ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" червня 2016 р. Справа № 809/648/16
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Матуляк Я.П., розглянувши у порядку скороченого провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області до Івано-Франківського обласного державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -
ВСТАНОВИВ:
Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області звернулося до суду з адміністративним позовом до Івано-Франківського обласного державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Позовні вимоги мотивовані тим, що при проведені перевірки відповідача щодо додержання та виконання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, виявлено порушення вимог законодавства за наслідками яких створюється реальна загроза життю та здоров’ю людей. З метою усунення порушень та забезпечення безпеки життю та здоров’ю людей, позивач просить суд застосувати заходи реагування у вигляді зупинення роботи та заборони експлуатації будівель, споруд, приміщень туристичної бази "Прут" Івано-Франківського обласного державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді за адресою: вул. Свободи, 236, м. Яремче, Івано-Франківська область шляхом опечатування вхідних дверей до моменту усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
01.06.2016 року відповідно до пункту 5 частини 1 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України судом винесена ухвала про відкриття скороченого провадження по даній адміністративній справі, в якій містяться відомості про порядок і строк подання заперечення проти позову та наслідки неподання такого заперечення, копія якої, згідно частини 4 статті 33 Кодексу адміністративного судочинства України, направлена відповідачу за адресою його місцезнаходження (індекс 76008, Івано-Франківська область, місто Івано-Франківськ, вулиця Нечуя-Левицького, будинок 19), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
02.06.2016 року відповідач отримав копію ухвали суду про відкриття скороченого провадження в даній адміністративній справі разом з копією позовної заяви та доданих до неї документів, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.34). У встановлений частиною 3 статті 183-2 КАС України строк скористався правом на подання заперечення проти позову, яке надійшло на адресу суду 07.06.2016 року. Представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечив з підстав наведених в письмовому запереченні, яке міститься в матеріалах справи (а.с.35-39). Просив суд в задоволенні позову відмовити з урахуванням тієї обставини, що на даний час більшість порушення виявлених під час перевірки - усунуті.
Відповідно пункту 2 частини 5 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше п’яти днів з дня подання відповідачем заперечення проти позову.
Суд, в порядку скороченого провадження, відповідно до вимог статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, встановив наступне.
Яремчанська дитяча туристична база "Прут", яка знаходиться за адресою вул. Свободи, 236, м. Яремче, Івано-Франківська область являється структурним підрозділом Івано-Франківського обласного державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді.
На підставі наказу Яремчанського міського відділу управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області про проведення планової перевірки бази відпочинку "Прут" м. Яремче від 22.04.2016 року за № 101 (а.с.11), повідомлення про проведення планової перевірки від 21.04.2016 року за № 810/20-30 (а.с.12), посвідчення на проведення перевірки від 03.05.2016 року за № 85 (а.с.10), посадовими особами Яремчанського міського відділу управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області проведено планову перевірку додержання і виконання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки будівель та споруд бази відпочинку "Прут" розташованої за адресою: адресою вул. Свободи, 236, м. Яремче, Івано-Франківська область. За результатами проведеної перевірки було встановлено ряд порушень, які висвітлені та зафіксовані в акті перевірки щодо додержання суб’єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки від 16.05.2016 року за № 48 (а.с.13-22).
При здійсненні перевірки було встановлено порушення вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту, в тому числі Кодексу цивільного захисту України, Правил пожежної безпеки в Україні, серед яких, зокрема:
- не заключено договір на обслуговування автоматичної пожежної сигналізації відповідно до вимог нормативно-правових актів (п.1.4, глава 1, розділ V Наказ МВС від 30.12.2014 року № 1417);
- відповідальні особи за пожежну безпеку не пройшли навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки, яка проводиться у порядку, встановленому законодавством (п.16, розділ ІІ Наказ МВС від 30.12.2014 року № 1417);
- не забезпечено необхідною кількістю води для здійснення пожежогасіння (виходячи з вимог будівельних норм та інших нормативних документів) (пп.2.1, глава 2, розділ V Наказ МВС від 30.12.2014 року № 1417);
- пожежні щити недоукомлектовано необхідним протипожежним інвентарем (вогнегасники – 3 шт., ящик з піском – 1 шт., покривало з негорючого теплоізоляційного матеріалу або повсті розміром 2х2 м – 1 шт., гаки – 3 шт., лопати – 2 шт., ломи – 2 шт., сокири – 2 шт.) (п.3.11, розділ V Наказ МВС від 30.12.2014 року № 1417);
- на другому поверсі двері на шляху евакуації не відчиняються в напрямку виходу (п.2.27, розділ ІІІ Наказ МВС від 30.12.2014 року № 1417);
- не вивішено план евакуації з відповідного поверху із зазначенням, евакуаційних виходів та шляхів руху до них, місць розміщення первинних засобів пожежогасіння (пп.5.1, розділ VІ Наказ МВС від 30.12.2014 року № 1417);
- не встановлено світлові покажчики "Вихід" (пп.2.32, розділ ІІІ Наказ МВС від 30.12.2014 року № 1417).
За результатами перевірки, Яремчанським міським відділом управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області винесено припис від 16.05.2016 про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, яким запропоновано відповідачу вжити заходи по усуненню порушень виявлених перевіркою (а.с.28-30).
Суд зазначає, що Правила пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом Міністерством внутрішніх справ України № 1417 від 30.12.2014 року, зареєстровані у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 року за № 252/26697 є обов’язковими для виконання суб’єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.
Пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж (пункт 4 Розділ І Правил пожежної безпеки в Україні).
Згідно частини 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Відповідно частини 2 статті 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Частиною 1 статті 70 Кодексу цивільного захисту України визначено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи; невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб’єкта господарювання, їх непридатність або відсутність; порушення правил поводження з небезпечними речовинами; відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об’єктів або об’єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій; відсутність на об’єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту; неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб’єктів господарювання; проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об’єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб’єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду (частина 2 статті 70 Кодексу цивільного захисту України).
Тобто, законодавством передбачено право посадових осіб центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки на звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Згідно із пунктом 26 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту України, небезпечний чинник - складова частина небезпечного явища (пожежа, вибух, викидання, загроза викидання небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин) або процесу, що характеризується фізичною, хімічною, біологічною чи іншою дією (впливом), перевищенням нормативних показників і створює загрозу життю та/або здоров'ю людини.
Отже, законодавець пов'язує настання реальної загрози життю та здоров'ю людей від пожежі з обставинами, які можуть призвести до займання та розповсюдження вогню.
Таким чином, наявність таких порушень як: незаключення договру на обслуговування автоматичної пожежної сигналізації відповідно до вимог нормативно-правових актів; непроходження відповідальними особами за пожежну безпеку навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки, яка проводиться у порядку, встановленому законодавством; незабезпечення необхідною кількістю води для здійснення пожежогасіння (виходячи з вимог будівельних норм та інших нормативних документів); недоукомлектування пожежних щитів необхідним протипожежним інвентарем (вогнегасники – 3 шт., ящик з піском – 1 шт., покривало з негорючого теплоізоляційного матеріалу або повсті розміром 2х2 м – 1 шт., гаки – 3 шт., лопати – 2 шт., ломи – 2 шт., сокири – 2 шт.); невідчинення дверей в напрямку виходу на другому поверсі на шляху евакуації; невивішення плану евакуації з відповідного поверху із зазначенням, евакуаційних виходів та шляхів руху до них, місць розміщення первинних засобів пожежогасіння; невстановлення світлових покажчиків "Вихід" пов'язані з ризиком настання реальної загрози життю та здоров'ю людей від пожежі та є обставинами, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
В той же час судом встановлено, що відповідачем вжито ряд заходів щодо усунення порушень, виявлених перевіркою.
Зокрема, відповідно до угоди за № 27/06/16-О від 04.01.2016 року, укладеної між ПП "Івано-Франківськпожсервіс" (Виконавець) та Івано-Франківським обласним державним центром туризму і краєзнавства учнівської молоді (Замовник), Виконавець приймає на себе виконання робіт направлених на зміцнення пожежної безпеки Замовника, а саме: ремонт та обслуговування пожежної сигналізації Замовника туристичної бази "Прут", що розташована за адресою: вул. Свободи, 236, м. Яремче, Івано-Франківська область (а.с.42). Виконання наведених вище робіт засвідчене сторонами шляхом підписання акта на виконання ремонтних робіт автоматичної пожежної сигналізації за № 06/06/16-АПС від 01.06.2016 року (а.с.42).
Згідно угоди за № 58/1-58 від 01.06.2016 року, укладеної між навчально-методичним центром цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Івано-Франківської області (Виконавець) та Івано-Франківським обласним державним центром туризму і краєзнавства учнівської молоді (Замовник), Виконавець зобов’язується за завданням Замовника надати освітні послуги, в порядку та на умовах, визначених цією Угодою (а.с.43-44). Виконавцем проведені спеціальні навчання з питань пожежної безпеки за вказаною Замовником програмою - "Програма навчання з питань пожежної безпеки посадових осіб підприємств, установ та організацій, до обов’язків яких належать забезпечення виконання заходів пожежної безпеки", що підтверджується актом виконаної роботи за № 58/1-58 від 06.06.2016 року (а.с.45).
Відповідно до договору на видачу технічних умов на виготовлення проектної документації для підключення пожежного гідранту за № 82 від 17.05.2016 року, укладеного між Яремчанським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційним господарством (Виконавець) та Івано-Франківським обласним державним центром туризму і краєзнавства учнівської молоді (дитяча турбаза "Прут") (Замовник), Виконавець бере на себе зобов’язання видати технічні умови на виготовлення проектної документації для підключення пожежного гідранту, а Замовник зобов’язується оплатити дані технічні умови (а.с.46). Виконання вищенаведених робіт засвідчене сторонами шляхом підписання акта приймання-здавання робіт за № 17 від 06.06.2016 року (а.с.47).
На підставі договору за № 13/16-04 від 25.04.2016 року, укладеного між приватною фірмою ПВТФ "Протон-К" (Виконавець) та Івано-Франківським обласним державним центром туризму і краєзнавства учнівської молоді (Замовник), Виконавець зобов’язується виконати роботи по перемонтажу тимчасової силової електромережі, заміні розеток та установки світлових покажчиків "Вихід" на туристичній базі "Прут" в м. Яремче, а Замовник прийняти виконані роботи згідно актів виконаних робіт (а.с.48).
Судом встановлено, що пожежні щити укомплектовані наступним протипожежним інвентарем: 3 вогнегасники, 2 сокири, 3 гаки, 2 ломи, 2 лопати, 2 відра, 1 повсті розміром 2х2 м; відповідачем встановлено ящик з піском, а на другому поверсі двері на шляху евакуації відчиняються в напрямку виходу, що підтверджується відповідними фотокартками, які містяться в матеріалах справи (а.с.54-57).
Також судом встановлено, що відповідачем виготовлено та встановлено на видних місцях план евакуації відповідних поверхів із зазначенням відповідної кімнати (а.с.52-53).
За таких обставин та враховуючи, що на момент прийняття даного рішення Івано-Франківський обласний державний центр туризму і краєзнавства учнівської молоді усунув порушення вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, суд приходить до висновку, що заявлений адміністративний позов не підлягає до задоволення.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Відповідно до частини 9 статті 183-2 постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 та частини 8 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: Матуляк Я.П.