Постанова № 58243512, 08.06.2016, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.06.2016
Номер справи
818/608/16
Номер документу
58243512
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія:

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 червня 2016 р. справа №818/608/16

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бондаря С.О.

за участю секретаря судового засідання - Алексеєнко Є.А.

представника позивача - Архипенко О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/608/16

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Головкомпресормаш-Сервіс"

до державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області

про визнання бездіяльність протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Головкомпресормаш-Сервіс" (далі по тексту - позивач, ТОВ "Головкомпресормаш-Сервіс") звернулося до суду з адміністративним позовом до державної податкової інспекції у м.Сумах Головного управління ДФС у Сумській області про визнання протиправною бездіяльність державної податкової інспекції у м.Сумах ГУ ДФС у Сумській області щодо не вчинення дій, спрямованих на повернення ТОВ "Головкомпресормаш-Сервіс" надміру сплачених грошових зобов'язань в розмірі 186235грн.; зобов'язання відповідача підготувати та надати на виконання до Головного управління Державної казначейської служби України у Сумській області висновок про повернення ТОВ "Головкомпресормаш-Сервіс" надміру сплачених грошових зобов'язань в розмірі 186235 грн. шляхом перерахування вказаних сум зобов"язань за наступними реквізитами: отримувач - товариство з обмеженою відповідальністю "Головкомпресормаш-Сервіс", код ЄДРПОУ 36234263, п/р 26008962505435 в ПАТ "ПУМБ", м.Київ, МФО 334851. Свої вимоги мотивує тим, що товариство має переплату з податку на прибуток за 2015 рік у сумі 186235 грн., а тому відповідно до положень ст.43 Податкового кодексу України, має право на повернення зазначених коштів. Саме тому, 15.03.2016р. товариство звернулося до державної податкової інспекції у м. Сумах із заявою про повернення суми надміру сплачених коштів. Проте, відповідачем не виконано обов'язку передбаченого ст.43 ПК України та не перераховано 186235 грн. на розрахунковий рахунок позивача в банку.

Відповідач, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що ДПІ у м.Сумах не може повернути зайво сплачені кошти в податку на прибуток ТОВ "Головкомпресормаш-Сервіс", оскільки відсутнє погодження Головного управління ДФС у Сумській області.

Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з"явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що 29 лютого 2016 року ТОВ "Головкомпресормаш - Сервіс" подало до державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Державної фіскальної служби України в Сумській області податкову декларацію з податку на прибуток підприємства за 2015 рік. У рядку 04 Декларації товариством вказано об'єкт оподаткування за 2015 рік -947 858,00 грн. (а.с.7)

Тобто, за результатами фінансово-господарської діяльності у 2015 році, товариством задеклароване від'ємне значення, яке в силу приписів Податкового кодексу України не підлягає оподаткуванню, а відтак у товариства відсутній обов'язок сплати податку на прибуток за результатами фінансово-господарської діяльності у 2015 року.

ТОВ "Головкомпресормаш-Сервіс" звернулося до державної податкової інспекції у м.Сумах Головного управління ДФС у Сумській області із заявою від 15.03.2016 року про повернення надміру сплаченої суми з податку на прибуток в розмірі 186235 грн. на діючий рахунок товариства (а.с.9).

Розглянувши вказаний лист, державна податкова інспекція у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області листом від 04.04.2016 року повідомила директора ТОВ "Головкомпресормаш-Сервіс" про те, що на виконання вимог п.25.4 наказу Головного управління ДФС у Сумській області "Про індикативні показники доходів на 1 квартал 2016 року" від 16.01.2016 року, податковою інспекцією був направлений лист з інформацією щодо повернення надміру сплачених податкових зобов"язань, для погодження надміру сплачених коштів з податку на прибуток на розрахунковий рахунок товариства. Відповідь з погодженням від ГУ ДФС у Сумській області не надійшла (а.с.10).

Задовольняючи позовні вимоги, суд виходить з наступного.

Підпунктом 14.1.115 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) встановлено, що надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

В статті 43 ПК України визначені умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань.

Так, відповідно до п. 43.1 ст. 43 ПК України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та ст. 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Статтею 43 ПК України визначені умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань, зокрема помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу. У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків. Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку. Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Отже повернення надміру сплачених коштів повинно здійснюватися з Державного бюджету України.

Відповідно п.п. 3-5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 787 від 03.09.13р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.09.13 р. за №1650/24182, який набрав чинності 15.10.13р., повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень, відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів. Повернення платежів у національній валюті здійснюється на рахунки одержувачів коштів, відкриті в банках або органах Казначейства, вказані у поданні або заяві платника. Повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою із найменуванням та ідентифікаційним кодом установи, з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.

Матеріалами справи підтверджено та не заперечувалося відповідачем в письмовому поясненні, що позивач дійсно має надміру сплачену суму з податку на прибуток за підсумками Декларації з податку на прибуток за 2015 рік в розмірі 186235грн., у зв'язку з чим подав заяву до відповідача, у якій просив повернути суму надміру сплачених коштів в розмірі 186235 грн. шляхом її перерахування на розрахунковий рахунок позивача в банку.

Проте, відповідач направив на адресу позивача лист від 04.04.2016р. в якому, посилаючись на наказ ГУ ДФС у Сумській області №31 від 16.01.2016р. "Про індикативні показники доходів на 1 квартал 2016 року", зазначив, що повернення надміру та/або помилково сплачених сум податкових зобов"язань за податками здійснюється за попереднім інформуванням Координаційно-моніторингового департаменту (а.с.10).

Такий висновок податкового органу є не обґрунтованим, оскільки він суперечить вимогам ст.43 ПК України та п.п. 3-5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №787 від 03.09.13 р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.09.13 р. за №1650/24182.

Відповідно до вимог ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Державна податкова інспекція у м.Сумах Головного управління ДФС у Сумській області, як суб'єкт владних повноважень, не довела правомірності неповернення ТОВ "Головкомпресормаш-Сервіс" надміру сплачених грошових зобов'язань.

Таким чином, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність державної податкової інспекції у м. Сумах ГУ ДФС у Сумській області щодо не вчинення дій, спрямованих на повернення ТОВ "Головкомпресормаш-Сервіс" надміру сплачених грошових зобов'язань в розмірі 186235грн. та зобов'язати державну податкову інспекцію у м. Сумах ГУ ДФС у Сумській області підготувати та надати на виконання до Головного управління Державної казначейської служби України у Сумській області висновок про повернення ТОВ "Головкомпресормаш-Сервіс" надміру сплачених грошових зобов'язань в розмірі 186235 грн.

Відповідно до ч.1 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Так, відповідно до платіжного доручення від 18.05.2016 року №168 товариством з обмеженою відповідальністю "Головкомпресормаш-Сервіс" було сплачено судовий збір в загальному розмірі 2756 грн. (а.с.3).

Враховуючи положення вказаних норм, суд вважає за необхідне стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Головкомпресормаш-Сервіс" за рахунок бюджетних асигнувань державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області суму судового збору в розмірі 2756 грн.

Крім того, частиною 1 статті 12 Закону України "Про адвокатуру" передбачено, що оплата праці адвоката здійснюється на підставі угоди між громадянином чи юридичною особою і адвокатським об'єднанням чи адвокатом.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних та адміністративних справах" розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних справах, в яких така компенсація виплачується стороні, на користь якої ухвалено судове рішення, іншою стороною, а в адміністративних справах - суб'єктом владних повноважень, не може перевищувати 40 відсотків встановленої законом мінімальної заробітної плати у місячному розмірі за годину участі особи, яка надавала правову допомогу, у судовому засіданні, під час вчинення окремих процесуальних дій поза судовим засіданням та під час ознайомлення з матеріалами справи в суді, що визначається у відповідному судовому рішенні.

З матеріалів справи вбачається, зокрема журналу судового засідання від 08.06.2016року, що представник позивача ОСОБА_1, який надавав правову допомогу позивачу, витратив на участь в судовому засіданні годину робочого часу, при цьому, розмір мінімальної заробітної плати у 2016 році становить 1378 грн., а тому підлягає відшкодуванню 551,20 грн.

Таким чином, з відповідача на користь позивача необхідно стягнути витрати на правову допомогу за фактично відпрацьований робочий час за участь в судовому засіданні у загальному розмірі 551,20 грн.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Головкомпресормаш-Сервіс" до державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області про визнання бездіяльність протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність державної податкової інспекції у м. Сумах ГУ ДФС у Сумській області щодо не вчинення дій, спрямованих на повернення ТОВ "Головкомпресормаш-Сервіс" надміру сплачених грошових зобов'язань в розмірі 186235грн.

Зобов'язати державну податкову інспекцію у м. Сумах ГУ ДФС у Сумській області (м. Суми, Покровська площа, 2, ідентифікаційний код 39563287) підготувати та надати на виконання до Головного управління Державної казначейської служби України у Сумській області висновок про повернення ТОВ "Головкомпресормаш-Сервіс" надміру сплачених грошових зобов'язань в розмірі 186235 грн. шляхом перерахування вказаних сум зобов"язань за наступними реквізитами: отримувач - товариство з обмеженою відповідальністю "Головкомпресормаш-Сервіс", код ЄДРПОУ 36234263, п/р 26008962505435 в ПАТ "ПУМБ", м. Київ, МФО 334851.

Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Головкомпресормаш-Сервіс" (м. Суми, вул. Іллінська, 12, код ЄДРПОУ 36234263, п/р 26008962505435 в ПАТ "ПУМБ", МФО 334851) за рахунок бюджетних асигнувань державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області (м. Суми, Покровська площа, 2, ідентифікаційний код 39563287) судові витрати в розмірі 3307,20 грн. (три тисячі триста сім грн. 20 коп.), в тому числі: суму судового збору в розмірі 2756 грн. (дві тисячі сімсот п"ятьдесят шість грн.) та суму витрат на правову допомогу в розмірі 551,20 грн. (п"ятьсот п"ятьдесят одна грн. 20 коп.).

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) С.О. Бондар

Повний текст постанови складено 13 червня 2016 року.

З оригіналом згідно:

Суддя С.О. Бондар