Постанова № 58251872, 07.06.2016, Здолбунівський районний суд Рівненської області

Дата ухвалення
07.06.2016
Номер справи
562/76/15-а
Номер документу
58251872
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 562/76/15-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07.06.2016 року Здолбунівський районний суд

Рівненської області

в складі:головуючого судді Шуляка А.С.

при секретарі Аврамчук Н.П.

за участю: представника позивача Лиса О.В.

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Здолбунівської районної державної адміністрації до ОСОБА_3 про стягнення надмірно сплачених сум державної допомоги, -

встановив:

В поданій до суду заяві позивач вказує на те, що відповідачці у 2013 та 2014 роках було надано субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг в розмірі 2658,97 грн. та виплачено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім"ям в розмірі 14071,86 грн. В результаті проведеної перевірки даних, наданих відповідачкою було встановлено, що нею подано недостовірну інформацію про житлові приміщення та земельні ділянки, які перебувають у її власності, що призвело до виплат зазначених сум на які вона не мала права.

Просить суд стягнути суму переплати, яка виникла по виплаті субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг в розмірі 2658 грн. 97 коп. та по виплаті державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в розмірі 14071 грн. 86 коп., а всього 16730 грн. 83 коп..

В судовому засіданні представник позивача вимоги позов підтримав та просить задовільнити їх.

Представник відповідачки позов не визнав та пояснив суду, що право власності на нерухоме майно, яке підлягає державній реєстрації виникає з дня такої реєстрації. Оскільки відповідачка не зареєструвала право власності на житловий будинок та земельну ділянку про, що свідчить витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, то вона не є власником даного майна і відповідно не зобов'язана була вказувати його в деклараціях, які вона подавала при оформленні субсидії та допомоги. Крім того, позивач не направляв документи про призначення субсидії та державної соціальної допомоги в Здолбунівську райдержадміністрацію для вирішення питання про можливість надання субсидії та допомоги у разі наявності іншого нерухомого майна. Просить суд в позові відмовити.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази по справі суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню повністю.

Як вбачається з матеріалів справи відповідачка 14 травня 2013 року, 19 листопада 2013 року та 07 травня 2014 року зверталася до управління праці та соціального захисту населення Здолбунівської райдержадміністрації з письмовою заяво про надання субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг. Згідно вказаних заяв позивачці було надано субсидію в розмірі 2658,97 грн.

19 березня 2013 року, 09 серпня 2013 року та 05 березня 2014 року відповідачкою подавалися заяви про призначення їй державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. Розмір наданої допомоги, яка була виплачена відповідачці згідно поданих заяв становить 14071,86 грн.

Відповідно пп.3 п.5 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого Постановою КМУ від 21.10.1995 р. № 848 субсидії не призначаються якщо уповноважений власник (співвласник) житла, наймач житла у державному та громадському житловому фонді, член житлово-будівельного кооперативу, власник (співвласник) житлового приміщення, на якого відкрито особовий рахунок, та особи, які зареєстровані разом з ним у житловому приміщенні (будинку), мають у своєму володінні (користуванні) чи володінні (користуванні) дружини (чоловіка, неповнолітніх дітей) у сукупності більше ніж одне житлове приміщення (будинок), загальна площа яких у сумі перевищує встановлені у пункті 4 цього Положення норми володіння чи користування загальною площею житла.

Згідно п.3 ч.1 ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога не призначається, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім'ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім'ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).

У поданих відповідачкою деклараціях про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги остання зазначала, що у неї у власності знаходиться лише квартира площею 52 м.кв., яка знаходиться за адресою АДРЕСА_1.

Проте, крім вказаної квартири у власності позивачки також є будинок загальною площею 77,8 кв.м., житловою площею 51,8 кв.м., який знаходиться за адресою АДРЕСА_2, що стверджується довідкою КП "Рівненське обласне бюро технічної інвентаризації" № 283 від 21.05.2015 року.

З довідки Української сільської ради Острозького району № 291 від 07.05.2014 року вбачається, що за відповідачкою ОСОБА_3 рахується земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства площею 0,62 га. та для будівництва та обслуговування житлового будинку господарських будівель та споруд площею 0,15 га.

Посилання представника відповідачки на те, що нею не проведена державна реєстрація права власності на даний будинок є безпідставним. Наданий позивачем витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 21.04.2015 року стосується лише того майна, державна реєстрація права власності на яке проводилася реєстраційною службою з 01.01.2013р.

До 01 січня 2013 року державну реєстрацію прав власності проводили установи бюро технічної інвентаризації.

Відповідно до ч.4 ст.3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов:

якщо реєстрація прав та їх обтяжень була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або

якщо на момент виникнення прав та їх обтяжень діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав та їх обтяжень

З витягу про державну реєстрацію прав виданого 21.12.2012 р. КП «Рівненське обласне бюро технічної інвентаризації» вбачається, що відповідачкою було проведено державну реєстрацію права власності на спірний будинок згідно діючого на той час законодавства.

За таких обставин суд вважає, що відповідачкою у деклараціях про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги остання навмисно були внесені недостовірні дані про майно.

Згідно п.20 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про набуття права власності на житло (житлове приміщення) іншою особою, яка не була в ньому зареєстрована, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію.

У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.

Відповідно до п. 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. N 250 якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення:

визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї;

повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення;

у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті;

у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Згідно ст. 94 КАС України з відповідачки підлягає стягненню на користь держави судовий збір в сумі 551 грн. 20 коп.

Керуючись ст.ст. 17, 94, 159, 160, 163, 167, 181 КАС України, суд -

в и р і ш и в:

Позов задовільнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_3 (ІПН НОМЕР_1) на користь Управління праці та соціального захисту населення Здолбунівської районної державної адміністрації суму переплати, яка виникла по виплаті субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг в розмірі 2658 грн. 97 коп. та по виплаті державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в розмірі 14071 грн. 86 коп., а всього 16730 грн. 83 коп.

Стягнути з ОСОБА_3 (ІПН НОМЕР_1) на користь держави судовий збір в сумі 551 грн. 20 коп.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Здолбунівський районний суд Рівненської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя