Справа № 629/1326/16-а
Номер провадження 2-а/629/32/16
Постанова
Іменем України
07.06.2016 року Лозівський міськрайонний суд Харківській області у складі: головуючого судді - Дегтярчук М.О., при секретарі - Беззубенко Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Лозова Харківської області у залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Лозівської міської ради Харківської області про визнання неправомірною відмову у наданні дозволу на відключення від мережі загального опалення і встановлення індивідуального опалення та зобов»язання відповідача надати дозвіл на відключення від мережі загального опалення і встановлення індивідуального опалення, -
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду 13.01.2016 року з вищевказаним позовом,посилаючись на те, що 27.11.2015 року листом за №К-529 відповідачем йому було відмовлено в наданні дозволу на відключення належної йому АДРЕСА_1 від центрального опалення та у влаштуванні у вказаній квартирі індивідуального опалення. З даною відмовою позивач не погоджується, тому змушений звернутися до суду з позовом, в якому просить визнати неправомірною відмову Виконавчого комітету Лозівської міської ради Харківської області від 27.11.2015 року за №К-529 в наданні дозволу на відключення належної йому квартири за вищевказаною адресою, від центрального опалення та у влаштуванні у вказаній квартирі індивідуального опалення; зобов»язати відповідача надати йому дозвіл на відключення від системи центрального опалення та у влаштуванні у вказаній квартирі, власником якої є він, індивідуального опалення.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та наполягав на їх задоволенні, пояснив,що він є власником квартири, розташованої за адресою:АДРЕСА_1. Теплозабезпечення в квартирі тривалий період часу проводиться не на належному рівні і якість послуг з теплопостачання,що надається не відповідає рівню споживання,достатньому для підтримання здоров»я і життєдіяльності. В приміщенні квартири в холодну пору року завжди сирі стіни,холодні опалювальні радіатори. Така якість послуг призвела до суттєвого порушення охоронюваних законом його прав, тому, на його думку, він має право відмовитися від послуг централізованого опалення та встановити індивідуальне опалення.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги ОСОБА_1 не визнав, заперечував проти їх задоволення в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в запереченні.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 відповідно до договору купівлі - продажу від 12.03.2014 року є власником квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.11) . Вказана квартира опалюється через систему центрального опалення,що підтверджується копією технічного паспорту на квартиру, станом на 18.02.2006 року (а.с.13-15).
Із листа виконавчого комітету Лозівської міської ради Харківської області № К-529 від 27.11.2015 року вбачається,що позивач звернувся із заявою до відповідача про надання дозволу на відключення його квартири за адресою: АДРЕСА_1 від системи централізованого опалення та встановлення індивідуального опалювального приладу. Однак, згідно витягу з протоколу № 9/2015 засідання постійно діючої міжвідомчої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання від 25.11.2015 року, позивачу було відмовлено в наданні такого дозволу з посиланням на Правила надання послуг з централізованого опалення,постачання холодної та гарячої води і водовідведення,затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005р.№30 (зі змінами) та Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, який затверджено наказом Міністерства будівництва,архітектури та житлово-комунального господарства від 22.11.2005 р.№4 (зі змінами). Внесені до Порядку зміни унеможливлюють відключення від ЦО і ГВП окремих квартир будинку і передбачають можливість відключення від ЦО і ГВП лише будинку в цілому(а.с.16,17).
Позивач в судовому засіданні пояснив,що договір на надання послуг теплопостачання з відповідним підприємством не укладав і не має наміру укладати його в подальшому, оскільки вважає,що тільки встановлення індивідуального опалення в квартирі забезпечить належну температуру повітря. Також він пояснив,що усно з»ясував у мешканців двох квартир, які знаходяться поверхом нижче та поверхом вище щодо можливості відключення його квартири від системи теплопостачання та встановлення там індивідуального опалення. Думку решти сусідів не з»ясовував.
Статтею 24 Закону України № 2633-IV від 02.06.2005 року "Про теплопостачання", який є спеціальним до спірних правовідносин, встановлено, що споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачання, якщо це можливо за існуючими технічними умовами. Тобто, це право не є абсолютним, воно може бути реалізовано лише за певних умов.
Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. № 630 (із змінами, внесеними згідно з Постановою Кабінету Міністрів України N 1268 від 31.10.2007), згідно до п.24 якого споживачі дійсно можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Проте, зазначене положення повинно застосовуватися в контексті з положеннями пунктів 25-27 цих Правил.
Так, згідно п. 25 Правил, відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
За приписами п.26 Правил відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
На виконання п.25 Правил наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005р. N4, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 9.12.2005р. за N 1478/11758, затверджено Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, у п.2.1 якого встановлено, що для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП.
Відповідно до п.1.2 Порядку орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади своїм рішенням створює постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП, призначає голову та затверджує склад, положення про роботу комісії.
Процедура розгляду заяв споживачів комісією передбачена розділом другим вищевказаного Порядку, а саме: пункт 2.2.3 визначає, якщо заявником є власник, наймач( орендар) окремого приміщення будинку, комісія має право не розглядати його заяву до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку. Про відмову у розгляді заяви комісія повідомляє заявника у десятиденний строк.
У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення.
До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.
За приписами п.п.2.2.3 цього Порядку якщо заявником є власник, наймач (орендар) окремого приміщення, комісія має право не розглядати його заяву до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку.
Суд вважає, що Комісії по розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання, яка діє при Лозівській міській раді, є колегіальним органом, до компетенції якого входить розгляд заяви позивача про відключення від мереж центрального опалення, тому розглянувши її на своєму засіданні Комісія діяла у передбачений законом спосіб.
Згідно п.2.1 Порядку, для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП. У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.
Згідно п. 2.2 Порядку, Комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї. Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації. При цьому обов'язково враховуються технічні можливості існуючих мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання даного населеного пункту або окремого мікрорайону щодо забезпечення живлення запропонованої власником (власниками) системи теплопостачання. Комісією, у разі необхідності, можуть розглядатися питання збільшення потужностей та можуть розроблятися пропозиції щодо їх фінансування, а також заміни систем внутрішньо квартальних, а в деяких випадках і магістральних мереж газо-, водо-, теплопостачання.
Пунктом 2.2.2 вказаного Порядку передбачено, що недодержання умов, передбачених в п.п. 2.1 та 2.2 Порядку, є підставою для відмови в задоволенні заяви.
Позивач не надав доказів додержання наведених вище вимог, а тому суд вважає, що рішення комісії про відмову у наданні дозволу позивачу на відключення від центрального опалення та у влаштуванні індивідуального опалення,є законним.
За таких обставин у задоволенні позову відмовлено повністю .
Керуючись ст.ст. 6,17,104,162,163КАС України, суд -
п о с т а н о в и в :
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Лозівської міської ради Харківської області про визнання неправомірною відмову у наданні дозволу на відключення від мережі загального опалення і встановлення індивідуального опалення та зобов»язання відповідача надати дозвіл на відключення від мережі загального опалення і встановлення індивідуального опалення відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного адміністративного суду Харківської області через Лозівський міськрайонний суд Харківської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя: М.О.Дегтярчук