Постанова № 58258680, 06.06.2016, Немишлянський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Фрунзенський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
06.06.2016
Номер справи
645/2429/16-а
Номер документу
58258680
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 645/2429/16-а

Провадження № 2-а/645/96/16

ПОСТАНОВА

іменем України

06 червня 2016 року м. Харків

Суддя Фрунзенського районного суду м. Харкова Федорова О.В.,

розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом:

ОСОБА_1

до Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Фрунзенського районного суду м. Харкова з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду Україна в Фрунзенському районі м. Харкова (надалі - УПФУ в Фрунзенському районі м. Харкова), в якому просила:

- визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова щодо відмови у перерахунку та неврахування у розрахунку розміру пенсії позивача як державного службовця з 01.08.2013 року, суми грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, суми виплат пов'язаних з індексацією заробітної плати та суми грошової компенсації у разі невикористання щорічних (основної та додаткової) відпусток, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та які зазначені у довідці від 25.04.2016 року № 01-9, як "інші виплати" наданої Управлінням з будівництва, ремонту та реконструкції Департаменту будівництва та шляхового господарства Харківської міської ради;

- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії як державному службовцю з 01.08.2013 року у розмірі 80% (які були визначені на той час чинним законодавством) з урахуванням у складі заробітку грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, індексації заробітної плати та суми грошової компенсації у разі невикористання щорічних (основної та додаткової) відпусток, загальна сума якої складає 24887,50 грн. і з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та які зазначені у довідці від 25.04.2016 року № 01-9, як "інші виплати" наданої Управлінням з будівництва, ремонту та реконструкції Департаменту будівництва та шляхового господарства Харківської міської ради.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що з 24.06.2009 року їй було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу". Щорічно, починаючи з 24.06.2009 року по 31.07.2013 року позивачу продовжували термін перебування на службі та 31.07.2013 року позивача було звільнено з посади головного спеціаліста кошторисно-договірного відділу Управління будівництва, ремонту та реконструкції Департаменту будівництва та шляхового господарства Харківської міської ради у зв'язку із виходом на пенсію. Для перерахунку пенсії позивач надала до УПФУ в Фрунзенському районі м. Харкова довідку від 25.04.2016 року № 01-9 про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» для перерахунку призначеної пенсії від більшої заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги та вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати. Проте відповідач своїм рішенням від 04.05.2016 року № 267 відмовив позивачу в проведенні перерахунку пенсії з урахуванням індексації відповідно до довідки Управління будівництва, ремонту та реконструкції Департаменту будівництва та шляхового господарства Харківської міської ради № 01-9 від 25.04.2016 року.

Ухвалою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 23.05.2016 року було відкрито скорочене провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до УПФУ в Фрунзенському районі м. Харкова про визнання дій протиправним та зобов'язання вчинити певні дії, а відповідачу запропоновано у десятиденний строк з дня одержання ухвали та копій документів подати заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову.

30.05.2016 року з боку УПФУ в Фрунзенському районі м. Харкова надійшли письмові заперечення на позов, в яких відповідач посилався на те, що матеріальна допомога, премії до державних, професійних дат та ювілейних свят є одноразовими виплатами та не є складовими заробітної плати у розумінні ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», а факт утримання з сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення їх до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру його пенсії (вх. №12814 від 30.05.2016 року).

Суд розглянув справу у відповідності до вимог ст. 183-2 КАС України.

З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно дослідивши матеріали справи та надані письмові пояснення сторін, суд встановив наступне. ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ в Фрунзенському районі м. Харкова та отримує пенсію відповідно до Закону № 3723-XII.

25.04.2016 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" з урахуванням індексації.

Рішенням № 267 від 04.05.2016 року Управління ПФУ в Фрунзенському районі м. Харкова відмовило ОСОБА_2 в перерахунку пенсії з урахуванням індексації відповідно до довідки управління з будівництва, ремонту та реконструкції Департаменту будівництва та шляхового господарства Харківської міської ради № 01-9 від 25.04.2016 року, посилаючись на те, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових потреб та індексація грошових доходів не передбачені статтею 33 Закону України "Про Державну службу" як складові заробітної плати державного службовця.

Статтею 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-ХІІ) передбачено, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Відповідно до статті 33 Закону № 3723-ХІІ заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Стаття 33 Закону № 3723-ХІІ визначає умови оплати праці державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення, а тому, якщо державний службовець під час перебування на державній службі отримував грошову винагороду, то зазначений розмір цієї винагороди (надбавки) повинен бути врахований і при обчисленні пенсії державного службовця.

За змістом статті 37 Закону № 3723-XII пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 вказаного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною 2 статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених норм чинного законодавства дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини 1 статті 66 вказаного Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 03.06.2014 р. (справа № 21-134а14).

За приписами частини другої ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Таким чином, беручи до уваги, що відповідно до наданої позивачем довідки управління з будівництва, ремонту та реконструкції Департаменту будівництва та шляхового господарства Харківської міської ради № 01-9 від 25.04.2016 року вбачається, що на суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань та грошової винагороди були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, суд вважає, що вказані виплати повинні бути враховані при визначенні розміру призначеної позивачу пенсії на підставі ст. 37 Закону України "Про державну службу".

Позивач просить суд зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії як державному службовцю з 01.08.2013 року.

Проте, враховуючи, що позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова 25.04.2016 року, позовні вимоги підлягають задоволенню з 25.04.2016 року, тобто з моменту звернення позивача до Управління із заявою про перерахунок пенсії.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 22, 92 ч.1 Конституції України, ст. 37 Закону України «Про державну службу», ст.ст. 86, 159, ч.1 п.2 ст.183-2 КАС України, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80% з урахуванням у складі заробітку грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, індексації заробітної плати та суми грошової компенсації у разі невикористання щорічних (основної та додаткової) відпусток, загальна сума якої складає 24887,50 грн. і з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та які зазначені у довідці від 25.04.2016 року № 01-9, як "інші виплати" наданої Управлінням з будівництва, ремонту та реконструкції Департаменту будівництва та шляхового господарства Харківської міської ради.

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова про перерахунок пенсії з 01.08.2013 року по 24.04.216 року залишити без розгляду.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.

Постанова суду може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Фрунзенський районний суд м. Харкова шляхом подачі скарги в десятиденний строк з моменту отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справ апеляційним судом.

Суддя Федорова О.В.