Постанова № 58258356, 06.06.2016, Дергачівський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
06.06.2016
Номер справи
619/1460/16-а
Номер документу
58258356
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

справа №619/1460/16-а

провадження №2-а/619/38/16

П О С Т А Н О ВА

І м е н е м У к р а ї н и

06 червня 2016 року м. Дергачі

Дергачівський районний суд Харківської областіу складіголовуючого - суддіОСОБА_1 секретаря судового засіданняОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Дергачі адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Дергачівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання дій протиправними, суд -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_3 звернувся до Дергачівського районного суду Харківської області з адміністративним позовом до Дергачівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання дій протиправними

В обгрунтування позову ОСОБА_3 посилається на те,що він є пенсіонером за вислугою років, пропрацювавши в органах прокуратури Харківської області на різних прокурорських посадах з 30 вересня 1975 року по 09 лютого 1999 року. Загальний стаж роботи в органах прокуратури, склав 22 роки 4 місяці 9 днів.

3 лютого 1999 року він перебуває на обліку в Дергачівському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області як отримувач пенсії. Згідно зі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» йому було призначено з лютого 1999 року пенсію за вислугою років у розмірі 90 % від його заробітку на посаді помічника прокурора Дергачівського району Харківської області.

Призначена йому пенсія неодноразово перераховувалась виходячи з розрахунку 90 % від розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої він вийшов на пенсію.

Відповідно до постанов Кабінету Міністрів України № 763 від 30.09.2015 року та № 1013 від 09.12.2015 року працівникам прокуратури були підвищені посадові оклади.

В зв'язку з чим, прокуратурою Харківської області йому було надано довідку за № 18-319 від 24.03.2016 року, що станом на 01.12.2015 року заробітна плата на посаді, з якої він вийшов на пенсію, збільшилась. 24.03.2016 року він звернувся із заявою до Дергачівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області з проханням зробити перерахунок його пенсії з урахуванням наданої довідки прокуратури Харківської області від 24.03.2016 року. 05.04.2016 року він отримав листа Дергачівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 05.04.2016 року «Про відмову в перерахунку пенсії». Цим листом йому було відмовлено в проведенні перерахунку, мотивуючи це тим, що « з 01.06.2015 року згідно пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-УШ у зв'язку з неприйняттям закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії «щомісячне довічне грошове утримання» призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів». «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, втратили чинність в зв'язку з цим для проведення перерахунку немає законних підстав».

Вважає, що вказана відмова відповідача в проведенні перерахунку пенсії є незаконною та необґрунтованою, такою, що грубо порушує його права, законні інтереси та норми Конституції України ,в звязку з чим він вимушений був звернутися за захистом своїх інтересів та прав до суду.

Позивач ОСОБА_3 свої позовні вимоги в судовому засіданні підтримав та просив суд їх задовольнити.

Представник Дергачівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області ОСОБА_4 в судовому асіданні проти позову заперечувала, вважаючи його не обгрунтованим та таким ,що не підлягає задоволенню.

Всебічно, повно, обєктивно та безпосередньо дослідивши наявні у справі докази, зясувавши обставини на які посилалися сторони, як на підставу своїх вимог та заперечень, оцінивши ці докази в сукупності, суд приходить до висновкущо позов підлягає задоволенню., з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи позивач ОСОБА_3 є пенсіонером за вислугою років, пропрацювавши в органах прокуратури Харківської області на різних прокурорських посадах з 30 вересня 1975 року по 09 лютого 1999 року.

Загальний стаж роботи в органах прокуратури склав 22 роки 4 місяці 9 днів.

3 лютого 1999 року ОСОБА_3 перебуває на обліку в Дергачівському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області як отримувач пенсії. Згідно зі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», який був прийнятий у 1991 році з послідуючими змінами та доповненнями (в редакції від 12.07.2001 року № 2663-ІІ1), ОСОБА_3 було призначено з лютого 1999 року пенсію за вислугою років у розмірі 90 % від його заробітку на посаді помічника прокурора Дергачівського району Харківської області.

Призначена ОСОБА_3 пенсія неодноразово перераховувалась виходячи з розрахунку 90 % від розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої він вийшов на пенсію.

Відповідно до постанов Кабінету Міністрів України № 763 від 30.09.2015 року та № 1013 від 09.12.2015 року працівникам прокуратури були підвищені посадові оклади.

В зв'язку з чим, прокуратурою Харківської області ОСОБА_3 було надано довідку за № 18-319 від 24.03.2016 року, що станом на 01.12.2015 року заробітна плата на посаді, з якої він вийшов на пенсію, збільшилась.

24.03.2016 року ОСОБА_3 звернувся із заявою до Дергачівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області з проханням зробити перерахунок його пенсії з урахуванням наданої довідки прокуратури Харківської області від 24.03.2016 року.

05.04.2016 року ОСОБА_3 отримав листа Дергачівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 05.04.2016 року «Про відмову в перерахунку пенсії». Цим листом позивачеві було відмовлено в проведенні перерахунку, мотивуючи це тим, що «з 01.06.2015 року згідно пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-УШ у зв'язку з неприйняттям закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії «щомісячне довічне грошове утримання» призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів». «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, втратили чинність в зв'язку з цим для проведення перерахунку немає законних підстав».

Застосування відповідачем при вирішенні питання щодо перерахунку пенсії п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VІІІ є безпідставними, виходячи з наступного.

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-Х11. Відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку із підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників або у зв'язку із звільненням з роботи.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2016 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» працівникам прокуратури збільшено посадові оклади, що згідно зі ст. 50-1 Закону є підставою для перерахунку пенсії за вислугою років.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789- XII (в редакції чинній на момент призначення пенсії) прокурори і слідчі за стажем роботи не менше 20 років, у тому числі за стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 90 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку. Обчислення пенсії проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховують у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Перерахунок пенсій проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Відповідно до положень ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно статей 22, 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. Тому, звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України, не допускається.

Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких - законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовує норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії , щомісячне довічне утримання , призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Положення п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», стосуються порядку призначення пенсії прокурорам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Тому, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 01.06.2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає па можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України «Про прокуратуру».

При виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, необхідно враховувати висновки Верховного Суду України, зокрема висловлені у постановах Верховного Суду України від 17.12.2013 року (справа № 21-445а13) та від 06.10.2015 року (справа № 21-2432а15).

Відповідно до постанови Верховного Суду України від 06.10.2015 року у справі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, вказано, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла па момент призначення пенсії.

Перерахунок пенсій проводиться за документами пенсійної справи та за документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком.

Згідно з частиною 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Згідно зі ст. 244-2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених п. 1 і 2 частини 1 ст. 237 цього Кодексу, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Державного департаменту України з питань виконання покарань, тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Враховуючи викладене, вбачається, що відповідач неправомірно відмовив ОСОБА_3 в перерахунку пенсії в розмірі 90 % від суми місячного заробітку нарахованого відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013.

Згідно частини 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином , суд приходить до висновку, що відповідач повинен провести перерахунок ОСОБА_3 пенсії у розмірі 90 % від суми заробітку, вказаного в наданій позивачем довідці без обмеження її максимального розміру.

На підставі ст.ст. 19. 22. 58, 64 Конституції України,. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», керуючись ст.ст.99, 106, 207, 205,250,254, 255 КАС України -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_3 задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Дергачівського об'єднаного управління Пенсійного

у України Харківської області щодо відмови в перерахунку ОСОБА_3 пенсії в розмірі 90 % місячної (чинної) заробітної плати на підставі довідки прокуратури Харківської області від 24.03.2016 року №18-319.

Скасувати рішення Дергачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду

України Харківської області від 28.03.2016 року про відмову ОСОБА_3 в перерахунку пенсії».

Зобов'язати Дергачівське об'єднане управління Пенсійного фонду України

Харківської області здійснити перерахунок та виплату призначен ої ОСОБА_3 пенсії у розмірі 90 % місячної (чинної) заробітної плати відповідно до довідки прокуратури Харківської області № 18-319 від 24.03.2016 року починаючи з 01.01.2016 року без обмеження її максимального розміру.

Зобов'язати Дергачівське об'єднане управління Пенсійного фонду України

:ької області виплатити ОСОБА_3 недоплачену різницю між фактично отриманою ним пенсією та перерахованою пенсією по довідки прокуратури Харківської області № 18-319 від 24.03.2016 року за період з 01.01.2016 року.

Стягти з державного бюджету на користь ОСОБА_3 судові витрати в розмірі 551 гривні 20 копійок.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Дергачівський районний суд Харківської області протягом десяти днів з протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України протягом десяти днів з дня отримання копії постанови

Суддя О. М. Жорняк