УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
10 червня 2016 року
Справа № 803/896/16
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Костюкевич С. Ф., вивчивши позовну заяву Маневицької районної спілки споживчих товариств до Управління соціального захисту населення Маневицької районної державної адміністрації Волинської області про визнання незаконними та скасування рішень, визнання незаконними дій, зобов’язання вчинити дії,
ВСТАНОВИЛА:
Маневицька районна спілка споживчих товариств звернулась з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Маневицької районної державної адміністрації Волинської області про визнання незаконним та скасування рішення комітету з конкурсних торгів Управління соціального захисту населення Маневицької районної державної адміністрації Волинської області, оформлене протоколом № 24 від 01 червня 2016 року; про визнання незаконним та скасування рішення даного комітету, оформлене протоколом № 25 від 01 червня 2016 року; про визнання незаконними дій комітету з конкурсних торгів Управління соціального захисту населення Маневицької районної державної адміністрації Волинської області про акцепт пропозицій конкурсних торгів Товариства з обмеженою відповідальністю «Транс Логістик Центр»; про зобов’язання комітету з конкурсних торгів Управління соціального захисту населення Маневицької районної державної адміністрації Волинської області вчинити дії щодо відміни торгів.
Позовну заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, в зв’язку з чим слід відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі на підставі пункту 1 частини першої статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України).
Згідно з частинами першою, другою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб’єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно із статтею 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) – переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Суб'єкт владних повноважень – орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (пункт 7 частини першої статті 3 КАС України).
Відповідно до статті 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: 1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Таким чином, необхідною та єдиною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення цим суб'єктом владних управлінських функцій, при цьому ці функції повинні здійснюватися суб'єктом саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.
Відповідно до статті 11 Закону України «Про здійснення державних закупівель», комітет з конкурсних торгів утворюється замовником (генеральним замовником) для організації та проведення процедур закупівель.
До повноважень комітету з конкурсних торгів належить: планування протягом року здійснення процедур закупівель відповідно до затвердженого кошторису, фінансового плану (плану асигнувань, плану використання бюджетних (державних) коштів); складення та затвердження річного плану державних закупівель; здійснення вибір процедури закупівлі; проведення процедури закупівель, попередня кваліфікація учасників; забезпечення рівних умови для всіх учасників, об'єктивний та чесний вибір переможця; забезпечення складання, затвердження та зберігання відповідних документів з питань державних закупівель, визначених цим Законом та здійснення інших дій, передбачених Законом (частина 4 статті 11 Закону України «Про здійснення державних закупівель»).
Отже, до повноважень комітету з конкурсних торгів Управління соціального захисту населення Маневицької районної державної адміністрації Волинської області, рішення якого оскаржується, належить здійснення дій відносно організації та проведення процедури закупівлі, які не є владними управлінськими функціями відповідача в розумінні статті 3 КАС України, оскільки питання організації та проведення процедури закупівлі не тягне за собою обов’язку вчинення або утримання від вчинення певних дій інших суб’єктів правовідносин.
З огляду на те, що комітет з конкурсних торгів Управління соціального захисту населення Маневицької районної державної адміністрації Волинської області не є суб’єктом владних повноважень, в розумінні пункту 7 частини першої статті 3 КАС України, оскільки не здійснює владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, тому такий спір не має встановлених нормами КАС України ознак справи адміністративної юрисдикції, і відповідно, не повинен вирішуватись адміністративним судом.
Аналізуючи наведені норми, які дають підстави для висновку про те, що спори за участю господарюючих суб'єктів не мають ознак справ адміністративної юрисдикції і повинні розглядатися господарськими судами на загальних підставах. До таких справ належать усі справи у спорах про право, що виникають з відносин, врегульованих Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, іншими актами господарського і цивільного законодавства.
Отже, даний спір не відноситься до юрисдикції адміністративних судів, а підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.
Крім того, відповідно до пункту 17 частини першої статті 1 Закону України «Про здійснення державних закупівель» органом оскарження є Антимонопольний комітет України.
Згідно із частиною третьою статті 8 Закону України «Про здійснення державних закупівель» Антимонопольний комітет України як орган оскарження з метою неупередженого та ефективного захисту прав та законних інтересів осіб, пов'язаних з участю у процедурах державної закупівлі, створює постійно діючу адміністративну колегію з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель. Рішення постійно діючої адміністративної колегії приймаються від імені Антимонопольного комітету України.
Постійно діюча адміністративна колегія Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель діє у складі трьох державних уповноважених Антимонопольного комітету України.
Порядок діяльності постійно діючої адміністративної колегії встановлюється відповідно до Закону України «Про Антимонопольний комітет України».
Порядок оскарження процедур закупівлі визначено статтею 18 Закону України «Про здійснення державних закупівель», частиною сімнадцятої якої встановлено, що рішення органу оскарження може бути оскаржене суб'єктом оскарження, замовником до суду протягом 30 днів з дня, коли особа дізналася про його прийняття.
Таким чином, Законом України «Про здійснення державних закупівель» визначено процедуру оскарження конкурсних торгів, шляхом звернення до Антимонопольного комітету України.
Згідно із пунктом 1 частини першої статті 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Крім того, оскільки провадження у справі не відкрито, поверненню підлягає також заява про забезпечення позову.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 7 Закону України «Про судовий збір» № 3674-VI від 08 липня 2011 року (з наступними змінами і доповненнями) в разі відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила, за ухвалою суду.
Керуючись пунктом 1 частини першої статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України,
УХВАЛИЛА:
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом Маневицької районної спілки споживчих товариств до Управління соціального захисту населення Маневицької районної державної адміністрації Волинської області про визнання незаконними та скасування рішень, визнання незаконними дій, зобов’язання вчинити дії.
Повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Копію ухвали невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя С.Ф. Костюкевич