Постанова № 58242899, 09.06.2016, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.06.2016
Номер справи
805/1087/16-а
Номер документу
58242899
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 червня 2016 р. Справа № 805/1087/16-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Смагар С.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Трест Донбасдомнаремонт»

до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області

про визнання протиправною відмову у списанні безнадійного податкового боргу та зобов’язати списати безнадійний податковий борг у загальній сумі 234837 грн. 38 коп.

ВСТАНОВИВ:

Товариством з обмеженою відповідальністю «Трест Донбасдомнаремонт» заявлено позов до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправною відмову Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області у списанні безнадійного податкового боргу по сплаті грошового зобов’язання за платежем військовий збір за серпень – грудень 2014 року в сумі 145574 грн. 81 коп. - за основним платежем та 89262 грн. 57 коп. - за штрафними (фінансовими) санкціями, нарахованими на безнадійний податковий борг, зобов’язання Державну податкову інспекцію у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області списати безнадійний податковий боргу по сплаті грошового зобов’язання за платежем військовий збір за серпень – грудень 2014 року в сумі 145574 грн. 81 коп. - за основним платежем та 89262 грн. 57 коп. - за штрафними (фінансовими) санкціями, нарахованими на безнадійний податковий борг.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ним до відповідача 8 лютого 2016 року була направлена заява № 08/77 про визнання податкового безнадійним та списання, що виник внаслідок форс-мажорних обставин, що підтверджено сертифікатом Торгово-промислової палати від 8 січня 2015 року № 2483, який було додано до звернення. Відповідач листом від 19 лютого 2016 року № 2645/10/05-15-23-012 відмовив у задоволені заяви, посилаючись на відсутність обґрунтованих підстав в частині дотримання вимог та надання вагомих та засвідчених документів. Позивач вважає таку позицію не обґрунтованою та такою, що суперечить вимогам чинного законодавства України. 24 травня 2016 року представник позивача надав до суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Представник відповідача заперечує проти позову та вважає, що відмовляючи визнати податковий борг безнадійним та списати, діяв виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначені діючим законодавством України, посилаючись на те, що наданому позивачем сертифікаті Торгово-промислової палати від 8 січня 2015 року № 2483 відсутні підстави для списання безнадійного податкового боргу відповідно до статті 101 Податкового кодексу України. 24 травня 2016 року представник відповідача до суду надав клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.

Товариства з обмеженою відповідальністю «Трест Донбасдомнаремонт» зареєстроване як юридична особа, включене до ЄДРПОУ за номером 36252790, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 25 грудня 2014 року, перебуває на обліку у Державної податкової інспекції у м. Краматорську, зареєстрований як платник податків з 11 листопада 2008 року.

Спірні правовідносини стосуються періоду з серпня 2014 року по грудень 2014 року, за який у позивача виникла заборгованість за платежем військовий збір в сумі 234837 грн. 38 коп., з яких 145574 грн. 81 коп. сума за основним платежем, 89262 грн. 57 коп. сума за штрафними (фінансовими) санкціями. Дана обставина не є спірною між сторонами і підтверджується обліковою карткою позивача.

Судом встановлено, що 2 червня 2015 року на підставі акта перевірки від 19 травня 2015 року № 286/05-15-22-01-36252790 було прийняте податкове повідомлення-рішення № 0000581703/10/05-15-17-03 за порушення підпункту 1.4, 1.6 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ, підпункту 168.1.1, 168.1.2, 168.1.5 пункту 168.1 статті 168, підпункту «а» пункту 176.2 статті 176 Податкового кодексу України, у зв’язку з чим позивачу збільшено суму грошового зобов’язання за платежем військовий збір на суму 234837 грн. 38 коп., з яких за основним платежем у сумі 145574 грн. 81 коп. та за штрафними (фінансовими) санкціями у сумі 89262 грн. 57 коп.

Судом також встановлено, що 8 лютого 2016 року позивач звернувся до податкового органу з заявою про визнання податного боргу безнадійним № 08/77, відповідно до якої просив визнати податковий борг по сплаті грошового зобов’язання за платежем військовий збір за серпень-грудень 2014 року безнадійним та списати. До заяви позивачем була додана копія сертифікату Торгово-промислової палати від 8 січня 2015 року № 2483, що підтверджується описом вкладення у цінний лист. Дана заява разом з додатками була отримана відповідачем 9 березня 2016 року, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення та не заперечується відповідачем.

Відповідач 19 лютого 2016 року на адресу позивача надав відповідь на вищезазначену заяву від 8 лютого 2016 року № 08/77, відповідно до якої відповідач відмовив у задоволенні вимог позивача, посилаючись на відсутність обґрунтованих підстав в частині усіх вимог та надання вагомих та засвідчених документів, зазаначаючи про відсутність підстав для списання безнадійного боргу, оскільки в сертифікаті ТПП України не визначено про настання непереборної сили відповідно до пунктів 100.4, 100.5 статті 100 Податкового кодексу України.

Як зазначає позивач у позовній заяві, з метою врегулювання питання щодо списання зазначеного податкового боргу у позасудовому порядку позивач повторно 29 лютого 2016 року звернувся до відповідача з заявою про визнання податного боргу безнадійним № 08/130. До вказаної заяви, окрім попередньо наданих документів, було додано виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 28 квітня 2014 року, від 25 листопада 2014 року, від 25 грудня 2014 року, що також підтверджується описом вкладення у цінний лист. Листом від 23 березня 2016 року № 299/10/05-15-23-012 відповідач повідомив позивача, що із зазначеного питання позивач вже отримував обґрунтовану відповідь листом від 19 березня 2016 року. 24 травня 2016 року позивач знову звернувся до відповідача із заявою про визнання податкового боргу безнадійним та його списання, на яку отримав відповідь від 7 червня 2016 року № 6220/10/05-15/23-012 про відсутність підстав для списання безнадійного боргу, оскільки в сертифікаті ТПП України не визначено про настання непереборної сили відповідно до пунктів 100.4, 100.5 статті 100 Податкового кодексу України.

З облікової картки позивача судом встановлено, що спірний податковий борг первісно виник 24 липня 2015 року. У зв’язку із оскарженням позивачем податкового повідомлення-рішення, на підставі якого виник податковий борг, з облікової картки позивача відповідачем декілька разів виключалася та знову включалася спірна сума податкового боргу, остаточно борг є наявним з 22 квітня 2016 року по день розгляду справи.

Спірні правовідносини регулюються нормами Податкового кодексу України (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) та Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 2 вересня 2014 року № 1669-VІІ (надалі - Закон № 1669-VII).

Згідно з підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Відповідно до пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.

Згідно з підпунктом 1.4 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту.

Відповідно до підпункту 1.3 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, ставка збору становить 1,5 відсотка від об’єкта оподаткування.

Згідно підпункту 1.6 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, платники збору зобов’язані забезпечувати виконання податкових зобов’язань у формі та спосіб, визначені статтею 176 цього Податковим кодексом України.

Відповідно до пункту 101.1 статті 101 Податкового кодексу України, списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг.

Підпунктом 101.2.4 пункту 101.2 статті 101 Податкового кодексу України встановлено, що під терміном "безнадійний" розуміється, в тому числі, податковий борг платника податків, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

За приписами пункту 101.5 статті 101 Податкового кодексу України контролюючі органи щокварталу здійснюють списання безнадійного податкового боргу. Порядок такого списання встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Відповідно до статті 101 глави 9 розділуПодаткового кодексу України розроблено Порядок списання безнадійного податкового боргу платників податків затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 10 жовтня 2013 року №577.

Згідно до пункту 2.1 цього Порядку під терміном "безнадійний податковий борг" слід розуміти, зокрема, податковий борг платника податків, що виник унаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин). Такий факт непереборної сили підтверджується Торгово-промисловою палатою України - про настання обставин непереборної сили чи стихійного лиха на території України.

Підпунктом 4.1 розділу ІV Порядку списання безнадійного податкового боргу платника податків передбачено, що у випадках, передбачених підпунктом 4 пункту 2.1 розділу ІІ цього Порядку, платник податків звертається до органу доходів і зборів за місцем обліку безнадійного податкового боргу та/або за місцем обліку такого платника з письмовою заявою, в якій зазначаються суми податків та зборів, що підлягають списанню. До заяви обов'язково додаються документи, зазначені в підпункті 4 пункту 2.1 розділу ІІ цього Порядку які підтверджують, що податковий борг вважається безнадійним.

Так, відповідно до розділу 2 Переліку обставин, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу, і доказів існування таких обставин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1235 «Про затвердження переліку обставин, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу, і доказів існування таких обставин», обставинами, що є підставою для відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу заявника є обставини непереборної сили, дія яких може бути викликана винятковими погодними умовами і стихійним лихом (ураган, буря, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, землетрус, пожежа, просідання і зсув ґрунту, замерзання моря, закриття морських проток, які трапляються на звичайному морському шляху між портами відвантаження і вивантаження, інше стихійне лихо тощо) або непередбаченими ситуаціями, що відбуваються незалежно від волі і бажання заявника (війна, блокада, страйк, аварія).

Доказами, що підтверджують факт настання (існування) зазначених обставин, є, зокрема, висновок Торгово-промислової палати про настання обставин непереборної сили чи стихійного лиха на території України.

Суд зазначає, що Указом Президента України від 14 квітня 2014 року №405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.

Тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення визначає Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02 вересня 2014 року №1669-VІІ.

Абзацом 1 статті 2 зазначеного Закону визначається, що період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Розпорядженням від 30 жовтня 2014 року № 1053-р Кабінет Міністрів України затвердив перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція. Підпунктом 1 пункту 1 цього розпорядження місто Донецьк та підпунктом 16 пункту 1 розпорядження м. Краматорськ, де в подальшому був перереєстрований позивач, віднесено до переліку населених пунктів, на території яких проводилася АТО. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 року № 1079-р «Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України» було зупинено дію розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053. Тобто, зазначене розпорядження Кабінету Міністрів України було чинним та не скасовувалось, дія якого лише була зупинена на відповідний час.

2 грудня 2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України». Зазначене розпорядження опубліковано 08 грудня 2015 року на єдиному веб-порталі органів виконавчої влади України Урядовий портал. Пунктом 1 та 3 вказаного розпорядження, затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно з додатком та визнано такими, що втратили чинність: розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року №1053 та розпорядження Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 року №1079 «Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України» від 30 жовтня 2014 року №1053.

Вищевказаними розпорядженнями затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція з початку її проведення та на теперішній час. Так, згідно з додатком до розпорядження Кабінету Міністрів України № 1275-р від 2 грудня 2015 року до зазначених населених пунктів належить місто Краматорськ.

Згідно зі статтею 10 Закону № 1669-VІІ, протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов’язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Відповідно до частин 1-3 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1669-VІІ, вбачається, що цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, і втрачає чинність через шість місяців з дня завершення антитерористичної операції, крім пункту 4 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону. Дія цього Закону поширювалась на період проведення антитерористичної операції та на шість місяців після дня її завершення.

Статтею 14-1 цього Закону, Торгово-промисловій палаті України надано право засвідчувати форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видавати сертифікати про такі обставини.

Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, настання для позивача форс-мажорних обставин з 31 липня 2014 року підтверджено сертифікатом Торгово-промислової палати України № 2483 від 8 січня 2015 року.

Суд не приймає до уваги доводи відповідача відносно того, що у наданому позивачем сертифікаті Торгово-промислової палати від 8 січня 2015 року № 2483 відсутні підстави для списання безнадійного податкового боргу відповідно до статті 101 Податкового кодексу України на підставі того, що Торгово-промислова палата України наділена правом лише засвідчувати форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видавати сертифікати про такі обставини з зазначенням дати виникнення форс-мажору, тоді як права визначення є податковий борг суб'єкта господарювання безнадійним чи ні, вона не має. Такий висновок повинен надати саме відповідач, розглянувши заяву про списання податкового боргу.

Враховуючи наведене, суд вважає, що позивач дотримався вимог діючого законодавства та надав достатньо документів, що підтверджують обставини непереборної сили, які призвели до виникнення безнадійного податкового боргу, а тому відмова відповідача є списання такого боргу є протиправною та є підстави для його списання, внаслідок чого позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 2 статті 5 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи. Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа. Позивачем сплачений судовий збір у розмірі 1378 грн. платіжним дорученням від 18 квітня 2016 № 14058 та у розмірі 3522 грн. 56 коп. платіжним дорученням від 10 травня 2016 року № 14129.

Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 160, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Трест Донбасдомнаремонт» до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправною відмову Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області у списанні безнадійного податкового боргу по сплаті грошового зобов’язання за платежем військовий збір за серпень – грудень 2014 року в сумі 145574 грн. 81 коп. - за основним платежем та 89262 грн. 57 коп. - за штрафними (фінансовими) санкціями, нарахованими на безнадійний податковий борг, зобов’язання Державну податкову інспекцію у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області списати безнадійний податковий боргу по сплаті грошового зобов’язання за платежем військовий збір за серпень – грудень 2014 року в сумі 145574 грн. 81 коп. - за основним платежем та 89262 грн. 57 коп. - за штрафними (фінансовими) санкціями, нарахованими на безнадійний податковий борг, задовольнити повністю.

Визнати протиправною відмову Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області у списанні безнадійного податкового боргу по сплаті грошового зобов’язання за платежем військовий збір за серпень – грудень 2014 року в сумі 145574 грн. 81 коп. - за основним платежем та 89262 грн. 57 коп. - за штрафними (фінансовими) санкціями, нарахованими на безнадійний податковий борг.

Зобов’язати Державну податкову інспекцію у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області прийняти рішення щодо списання безнадійного податкового боргу по сплаті грошового зобов’язання за платежем військовий збір за серпень – грудень 2014 року в сумі 145574 грн. 81 коп. - за основним платежем та 89262 грн. 57 коп. - за штрафними (фінансовими) санкціями, нарахованими на безнадійний податковий борг.

Стягнути з Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Трест Донбасдомнаремонт» витрати по сплаті судового збору у розмірі 4900 грн. 56 коп.

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті 9 червня 2016 року.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Смагар С.В.