Справа № 636/1573/16-а
2-а/636/53/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 червня 2016 року м. Чугуїв
Чугуївський міський суд Харківської області у складі:
головуючого - судді Ганенко Т.С.,
за участю секретаря судового засідання - Філатова Д.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Чугуївського міського суду Харківської області адміністративний позов ОСОБА_1 до Чугуївського об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України Харківської області про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до Чугуївського міського суду Харківської області з вищевказаним адміністративним позовом.
В обґрунтуванні свого адміністративного позову вказала, що вона з 2011 року перебуває на обліку в Чугуївському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області і отримує пенсію за віком як державний службовець.
29.04.2016 року вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок їй з 01.12.2015 року пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям, надавши довідки про складові заробітної плати від 29.04.2016 року № 60 Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області. 12.05.2016 року вона отримала Рішення Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 05.05.2016 року № 1044-02/23, згідно до якого їй відмовлено в перерахунку пенсії у відповідності до розділу III «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VIII, згідно якого з 01.06.2015 року пенсії в порядку та умовах, визначених Законами України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються у зв'язку з чим вона вимушена звернутись до суду. Позивач просила задовольнити адміністративний позов в повному обсязі та слухати справу за її відсутності. Представник відповідача у раніше наданих запереченнях заперечував проти задоволення адміністративного позову та посилався на те, що вимоги, викладені в позовній заяві є безпідставними та не відповідають нормам чинного законодавства, оскільки постанова КМУ № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» передбачала упорядкування структури заробітної плати, та не визначає умови та порядок проведення перерахунку пенсій. Отже, на момент звернення позивачки з заявою про перерахунок пенсії відсутній правовий механізм здійснення такого перерахунку. Також, оскільки заява про перерахунок пенсії була подана в квітні 2016 року, а норми Закону України «Про державну службу» в частині, яка стосується пенсійного забезпечення були скасовані, та відсутні правові підстави здійснювати перерахунок пенсії. Також, на думку представника відповідача пенсія ОСОБА_1 повинна бути перерахована не з 01.12.2015 року, а з 01.05.2016 року, оскільки ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначаються строки проведення перерахунку пенсії. Так, відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч. 1 ст. 35, ч. 2 ст. 38, ч. 3 ст. 42 та ч. 5 ст. 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа, а позивач звернулась із заявою про перерахунок пенсії 29.04.2016 року. Дослідивши матеріали справи, провівши аналіз законодавства, регулюючого дані правовідносини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного. Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 з 2011 року перебуває на обліку в Чугуївському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області і отримує пенсію за віком як державний службовець.
29.04.2016 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок їй з 01.12.2015 року пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям, надавши довідки про складові заробітної плати від 29.04.2016 року № 60 Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області. 12.05.2016 року ОСОБА_1 отримала Рішення Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 05.05.2016 року № 1044-02/23 (а.с. 8), згідно до якого позивачу відмовлено в перерахунку пенсії у відповідності до розділу III «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VIII, згідно якого з 01.06.2015 року пенсії в порядку та умовах, визначених Законами України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються. Суд вважає дане рішення необґрунтованим з наступних підстав. 01.01.2015 року набрав чинності Закон України від 28.12.2014 року № 76-УІІІ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України». Згідно п. 11 цього Закону текст ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" викладений в такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державних службовців визначаються Кабінетом Міністрів України». Порядок перерахунку пенсій державних службовців був урегульований пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій». Згаданим пунктом 4 передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону «Про державну службу» № 3 723-XII, мають право на перерахунок пенсії, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 р. № 432-ІУ «Про внесення змін до Закону № 3723- XII». 09.12.2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набула чинності з дня опублікування - 15.12.2015 р. та застосовується з 1 грудня 2015 року (відповідно до пункту 6 постанови). Згідно п. 3 постанови «у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено: додатками 1-37, 431, 432, 48-55 до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" (Офіційний вісник України, 2006 р., № 10, ст. 632)». Цією ж постановою виключений п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій». Стаття 22 Конституції України зазначає: права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними; конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані; при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та Закони України відокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами (в тому числі і Законом України «Про державну службу»). Тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України не допускається. Аналізуючи категорію «звуження змісту прав і свобод», Конституційний Суд України в мотивувальній частині свого Рішення від 11.10.2005 о. № 8-рп/2005 (справа про рівень пенсії і щомісячного довічного грошового утримання) констатував: «Зміст прав і свобод людини - це умови і засоби, які визначають матеріальні та духовні можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування і розвитку. Обсяг прав людини - це кількісні показники відповідних можливостей, які характеризують його множинність, величину, інтенсивність і ступінь прояву та виражені у певних одиницях виміру. Звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами і свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики ( абз.5,6 пункту 4)». Крім того, Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 22.09.2005року № 5-рп/2005 (справа про постійне користування земельними ділянками) роз'яснив своє розуміння словосполучення «звуження змісту та обсягу прав і свобод людини і громадянина», що міститься в частині третій статті 22 Конституції України. Так, Конституційний Суд України вважає, що «конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані (частина друга), при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (частина третя). Скасування конституційних прав і свобод - це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням. У традиційному розумінні діяльності визначальними поняття змісту прав людини є умови і засоби, які становлять можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування і розвитку обсяг прав людини - це їх сутнісна властивість, виражена кількісними показниками можливостей людини, які відображені відповідними правами, що не є однорідними і загальними». При цьому Конституційний Суд України зазначив, що «загальновизнаним є правила, згідно з яким сутність змісту основного права в жодному разі не може бути порушена». У зв'язку із цим Конституційний Суд України вважає, що визнання Законом правових актів такими, що втратили чинність, зупинення їх дії, внесення до них змін і доповнень стосовно закріплених в них прав і свобод людини і громадянина є скасуванням або обмеженням цих прав і свобод. Таким чином, скасування п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій» є скасуванням мого права на перерахунок пенсії як колишнього державного службовця, що порушує норму прямої дії - ст. 22 Конституції України. Рішення відповідача по справі прийнято у спосіб, який не відповідає ст.22 Конституції України та ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», якою передбачено проведення перерахунку пенсій державних службовців. Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Пунктом 5 постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 01.11.1996 р. «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» передбачено, що якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає, або суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини. Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над іншими підзаконними нормативними актами при вирішенні питання про перерахунок пенсії державного службовця підлягає застосуванню Закон України «Про державну службу», а саме нормативні положення ст. 37-1 цього закону, які були діючими на момент виникнення у мене права на перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців з 01.12.2015 р. Відповідно до п.1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до п. 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акту Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.» У даному випадку вищу юридичну силу має Закон України «Про державну службу», яким передбачено проведення перерахунку пенсій державних службовців. У зв'язку з тим, що Конституційним Судом України неодноразово розглядались питання обмеження прав і свобод людини, вважаю, що у суду не повинно бути сумнівів щодо невідповідності ст. 22 Конституції України скасування Кабінетом Міністрів України п.4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій» . Конституційний Суд України в п. З Рішення № З-рп/2012 від 25.01.2012 року констатував, що «суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України». На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 22, 46, 58, 129 Конституції України, ст.ст. 6, 69, 159, 161, 162, 163, 167 КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративну позовну заяву ОСОБА_1 до Чугуївського об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України Харківської області про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень- задовольнити.
Визнати протиправним рішення Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської щодо відмови ОСОБА_1, в перерахунку пенсії державного службовця з 01.12.2015 року у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року, № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». Зобов'язати Чугуївське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області перерахувати ОСОБА_1, пенсію державного службовця з 01.12.2015 року у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року, № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно- правових актів» згідно з Довідкою про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію від з 29.04.2016 року № 60 Чугуївської районної державної адміністрації із збереженням проценту нарахування пенсії на момент її початкового призначення у 2011 році у розмірі 90% у загальній сумі 6395 (шість тисяч триста дев'яносто п'ять) грн. 80 коп. Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Чугуївський міський суд Харківської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги.
Суддя -