Постанова № 58268330, 10.06.2016, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.06.2016
Номер справи
803/797/16
Номер документу
58268330
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 червня 2016 року Справа № 803/797/16

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Плахтій Н.Б.,

при секретарі Масюк Г.С.,

за участю позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2,

представника відповідача Косило О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій щодо відмови у видачі довідки про заробітну плату державного службовця, яка оформлена листом від 25.04.2016 року №2255/07-41, та зобов'язання вчинити дії - видати довідку про заробітну плату державного службовця для перерахунку пенсії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач листом від 25.04.2016 року №2255/07/41 відмовив позивачу у видачі довідки про заробітну плату державного службовця для перерахунку пенсії, посилаючись на те, що постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 були внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», зокрема, встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України перерахунки пенсій державним службовцям не проводяться. Вважає таку відмову протиправною, оскільки відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Враховуючи те, що позивач вийшла на пенсію за віком з 20.07.2011 року, відтак застосування пізніше прийнятих нормативно-правових актів для видачі довідки про заробітну плату та для перерахунку пенсії є неприпустимим.

В судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали з підстав, наведених у позовній заяві, та просили їх задовольнити.

В письмових запереченнях та у судовому засіданні представник відповідача позовних вимог не визнав, посилаючись на те, що з 01.06.2015 року органи Пенсійного фонду України пенсій відповідно до Закону України «Про державну службу» не призначають та не перераховують. Оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 виключено пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 в частині перерахунку пенсій державним службовцям, відтак законних підстав для видачі довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії немає.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 20.07.2011 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м.Луцьку Волинської області та отримує пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 84% суми заробітної плати.

07.04.2016 року позивач звернулась із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, в якій просила видати їй довідку про заробітну плату відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про впорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» для перерахунку пенсії згідно статті 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції від 15.01.2003 року (а.с.7).

Листом від 25.04.2016 року № 2255/07/41 Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області повідомило позивача про те, що чинним Законом України «Про державну службу», згідно якого ОСОБА_1 призначено пенсію, не передбачено перерахунку пенсій, призначених за цим Законом, у зв'язку із змінами в заробітній платі працюючих державних службовців. Статтею 37-1 вказаного Закону визначено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. В даний час умови та порядок перерахунків такого виду пенсій Урядом України не визначені. Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 внесено зміни до ряду нормативно-правових актів України, в тому числі до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» в частині перерахунку пенсії державним службовцям. Зокрема, встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України перерахунки пенсій державним службовцям не проводяться. Враховуючи викладене, законних підстав для видачі довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії згідно Закону України «Про державну службу» немає (а.с.8).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд приходить до таких висновків.

Згідно із статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» (далі - в редакці, чинній на час призначення позивачу пенсії державного службовця) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (далі - Постанова №865, в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії державного службовця) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 року №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Пунктом 5 Постанови №865 визначено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики.

У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством праці та соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.

З системного аналізу вищенаведених норм слідує, що перерахунок пенсії здійснюється пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», виходячи із сум заробітної плати, яка визначається на підставі документів, поданих на час перерахунку, та яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, вищезазначений перерахунок проводиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.

З матеріалів справи вбачається, що позивач до виходу на пенсію працювала на посаді начальника відділу виконання бюджету, бухгалтерського обліку та звітності управління фінансового забезпечення та організації виконання бюджету Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області.

18.05.2016 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою, в якій зазначила, що у зв'язку із змінами в структурі та штатному розписі змінилась структура Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, а тому просила повідомити про відділ та посаду, яка відповідає посаді займаній нею до виходу на пенсію (а.с.31).

Листом від 30.05.2016 року №271/Л-01 відповідач повідомив позивача про те, що відповідно до структури та штатного розпису Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області відділ виконання бюджету, бухгалтерського обліку та звітності управління фінансового забезпечення та організації виконання бюджету з 02.07.2015 року перейменовано на відділ виконання бюджету бюджетно-фінансового управління (а.с.32).

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Головного управління державної служби України від 03.12.2003 року №319/144 затверджено Порядок видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям у разі ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування (відсутності) посад (далі - Порядок №319/144).

Пунктом 2 Порядку №319/144 передбачено, що у разі ліквідації органів, з яких державні службовці та інші особи, пенсія яким призначається на умовах та за нормами Закону України «Про державну службу», вийшли на пенсію (далі - державні органи), без правонаступника, а також перейменування (відсутності) посад заробіток для перерахунку пенсій визначається відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».

Відповідно до пункту 6 Порядку №319/144 якщо посада, з якої державний службовець вийшов на пенсію, на час перерахунку відсутня в схемах посадових окладів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України для відповідного державного органу: а) посада прирівнюється за посадовим окладом до посади керівних працівників чи спеціалістів у межах відповідної категорії у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію; б) надбавка за вислугу років визначається, виходячи з прирівняного посадового окладу залежно від стажу державної служби на час призначення (перерахунку) пенсії та встановленого рангу; в) премії та надбавки до посадового окладу (крім надбавок за ранг, вислугу років, за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання «заслужений», за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплати за науковий ступінь кандидата або доктора наук) визначаються у середніх розмірах, визначених законодавством таких виплат у державному органі, який видає довідку про заробітну плату, за відповідними прирівняними посадами.

Водночас постановою правління Пенсійного Фонду України від 04.09.2013 року №15-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України від 26.09.2013 року за №1661/24193, затверджено форми довідок про заробітну плату, зокрема, форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.

Отже, в разі відсутності в схемах посадових окладів на час перерахунку посади, з якої державний службовець вийшов на пенсію, державний орган (роботодавець) видає довідку про заробітну плату, за відповідними прирівняними посадами, яка затверджена постановою правління Пенсійного Фонду України від 04.09.2013 року №15-1.

Як зазначалось вище, підставою для відмови у видачі позивачу довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії згідно Закону України «Про державну службу» стало прийняття Кабінетом Міністрів України постанови від 09.12.2015 року №1013, якою внесено зміни до ряду нормативно-правових актів України, зокрема, у Постанові №865 виключено пункт 4.

Однак суд не погоджується з такими доводами відповідача з огляду на наступне.

Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Пунктом 5 рішення Конституційного Суду України №1-зп від 13.05.1997 року та пунктом 2 рішення Конституційного Суду України №1-рп/99 від 09.02.1999 року установлено, що стаття 58 Конституції України закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності. Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта. Принцип незворотності дії в часі поширюється також на Конституцію, яка є Основним Законом держави (Преамбула Конституції України). Виняток з цього принципу допускається лише у випадках, коли закони та інші нормативно-правові акти пом'якшують або скасовують відповідальність особи (частина перша статті 58 Конституції України).

Статтею 64 Конституції України закріплено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Крім того, відповідно до статті 49 Кодексу законів про працю України власник або уповноважений ним орган зобов'язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.

Із вищезазначеного слідує, що підприємства, установи, організації не наділені правом приймати альтернативні рішення з питань видачі довідок про заробітну плату працівникам, які перебували чи перебувають у трудових правовідносинах із ними, водночас обов'язок роботодавця видати відповідну довідку на вимогу працівника встановлений законом.

Згідно частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої та другої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Аналізуючи досліджені в судовому засіданні докази та виходячи з наданих суду повноважень, передбачених статтею 162 КАС України, суд дійшов висновку, що відповідач, відмовляючи ОСОБА_1 у видачі довідки, діяв всупереч вимог чинного законодавства України, а тому з метою повного та всебічного захисту інтересів позивача таку відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області слід визнати протиправною та зобов'язати відповідача видати позивачу довідку про заробітну плату державного службовця для перерахунку пенсії.

Відповідно до частини першої статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

З врахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що на користь ОСОБА_1 слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 551,20 грн., сплачений позивачем згідно квитанції від 27.05.2016 року №0.0.559328254.1 (а.с.2).

Керуючись ст.ст.11, 17, 158, 160, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Кодексу законів про працю України, Закону України «Про державну службу», суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, оформлену листом від 25 квітня 2016 року №2255/07-41, у видачі ОСОБА_1 довідки про заробітну плату державного службовця.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату державного службовця для перерахунку пенсії.

Присудити на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області судовий збір в розмірі 551,20 грн. (п'ятсот п'ятдесят одна грн. 20 коп.).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій

Постанова в повному обсязі складена 10 червня 2016 року.