Справа № 357/3732/16-а
2-а/357/136/16
П ОС Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 травня 2016 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючий - суддя Жарікова О. В. ,
при секретарі - Гавриш О. П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Білій Церкві в залі суду № 3 адміністративний позов ОСОБА_1 до Узинської міської ради Білоцерківського району Київської області про визнання незаконним та скасування рішення в частині, зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Узинської міської ради Білоцерківського району Київської області про визнання незаконним та скасування рішення в частині, зобов'язання вчинити певні дії, мотивуючи його тим, що він 01.12.2015 року подав до Узинської міської ради заяву з додатками, в якій клопотав надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, згідно статей 118, 121 ЗК України, і яка була зареєстрована за № П-163-02-15 від 01.12.2015 року. До вказаної заяви додав пояснювальну записку та викопіювання з Генерального плану міста Узин. Крім того, позивач долучив до заяви копію паспорту громадянина України та копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру. 08.12.2015 року Узинська міська рада на пленарному засіданні другої сесії сьомого скликання прийняла рішення за № 2-15/2015 і в пункті 1 ч.1 вирішила відмовити гр. ОСОБА_1 в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, орієнтовною площею 0,10 га в м. Узин по вул. Першотравнева. Позивач вважає, що назване рішення прийняте з порушенням чинного законодавства України, і тому просить суд визнати незаконним, протиправним та скасувати рішення другої сесії сьомого скликання Узинської міської ради Київської області від 08.12.2015 року за № 2-15/2015 в частині 1 відмови в задоволенні клопотання громадянина ОСОБА_1 в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, орієнтовною площею 0,10 га, по вул. Першотравнева м. Узин - в повному обсязі, як таке, що не відповідає вимогам Закону та порушує охоронювані законом права ОСОБА_1; зобов'язати Узинську міську раду Київської області розглянути на черговому пленарному засіданні сесії, подане ОСОБА_1 01.12.2015 року клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд та надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, орієнтовною площею 0,10 га, по вул. Першотравнева м.Узин, у відповідності до чинного законодавства України; сплачений ОСОБА_1 судовий збір стягнути з Узинської міської ради Київської області на користь ОСОБА_1. Крім того, позивачем подано до суду заяву про стягнення з відповідача на його користь додаткових судових витрат.
В судовому засіданні позивач заявлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі, посилаючись на обставини, які є аналогічними, наведеним у позовній заяві.
Представник відповідача - Узинської міської ради Білоцерківського району Київської області в судове засідання не з»явився, про час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином. Представник відповідача подав до суду, через канцелярію суду письмові заперечення на позов, в яких просив суд розглянути справу без участі представника відповідача та в задоволенні позову відмовити, як необгрунтованому.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, повно та всебічно з'ясувавши всі обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, суд встановив наступні обставини та відповідні правовідносини.
В судовому засіданні встановлено, що 01.12.2015 року ОСОБА_1 подав до Узинської міської ради Білоцерківського району Київської області заяву, в якій клопотав надати йому дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, для передачі йому безоплатно у приватну власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, орієнтовною площею 0,10 га по вулиці Першотравнева в м. Узин, Білоцерківського району, Київської області, згідно статей 118, 121 ЗК України, яка була зареєстрована за № П-163-02-15 від 01.12.2015 року. До вказаної заяви позивач додав пояснювальну записку та графічні матеріали, копію паспорта громадянина України та копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру.
Згідно з ч. 6 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб).
Згідно з ч.7 цієї статті - відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Як вбачається з наведеної статті, перелік підстав для відмови у надані дозволу на розроблення проекту землеустрою є вичерпним.
А згідно з ч.10 цієї статті - відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
08.12.2015 року Узинська міська рада на пленарному засіданні другої сесії сьомого скликання прийняла рішення за № 2-15/2015 і в пункті 1 ч.1 вирішила відмовити гр. ОСОБА_1 в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд орієнтовною площею 0,10 га в м. Узин по вул. Першотравневій, в зв'язку з тим, що вищевказана земельна ділянка не передбачається для індивідуального житлового будівництва та за відсутності розробленої містобудівної документації (детального плану територій).
Заперечуючи проти позову, представник відповідача зазначає в запереченнях, що земельна ділянка, згідно наданих позивачем графічних матеріалів, яку бажає отримати позивач, взагалі не входить до проекту вулиці Першотравнева в м.Узин і згідно до генерального плану м. Узин вказана земельна ділянка передбачена для будівництва об'єктів громадської забудови, а будівництво нових садибних житлових будинків на цій ділянці не передбачено.
Згідно відповіді в.о. начальника відділу містобудування, архітектури та розвитку інфраструктури від 20.05.2015 року за № 04-03/65, Узинському міському голові, встановлено, що відповідно до генерального плану м. Узин будівництво нових садибних житлових будинків по вул. Першотравневій не передбачено. Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки визначаються детальним планом території, який розробляється відповідно до ст. 19 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Згідно відповіді в.о. начальника відділу містобудування, архітектури та розвитку інфраструктури від 21.05.2015 року за № 04-03/66, Узинському міському голові, встановлено, що генеральним планом м. Узина по вул. Першотравневій передбачене розміщення об"єктів громадської забудови, будівництво нових садибних житлових будинків не передбачено. Відповідно до ст. 17 п. 1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні. В п. 1 ст. 19 вказано, що детальний план території уточнює положення генерального плану і визначає планувальну організацію та розвиток частини території. В даний час детальний план території по вул. Першотравневій не розроблений, але в разі необхідності будівництва громадських будівель Узинська міська рада буде зобов"язана розробити детальний план даної території.
Суд виходить з того, що згідно п.2, 3 ч.1 ст. 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» - генеральний план населеного пункту - містобудівна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту, а детальний план території - містобудівна документація, що визначає планувальну організацію та розвиток території.
Відповідно до ч.1 ст.16 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» - планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.
Згідно з ч.1 ст.17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» - генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.
Статтею 19 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що детальний план території уточнює положення генерального плану і визначає планувальну організацію та розвиток частини території
Тобто, відмова позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, орієнтовною площею 0,10 га по вул. Першотравнева в м. Узин з підстав неналежності земельної ділянки для цілей індивідуального житлового будівництва та відсутність розробленої містобудівної документації (детального плану території) не відповідають встановленим в судовому засіданні обставинам, а також не ґрунтуються на вимогах ст. 118 ЗК України. Таким чином, вказане вище рішення є незаконним, а тому зазначене рішення підлягає скасуванню.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 26 п. 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виключно компетенцією міських рад є вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовна заява підлягає до задоволення в частині скасування ч.1 рішення Узинської міської ради Білоцерківського району Київської області від 08.12.2015 року в частині відмови позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою та зобов'язання розглянути це питання на черговій сесії міської ради відповідно до вимог чинного законодавства.
Щодо зобов'язання Узинської міської ради Білоцерківського району Київської області надати дозвіл ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою, то суд вважає за необхідне в цій частині позову відмовити позивачу, оскільки виключно компетенцією міських рад є вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до ст. 94 КАС України, підлягають до стягнення з відповідача на користь позивача, понесені витрати на сплату судового збору в частині пропорційно задоволеним позовним вимогам.
Крім того, підлягають частково до стягнення з відповідача на користь позивача додаткові судові витрати, понесені позивачем при проїзді з м. Узин до м. Біла Церква та з м. Біла Церква до м. Узин на судове засідання та з судового засідання 27.04.2016 року в сумі 28,00 грн. та на судове засідання 25.05.2016 року з м. Узин до м. Біла Церква в сумі 14,00 грн.. Кошти в розмірі 14,00 грн. за проїзд з м. Біла Церква до м. Узин з судового засідання 25.05.2016 року не підлягають до стягнення, так як вказаний проїзд ще не здійснений. Крім того, підлягають до відшкодування витрати, понесені ним на відправлення адміністративного позову до суду в розмірі 11 грн. 40 коп..
В той же час, не підлягають до стягнення витрати позивача на проїзд до міста Біла Церква з міста Узин 13.05.2016 року для подачі заяви про перенесення судового засідання, та витрати на кореспонденцію якою відправлялась квитанція про сплату судового збору на виконання ухвали суду про усунення недоліків, оскільки вказані обставини хоча і пов'язані з розглядом справи, однак, ці витрати пов'язані з вчиненням позивачем процесуальних дій внаслідок недоліків поданої позовної заяви. Приїзд в місто Біла Церква з міста Узин для подачі заяви про перенесення судового засідання в даному випадку було особистим бажанням позивача, і витрати на такий проїзд не можна вважати витратами, пов'язаними з розглядом справи, і тому вони до стягнення не підлягають. Крім того, під час відкладення розгляду справи, позивач не повідомив суд про те, що він приймає участь в розгляді іншої судової справи.
Відповідно до ч. 5 ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Згідно ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Відповідно до ч.2 ст. 11 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог... якщо це необхідно для повного захисту прав свобод чи інтересів...
Таким чином, позов підлягає до задоволення частково.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 19, 55, 124 Конституції України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», ст.ст. 3, 9, 17, 71, 160-163, 186 КАС України, суд ,-
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити частково.
Визнати незаконним, протиправним та скасувати рішення другої сесії сьомого скликання Узинської міської ради Білоцерківського району Київської області від 08.12.2015 року за № 2-15/2015 «Про безоплатну приватизацію земельних ділянок громадянами м. Узина, вилучення з користування громадян та організацій земельних ділянок, інші питання землекористування» в частині 1 відмови в задоволенні клопотання громадянина ОСОБА_1 в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, орієнтовною площею 0,10 га, по вул. Першотравнева в м. Узин, Білоцерківського району, Київської області.
Зобов'язати Узинську міську раду Білоцерківського району Київської області розглянути на черговому пленарному засіданні сесії, подане ОСОБА_1 01.12.2015 року клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, орієнтовною площею 0,10 га, по вул. Першотравнева в м. Узин, Білоцерківського району, Київської області та прийняти рішення у відповідності до вимог чинного законодавства України.
Стягнути з Узинської міської ради Білоцерківського району Київської області на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 604 гривні 60 копійок.
В задоволені іншої частини позовних вимог, - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Білоцерківський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О. В. Жарікова