Ухвала суду № 58271570, 08.06.2016, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.06.2016
Номер справи
815/426/16
Номер документу
58271570
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 червня 2016 р.м.ОдесаСправа № 815/426/16

Категорія: 5.2.2 Головуючий в 1 інстанції: Потоцька Н. В.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого Золотнікова О.С.,

суддів Осіпова Ю.В. та Скрипченка В.О.,

при секретарі Мадюді В.В.,

за участю представника позивача Демчука Я.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Одеської митниці ДФС на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2016 року по справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «АМБРА ІМПЕКС ІНТ» до Одеської митниці ДФС (третя особа Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

У лютому 2016 року товариство з обмеженою відповідальністю «АМБРА ІМПЕКС ІНТ» (далі ТОВ «АМБРА ІМПЕКС ІНТ») звернулось до суду з позовом до Одеської митниці ДФС (далі Одеська митниця), в якому просило визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України надмірно зарахованих митних платежів та його подачі на виконання до належного органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, а також зобов'язати Одеську митницю підготувати висновок про повернення з Державного бюджету України на користь ТОВ «АМБРА ІМПЕКС ІНТ» надмірно сплачених (зарахованих) митних платежів у сумі 55343 грн. 73 коп. та направити його до належного органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

В обґрунтування позову зазначалось, що 20 листопада 2014 року позивачем до Південної митниці Міндоходів (далі Південна митниця), правонаступником якої є відповідач, для здійснення митного оформлення товару було подано митну декларацію № 500060001/2014/038569 та документи на підтвердження митної вартості товару, визначеної за основним (першим) методом. 21 листопада 2014 року Південною митницею прийнято рішення про коригування митної вартості товарів за № 500060001/2014/61028/1, в якому зазначено про неможливість визначення митної вартості товару шляхом послідовного використання методів, зазначених у статтях 58 та 59 Митного кодексу України. З метою випущення товару у вільний обіг, позивачем сплачено в якості фінансової гарантії по митній декларації, поданій TOB «АМБРА ІМПЕКС ІНТ», 55343 грн. 73 коп.. Правомірність прийнятого контролюючим органом рішення про коригування митної вартості товарів від 21 листопада 2014 року № 500060001/2014/61028/1 перевірено у судовому порядку. Оскільки зазначене рішення про коригування митної вартості товарів скасовано у судовому порядку, ТОВ «АМБРА ІМПЕКС ІНТ» звернулось до відповідача із заявою від 28 липня 2015 року про повернення надмірно сплачених до бюджету платежів у сумі 55343 грн. 73 коп.. Листом від 20 серпня 2015 року за № 1964/10/15-70-25-01 митним органом повідомлено позивача, що підставою для підготовки митницею відповідного висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів слугуватиме акт Головного управління ДФС в Одеській області про результати проведення перевірки TOB «АМБРА ІМПЕКС ІНТ», в якому буде зафіксовано переплату позивачем митних платежів. На думку позивача, Одеською митницею порушено норми Митного кодексу України та Податкового кодексу України щодо підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України надмірно зарахованих митних платежів та надання останнього на виконання до належного органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2016 року позовні вимоги ТОВ «АМБРА ІМПЕКС ІНТ» задоволено повністю. Визнано протиправною бездіяльність відповідача щодо не підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України надмірно зарахованих митних платежів. Зобов'язано Одеську митницю ДФС підготувати висновок про повернення з Державного бюджету України на користь TOB «АМБРА ІМПЕКС ІНТ» надмірно сплачених (зарахованих) митних платежів у сумі 55343 грн. 73 коп. та направити його до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області.

Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, представник Одеської митниці в апеляційній скарзі зазначає, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, висновки суду не відповідають обставинам справи, і, крім того, судом порушено норми матеріального та процесуального права. Так, на думку апелянта, позивачем порушено вимоги положень Кодексу адміністративного судочинства України щодо строку звернення до суду з відповідним позовом. Крім того, судом не прийнято до уваги вимоги Митного кодексу України, Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» та Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20 липня 2007 року № 618. У зв'язку з викладеним в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції з винесенням нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Заслухавши суддю-доповідача, виступ представника позивача про залишення постанови суду першої інстанції без змін, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення.

Судом встановлено, що TOB «АМБРА ІМПЕКС ІНТ» обліковується в Одеській митниці ДФС як суб'єкт зовнішньоекономічної діяльності.

20 листопада 2014 року позивачем до Південної митниці подано митну декларацію № 500060001/2014/038569 та документи на підтвердження митної вартості товару, визначеної за основним (першим) методом.

21 листопада 2014 року митним органом прийнято рішення про коригування митної вартості товарів за № 500060001/2014/61028/1, в якому зазначено про неможливість визначення митної вартості товару шляхом послідовного використання методів, зазначених у статтях 58 та 59 Митного кодексу України.

З метою випущення товару у вільний обіг, позивачем сплачено в якості фінансової гарантії по митній декларації, поданій TOB «АМБРА ІМПЕКС ІНТ» на підставі рішення відповідача, 55343 грн. 73 коп..

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 2 квітня 2015 року по справі № 815/1074/15, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 10 червня 2015 року, визнано протиправним та скасовано рішення м/п «Одеса-порт» Південної митниці Міндоходів про коригування митної вартості товарів від 21 листопада 2014 року № 500060001/2014/61028/1.

У зв'язку із скасуванням рішення Південної митниці про коригування митної вартості товарів від 21 листопада 2014 року № 500060001/2014/61028/1 в судовому порядку, ТОВ «АМБРА ІМПЕКС ІНТ» звернулось до відповідача із заявою від 28 липня 2015 року про повернення надмірно сплачених до бюджету платежів у сумі 55343 грн. 73 коп..

Листом від 20 серпня 2015 року за № 1964/10/15-70-25-01 Одеською митницею повідомлено позивача, що підставою для підготовки митницею відповідного висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів слугуватиме акт Головного управління ДФС в Одеській області про результати проведення перевірки TOB «АМБРА ІМПЕКС ІНТ», в якому буде зафіксовано переплату позивачем митних платежів.

Задовольняючи позовні вимоги TOB «АМБРА ІМПЕКС ІНТ», суд першої інстанції обґрунтовано виходив з того, що ненадання відповідачем висновку про повернення позивачу надмірно сплачених митних платежів до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суперечить визначеному чинним законодавством України порядку повернення платникам податків коштів, надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами.

Так, відповідно до частин 1, 2 та 3 ст. 301 Митного кодексу України повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України.

У разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів орган доходів і зборів не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов'язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів.

Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Згідно ст. 43 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.

Процедуру повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, у тому числі у випадках, зазначених у статті 264, частині четвертій статті 284 Митного кодексу України та в міжнародних договорах України, визначено Порядком повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженим наказом Державної митної служби України від 20 липня 2007 року № 618 (далі Порядок № 618).

Відповідно до пунктів 1, 2, 3, 4, 7 та 11 розділу ІІІ названого Порядку для повернення з державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою. Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.

Заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до відділу митних платежів митного органу (далі - Відділ) для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум.

Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати.

Для підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, форма якого наведена в додатку 1 до Порядку взаємодії митних органів з органами Державного казначейства України в процесі повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, затвердженого наказом Державної митної служби України та Державного казначейства України від 20.07.2007 № 611/147, керівництвом Відділу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу. Порядок і форма складання документа, у якому відображатимуться результати перевірки, визначаються наказом Державної митної служби України.

Висновок про повернення платникам податків помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів повинен бути прийнятий митним органом не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення 20-денного строку з дня подання платниками податків заяви.

За відсутності підстав для повернення коштів у встановленому порядку готується та надсилається заявнику письмова обґрунтована відповідь.

На час виникнення спору взаємовідносини територіальних органів Міндоходів (далі - органи Міндоходів) з місцевими фінансовими органами та територіальними органами Державної казначейської служби України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань були врегульовані Порядком взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженим спільним наказом Міндоходів України та Міністерства фінансів України від 30 грудня 2013 року № 882/1188 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23 січня 2014 року за № 146/24923; далі - Порядок взаємодії).

За змістом пунктів 5, 7, 10 Порядку взаємодії повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється у визначеному законодавством порядку органом Казначейства на підставі отриманого від органу Міндоходів висновку, погодженого місцевим фінансовим органом.

Орган Міндоходів несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі висновку органу Казначейства для виконання (п. 8 Порядку взаємодії).

Як встановлено матеріалами справи, правомірність рішення контролюючого органу про коригування митної вартості товарів від 21 листопада 2014 року № 500060001/2014/61028/1, на підставі якого позивачем сплачено в якості фінансової гарантії по поданій митній декларації 55343 грн. 73 коп., перевірено у судовому порядку.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 2 квітня 2015 року по справі № 815/1074/15, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 10 червня 2015 року, визнано протиправним та скасовано рішення м/п «Одеса-порт» Південної митниці Міндоходів про коригування митної вартості товарів від 21 листопада 2014 року № 500060001/2014/61028/1.

Названі судові рішення набрали законної сили. При цьому ухвалою судді Вищого адміністративного суду України від 1 липня 2015 року відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Південної митниці Міндоходів на вказані судові рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

У зв'язку із скасуванням рішення Південної митниці про коригування митної вартості товарів від 21 листопада 2014 року № 500060001/2014/61028/1 в судовому порядку, ТОВ «АМБРА ІМПЕКС ІНТ» звернулось до відповідача із заявою від 28 липня 2015 року про повернення надмірно сплачених до бюджету платежів у сумі 55343 грн. 73 коп. (а. с. 24-25), надавши до заяви копії названих вище судових рішень, копію ВМД від 21.11.2014 року № 500060001/2014/38630, за якою були надмірно сплачені митні платежі, виписку з банку про внесення передплати на рахунок митного органу та довідку ДПІ в Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області про відсутність заборгованості підприємства перед бюджетом.

За результатами розгляду заяви, листом відповідача від 20 серпня 2015 року за № 1964/10/15-70-25-01 надано відповідь, зі змісту якої вбачається, що Одеською митницею в порядку ч. 14 ст. 354 МК України на адресу ГУ ДФС в Одеській області направлено лист про проведення перевірки TOB «АМБРА ІМПЕКС ІНТ» щодо правильності визначення бази оподаткування, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів. За повідомленням контролюючого органу підставою для підготовки митницею відповідного висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів слугуватиме акт ГУ ДФС в Одеській області про результати проведення перевірки TOB «АМБРА ІМПЕКС ІНТ», в якому буде зафіксовано переплату позивачем митних платежів (а. с. 26-27).

Разом з цим, листом від 3 вересня 2015 року за № 5356/9/15-32-22-07-04 Головне управління ДФС в Одеській області повідомило Одеську митницю ДФС про відсутність підстав для проведення документальної перевірки TOB «АМБРА ІМПЕКС ІНТ» за митною декларацією від 21.11.2014 року № 500060001/2014/38630 (а. с. 49).

Таким чином, оскільки відповідач не виконав процедурних обов'язків щодо алгоритму дій, покладених на нього названими вище порядками, то така бездіяльність митного органу є протиправною.

Аналогічну правову позицію викладено в постанові Верховного Суду України від 24 березня 2015 року у справі № 21-3а15к. Відповідно до ч. 1 ст. 244-2 КАС України такий висновок Верховного Суду України має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Із врахуванням викладеного, висновок суду першої інстанції про задоволення позовних вимог TOB «АМБРА ІМПЕКС ІНТ» є правильним.

Апеляційний суд відхиляє доводи апелянта щодо порушення повивачем строку звернення до суду з адміністративним позовом як такі, що не ґрунтуються на матеріалах справи.

Так, відповідно до частин 1 та 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як встановлено матеріалами справи, про порушення відповідачем прав та інтересів позивача останній дізнався після отримання листа Одеської митниці ДФС від 20 серпня 2015 року № 1964/10/15-70-25-01.

За таких обставин, звернення TOB «АМБРА ІМПЕКС ІНТ» до суду з адміністративним позовом до Одеської митниці 2 лютого 2016 року відбулося в межах встановленого процесуальним законом шестимісячного строку.

Оскільки судом першої інстанції повно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, суд апеляційної інстанції на підставі ст. 200 КАС України залишає апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржену постанову окружного адміністративного суду - без змін.

Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Одеської митниці ДФС залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2016 року - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Повний текст ухвали складено 13 червня 2016 року.

Головуючий: О.С. Золотніков

Судді: Ю.В. Осіпов

В.О. Скрипченко