Постанова № 58270075, 27.05.2016, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.05.2016
Номер справи
814/2570/15
Номер документу
58270075
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Миколаїв

27 травня 2016 року Справа № 814/2570/15

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів головуючий суддя Желєзний І.В. судді Князєв В.С., Біоносенко В.В.. секретар Науменко О.Г. розглянувши адміністративну справу

за позовомОСОБА_1, АДРЕСА_5 ОСОБА_2, АДРЕСА_1 ОСОБА_3, АДРЕСА_2 ОСОБА_4, АДРЕСА_3 ОСОБА_5, АДРЕСА_4 ОСОБА_6, АДРЕСА_6

доМіністерства юстиції України, вул. Городецького, 13, Київ 1, 01001

третя особаЦентральна виборча комісія України, Площа Лесі Українки, 1, Київ 196, 01196 провизнання протиправними дій, скасування наказу, ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 (далі також - позивачі) звернулись до Миколаївського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Міністерства юстиції України (далі також - відповідач) про: визнання протиправними дій щодо дискримінації членів Комуністичної партії України, які полягають в ініціюванні перед Центральною виборчою комісією вжиття заходів щодо відмови Політичній партії „Комуністична партія України" та членам даної партії в реєстрації кандидатами в депутати місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на чергових місцевих виборах 25.10.2015; скасування наказу Міністерства юстиції України від 23.07.2015 № 1312/5 „Про затвердження Правового висновку Комісії з питань дотримання Закону України „Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки"(далі також - Наказ).

Позов обґрунтовано тим, що відповідач з метою заборонити Комуністичній партії України та її членам приймати участь у місцевих виборах 25.10.2015 року в якості кандидатів на посади в органах місцевого самоврядування надіслав до Центральної виборчої комісії наказ № 1312/5 від 25.10.2015 року і висновок № 1 від 17.07.2015 року. На думку позивачів, внаслідок вказаних дій Центральна виборча комісія відмовляла в реєстрації кандидатів в депутати в разі висування кандидата (кандидатів) у депутати від партії, яка здійснює пропаганду комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів, їх символіки та щодо якої в установленому Кабінетом Міністрів України порядку прийнято рішення щодо невідповідності її діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону України „Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки". Позивачі вважають, що зазначені дії та рішення Міністерства юстиції України є протиправними й такими, що у неконституційний спосіб обмежують пасивне виборче право особи балотуватися на місцевих виборах від політичної партії, діяльність якої не заборонено у судовому порядку, та є проявом дискримінації.

Міністерство юстиції України позов не визнало, зазначивши про його безпідставність, оскільки відповідачем не вчинено протиправних дій відносно позивачів, а наказ від 23.07.2015 року №1312/5 та відповідний правовий висновок направлено до Центральної виборчої комісії на виконання вимог законодавства. Міністерство юстиції України при затвердженні правового висновку та направленні листа до Центральної виборчої комісії діяло у межах своїх повноважень та відповідно до чинного законодавства України.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд дійшов висновку про необґрунтованість заявлених вимог, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» пропаганда комуністичного та/або нацистського тоталітарних режимів та їх символіки заборонена законом. Вказана пропаганда є підставою для припинення діяльності політичної партії. В разі невиконання політичними партіями вимог Закону, їх діяльність підлягає припиненню в судовому порядку.

Згідно з ч.4 ст.3 Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» рішення про невідповідність діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам цього Закону приймає центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку.

Відповідно до ч.5 ст.3 Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» політичні партії, обласні, міські, районні організації або інші структурні утворення, передбачені статутом політичної партії, щодо яких центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, прийнято у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку рішення про невідповідність їх діяльності, найменування та/або символіки вимогам цього Закону, не можуть бути суб'єктом виборчого процесу.

З метою реалізації положень Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» Кабінетом Міністрів України постановою від 27 травня 2015 року № 354 (далі також - Постанова) затверджено Порядок прийняття рішень щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» (далі також - Порядок). Даною Постановою на Міністерство юстиції України покладено обов'язки прийняття рішення щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Закону України „Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки".

Згідно Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 липня 2014 року № 228, Міністерство юстиції України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику, зокрема, з питань реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, та відповідно до покладених на нього завдань приймає рішення щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки».

Наказом Міністерства юстиції України від 09.06.2015 № 167/7 утворено Комісію з питань дотримання Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» (далі також - Комісія). Також Наказом Міністерства юстиції України від 09.06.2015 № 895/5 затверджено Положення про Комісію з питань дотримання Закону України „Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки".

Відповідно до п. 4 Порядку прийняття рішень щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Закону України „Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки", підставою для проведення правової експертизи є, в тому числі, ініціатива Міністерства юстиції України.

При розгляді справи встановлено, що за результатами засідання Комісії, відповідачем 17 липня 2015 року підготовлено Правовий висновок про невідповідність діяльності, найменування та/або символіки Комуністичної партії України вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», який був затверджений наказом Міністерства юстиції України від 23 липня 2015 року № 1312/5.

23.07.2015 року Міністерство юстиції України оприлюднило Наказ №1312/5 «Про затвердження Правового висновку №1 від 17.07.2015р. «Про невідповідність діяльності, найменування та/або символіки Комуністичної партії України вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».

30.07.2015 року листом №1-13/313 Міністерство юстиції України вказаний наказ та Правовий висновок направило Центральній виборчій комісії для повідомлення про прийняття рішення про невідповідність діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».

З Правового висновку вбачається, що за результатом правової експертизи встановлено, що найменування об'єкта правової експертизи (КПУ) не відповідає ч. 2 ст. З Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», символіка об'єкта правової експертизи не відповідає ч. 1 ст. 4 Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», статут та програма об'єкта правової експертизи орієнтує па пропаганду комуністичного тоталітарного режиму та не відповідає ч. 1 ст. 3 Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки». Міністерством юстиції України прийнято рішення стосовно Комуністичної партії України (реєстраційний номер запису в Єдиному реєстрі громадських формувань 386; номер свідоцтва 505, дата реєстрації 05.10.1993) - про невідповідність статуту, найменування та символіки вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».

Не погоджуючись з даним правовим висновком Комуністична партія України оскаржила його в судовому порядку. Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.10.2015 по справі № 826/15454/15 відмовлено в задоволенні адміністративного позову Комуністичної партії України до Міністерства юстиції України. Вказана постанова залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 16.12.2015. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 12.01.2016 Комуністичній партії України відмовлено у відкритті касаційного провадження на вказані судові рішення.

Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.10.2015 в справі №826/15454/15 підтверджено законність наказу Міністерства юстиції України від 23.07.2015 № 1312/5 та законність дій Міністерства юстиції України при його прийнятті. В зв'язку з чим, у колегії суддів відсутні підстави для задоволення позовних вимог про скасування наказу Міністерства юстиції України від 23.07.2015 № 1312/5, оскільки даний наказ визнано законним під час розгляду справи № 826/15454/15 (рішення суду набрало законної сили і є обов'язковим для виконання).

Відповідно до п. 22 Порядку рішення Міністерства юстиції України щодо політичної партії поширюється на всі її обласні, міські, районні організації або інші структурні утворення, передбачені статутом партії.

Згідно пункту 25 вказаного Порядку, у разі прийняття рішення про невідповідність діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, вимогам Закону, Міністерство юстиції України повідомляє у десятиденний строк Центральній виборчій комісії та надсилає копію відповідного рішення.

Таким чином, на виконання вимог наведених нормативно-правових актів Міністерство юстиції України на адресу Центральної виборчої комісії надіслало лист № 1-13/313 від 30.07.2015 року разом з наказом від 23.07.2015 № 1312/5 та відповідним правовим висновком.

Отже, оскільки відповідач діяв на виконання імперативних приписів нормативно-правових актів, а правомірність оспорюваного Наказу підтверджено рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.10.2015 в справі №826/15454/15, яке набрало законної сили і є обов'язковим для виконання, в тому числі іншими судовими інституціями, у суду, що розглядає позов у даній справі, відсутні підстави для визнання протиправними дій Міністерства юстиції України щодо ініціювання перед Центральною виборчою комісією вжиття заходів з відмови політичній партії "Комуністична партія України" та членам даної партії в реєстрації кандидатами в депутати місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2015 року, а також відсутні підстави для скасування наказу Міністерства юстиції України від 23.07.2015 року №1312/5 "Про затвердження Правового висновку Комісії з питань дотримання Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки»".

Стосовно суджень позивачів про те, що дії та рішення Міністерства юстиції України є такими, що обмежують пасивне виборче право особи балотуватися на місцевих виборах від політичної партії та є проявом дискримінації, суд зазначає наступне.

Стаття 14 Конвенції закріплює, що користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою - статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, належності до національних меншин, майнового стану, народження, або за іншою ознакою. Положення статті 1 Протоколу № 12 до Конвенції гарантують, що здійснення будь-якого передбаченого законом права забезпечується без дискримінації за будь-якою ознакою, наприклад за ознакою статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, належності до національної меншини, майнового стану, народження або за іншою ознакою. Ніхто не може бути дискримінований будь-яким органом державної влади за будь-якою ознакою.

Статтею 1 Закону України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» визначено, що дискримінація - ситуація, за якої особа та/або група осіб за їх ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, віку, інвалідності, етнічного та соціального походження, громадянства, сімейного та майнового стану, місця проживання, мовними або іншими ознаками, які були, є та можуть бути дійсними або припущеними, зазнає обмеження у визнанні, реалізації або користуванні правами і свободами в будь-якій формі, встановленій цим Законом, крім випадків, коли таке обмеження має правомірну, об'єктивно обґрунтовану мету, способи досягнення якої є належними та необхідними.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» не вважаються дискримінацією дії, які не обмежують права та свободи інших осіб і не створюють перешкод для їх реалізації, а також не надають необґрунтованих переваг особам та/або групам осіб за їх певними ознаками, стосовно яких застосовуються позитивні дії.

Зміст поняття «дискримінація» розтлумачено у практиці Європейського суду з прав людини. Так, у рішенні у справі «Андреєва проти Латвії» (Case of Andrejeva v. Latvia) Суд вказав, що дискримінація означає неоднакове поводження з різними особами у подібних ситуаціях без об'єктивних та виправданих на це причин. При цьому відсутність об'єктивних та виправданих причин слід розуміти таким чином: різне ставлення до осіб не переслідує легітимної мети або не існує розумної пропорційності між застосованими засобами та метою, яка переслідується.

Право захисту від дискримінації покликане забезпечити кожному рівні та чесні умови доступу до можливостей, які пропонує суспільство, а також однакове ставлення до осіб, що перебувають в однакових умовах. Несприятливе ставлення має значення для встановлення факту дискримінації, якщо воно несприятливе для однієї особи порівняно з іншою особою, що перебуває в аналогічній ситуації. Позивачі (як члени Комуністичної партії України) є однією із складових ланок політичної партії. Політична партія - це зареєстроване згідно з законом добровільне об'єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах. Ніхто не може бути примушений до вступу в політичну партію або обмежений у праві добровільного виходу з політичної партії.

Законом України „Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки" встановлені обов'язкові вимоги та умови для всіх учасників виборчого процесу (в тому числі членів політичних партій). Отже, позивачі як фізичні особи (громадяни) не обгрунтували та не навели фактів їхньої дискримінації з порівнянням з іншими особами, які також є членами даної політичної партії (знаходились з ними в однакових умовах та в аналогічній ситуації). Крім того, пасивне виборче право заявників як фізичних осіб не може бути порушеним оспорюваним наказом, оскільки не позбавляє права заявників реалізувати це виборче право в інший спосіб (самовисування, висування кандидатом від іншої політичної партії, ін.)

Виходячи з наявних матеріалів справи, пояснень позивачів, колегія суддів дійшла висновку, що в діях відповідача не вбачається прояву дискримінації відносно заявників щодо надання можливості позивачам бути зареєстрованими кандидатами в депутати місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2015 року в порівняння з іншими особами - членами цієї ж політичної партії.

Таким чином, з врахуванням фактичних обставин, що встановлені рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.10.2015 в справі №826/15454/15, яке є обов'язковим для виконання, в тому числі іншими судовими інституціями, відповідач в правовідносинах, що були предметом судового дослідження, діяв на підставі та в спосіб, що передбачені законами України, з дотримання принципу рівності перед законом та з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав та інтересів позивачів і цілями, на досягнення яких спрямовані дії, що є підставою для відмови задоволення позову.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 11,70,71,86,159-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволені позову відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів в порядку ст. 186 КАС України.

Головуючий суддя І. В. Желєзний

Судді В. С. Князєв

В. В. Біоносенко