ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 травня 2016 року м. Київ К/800/65869/14
Вищий адміністративний суд України у складі: суддя-доповідач Кочан В.М., судді Пасічник С.С. , Стародуб О.П. , розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційні скарги Державної служби України з надзвичайних ситуацій , ОСОБА_2 , Бази ресурсного забезпечення та аварійно-рятувальних робіт Державної служби України з надзвичайних ситуацій на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 26.11.2014р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій , треті особи: ОСОБА_2, База ресурсного забезпечення та аварійно-рятувальних робіт Державної служби України з надзвичайних ситуацій про скасування наказу про призначення на посаду,
В С Т А Н О В И В :
У лютому 2014 року ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Державної служби України з надзвичайних ситуацій з вимогами про скасування наказу від 22 листопада 2013 року №694 про призначення ОСОБА_2 начальником Бази ресурсного забезпечення та аварійно-рятувальних робіт Державної служби України з надзвичайних ситуацій.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 03.09.2014р. в задоволенні позову відмовлено. Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що ОСОБА_2 повторно прийнято на службу в органи цивільного захисту, тому проведення конкурсу на заміщення посади не є обов'язковим.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 26.11.2014р. апеляційну скаргу ОСОБА_3 задоволено, постанову Одеського окружного адміністративного суду скасовано та ухвалено нову про задоволення позову. Скасовано наказ Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 22.11.2013р. №694 про призначення начальником Бази ресурсного забезпечення та аварійно-рятувальних робіт Державної служби України з надзвичайних ситуацій ОСОБА_2
Задовольняючи позовні вимоги та скасовуючи рішення суду першої інстанції, апеляційний суд виходив з того, що умовою прийняття на службу в органи цивільного захисту відповідно до Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2013р. №593, є дотримання конкурсних засад при призначенні на посаду.
У касаційних скаргах відповідач та треті особи, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, допущених апеляційним судом, просять рішення апеляційного суду скасувати і залишити в силі рішення суду першої інстанції, зазначають про те, що відносно ОСОБА_2 проведена спеціальна перевірка; при призначенні на посаду проведення конкурсу не є обов'язковим, оскільки він був єдиним претендентом на посаду.
З'ясувавши обставини справи в межах, передбачених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів приходить до висновку про відхилення касаційної скарги з урахуванням наступного.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України №1170 від 03.11.2011р. полковника служби цивільного захисту ОСОБА_3 тимчасово виконуючого обов'язки начальника Бази зберігання, ремонту техніки та аварійно-рятувальних робіт Головного управління МНС України в Одеській області, відповідно до п.п. 32, 36 «Положення про порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту» звільнено від тимчасового виконання обов'язків за посадою та за його згодою призначено начальником бази зберігання, ремонту техніки та аварійно-рятувальних робіт МНС України.
Указом Президента України від 24.12.2012р. №726 «Про деякі заходи з оптимізації системи центральних органів виконавчої влади» утворено ДСНС України, шляхом реорганізації Міністерства надзвичайних ситуацій України та Державної інспекції техногенної безпеки України. Указом Президента України від 16.01.2013р. №20 затверджено «Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій».
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.03.2013р. №296 «Питання управління об'єктами державної власності Державною службою з надзвичайних ситуацій» до сфери управління Державної служби з надзвичайних ситуацій віднесено цілісні майнові комплекси державних підприємств, установ та організацій, зокрема, і Базу зберігання, ремонту техніки та аварійно-рятувальних робіт МНС. Наказом ДСНС України від 20.05.2013р. №254 (з основної діяльності) змінено найменування Бази зберігання, ремонту техніки та аварійно-рятувальних робіт МНС на Базу ресурсного забезпечення та аварійно-рятувальних робіт ДСНС України. Цим же наказом затверджено структуру Бази ресурсного забезпечення та аварійно-рятувальних робіт ДСНС України та штат №88/20 «База ресурсного забезпечення та аварійно-рятувальних робіт ДСНС України». Згідно цього наказу Базу ресурсного забезпечення та аварійно-рятувальних робіт ДСНС України, с. Жеребкове Ананьївського району Одеської області, що утримується на штаті №87/9 «База ресурсного забезпечення та аварійно-рятувальних робіт ДСНС України», переведено на штат №88/20 «База ресурсного забезпечення та аварійно-рятувальних робіт ДСНС України».
Відповідно до наказу Міністерства надзвичайних ситуацій України №347 від 10.07.2013р. полковника служби цивільного захисту ОСОБА_3 відповідно до Указу Президента України від 24.12.2012р. №726/2012 «Про деякі заходи з оптимізації системи центральних органів виконавчої влади», Постанови Кабінету Міністрів від 27.03.2013р. №296 «Питання управління об'єктами державної власності Державною службою з надзвичайних ситуацій», та п.п. 32, 56, 57 «Положення про порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту» звільнено із займаної посади, виключено з кадрів Міністерства надзвичайних ситуацій України та за його згодою направлено для подальшого проходження служби до Державної служби України з надзвичайних ситуацій.
Наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій №431 від 10.07.2013р. полковника служби цивільного захисту ОСОБА_3 відповідно до Указу Президента України від 16.01.2013р. №20/2013 «Деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій» та п.п. 32, 49 «Положення про порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів підрозділів цивільного захисту», який прибув для подальшого проходження служби з Міністерства надзвичайних ситуацій України, за його згодою зараховано в кадри Державної служби України з надзвичайних ситуацій у розпорядження голови Державної служби України з надзвичайних ситуацій з терміном перебування у розпорядженні на строк до двох місяців.
21.10.2013р. з ОСОБА_3 проведено бесіду з розгляду питання подальшого проходження служби, запропоновано для призначення вакантні посади в органах ДСНС на території Одеської області та в інших регіонах України. Від запропонованих посад ОСОБА_3 відмовився та був повідомленим, що у зв'язку з відмовою від запропонованих посад у разі невирішення питання подальшого проходження служби, він підлягає звільненню служби через скорочення штатів.
Чергову бесіду з позивачем було проведено 09.01.2014р., на якій йому також було запропоновані вакантні посади, від яких позивач відмовився.
Наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій №4 від 09.01.2014р. полковника служби цивільного захисту ОСОБА_3, колишнього начальника Бази зберігання, ремонту техніки та аварійно-рятувальних робіт МНС України, який перебуває у розпорядженні голови Державної служби України з надзвичайних ситуацій відповідно до «Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу» звільнено із служби у запас Збройних Сил (з постановкою на військовий облік) за п. 176 п.п. 4 (у зв'язку із скороченням штатів) з правом носіння форменого одягу.
Наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 22.11.2013р. №694 ОСОБА_2 прийнято на службу цивільного захисту, зараховано у кадри Державної служби України з надзвичайних ситуацій у спеціальному званні, призначено за його згодою начальником Бази ресурсного забезпечення та аварійно-рятувальних робіт Державної служби України з надзвичайних ситуацій, укладено контракт про проходження служби цивільного захисту строком на 10 років.
ОСОБА_3, вважаючи, що внаслідок призначенням на посаду ОСОБА_2 порушені його права, як одного з претендентів на вакантну посаду, звернувся до суду з відповідним позовом.
Відповідно до ч. 2 ст. 101 Кодексу цивільного захисту України Кабінет Міністрів України Постановою від 11.07.2013р. №593 затвердив «Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу».
Підпунктом 1 пункту 33 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2013р. №593, визначено, що на службу цивільного захисту із зарахуванням до кадрів ДСНС приймаються на конкурсній та контрактній основі громадяни з повною загальною середньою освітою, які досягли 18-річного віку, відповідають кваліфікаційним вимогам і здатні за своїми особистими, діловими і моральними якостями, освітнім і професійним рівнем та станом здоров'я виконувати службовий обов'язок.
Враховуючи те, що ОСОБА_2 був прийнятий на службу цивільного захисту після звільнення за скороченням штатів з попередньої роботи, а не призначений на посаду або переміщений по службі відповідно до пунктів 33-36 зазначеного Положення, проведення конкурсу для нього було обов'язковою умовою при прийнятті на службу.
При прийнятті на службу ОСОБА_2 суб'єкт владних повноважень обмежився проведенням спеціальної перевірки та не провів конкурсний відбір, як це передбачено Положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2013 року №593, у зв'язку з чим оспорюване рішення про прийняття на посаду підлягало скасуванню.
Звідси, доводи касаційних скарг про необов'язковість проведення конкурсу при призначенні на посаду, оскільки ОСОБА_2 був єдиним кандидатом, є необґрунтованими і не спростовують висновків суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ч. 3 ст. 220-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Суд апеляційної інстанції повно і всебічно встановив обставини справи, надав їм належну юридичну оцінку, правильно застосував норми матеріального і процесуального права, тому відсутні підстави для скасування або зміни прийнятого ним рішення.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Касаційні скарги Державної служби України з надзвичайних ситуацій, ОСОБА_2, Бази ресурсного забезпечення та аварійно-рятувальних робіт Державної служби України з надзвичайних ситуацій відхилити, а постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 26.11.2014р. залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає, крім випадків, встановлених статтями 235-237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя-доповідач Кочан В.М.
судді
Стародуб О.П.
Пасічник С.С.