КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/18749/15 Головуючий у 1-й інстанції: Кузьменко В.А. Суддя-доповідач: Парінов А.Б.
У Х В А Л А
Іменем України
09 червня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Парінова А.Б.,
суддів: Грибан І.О., Губської О.А.,
при секретарі судового засідання Кваші Я.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 30 січня 2016 року у справі за позовом публічного акціонерного товариства «Укрнафта» до Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (далі по тексту - відповідач, податковий, контролюючий орган), в якому просив визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 30 червня 2015 року №№ 0005051502, 0005061502, 0005071502, 0005081502, 0005091502, 0005101502, 0005131502, 0005141502, 0005161502, 0005181502, від 25 червня 2015 року №№000025420, 000026420, 000027420, 000028420, 000029420, 000030420, 000031420, 000032420, 000033420, 000034420.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 30 січня 2016 року позов задоволено.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовлено.
Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що суд першої інстанції при винесенні оскаржуваного рішення невірно застосував норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Особи, які беруть участь в справі в судове засідання не з'явилися, про дату та час слухання справи були повідомлені належним чином, тому у відповідності до ч. 6 ст. 12, ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваної постанови суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.
З матеріалів справи вбачається, що ПАТ «Укрнафта» подавало до Новомосковської ОДПІ податкові розрахунки з плати за користування надрами за звітні періоди серпень, вересень, жовтень, листопад та грудень 2014 року, в яких сума задекларованого податкового зобов'язання визначалась за ставками, визначеними згідно з підпунктом 1.1 пункту 1 підрозділу 91 розділу ХХ Податкового кодексу України (в редакції Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України від 31 липня 2014 року №1621-VII») та становила 9 112 127,56 грн.
В подальшому позивач прийняв рішення про виправлення раніше допущеної помилки та 19 травня 2015 року подав до Новомосковської ОДПІ уточнюючі податкові розрахунки з плати за користування надрами за звітні періоди серпень, вересень, жовтень, листопад та грудень 2014 року, в яких задекларував податкове зобов'язання за ставками, які діяли до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України від 31 липня 2014 року №1621-VII», а саме зменшив раніше задекларовану суму податкового зобов'язання, визначивши його у загальному розмірі 2 473 545,66 грн.
Посадовими особами податкового органу було проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податкових розрахунках з плати за користування надрами за період серпень-грудень 2014 року, поданих публічним акціонерним товариством «Укрнафта».
Результати перевірки відображено в актах про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковому розрахунку з плати за користування надрами від 09 червня 2015 року №№1/15-02/00135390, 2/15-02/00135390, 3/15-02/00135390, 4/15-02/00135390, 5/15-02/00135390, від 10 червня 2015 року №№191/1502/00135390, 192/1502/00135390, 193/1502/00135390, 194/1502/00135390, 195/1502/00135390.
В актах перевірки встановлено порушення підпункту 1.1 пункту 1 підрозділу 91 розділу ХХ Податкового кодексу України (в редакції Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України від 31 липня 2014 року №1621-VII), що призвело до заниження суми податкових зобов'язань з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2014 року.
Висновки актів перевірки мотивовані тим, що ПАТ «Укрнафта» неправомірно зменшено самостійно визначені суми податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин шляхом подання уточнюючих розрахунків, оскільки відповідно до ставок плати за користування надрами згідно з підпунктом 1.1 пункту 1 підрозділу 91 розділу ХХ Податкового кодексу України (в редакції Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України від 31 липня 2014 року №1621-VII) загальна сума податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за серпень-грудень 2014 року не може бути меншою суми, задекларованої позивачем у звітних податкових деклараціях.
На підставі актів перевірки відповідачем прийнято оскаржувані податкові повідомлення-рішення від 30 червня 2015 року №№ 0005051502, 0005061502, 0005071502, 0005081502, 0005091502, 0005101502, 0005131502, 0005141502, 0005161502, 0005181502, від 25 червня 2015 року №№000025420, 000026420, 000027420, 000028420, 000029420, 000030420, 000031420, 000032420, 000033420, 000034420.
Відповідно до податкового повідомлення-рішення Новомосковської ОДПІ від 30 червня 2015 року №0005051502 згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54, пунктом 214.5 статті 214 Податкового кодексу України, за порушення підпункту 1.1 пункту 1 підрозділу 91 розділу ХХ Податкового кодексу України (в редакції Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України від 31 липня 2014 року №1621-VII) ПАТ «Укрнафта» збільшено суму грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу на 48 595,79 грн., в тому числі за основним платежем - 38 876,63 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 9 719,16 грн.
Відповідно до податкового повідомлення-рішення Новомосковської ОДПІ від 30 червня 2015 року №0005061502 згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54, пунктом 214.5 статті 214 Податкового кодексу України, за порушення підпункту 1.1 пункту 1 підрозділу 91 розділу ХХ Податкового кодексу України (в редакції Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України від 31 липня 2014 року №1621-VII) ПАТ «Укрнафта» збільшено суму грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу на 91 758,71 грн., в тому числі за основним платежем - 73 406,97 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 18 351,74 грн.
Відповідно до податкового повідомлення-рішення Новомосковської ОДПІ від 30 червня 2015 року №0005071502 згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54, пунктом 214.5 статті 214 Податкового кодексу України, за порушення підпункту 1.1 пункту 1 підрозділу 91 розділу ХХ Податкового кодексу України (в редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України від 31 липня 2014 року №1621-VII) ПАТ «Укрнафта» збільшено суму грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу на 14 607,39 грн., в тому числі за основним платежем - 11 685,91 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 2 921,48 грн.
Відповідно до податкового повідомлення-рішення Новомосковської ОДПІ від 30 червня 2015 року №0005081502 згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54, пунктом 214.5 статті 214 Податкового кодексу України, за порушення підпункту 1.1 пункту 1 підрозділу 91 розділу ХХ Податкового кодексу України (в редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України від 31 липня 2014 року №1621-VII) ПАТ «Укрнафта» збільшено суму грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу на 143 092,13 грн., в тому числі за основним платежем - 114 473,70 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 28 618,43 грн.
Відповідно до податкового повідомлення-рішення Новомосковської ОДПІ від 30 червня 2015 року №0005091502 згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54, пунктом 214.5 статті 214 Податкового кодексу України, за порушення підпункту 1.1 пункту 1 підрозділу 91 розділу ХХ Податкового кодексу України (в редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України від 31 липня 2014 року №1621-VII) ПАТ «Укрнафта» збільшено суму грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу на 34 085,53 грн., в тому числі за основним платежем - 27 268,42 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 6 817,11 грн.
Відповідно до податкового повідомлення-рішення Новомосковської ОДПІ від 30 червня 2015 року №0005101502 згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54, пунктом 214.5 статті 214 Податкового кодексу України, за порушення підпункту 1.1 пункту 1 підрозділу 91 розділу ХХ Податкового кодексу України (в редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України від 31 липня 2014 року №1621-VII) ПАТ «Укрнафта» збільшено суму грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу на 173 911,63 грн., в тому числі за основним платежем - 139 129,30 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 34 782,33 грн.
Відповідно до податкового повідомлення-рішення Новомосковської ОДПІ від 30 червня 2015 року №0005131502 згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54, пунктом 214.5 статті 214 Податкового кодексу України, за порушення підпункту 1.1 пункту 1 підрозділу 91 розділу ХХ Податкового кодексу України (в редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України від 31 липня 2014 року №1621-VII) ПАТ «Укрнафта» збільшено суму грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу на 54 346,75 грн., в тому числі за основним платежем - 43 477,40 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 10 869,35 грн.
Відповідно до податкового повідомлення-рішення Новомосковської ОДПІ від 30 червня 2015 року №0005141502 згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54, пунктом 214.5 статті 214 Податкового кодексу України, за порушення підпункту 1.1 пункту 1 підрозділу 91 розділу ХХ Податкового кодексу України (в редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України від 31 липня 2014 року №1621-VII) ПАТ «Укрнафта» збільшено суму грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу на 138 747,13 грн., в тому числі за основним платежем - 110 997,70 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 27 749,43 грн.
Відповідно до податкового повідомлення-рішення Новомосковської ОДПІ від 30 червня 2015 року №0005161502 згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54, пунктом 214.5 статті 214 Податкового кодексу України, за порушення підпункту 1.1 пункту 1 підрозділу 91 розділу ХХ Податкового кодексу України (в редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України від 31 липня 2014 року №1621-VII) ПАТ «Укрнафта» збільшено суму грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу на 64 837,10 грн., в тому числі за основним платежем - 51 869,68 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 12 967,42 грн.
Відповідно до податкового повідомлення-рішення Новомосковської ОДПІ від 30 червня 2015 року №0005181502 згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54, пунктом 214.5 статті 214 Податкового кодексу України, за порушення підпункту 1.1 пункту 1 підрозділу 91 розділу ХХ Податкового кодексу України (в редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України від 31 липня 2014 року №1621-VII) ПАТ «Укрнафта» збільшено суму грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу на 162 788,60 грн., в тому числі за основним платежем - 130 230,88 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 32 557,72 грн.
Відповідно до податкового повідомлення-рішення Новомосковської ОДПІ від 25 червня 2015 року №000025420 згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54, пунктом 214.5 статті 214 Податкового кодексу України, за порушення підпункту 1.1 пункту 1 підрозділу 91 розділу ХХ Податкового кодексу України (в редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України від 31 липня 2014 року №1621-VII) ПАТ «Укрнафта» збільшено суму грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу на 82 740,76 грн., в тому числі за основним платежем - 66 197,41 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 16 549,35 грн.
Відповідно до податкового повідомлення-рішення Новомосковської ОДПІ від 25 червня 2015 року №000026420 згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54, пунктом 214.5 статті 214 Податкового кодексу України, за порушення підпункту 1.1 пункту 1 підрозділу 91 розділу ХХ Податкового кодексу України (в редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України від 31 липня 2014 року №1621-VII) ПАТ «Укрнафта» збільшено суму грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу на 59 760,51 грн., в тому числі за основним платежем - 47 808,41 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 11 952,10 грн.
Відповідно до податкового повідомлення-рішення Новомосковської ОДПІ від 25 червня 2015 року №000027420 згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54, пунктом 214.5 статті 214 Податкового кодексу України, за порушення підпункту 1.1 пункту 1 підрозділу 91 розділу ХХ Податкового кодексу України (в редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України від 31 липня 2014 року №1621-VII) ПАТ «Укрнафта» збільшено суму грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу на 140 271,95 грн., в тому числі за основним платежем - 112 217,56 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 28 054,39 грн.
Відповідно до податкового повідомлення-рішення Новомосковської ОДПІ від 25 червня 2015 року №000028420 згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54, пунктом 214.5 статті 214 Податкового кодексу України, за порушення підпункту 1.1 пункту 1 підрозділу 91 розділу ХХ Податкового кодексу України (в редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України від 31 липня 2014 року №1621-VII) ПАТ «Укрнафта» збільшено суму грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу на 55 347,41 грн., в тому числі за основним платежем - 44 277,93 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 11 069,48 грн.
Відповідно до податкового повідомлення-рішення Новомосковської ОДПІ від 25 червня 2015 року №000029420 згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54, пунктом 214.5 статті 214 Податкового кодексу України, за порушення підпункту 1.1 пункту 1 підрозділу 91 розділу ХХ Податкового кодексу України (в редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України від 31 липня 2014 року №1621-VII) ПАТ «Укрнафта» збільшено суму грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу на 337 613,03 грн., в тому числі за основним платежем - 270 090,42 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 67 522,61 грн.
Відповідно до податкового повідомлення-рішення Новомосковської ОДПІ від 25 червня 2015 року №000030420 згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54, пунктом 214.5 статті 214 Податкового кодексу України, за порушення підпункту 1.1 пункту 1 підрозділу 91 розділу ХХ Податкового кодексу України (в редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України від 31 липня 2014 року №1621-VII) ПАТ «Укрнафта» збільшено суму грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу на 21 282,83 грн., в тому числі за основним платежем - 17 026,26 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 4 256,57 грн.
Відповідно до податкового повідомлення-рішення Новомосковської ОДПІ від 25 червня 2015 року №000031420 згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54, пунктом 214.5 статті 214 Податкового кодексу України, за порушення підпункту 1.1 пункту 1 підрозділу 91 розділу ХХ Податкового кодексу України (в редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України від 31 липня 2014 року №1621-VII) ПАТ «Укрнафта» збільшено суму грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу на 566 583,86 грн., в тому числі за основним платежем - 453 267,09 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 113 316,77 грн.
Відповідно до податкового повідомлення-рішення Новомосковської ОДПІ від 25 червня 2015 року №000032420 згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54, пунктом 214.5 статті 214 Податкового кодексу України, за порушення підпункту 1.1 пункту 1 підрозділу 91 розділу ХХ Податкового кодексу України (в редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України від 31 липня 2014 року №1621-VII) ПАТ «Укрнафта» збільшено суму грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу на 29 276,75 грн., в тому числі за основним платежем - 23 421,40 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 5 855,35 грн.
Відповідно до податкового повідомлення-рішення Новомосковської ОДПІ від 25 червня 2015 року №000033420 згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54, пунктом 214.5 статті 214 Податкового кодексу України, за порушення підпункту 1.1 пункту 1 підрозділу 91 розділу ХХ Податкового кодексу України (в редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України від 31 липня 2014 року №1621-VII) ПАТ «Укрнафта» збільшено суму грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу на 835 114,33 грн., в тому числі за основним платежем - 668 091,46 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 167 022,87 грн.
Відповідно до податкового повідомлення-рішення Новомосковської ОДПІ від 25 червня 2015 року №000034420 згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54, пунктом 214.5 статті 214 Податкового кодексу України, за порушення підпункту 1.1 пункту 1 підрозділу 91 розділу ХХ Податкового кодексу України (в редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України від 31 липня 2014 року №1621-VII) ПАТ «Укрнафта» збільшено суму грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу на 37 163,94 грн., в тому числі за основним платежем - 29 731,15 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 7 432,79 грн.
Вважаючи вказані податкові повідомлення-рішення протиправними, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що нові ставки плати за користування надрами згідно з Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України» від 31 липня 2014 року №1621-VII, який набрав чинності з 04 серпня 2014 року, не можуть застосовуватись з цієї дати, оскільки їх застосування можливе лише з наступного бюджетного періоду.
Приймаючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що спірні податкові повідомлення-рішення є протиправними, оскільки зміни ставок плати за користування надрами фактично відбулися 04 серпня 2014 року (пізніше ніж як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду), застосування таких нових ставок допускається, починаючи з наступного бюджетного року.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Спірні правовідносини виникли у зв'язку з тим, що контролюючий орган збільшив платнику податків суму грошового зобов'язання з плати за користування надрами на суму різниці між сумою податкового зобов'язання, задекларованою у податкових розрахунках з плати за користування надрами, та сумою податкового зобов'язання, визначеного в уточнюючих розрахунках, що пов'язане з тим, що позивачем не застосовано ставки плати за користування надрами, що визначені підпунктом 1.1 пункту 1 підрозділу 91 розділу ХХ Податкового кодексу України (в редакції Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України від 31 липня 2014 року №1621-VII»).
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України» від 31 липня 2014 року №1621-VII, який набрав чинності 04 серпня 2014 року, внесено зміни до законодавчих актів України та Податкового кодексу України, зокрема доповнено розділ ХХ «Перехідні положення» підрозділом 91 такого змісту:
«Підрозділ 91 Особливості справляння рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин
1. Тимчасово, до 1 січня 2015 року, встановлюються такі особливості застосування деяких норм розділу XI «Плата за користування надрами» цього Кодексу:
1.1. Ставки плати за користування надрами для видобування нафти, конденсату, газу природного, залізної руди, визначені підпунктом 263.9.1 пункту 263.9 статті 263 цього Кодексу, встановлюються на період, визначений абзацом першим цього пункту, у відсотках від вартості товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) у таких розмірах:
залізна руда8,00вуглеводні: нафта, конденсат: з покладів, які повністю або частково залягають на глибині до 5000 метрів45,00з покладів, які повністю залягають на глибині понад 5000 метрів21,00газ природний (будь-якого походження): природний газ, що відповідає умові, визначеній у підпункті 263.11.5 пункту 263.11 статті 263 цього Кодексу, видобутий з покладів до 5000 метрів20,00природний газ, що відповідає умові, визначеній у підпункті 263.11.5 пункту 263.11 статті 263 цього Кодексу, видобутий з покладів понад 5000 метрів14,00з покладів на ділянках надр (родовищах) в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України11,00з покладів, які повністю або частково залягають на глибині до 5000 метрів55,00з покладів, які повністю залягають на глибині понад 5000 метрів28,001.2. Стаття 263 цього Кодексу застосовується з урахуванням того, що вартість залізної руди, видобутої з корінних родовищ, обчислюється з урахуванням ціни реалізації за податковий (звітний) період (у разі відсутності реалізації у цей період - за найближчі попередні податкові періоди) хімічно чистого металу без урахування податку на додану вартість, зменшеної на суму витрат платника на збагачення (афінаж) та доставку (перевезення, транспортування) споживачу. Вартість одиниці видобутих корисних копалин визначається з урахуванням частки (в натуральному вимірі) вмісту хімічно чистого металу в одиниці видобутих корисних копалин».
У той же час відповідно підпункту 263.9.1 пункту 263.9 статті 263 Податкового кодексу України ставки плати за користування надрами для видобування корисних копалин встановлюються у відсотках від вартості товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) у таких розмірах:
Назва груп корисних копалин, що надана у користування надрами гірничому підприємствуСтавка, відсоток від вартості товарної продукції гірничого підприємстварудні (металовмісні (металічні), у тому числі руди) корисні копалини: чорних, кольорових та легувальних металів5,00урановмісні (в технологічному розчині)5,00інші, ніж урановмісні чорних, кольорових та легувальних металів5,00енергетичні корисні копалини: вугілля: коксівне1,50енергетичне0,75антрацит1,00буре1,00торф1,00вуглеводні1), 2): нафта: з покладів, які повністю або частково залягають на глибині до 5000 метрів39,00з покладів, які повністю залягають на глибині понад 5000 метрів18,00конденсат з покладів, які повністю або частково залягають на глибині до 5000 метрів42,00з покладів, які повністю залягають на глибині понад 5000 метрів18,00газ природний (будь-якого походження): природний газ, що відповідає умові, визначеній у підпункті 263.11.5, видобутий з покладів до 5000 метрів20,00природний газ, що відповідає умові, визначеній у підпункті 263.11.5, видобутий з покладів понад 5000 метрів14,00з покладів на ділянках надр (родовищах) в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України11,00з покладів, які повністю або частково залягають на глибині до 5000 метрів28,00з покладів, які повністю залягають на глибині понад 5000 метрів15,00неенергетичні, нерудні (неметаловмісні (неметалічні)) корисні копалини,води підземні3), води поверхневі, грязі лікувальні (пелоїди)5,00З огляду на викладене, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України» від 31 липня 2014 року №1621-VII, який набрав чинності 04 серпня 2014 року, було збільшено ставки за користування надрами.
При цьому чинними були і положення ст. 263 Податкового кодексу України, якими було визначено менші ставки за користування надрами та які були застосовані позивачем при здійсненні уточнення своїх податкових зобов'язань.
Пунктом 1 частини 1 статті 9 Бюджетного кодексу України встановлено, що доходами бюджету є податкові надходження.
Частиною 3 статті 27 Бюджетного кодексу України передбачено, що закони України або їх окремі положення, які впливають на показники бюджету (зменшують надходження бюджету та/або збільшують витрати бюджету) і приймаються:
- не пізніше 15 липня року, що передує плановому, вводяться в дію не раніше початку планового бюджетного періоду;
- після 15 липня року, що передує плановому, вводяться в дію не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим.
Отже, Бюджетним кодексом України встановлено, що між прийняттям закону (набрання чинності) і введенням його в дію триває певний проміжок часу.
Підпунктом 4.1.9 пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу України визначено таку основну його засаду як стабільність, що означає, що зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року.
Таким чином, зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніше як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду.
Відповідно до приписів пункту 267.5 статті 267 Податкового кодексу України базовий податковий період дорівнює календарному року.
Враховуючи, що Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України» від 31 липня 2014 року №1621-VII, яким встановлено нові ставки плати за користування надрами, набрав чинності 04 серпня 2014 року (пізніше ніж за шість місяців до початку нового бюджетного періоду), колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що нові правила оподаткування повинні застосовуватися, починаючи з нового бюджетного періоду.
Крім того, суд першої інстанції вірно зазначив, що у Податковому кодексі одночасно встановлені різні ставки плати за користування надрами, визначені підпунктом 1.1 пункту 1 підрозділу 91 розділу ХХ Податкового кодексу України (в редакції Закону України Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України від 31 липня 2014 року №1621-VII) та підпунктом 263.9.1 пункту 263.9 статті 263 Податкового кодексу України.
При вирішенні справи колегія суддів враховує положення підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу України.
Указана норма встановлює презумпцію правомірності рішень платника податку в тому, що в разі якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків.
Згідно з частиною другою статті 8 Кодексу адміністративного судочинства України і статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини як джерела права.
Як зазначив Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) у рішенні у справі «Щокін проти України», яке набрало статусу остаточного 14 січня 2011 року, тлумачення та застосування національного законодавства є прерогативою національних органів. Суд однак зобов'язаний переконатися в тому, що спосіб, в який тлумачиться і застосовується національне законодавство, призводить до наслідків, сумісних з принципами Конвенції з точки зору тлумачення їх у світлі практики Суду (рішення у справі «Скордіно проти Італії» (N 1) [ВП], N 36813/97, пункти 190 та 191, ECHR 2006-V). Відсутність в національному законодавстві необхідної чіткості та точності, які передбачали можливість різного тлумачення такого важливого фінансового питання, порушує вимогу «якості закону», передбачену Конвенцією, та не забезпечує адекватний захист від свавільного втручання публічних органів державної влади у майнові права заявника.
Враховуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку, що при одночасному регулюванні спірних правовідносин положеннями підрозділом 91 розділ ХХ «Перехідні положення» та ст. 263 Податкового кодексу, які по різному встановлюють ставку податку за користування надрами, застосуванню підлягають положення ст. 263 Податкового кодексу України, які є більш сприятливими для платника податків.
Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують і апеляційним судом відхиляються так, як є помилковими.
Відповідно до статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Колегія суддів, вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення відповідно до норм матеріального та процесуального права.
За таких обставин, апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
На підставі викладеного, керуючись статтями 196, 198, 200, 205, 206, 112, 254 КАС України, суд, -
у х в а л и в:
Апеляційну скаргу Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 30 січня 2016 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя А.Б. ПаріновСудді І.О. Грибан О.А. Губська
Ухвалу в повному обсязі виготовлено 10.06.2016
Головуючий суддя Парінов А.Б.
Судді: Губська О.А.
Грибан І.О.