Справа № 569/3274/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 квітня 2016 року
Рiвненський мiський суд Рівненської області в особi суддi Куцоконя Ю.П.,
pозглянувши в порядку письмового провадження в мiстi Рiвне
спpаву за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
В С Т А Н О В И В :
18 березня 2016 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в місті Рівне Рівненської області, правонаступником якого є Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області, в якому просить суд визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в місті Рівне, які полягали у відмові здійснити перерахунок та виплату пенсії йому, як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, починаючи з 30 січня 2015 року на виконання постанови Рівненського міського суду від 07 вересня 2015 року № 569/10929/15-а із урахуванням заробітної плати за роботу в зоні відчуження, одержаної в період із 18 липня 1986 року по 28 серпня 1986 року, що відображена в товарно-транспортних накладних на загальну суму 2163,74 крб (липень - 805,62 крб та серпень - 1358,12 крб). Також просить суд зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату йому пенсії, як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, починаючи з 30 січня 2015 року на виконання постанови Рівненського міського суду від 07 вересня 2015 року № 569/10929/15-а із урахуванням заробітної плати за роботу в зоні відчуження, одержаної в період із 18 липня 1986 року по 28 серпня 1986 року, що відображена в товарно-транспортних накладних на загальну суму 2163,74 крб (липень - 805,62 крб та серпень - 1358,12 крб).
Позивач ОСОБА_2 розгляд справи просить провести за його відсутності.
Управління Пенсійного фонду України в місті Рівне Рівненської області подало суду письмові заперечення на адміністративний позов, в яких просить суд відмовити у задоволенні позову ОСОБА_2 у повному обсязі за безпідставністю та недоведеністю позовних вимог.
Представник Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, як правонаступника управління Пенсійного фонду України в місті Рівне Рівненської області, Рибалко Н.О. подав суду письмове клопотання, в якому просить суд розглянути справу у порядку письмового провадження.
Дослідивши письмові докази по справі, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, оскільки позовні вимоги є обґрунтованими та доведеними.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 в період із 18 липня 1986 року по 28 серпня 1986 року брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в населених пунктах зони відчуження, що не заперечується відповідачем та на підставі чого йому було видано посвідчення ліквідатора 2 категорії.
Постановою Рівненського міського суду від 07 вересня 2015 року № 569/10929/15-а, яка набрала законної сили, адміністративний позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в місті Рівне був задоволений повністю. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в місті Рівне здійснити призначення та виплату йому пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку згідно статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 30 січня 2015 року. Вказана постанова допущена до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.
При виплаті призначеної пенсії, позивач дізнався про те, що її розмір складає менше мінімальної пенсії за віком (949 грн). Також позивач довідався, що при обчисленні розміру його виплати не було враховано заробітну плату, одержану ним за роботу в зоні відчуження за період з 18 липня 1986 року по 28 серпня 1986 року, яка підтверджується товарно-транспортними накладними, що були позивачем пред'явлені спеціалістам управління при подачі документів.
На письмову заяву позивача від 22 лютого 2016 року йому було надіслано відповідь за №119/10 від 03 березня 2016 року про те, що товарно-транспортні накладні не являються документами, в яких відображена заробітна плата за роботу в зоні відчуження, а тому перерахунок пенсії згідно них не може бути проведений.
Бездіяльність управління Пенсійного фонду України в місті Рівне, яка полягає у неперерахуванні пенсії позивача із урахуванням заробітної плати та відмову відповідача у проведенні перерахунку пенсії суд визнає протиправними, а також такими, що ґрунтуються лише на припущеннях, а не на нормах чинного законодавства, враховуючи загальновизнані державою принципи верховенства права та законності.
Відповідно до частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом,
Тобто, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» або спеціальним Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до статті 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» обчислення середньомісячного заробітку провадиться згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення. Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення менше місяця, середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.
Таким чином, позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням середньомісячного фактичного заробітку на території радіоактивного забруднення.
Вказаний висновок викладений Верховним Судом України у постанові від 07 липня 2015 року по справі № 21-727а15.
Відповідно до статті 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями.
Тобто у відповідності до ст.15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» довідки про період роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період видають підприємства, установи й організації, де працювала людина на момент відрядження в зону відчуження.
Згідно з пунктом 17 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 іа зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 за № 1566/11846, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або державними архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.
У відповідності до наданих позивачем відповідачу товарно-транспортних накладних вбачається, що в період із 18 липня 1986 року по 28 серпня 1986 року, позивач ОСОБА_2 отримував заробітну плату за надання послуг по перевезенню води, як водій. Дана робота проводилась в межах 30-ти кілометрової зони відчуження, а відтак була пов'язана з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Відповідач зазначає, що товарно-транспортні накладні не можуть слугувати підставою для перерахунку пенсії.
Як слідує з досліджених по справі доказів, правонаступник підприємства, на якому позивач працював в період ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - ПрАТ «Рівневодавтотранс» повідомим позивача про те, що документи Рівненської автотранспортної бази №1 були передані в архів на зберігання.
Як слідує з відповіді архіву Рівненської обласної державної адміністрації, будь - яких документів підрпиємства на зберіганні в архіві немає.
Виходячи з наведеного, надати довідку встановленого зразка позивач об'єктивно не має можливості через відсутність первинних документів як на підприємстві, так і в архіві.
Разом з тим, як встановлено судом, оригінали первинних документів, а саме товарно-транспортних накладних, які оформлені належним чином (скріплені печаткою та підписами відповідальних осіб), зберігаються у позивача та були надані ним відповідачу, а тому повинні були бути прийняті до уваги останнім для проведення перерахунку розміру пенсії.
Наведене свідчить про те, що право позивача на перерахунок пенсії у розмірі фактичних збитків із заробітку за роботу в зоні відчуження згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не було реалізоване через відмову відповідача у перерахунку, а тому підлягає захисту шляхом зобров'язання відповідача провести такий перерахунок.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Управління Пенсійного фонду України як територіальний представницький орган Пенсійного фонду України керується у своїй діяльності лише виключно діючим законодавством України в межах своїх повноважень.
Статтею 64 Конституції України визанчено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Відповідно до Розділу ІІ Конституції України право на соціальний захист віднесено до основоположних прав і свобод. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням і забезпечується статтею 22 Конституції України, згідно положень якої конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані (частина друга), при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (частина третя). Скасування конституційних прав і свобод - це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням.
Частина четверта статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачає, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Підпунктом 2 пункту 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, передбачається, що днем звернення за призначенням (перерахунком) пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Враховуючи, що постановою Рівненського міського суду від 07 вересня 2015 року у справі № 569/10929/15-а відповідача було зобов'язано призначити позивачу пенсію за віком починаючи з 30 січня 2015 року і товарно-транспорті накладні були підставою для підтвердження факту зайнятості позивача на роботі в зоні відчуження, перерахунок пенсії слід проводити з періоду, що вказаний в резолютивні частині постанови, яка набрала законної сили, а саме, з 30 січня 2015 року.
З огляду на встановлені обставини, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 є обґрунтованими та доведеними.
Доводи управління Пенсійного фонду України у місті Рівне, наведені у запереченнях на адміністративний позов, спростовуються встановленими судом обставинами, наявними в матеріалах справи доказами та наведеними судом у даній постанові нормами права.
Керуючись ст.ст.11,17,18,71,160,161,162,183-2,186 КАС України, суд, -
В И Р I Ш И В :
Позов ОСОБА_2 задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в місті Рівне Рівненської області, правонаступником якого є Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області, які полягали у відмові здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2, як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, починаючи з 30 січня 2015 року на виконання постанови Рівненського міського суду від 07 вересня 2015 року № 569/10929/15-а із урахуванням заробітної плати за роботу в зоні відчуження, одержаної в період із 18 липня 1986 року по 28 серпня 1986 року, що відображена в товарно-транспортних накладних на загальну суму 2163,74 крб (липень - 805,62 крб та серпень - 1358,12 крб).
Зобов'язати Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області, як правонаступника управління Пенсійного фонду України в місті Рівне Рівненської області, здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2, як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, починаючи з 30 січня 2015 року на виконання постанови Рівненського міського суду від 07 вересня 2015 року № 569/10929/15-а із урахуванням заробітної плати за роботу в зоні відчуження, одержаної в період із 18 липня 1986 року по 28 серпня 1986 року, що відображена в товарно-транспортних накладних на загальну суму 2163,74 крб (липень - 805,62 крб та серпень - 1358,12 крб).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку сторонами, а також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Житомирського апеляцiйного адміністративного суду через Рiвненський мiський суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя: Куцоконь Ю.П.