви від 10 вересня 2012 року про проведення перерахунку пенсії відповідач не надав.

Відповідачем будь-які повідомлення щодо зміни розміру пенсії у відсотках до суми заробітної плати жодного разу не надавалися.

Відповідно до законодавства перерахунок пенсії належить до обов'язків Пенсійного фонду України, який зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачених Конституцією та законами України.

Згідно з частиною другої статті 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Статтею 8 Конституції України визначено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу, а закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України України і повинні відповідати їй. Конституція України є нормами прямої дії, а звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

У статті 22 Конституції України зазначено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Пленум Верховного Суду України у пункті 19 своєї Постанови від 13 червня 2007 року № 8 «Про незалежність судової влади» роз»яснив, що відповідно до статей 8 та 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод.

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначено статтею 50-1 Закону «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІ (далі Закон № 1789-ХІІ).

Згідно з частиною першою статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ (у редакції, чинній на час призначення пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року № 3668-VІ(далі Закон № 3668-VІ), який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права. При цьому слід зазначити, що абзацом першим пункту 2 Розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3668-VІ було встановлено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ у редакції Закону № 3668-VІ прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

З 1 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у звязку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VІ.

Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам регулюють частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у звязку із прийняттям Закону № 3668-VІ не зазнали змін, змінилася лише нумерація частин цієї статті.

Відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у звязку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ).

При перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, оскільки внесені Законом № 3668-VІ зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, повязані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоровя, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян, як під час проходження служби, так і після її закінчення (Рішення № 5-рп/2002).

Виходячи з висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.

Конституційний Суд України у рішенні від 11 жовтня 2005 року № 8-рп/2005 чітко визначив критерії, за якими можливо встановити, чи відбулося таке звуження: «звуження обсягу прав та свобод це зменшення кола субєктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав та свобод, тобто їх кількісні характеристики».

Конституційний Суд України у своєму рішенні від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 зазначив, що «невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної, правової держави». Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є «складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права».

Відповідно до роз'яснень, наведених у пункті 2 Постанови Пленуму Верховною Суду України від 01 листопада 1996 року № 9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», оскільки Конституція України, як зазначено в статті 8, має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати законність того чи іншого нормативно-правового акта з точки зору його відповідності Конституції України, у всіх необхідних випадках застосовувати Конституцію України як акт прямої дії. Судові рішення повинні ґрунтуватись на Конституції України, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй.

Аналогічна правова позиція зі спірного питання неоноразово висловлювалась Верховним Судом України,, яка викладена у постановах Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року № 21-348а13, № 21-420а13, від 17 грудня 2013 року № 21-445а13 та № 21-4289а15 від 15 грудня 2015 року.

При розгляді даної справи застосовуються положення спеціальних норм, а саме Закону № 1789-ХІІв редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин.

Право на підвищення пенсії у неї виникло з 1 липня 2012 року, як це визначено у постанові Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505, а звернулася до управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області із заявою про перерахунок пенсії 03.05.2016, а отже у звязку з обмеженням терміну виплати нормами спеціального закону виплата має бути здійснена за 12 місяців до дня мого звернення до управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі за перерахунком пенсії, а саме з 04.05.2015 року.

Така практика застосовується і Верховним Судом України, зокрема при винесенні постанови №21-4289/а15 від 15.12.2015.

Згідно частини другої статті 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Відповідно до частини першої статті 102 КАС України, пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений за клопотанням особи, яка бере участь у справі.

Строк оскарження протиправних дій управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі пропустила з поважних причин. Інформацію з цього приводу та копію оспорюваного розпорядження №172150 від 13.11.2012 отримала на вимогу 10.05.2016 та 20.05.2016. А тому строк оскарження підлягає поновленню.

Відповідач управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області просять відмовити в задоволенні позовних вимог з підстав викладених у поданих до суду письмових заперечень.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 перебуває в управлінні Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області на пенсійному обліку з 09.12.2002 року, отримувала призначену пенсію за вислугою років, відповідно до вимог статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року № 1789-VІІ (в редакції Закону №2663 від 12.07.2001, чинній на час призначення пенсії), виходячи з розрахунку 90 відсотків розміру середньомісячної заробітної плати, визначеного у відповідній довідці прокуратури Рівненської області, до якої включались всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. Призначення пенсії відбулося на підставі протоколу №6420 від 18.12.2002 (а.с.6).

28 січня 2003 року видано пенсійне посвідчення НОМЕР_1. Будучи пенсіонером продовжувала працювати заступником прокурора в Дубенській міжрайонній прокуратурі та в прокуратурі Рівненської області на посаді старшого помічника прокурора області (а.с.5, 10-15).

27 грудня 2010 року була звільнена з займаної посади за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років (на підставі ст.38 КЗпП України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру»). З 01 червня 2011 року була призначена на посаду помічника, а в подальшому - на посаду старшого прокурора Млинівської міжрайонної прокуратури. 30.03.2015 року звільнена з займаної посади за угодою сторін на підставі п.1 ст.36 КЗпП України (а.с.10-15).

03.05.2016 звернулася до відповідача з письмовою заявою щодо перерахунку пенсії, оскільки, виникло право на перерахунок призначеної пенсії по вислузі років згідно із Законом України «Про прокуратуру», починаючи із 01.12.2015, виходячи із 90 % від заробітної плати у сумі 19584, 50 грн., згідно довідки Рівненської обласної прокуратури № 18-196 вих.-16 від 11.03.2016, без обмеження граничного розміру пенсії (а.с.7).

Відповідно до листа управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі за №24/02-20-А від 06.05.2016 у перерахунку пенсії було відмовлено, оскільки Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України, в т.ч. Закону України «Про прокуратуру» (а.с.8-9).

В листі №26/02-20-н від 20.05.2016 управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі надало відповідь з відмовою в проведенні перерахунку та виплаті пенсії, виходячи з розрахунку 90 відсотків від середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати (а.с.37-38).

Статтею 8 Конституції України визначено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу, а закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України України і повинні відповідати їй. Конституція України є нормами прямої дії, а звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

У статті 22 Конституції України зазначено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Пленум Верховного Суду України у пункті 19 своєї Постанови від 13 червня 2007 року № 8 «Про незалежність судової влади» роз»яснив, що відповідно до статей 8 та 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод.

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначено статтею 50-1 Закону «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІ (далі Закон № 1789-ХІІ).

Згідно з частиною першою статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ (у редакції, чинній на час призначення пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року № 3668-VІ(далі Закон № 3668-VІ), який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права. При цьому слід зазначити, що абзацом першим пункту 2 Розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3668-VІ було встановлено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ у редакції Закону № 3668-VІ прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

З 1 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у звязку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VІ.

Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам регулюють частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у звязку із прийняттям Закону № 3668-VІ не зазнали змін, змінилася лише нумерація частин цієї статті.

Відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у звязку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ).

При перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, оскільки внесені Законом № 3668-VІ зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ.

Вирішуючи питання про застосування цього Закону у часі, необхідно виходити з того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, повязані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави повязана з ризиком для життя і здоровя, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян, як під час проходження служби, так і після її закінчення (Рішення № 5-рп/2002).

Виходячи з висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.

Конституційний Суд України у рішенні від 11 жовтня 2005 року № 8-рп/2005 чітко визначив критерії, за якими можливо встановити, чи відбулося таке звуження: «звуження обсягу прав та свобод це зменшення кола субєктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав та свобод, тобто їх кількісні характеристики».

Конституційний Суд України у своєму рішенні від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 зазначив, що «невиконання державою взятих на себе соціальних зобовязань порушує принцип соціальної, правової держави». Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є «складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права».

Відповідно до роз'яснень, наведених у пункті 2 Постанови Пленуму Верховною Суду України від 01 листопада 1996 року № 9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», оскільки Конституція України, як зазначено в статті 8, має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати законність того чи іншого нормативно-правового акта з точки зору його відповідності Конституції України, у всіх необхідних випадках застосовувати Конституцію України як акт прямої дії. Судові рішення повинні ґрунтуватись на Конституції України, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй.

Аналогічна правова позиція зі спірного питання неоноразово висловлювалась Верховним Судом України,, яка викладена у постановах Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року № 21-348а13, № 21-420а13, від 17 грудня 2013 року № 21-445а13 та № 21-4289а15 від 15 грудня 2015 року.

При розгляді даної справи застосовуються положення спеціальних норм, а саме Закону № 1789-ХІІв редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин.

У частині вісімнадцятій статті 50-1 цього Закону передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у звязку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Така практика застосовується і Верховним Судом України, зокрема при винесенні постанови №21-4289/а15 від 15.12.2015.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення у повному обсязі.

Керуючись: ст.ст. 3, 7-12, 99, 100, 159-163, 183-2 КАС України ст.ст.22, 64, 92 Конституції України, ст.50-1 Закону України №1789-ХІІ „Про прокуратуру", -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області про визнання протиправним рішення та зобов»язання здійснити перерахунок призначеної пенсії за вислугою років - задоволити.

Поновити ОСОБА_1 строк звернення до адміністративного суду за захистом порушеного права з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області про визнання нечинним рішення суб'єкта владних повноважень, визнання дій протиправними та зобов'язання його здійснити перерахунок та виплату пенсії.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області щодо відмови ОСОБА_1, у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років в розмірі 90 відсотків середньомісячної (чинної) заробітної плати відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» та зобов'язати провести перерахунок призначеної пенсії за вислугою років, виходячи з розрахунку 90 відсотків від середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати відповідно до довідки прокуратури Рівненської області №18-255 від 27.08.2012, починаючи із 04 травня 2015 року, а також скасувати незаконне розпорядження управління №172150 від 13.11.2012 в частині здійснення з 01.07.2012 перерахунку моєї пенсії за вислугу років із розміру 80 відсотків від суми заробітної плати.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області щодо відмови ОСОБА_1, у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років в розмірі 90 відсотків середньомісячної (чинної) заробітної плати відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» та зобов'язати провести перерахунок призначеної пенсії за вислугою років, виходячи з розрахунку 90 відсотків від середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури у сумі 19584, 50 грн.відповідно до довідки прокуратури Рівненської області №18-196 від 11.03.2016, з урахуванням проведених пенсійних виплат, без обмеження її максимального розміру та здійснювати відповідні виплати, починаючи із 1 грудня 2015 року.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі на користь ОСОБА_1, суму сплаченого судового збору у розмірі 551(п'ятсот п'ятдесят одну гривню) 20 копійок

Допустити постанову до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку через Дубенський міськрайонний суд протягом 10-ти днів з моменту отримання її копії.

Копія постанови не пізніше наступного дня надсилається сторонам рекомендованим листом із повідомленням.

Суддя: