Ухвала суду № 58243928, 06.06.2016, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
06.06.2016
Номер справи
826/8062/16
Номер документу
58243928
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі

06 червня 2016 року м. Київ № 826/8062/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Іщука І.О., ознайомившись із позовною заявою і доданими до неї матеріалами

за позовомОСОБА_1 доТовариства з обмеженою відповідальністю «М.С.Л.», Міністерства юстиції України, Міністерства фінансів України, Національної поліції України, Державної фіскальної служби України, Служби безпеки Українипрозобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м.Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «М.С.Л.», Міністерства юстиції України, Міністерства фінансів України, Міністерства фінансів України, Національної поліції України, Державної фіскальної служби України, Державної фіскальної служби України, Служби безпеки України, в якому просить:

1. Заборонити проводити будь яку діяльність у сфері продажу, випуску та проведення лотерей ТОВ «М.С.Л» код ЄДРПОУ 30109292 до отримання відповідної ліцензії, виданої Міністерством фінансів України.

2. Зобов'язати Міністерство фінансів України скасувати ліцензію Серії АВ №446755 від 02.09.2013року ТОВ «М.С.Л» код ЄДРПОУ 30109292.

3. Зобов'язати Міністерство юстиції України підготувати та направити доручення СБУ України провести перевірку законної діяльності ТОВ «М.С.Л» код ЄДРПОУ 30109292.

4. Зобов'язати Державну фіскальну службу України терміново провести повну перевірку законної діяльності на території України ТОВ «М.С.Л» код ЄДРПОУ 30109292.

5. Зобов'язати Національну поліцію України терміново провести повну перевірку законної діяльності ТОВ «М.С.Л» код ЄДРПОУ 30109292 та відкрити кримінальне провадження за фактом вчинення кримінального злочину згідно Кримінального кодексу України, проведення азартних ігор на території України, приховування податків, не сплати податків, фінансових махінацій з коштами, проведення діяльності без потребуючої спеціальної ліцензії та інше.

6. Зобов'язати Національну поліцію України терміново провести повну перевірку законної діяльності ТОВ «М.С.Л» код ЄДРПОУ 30109292».

7. Зобов'язати Службу безпеки України терміново провести повну перевірку законної діяльності ТОВ «М.С.Л» код ЄДРПОУ 30109292» та накласти арешти на всі банківські рахунки, належні ТОВ «М.С.Л» та виявлені під час перевірки.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові справи, що належить вирішувати в порядку кримінального судочинства.

У п. 4.2 Рішення Конституційного Суду України від 23 травня 2001 року № 6-рп/2001 зазначено, що кримінальне судочинство - це врегульований нормами Кримінально-процесуального кодексу України порядок діяльності органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду (судді) щодо порушення, розслідування, розгляду і вирішення кримінальних справ, а також діяльність інших учасників кримінального процесу - підозрюваних, обвинувачених, підсудних, потерпілих, цивільних позивачів і відповідачів, їх представників та інших осіб з метою захисту своїх конституційних прав, свобод та законних інтересів. Захист прав і свобод людини не може бути надійним без надання їй можливості при розслідуванні кримінальної справи оскаржити до суду окремі процесуальні акти, дії чи бездіяльність органів дізнання, попереднього слідства і прокуратури. Але таке оскарження може здійснюватись у порядку, встановленому Кримінально-процесуальним кодексом України, оскільки діяльність посадових осіб органів міліції, прокуратури має свої особливості і не належить до управлінської сфери.

Частинами 1- 4 ст. 214 Кримінального процесуального кодексу України передбачено, що слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування.

Досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення затверджуються Генеральною прокуратурою України за погодженням з Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, Національним антикорупційним бюро України, органом, що здійснює контроль за додержанням податкового законодавства.

Здійснення досудового розслідування до внесення відомостей до реєстру або без такого внесення не допускається і тягне за собою відповідальність, встановлену законом. Огляд місця події у невідкладних випадках може бути проведений до внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань, що здійснюється негайно після завершення огляду.

Слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов'язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.

Досудове розслідування злочинів здійснюється у формі досудового слідства, а кримінальних проступків - у формі дізнання в порядку, передбаченому цим Кодексом (ст. 215 цього Кодексу).

Статтею 216 Кримінального процесуального кодексу України визначено підслідність справ.

Частинами 1, 2, 3 названої статті передбачено, що слідчі органи Національної поліції здійснюють досудове розслідування кримінальних правопорушень, передбачених законом України про кримінальну відповідальність, крім тих, які віднесені до підслідності інших органів досудового розслідування.

Слідчі органів безпеки здійснюють досудове розслідування злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110 2, 111, 112, 113, 114, 114 1, 201, 258 - 258 5, 265 1, 305, 328, 329, 330, 332 1, 333, 334, 359, 422, 436, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 446, 447 Кримінального кодексу України.

Слідчі органів, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства, здійснюють досудове розслідування злочинів, передбачених статтями 204, 205, 205 1, 212, 212 1, 216, 218 1, 219 Кримінального кодексу України.

Якщо під час розслідування зазначених злочинів будуть встановлені злочини, передбачені статтями 192, 199, 200, 222, 222 1, 358, 366 Кримінального кодексу України, вчинені особою, щодо якої здійснюється досудове розслідування, або іншою особою, якщо вони пов'язані із злочинами, вчиненими особою, щодо якої здійснюється досудове розслідування, вони розслідуються слідчими органів, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства.

Якщо під час досудового розслідування буде встановлено інші злочини, вчинені особою, щодо якої ведеться досудове розслідування, або іншою особою, якщо вони пов'язані із злочинами, вчиненими особою, щодо якої ведеться досудове розслідування, і які не підслідні тому органу, який здійснює у кримінальному провадженні досудове розслідування, прокурор, який здійснює нагляд за досудовим розслідуванням, у разі неможливості виділення цих матеріалів в окреме провадження своєю постановою визначає підслідність всіх цих злочинів (ч. 9 названої статті).

Згідно із ч.ч. 2, 3 названого Кодексу підставами для проведення слідчої (розшукової) дії є наявність достатніх відомостей, що вказують на можливість досягнення її мети.

Слідчий, прокурор вживає належних заходів для забезпечення присутності під час проведення слідчої (розшукової) дії осіб, чиї права та законні інтереси можуть бути обмежені або порушені. Перед проведенням слідчої (розшукової) дії особам, які беруть у ній участь, роз'яснюються їх права і обов'язки, передбачені цим Кодексом, а також відповідальність, встановлена законом.

Як вбачається з матеріалів справи, предметом позову є вчинення шахрайських дій ТОВ «М.С.Л.» щодо проведення грального бізнесу (азартних ігор), потерпілим в яких є ОСОБА_1.

З огляду на зазначене, цей спір не відноситься до компетенції адміністративних судів і не може бути розглянутий за правилами Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки повинен бути розглянутий в порядку Кримінального процесуального кодексу України.

Водночас слід зазначити, що питання законності діяльності та необхідність проведення відповідних перевірок діяльності ТОВ «М.С.Л.» Міністерством юстиції України, Державною фіскальною службою України, Національною поліцією України, Службою безпеки України повинно бути вирішено слідчими органами під час проведення досудового розслідування.

Як вже зазначалось вище, відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.

Порядок оскарження дій та рішень зазначених суб'єктів владних повноважень під час проведення дізнання та досудового слідства встановлений чинним Кримінально-процесуальним кодексом України.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про те, що викладені позивачем вимоги в частині зобов'язання Міністерства юстиції України підготувати та направити доручення СБУ України провести перевірку законної діяльності ТОВ «М.С.Л» код ЄДРПОУ 30109292; зобов'язання Державної фіскальної служби України терміново провести повну перевірку законної діяльності на території України ТОВ «М.С.Л» код ЄДРПОУ 30109292; зобов'язання Національної поліції України терміново провести повну перевірку законної діяльності ТОВ «М.С.Л» код ЄДРПОУ 30109292 та відкрити кримінальне провадження за фактом вчинення кримінального злочину згідно Кримінального кодексу України, проведення азартних ігор на території України, приховування податків, не сплати податків, фінансових махінацій з коштами, проведення діяльності без потребуючої спеціальної ліцензії та інше; зобов'язання Національної поліції України терміново провести повну перевірку законної діяльності ТОВ «М.С.Л» код ЄДРПОУ 30109292»; зобов'язання Служби безпеки України терміново провести повну перевірку законної діяльності ТОВ «М.С.Л» код ЄДРПОУ 30109292» та накласти арешти на всі банківські рахунки, належні ТОВ «М.С.Л» та виявлені під час перевірки, не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

При цьому, суд вважає за необхідне роз'яснити ОСОБА_1, що розгляд даних вимог має здійснюватися за правилами, встановленими Кримінальним процесуальним кодексом України, в порядку кримінального судочинства.

На підставі викладеного та керуючись п. 1 ч. 1 ст. 109, ст.ст. 160, 165 КАС України, суддя Окружного адміністративного суду міста Києва, -

У Х В А Л И В:

1. У відкритті провадження в адміністративній справі ОСОБА_1 в частині позовних вимог:

- зобов'язати Міністерство юстиції України підготувати та направити доручення СБУ України провести перевірку законної діяльності ТОВ «М.С.Л» код ЄДРПОУ 30109292.

- зобов'язати Державну фіскальну службу України терміново провести повну перевірку законної діяльності на території України ТОВ «М.С.Л» код ЄДРПОУ 30109292;

- зобов'язати Національну поліцію України терміново провести повну перевірку законної діяльності ТОВ «М.С.Л» код ЄДРПОУ 30109292 та відкрити кримінальне провадження за фактом вчинення кримінального злочину згідно Кримінального кодексу України, проведення азартних ігор на території України, приховування податків, не сплата податків, фінансові махінації з коштами, проведення діяльності без потребуючої спеціальної ліцензії та інше;

- зобов'язати Національну поліцію України терміново провести повну перевірку законної діяльності ТОВ «М.С.Л» код ЄДРПОУ 30109292»;

- зобов'язати Службу безпеки України терміново провести повну перевірку законної діяльності ТОВ «М.С.Л» код ЄДРПОУ 30109292» та накласти арешти на всі банківські рахунки, належні ТОВ «М.С.Л» та виявлені під час перевірки, - відмовити.

2. Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надіслати особі, яка її подала.

3. Попередити позивача, що позовні матеріали будуть йому надісланні супровідним листом рекомендованим поштовим відправленням із зворотною розпискою про їх одержання після спливу терміну для оскарження ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі. У випадку оскарження ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі позовні матеріали будуть скеровані до апеляційної інстанції разом з апеляційною скаргою.

4. Роз'яснити позивачу, що повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження не допускається.

Ухвала набирає законної сили в порядку, передбаченому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.О. Іщук