ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
10 червня 2016 року Чернігів Справа № 825/187/16
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Житняк Л.О.
за участі секретаря Стасюк Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду заяву про заміну сторони у виконавчому листі по справі за позовом Управління пенсійного фонду України в Чернігівському районі Чернігівської області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Прогрес" про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій,
В С Т А Н О В И В:
07.06.2016 Чернігівське об’єднане управління Пенсійного фонду України звернулося до суду з заявою про заміну сторони у виконавчому листі, в якій просить змінити стягувача Управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі Чернігівської області його правонаступником – Чернігівським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України, у виконавчому листі, який видано Чернігівським окружним адміністративним судом 12.05.2016 у справі № 825/187/16.
В обґрунтування вказаної заяви позивач зазначає, що на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 № 1055 "Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України", наказу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 31.12.2015 № 144 "Про заходи щодо реалізації постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 № 1055" реорганізовано шляхом злиття Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові, Управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі та Управління Пенсійного фонду України в Куликівському районі, внаслідок чого створено Чернігівське об’єднане управління Пенсійного фонду України.
Заявник в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду повідомлений належним чином. Надав суду клопотання, в якому заяву підтримав та просив її задовольнити, а розгляд заяви провести без участі його представника.
Представник Товариства з обмеженою відповідальністю "Прогрес" в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду повідомлявся належним чином за адресою реєстрації.
В судовому засіданні, проведеному в порядку, передбаченому ст.41 КАС України, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заява Чернігівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України про заміну сторони виконавчого провадження задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Згідно ст.1 Закону України "Про виконавче провадження" (далі - Закон) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.2 Закону примусове виконання рішень покладається на державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України. Примусове виконання рішень здійснюють державні виконавці, визначені Законом України "Про державну виконавчу службу".
Учасниками виконавчого провадження є державний виконавець, сторони, представники сторін, прокурор, експерти, спеціалісти, перекладачі, суб'єкти оціночної діяльності - суб'єкти господарювання. В свою чергу сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник.
Як передбачено ст.17 Закону примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом. Зокрема п.1 ч.2 цієї статті передбачено, що відповідно до цього Закону підлягають виконанню державною виконавчою службою такі виконавчі документи: виконавчі листи, що видаються судами, і накази господарських судів, у тому числі на підставі рішень третейського суду та рішень Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті і Морської арбітражної комісії при Торгово-промисловій палаті.
Як встановлено судом, постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 25.05.2016 за адміністративним позовом Управління пенсійного фонду України в Чернігівському районі Чернігівської області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Прогрес" про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій – позовні вимоги задоволено. З метою виконання зазначеної постанови,Чернігівським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист, стягувачем в якому вказано Управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі.
Статтею 19 Закону встановлені підстави для відкриття виконавчого провадження та зазначено, що державний виконавець відкриває виконавче провадження на підставі виконавчого документа, зазначеного в ст.17 цього Закону.
Відповідно до ст.25 Закону державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби. Державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.
Тобто, обов’язковою передумовою наявності виконавчого провадження є постанова державного виконавця про відкриття виконавчого провадження.
Так, ст.264 Кодексу адміністративного судочинства України передбачена можливість заміни сторони саме у виконавчому провадженні. Водночас, як вбачається із заяви Чернігівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України, заявник просить змінити сторону у виконавчому листі. При цьому, заявник не надає жодних доказів, які б свідчили про відкриття виконавчого провадження державним виконавцем.
Враховуючи, що Кодексом адміністративного судочинства України не передбачена можливість заміни сторони у виконавчому листі та враховуючи положення статей Закону України "Про виконавче провадження", в силу ч.2 ст.19 Конституції України суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для заміни сторони у виконавчому листі у справі № 825/187/15-а.
Керуючись ст.ст. 41, 160, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
У задоволенні заяви Чернігівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України - відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку статей 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Л.О. Житняк