Справа № 658/1834/16-к
(провадження № 1-кс/658/343/16)
УХВАЛА
про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії
01 червня 2016 року м.Каховка
Каховський міськрайонний суд Херсонської області в складі:
слідчого судді Батовріної І.Г.,
за участю секретаря Завізьон С.А.,
розглянувши в приміщенні суду м. Каховці Херсонської області клопотання старшого слідчого СВ Каховського ВП ГУНП в Херсонській області Задорожна Є.О., погоджене зі старшим прокурором Каховської місцевої прокуратури Караван А.М. про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії у кримінальному провадженні № 12015230190000209,
встановив:
До Єдиного реєстру досудових розслідувань 28 січня 2015 року внесені дані про матеріали кримінального провадження № 12015230190000209 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 356 КК України, відповідно до яких, посадові особи КП «Каховська керуюча компанія» в м. Каховка Херсонської області вчиняють самоправні дії відносно заявниці ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, з питання надання комунальних послуг по утриманню прибудинкової території та оплати за них.
Крім того, до Єдиного реєстру досудових розслідувань 26 листопада 2015 року внесені дані про матеріали кримінального провадження № 12015230190002557 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 206 КК України, відповідно до яких, посадові особи Каховської міської ради протидіють законній господарській діяльності КП «Житловик Светлово», що проявляється в тому, що з балансу КП «Житловик Светлово» було незаконно знято належне йому майно, внаслідок чого КП «Житловик Светлово» заподіяно матеріальну шкоду на суму 9154000,000 грн.
Також, 09 березня 2016 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесені дані про матеріали кримінального провадження № 12016230190000524 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 191 КК України, відповідно до яких, посадові особи комунального підприємства «Каховська керуюча компанія» шляхом внесення недостовірних відомостей в офіційні документи - акти приймання виконаних робіт, вказуючи фактично не виконані обсяги робіт по обслуговуванню будинків та прибудинкових територій, привласнили отримані в якості оплати за надані житлово-комунальні послуги кошти.
Вказані кримінальні провадження 20 травня 2016 року Каховською місцевою прокуратурою об'єднані в одне кримінальне провадження, якому надано єдиний № 12015230190000209.
Старшим слідчим СВ Каховського ВП ГУНП в Херсонській області Задорожна Є.О., за погодженням старшого прокурора Каховської місцевої прокуратури Караван А.М., направлено до суду клопотання про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності комунального підприємства «Каховська керуюча компанія», що розташоване за адресою: м. Каховка Херсонська область, пр-т. Ворошилова, № 6, стану і достовірності бухгалтерської і фінансової звітності за звітний період з 01 січня 2013 року по 31 грудня 2015 року. Клопотання мотивоване тим, що з метою встановлення фактичних обставин ведення фінансово-господарської діяльності комунального підприємства та її результатів необхідно перевірити правові підстави та легітимність здійснення господарської діяльності комунальним підприємством «ККК», законності перебування на балансі житлового фонду, отримання за обслуговування якого стягується оплата з власників, включення до тарифікації видів послуг, які не надаються підприємством та не можуть бути наданими, відсутність перерахунку суми оплати споживачами за отримані послуги з утримання будинків та при будинкової території при відсутності затрат та самого факту надання послуг, що можливо здійснити лише шляхом проведення позапланової ревізії фінансово-господарської діяльності підприємства. Проведення ревізії просить доручити державній фінансовій інспекції України в Херсонській області з терміном проведення - 15 робочих днів.
В судовому засіданні слідчий клопотання підтримала просила його задовольнити з підстав викладених в ньому.
Старший прокурор Каховської місцевої прокуратури Караван А.М. підтримав клопотання, наполягав на проведенні позапланової виїзної ревізії у комунального підприємства «Каховська керуюча компанія». Вказав, що під час розслідування кримінального правопорушення у кримінальному провадженні № 12015230190000209, виникла необхідність у проведені позапланової виїзної ревізії, результати якої встановлять наявність чи відсутність фінансових порушень при веденні фінансового та бухгалтерського обліку на комунальному підприємстві.В подальшому зазначені відомості можливо використати, як доказ в кримінальному провадженні.
Як вбачається з прикінцевих положень Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII від 14 жовтня 2014 року, які набрали законної сили, внесено зміни в ст. 36 та ст. 40 КПК України в частині повноважень прокурора та слідчого на призначення ревізій і перевірок.
Так, повноваження слідчого органу досудового розслідування призначати ревізії та перевірки, закріплені п.4 ч. 2 ст. 40 КПК України - виключено. Повноваження прокурора призначати ревізії та перевірки, закріплені п. 6 ч. 2 ст. 36 КПК України - виключено.
Таким чином, слідчий та прокурор позбавлені повноважень самостійно призначати ревізії та перевірки в ході здійснення досудового розслідування.
Відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 9 КПК України, у випадках, коли положення цього Кодексу не регулюють, або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені ч. 1 ст. 7 цього Кодексу.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 40 КПК України слідчий уповноважений звертатися за погодженням із прокурором до слідчого судді з клопотанням про застосування заходів забезпечення кримінального провадження, проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 223 КПК України слідчі (розшукові) дії є діями, спрямованими на отримання (збирання) доказів або перевірку вже отриманих доказів у конкретному кримінальному провадженні. Підставами для провадження слідчої (розшукової) дії є наявність достатніх відомостей, що вказують на можливість досягнення мети.
Відповідно до ст.ст. 91, 92 КПК України у кримінальному провадженні підлягають доказуванню подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення), вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням. Обов'язок доказування покладається на слідчого, прокурора.
У ч. 2 ст. 93 КПК України передбачено, що сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок.
Також, у п. 4 ч. 2 ст. 99 КПК України вказано, що до документів, які є доказами, можуть належати висновки ревізій та акти перевірок.
Отже, на думку слідчого судді надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії відповідає завданням кримінального провадження та не суперечить загальним засадам кримінального провадження.
Під час проведення досудового розслідування вказаного правопорушення, встановлено, що постановою Каховського міськрайонного суду Херсонської області від 28 травня 2012 року, яка набрала законної сили, визнано незаконним та скасовано рішення Каховської міської ради № 355/21 від 22 грудня 2011 року «Про передачу комунального майна на баланс комунального підприємства «Каховська керуюча компанія».
Невиконання рішення суду призвело до того, що житловий фонд на теперішній час перебуває на балансі двох комунальних підприємств. Окрім цього, до складу тарифів на послуги по утриманню будинків включено: прибирання прибудинкової території; поточний ремонт конструктивних елементів; дератизація; дезінсекція; обслуговування димовентканалів; технічне обслуговування внутрішньо - будинкових систем; освітлення місць загального користування; технічне обслуговування ліфтів; енергопостачання ліфтів.
За вказаний період до складу тарифів комунальним підприємством «ККК» включені послуги, які комунальне підприємство не може надати навіть теоретично - технічне обслуговування внутрішньо - будинкових систем - систем опалення та гарячого водопостачання при відсутності опалення та гарячого водопостачання, дератизація та дезінсекція при відсутності у ВСП Каховський міськрайонним відділ ДУ «Херсонський обласний центр Держсанепідслужби України» фахівців профілактичного відділу.
При цьому на комунальному підприємстві кожного року складаються акти списання комунальних коштів (сплачених власниками квартир за отримані послуги) по проведенню дератизації та дезінсекції, при відсутності такої послуги та матеріальних затрат.
Включення до договорів з власниками квартир, а відповідно й до складу тарифу, комунальним підприємством таких видів послуг як технічне обслуговування ліфтів, енергопостачання ліфтів позбавляє можливості власників укладати прямі договори з безпосередніми виробниками /надавачами/ певного виду послуг та монополізує ситуацію. Комунальне підприємство «Каховська керуюча компанія» не є виробником послуг - технічне обслуговування ліфтів та енергопостачання до них, однак оплата такого виду послуг включена до тарифів.
Окрім цього, 27 грудня 2002 року рішенням сесії Каховської міської ради № 121/10 затверджено перелік комунального майна «Житловик Светлово», балансова вартість якого становила 59 946 162,70 грн. У зв'язку із чим комунальним підприємством надавались послуги з утримання балансового житлового фонду у належному стані. 22 грудня 2011 року рішенням сесії Каховської міської ради № 355/21 комунальне підприємство «Житловик Светлово» було зобов'язане передати з балансу на баланс все майно (житловий фонд, адміністративну будівлю, техніку та інше) новоствореному комунальному підприємству «Каховська керуюча компанія». 10 січня 2012 року рішенням виконкому Каховської міської ради № 30 «Житловик Светлово» позбавлено права надавати послуги по утриманню.
Незважаючи на рішення Каховського міськрайонного суду, Одеського апеляційного суду та Вищого Адміністративного Суду, якими вказане рішення міської ради визнане незаконним, органи місцевого самоврядування не здійснило жодних дій щодо приведення у відповідність своїх рішень та направлених на забезпечення належної експлуатації та утримання майна, що перебуває на балансі у комунального підприємства.
Отже, під час досудового розслідування у кримінальному провадженні виникла необхідність у з'ясуванні обставин щодо здійснення господарської діяльності комунального підприємства «Каховська керуюча компанія».
Згідно з ч. 5 ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення фінансового контролю в Україні» позаплановою виїзною ревізією вважається ревізія, яка не передбачена в планах роботи органу державного фінансового контролю і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, закріплених у даній статті.
Позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду. Позапланова ревізія підконтрольної установи не може проводитися частіше одного разу на квартал. Позапланова ревізія не повинна перевищувати - 15 робочих днів (п. 5 ч. 5, ч. 6, ч. 11 ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення фінансового контролю в Україні»).
Згідно з п. 2.4 Порядку взаємодії органів державної контрольно-ревізійної служби, органів прокуратури, внутрішніх справ, Служби безпеки України, затвердженого Наказом Головного контрольно-ревізійного управління України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Генеральної прокуратури України від 19 жовтня 2006 року № 346/1025/685/53, позапланова виїзна ревізія на об'єкті контролю за зверненням правоохоронного органу проводиться у разі надання ним постанови про призначення ревізії та відповідного рішення суду, яке є дозволом для органу ДКРС на проведення ревізії, у якому зазначаються: підстави проведення ревізії, дата її початку та дата закінчення, номер, дата та підстави порушення кримінальної справи, орган, що порушив кримінальну справу, - для ревізії у суб'єкта господарювання, який не віднесено Законом до підконтрольних установ.
Суд, оголосивши клопотання, заслухавши пояснення особи, що подала клопотання, думку прокурора, вбачає наявність достатніх підстав вважати, що питання, які планується з'ясувати у ході позапланової виїзної ревізії мають суттєве значення для встановлення істини при розслідуванні зазначеного в клопотанні кримінального правопорушення, які можуть бути використані, в якості доказу в кримінальному провадженні та відповідно до ст. 2 Закону України «Про основні засади здійснення фінансового контролю в Україні» віднесена до компетенції органів державного фінансового контролю.
У зв'язку із вищенаведеним, суд вважає за необхідне клопотання про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії у кримінальному провадженні № 12015230190000209 задовольнити.
Керуючись ст.ст. 2, 8, 11 Закону України «Про основні засади
здійснення фінансового контролю в Україні»,
ст.ст. 2, 9, 40, 91 - 93, 99, 309, 369 - 372 КПК України,
ухвалив:
Клопотання старшого слідчого СВ Каховського ВП ГУНП в Херсонській області Задорожна Є.О. про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії у кримінальному провадженні № 12015230190000209 задовольнити.
Надати дозвіл на проведення позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності комунального підприємства «Каховська керуюча компанія» (код ЄДРПОУ 37871349, юридична адреса - м. Каховка Херсонська область, проспект Ворошилова, № 6), щодо стану і достовірності бухгалтерського обліку і фінансової звітності за період з 01 січня 2013 року по 31 грудня 2015 року.
Проведення ревізії доручити Державній фінансовій інспекції в Херсонській області.
В ході проведення позапланової ревізії дати відповіді на наступні запитання:
- документальне обґрунтування перебування на балансі в комунальному підприємстві житлового фонду (з урахуванням існуючих рішень суду);
- дотримання вимог чинного законодавства при включенні до тарифікації видів послуг, які не надаються комунальним підприємством;
- наявність документального підтвердження виконання всіх видів послуг, включених до тарифів, за які стягується оплата зі споживачів, наявність перерахунку сум до сплати з урахуванням не виконаних видів робіт;
- наявність документального підтвердження проведення комунальним підприємством дератизації та дезінсекції та матеріальних затрат, понесених у зв'язку із виконанням вказаних видів робіт.
Встановити термін проведення ревізії в комунальну підприємстві «Каховська керуюча компанія» - 10 робочих днів.
Строк дії ухвали визначити в один місяць з дня її постановлення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя І.Г. Батовріна