Справа № 747/579/16-а
Провадження № 2-а/747/3/16
ПОСТАНОВА
іменем України
13.06.2016 року смт. Талалаївка
Талалаївський районний суд Чернігівської області
в складі головуючої судді Косенко Ю.Л.
з участю секретаря судового засідання Божко Л.М.
розглянувши в порядку письмового провадження в смт. Талалаївці справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Бахмацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання неправомірними та протиправними дій Бахмацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідача в порядку адміністративного судочинства про визнання неправомірними та протиправними дій УПФУ та зобов'язання вчинити певні дії. В обґрунтування позову зазначає, що він перебуває на обліку в УПФУ і йому з грудня 2012 року призначена пенсія державного службовця, відповідно до Закону України «Про державну службу». Йому стало відомо, що в заробіток для обчислення розміру його пенсії не були включені суми матеріальної допомоги та індексації. 06 квітня 2016 року він звернувся до відповідача із заявою провести відповідний перерахунок пенсії. Але відповідач відмовив в проведенні перерахунку пенсії, надіславши про це відповідь 13.05.2016 року.
Тому позивач ОСОБА_1 просить суд визнати неправомірними та протиправними дії Бахмацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови в перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з урахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально - побутових питань, та індексації.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, просив розглянути справу без його участі та задовольнити позовні вимоги.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, але надали до суду заяву про розгляд справи без їх участі. Також відповідач надав заперечення на позов ОСОБА_1 в якому просить відмовити в його задоволенні, так як відмова в проведенні перерахунку пенсії є правомірною і підстави для задоволення позову ОСОБА_1відсутні.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України судовий розгляд справи здійснюється у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, так як особи, які беруть участь у справі, заявили клопотання про розгляд справи за їх відсутності.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Бахмацькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України з 2007 року, а з 20.12.2012 року йому призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», що визнається і не оспорюється сторонами по справі.
06 квітня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Бахмацького об'єднаного управління ПФУ з заявою щодо проведення перерахунку його пенсії з часу її призначення з включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення матеріально - побутових питань, оскільки при призначенні йому пенсії ці суми не були враховані (а.с 17)
Відповідач листом від 13.05.2016 року повідомив позивача, про те, що відсутні підстави для перерахунку пенсії (а.с.18-20).
В запереченні на позов ОСОБА_1 відповідачем зазначено, що на включення в заробіток для обчислення пенсії державного службовця матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати немає законних підстав, оскільки вони не віднесені до інших надбавок, як було передбачено ст. 33 Закону України «Про державну службу».
Відповідно до статті 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в чинній редакції на час призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Статтею 1 Закону України «Про оплату праці» передбачено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган, виплачує працівникові за виконану роботу. Статтею 2 Закону України «про державну службу» визначено структуру заробітної плати, до якої входять: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати. Статтею 33 цього Закону передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Згідно частини 7 цієї статті, умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Пунктом 2 постанови КМУ від 09.03.2006 року № 268 «Про впорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» передбачено надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу на оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно із статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема, суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Крім цього, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних виплат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
У пункті 1 Постанови КМУ від 31.03.2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальне звання, вислугу років), що включається заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за останні 24 календарні місяці роботи,яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Дана постанова Кабінету Міністрів не містить переліку окремих виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Аналізуючи наведені вище норми законодавства, що регулює призначення пенсії, суд приходить до висновку, що в заробіток для обчислення пенсії включається і матеріальна допомога на вирішення соціально - побутових питань, і матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати, оскільки все це є складовими частинами заробітної плати і доходу державного службовця, з якого обчислюється пенсія.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 20 лютого 2012 року, 14, 28 травня та 6 листопада 2013 року, від 3 червня 2014 року (№№ 21-430- а/11, 21-97-а/13, 21-125-а/13, 21-350-а/13, 21-134-а/14).
Зокрема, у постанові від 03 червня 2014 року (справа №21-134-а/14), Верховний Суд України звернув увагу, що перевага у таких випадках має надаватись не положенням законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та стаття 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до частини 1 статті 244-2 КАС рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Стосовно вимоги позивача про зобов'язання відповідача провести перерахунок його пенсії з моменту її призначення, суд виходить з наступного. Статтею 99 КАС України встановлено шестимісячний строк для звернення до адміністративного суду за захистом своїх прав. Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині терміну перерахунку пенсії підлягають задоволенню в межах строку встановленого ч. 2 ст. 99 КАС України, а саме з 20.11.2015 р.
Отже, суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо відмови в перерахунку позивачу пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» з включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги та індексації в межах шестимісячного строку позовної давності, встановленої ст. 99 КАС України, а саме - з 20 листопада 2015 року - необхідно визнати протиправними і зобов'язати відповідача здійснити перерахунок призначеної пенсії за даний період.
Керуючись ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», ст. ст. 1, 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», ст. 1 Закону України «Про оплату праці», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 7-14, 99, 100, 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Бахмацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання неправомірними та протиправними дій УПФУ та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати дії Бахмацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови в перерахунку пенсії, призначеної ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну службу» з моменту її призначення з включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення сум матеріальної допомоги та індексації - незаконними за період з 20 листопада 2015 року.
Зобов'язати Бахмацьке об'єднане управління Пенсійного фонду України перерахувати ОСОБА_1 призначену йому пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» починаючи з 20 листопада 2015 року з включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення сум матеріальної допомоги та індексації.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Талалаївський районний суд Чернігівської області протягом 10 днів з дня отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Ю.Л.Косенко