Постанова № 58249209, 13.06.2016, Ємільчинський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
13.06.2016
Номер справи
277/377/16-а
Номер документу
58249209
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 277/377/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" червня 2016 р. смт. Ємільчине

Ємільчинський районний суд Житомирської області в складі:

головуючого - судді Греська В.А.

при секретарі Сорока М.М.

розглянувши в смт Ємільчине справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Ємільчинському районі про визнання дій неправомірними та зобов'язання призначити пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку, -

в с т а н о в и в:

06.06.2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати дії відповідача щодо відмови в призначенні йому пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» протиправними, зобов'язати відповідача призначити йому пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років, здійснити нарахування та виплату вказаної пенсії, починаючи з 30.06.2015 року. Вимоги мотивує тим, що з 27.03.1987 року по даний час проживає в АДРЕСА_1, що відноситься до зони посиленого радіоекологічного контролю.

Позивач зазначив, що йому було видано посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 4 категорії і його страховий стаж складає більше 15 років, а тому після досягнення 55 років в червні 2015 року звернувся до УПФУ в Ємільчинському районі з заявою про призначення йому пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на п'ять років. Однак відповідач відмовив у призначенні позивачу пенсії зі зниженням пенсійного віку, зазначивши, що посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 4 категорії видано Ємільчинською районною державною адміністрацією, а не обласною адміністрацією, що передбачено п.10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та ст.65 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Позивач також звертався по даному питанню до Головного управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області та отримав аналогічну відповідь.

Позивач з висновком відповідача не погоджується та вважає, що йому безпідставно відмовлено у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку.

Позивач в судове засідання не з'явився, надав суду заяву, в якій позовні вимоги підтримав, просив справу розглянути у його відсутності.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав суду заяву, в якій просив розглянути справу без його участі та при ухваленні рішення врахувати шестимісячний строк звернення до суду. А також в своєму запереченні представник відповідача позовні вимоги не визнав, просив у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити, зазначивши, що не погоджується із вимогами позивача та він звернувся до УПФУ в Ємільчинському районі із заявою для призначення йому пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 5 років 30.06.2015 року, про порушення своїх прав дізнався у липні 2015 року, а тому пропустив строк звернення з позовом до суду.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов обгрунтований та підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Позивач 01.04.2015 року досяг 55 років, що підверджується паспортом серії ВН №118397, виданим 07.05.2002 року Ємільчинським РВ УМВС України в Житомирській області.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.45 Закону України «Про заагальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, коли пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Після досягнення 55 років позивач 30.06.2016 року звернувся до УПФУ в Ємільчинському районі з заявою про призначення йому пенсії зі зниженням пенсійного віку на 5 років.

Згідно листа №3485/02 від 02.07.2015 року відповідач відмовив позивачу в призначенні пенсії, посилаючись на те, що його посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 4 категорії серії НОМЕР_1 від 30.10.1992 року видано Ємільчинською районною адміністрацією, а повинно бути видано державною адміністрацією області як передбачено ст. 65 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до листа №789/Л-11 від 30.07.2015 року Головне управління пенсійного фонду України в Житомирській області на звернення позивача щодо призначення йому пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 5 років зазначило, що питання щодо призначення пенсії може бути вирішено лише за умови подання посвідчення «потерпілий від Чорнобильської катастрофи» встановленого зразку.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Приписами ст. 55 цього Закону України передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», потерпілим від Чорнобильської катастрофи: особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіоекологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, - зменшення віку передбачено - 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

Таким чином, із даної норми закону вбачаються альтернативні підстави для призначення пенсії із зниженням пенсійного віку: або постійне проживання, або постійна робота.

Згідно з частиною 3 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призначення та виплата пенсій, особам які мають право на її отримання із зменшенням пенсійного віку, провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.

Довідкою Сербівської сільської ради Ємільчинського району №437 від 27.05.2016 року стверджується, що позивач з 27.03.1987 року по даний час зареєстрований та постійно проживає в АДРЕСА_1, згідно номера об'єкта погосподарського обліку №0033-1, погосподарської книги №1.

Позивач 30.10.1992 року отримав посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю у 1986-1992 роках категорії 4 серії НОМЕР_1, видане Ємільчинською райдержадміністрацією.

Відповідно до ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

З записів трудової книжки позивача слідує, що його страховий стаж складає більше 15 років.

Постановою Кабінету Міністрів УРСР від 23.07.1991р. №106 затверджено Перелік наcелених пунктів, віднеcених до зон pадіоактивного забpуднення внаcлідок Чоpнобильcької катаcтpофи. Цим Переліком до зони посиленого радіологічного контролю віднесено АДРЕСА_1.

Статтею 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року.

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 передбачено, що при призначенні (перерахунку) пенсії за віком надаються, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи.

Відповідно до п.п. «ґ» п. 7 вищезазначеного Порядку документами, що засвідчують особливий статус особи, є: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із використанням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

При цьому, згідно з п. 38 Порядку - орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення в трьохмісячний термін з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.

У відповідності до ст.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.

Згідно ст.10 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51 видача посвідчень провадиться зокрема іншим потерпілим обласними державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання. Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення. У разі встановлення цими комісіями факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії посвідчення на підставі рішення комісії підлягає вилученню.

Матеріалами справи встановлено, що належність позивача до особи потерпілої від Чорнобильської катастрофи 4 категорії ніким не оспорювалась, а тому посвідчення є чинним і воно вказує на те, що позивач має право на користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.

Чинність посвідчення вказує і на той факт, що позивач згідно абз.3 п.3 ст.14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51, станом на 01.01.1993 прожив або відпрацював у зоні посиленого радіологічного контролю не менше чотирьох років.

Таким чином, першопочаткова величина зниження пенсійного віку 2 роки є встановленою.

Стосовно додаткового строку зменшення пенсійного віку, а саме 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але в загальному з урахуванням першопочаткової величини, не більше 5 років, то позивач отримав це право, оскільки з 27.03.1987 року по даний час проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю.

Щодо вимог позивача про визнання дій відповідача щодо відмови в призначенні йому пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» протиправними, зобов'язання відповідача призначити йому пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років, здійснення нарахування та виплату вказаної пенсії за період з 06.06.2015 року по 05.12.2015 року слід зазначити наступне.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Процесуальним строком є проміжок часу, встановлений законом або судом у який суд та особи, що беруть участь у справі, та інші учасники процесу вчиняють певні процесуальні дії, передбачені Кодексом адміністративного судочинства України, в результаті вчинення яких настають певні правові наслідки.

Внаслідок пропущення строків звернення до адміністративного суду для позивача наступають негативні юридичні наслідки.

Відповідно до ч.1 ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Позивач про порушення своїх прав дізнався 30.07.2015 року. Однак після досягнення 55 років позивач має право на отримання пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку і на даний час.

Таким чином, суд прийшов до висновку, що позивач, у відповідності до п.2 ст.55 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на призначення пенсії за віком зі зниженням, встановленого ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсійного віку на 5 років, починаючи з 06.12.2015 року.

На підставі викладеного, ст.ст. 55, 65 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 26, 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.ст. 2, 10 Постанови Кабінету Міністрів України №51 від 20.01.1997 року, керуючись ст.ст. 41, 71, 86, 99, 100, 112, 158, 159, 160-163, 167, 186 КАС України, -

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати дії УПФУ в Ємільчинському районі щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» протиправними.

Зобов'язати УПФУ в Ємільчинському районі призначити ОСОБА_1 пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, на п'ять років, як громадянину, який потерпів від Чорнобильської катастрофи 4 категорії, у відповідності до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», здійснити нарахування та виплату вказаної пенсії з 06.12.2015 року, відмовивши в решті позовних вимог.

На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Ємільчинський районний суд протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя /підпис/

Копія вірна:

Суддя: В. А. Гресько