Постанова № 58237781, 01.06.2016, Чорноморський міський суд Одеської області (до 25.04.2025 - Іллічівський міський суд Одеської області)

Дата ухвалення
01.06.2016
Номер справи
501/4969/15-а
Номер документу
58237781
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Дата документу 01.06.2016

Справа № 501/4969/15-а

2-а/501/17/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 червня 2016 року Іллічівський міський суд Одеської області у складі:

головуючого судді - Журавля П.І.,

при секретарі - Тейбаш Н.Д.,

позивача - ОСОБА_1,

довіреної особи відповідача - Стахурської Т.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Іллічівського міського суду Одеської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Іллічівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання незаконними рішення суб'єкта владних повноважень, зобов'язання його вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

24.11.2015 року ОСОБА_1 звернулась доІллічівського міського суду Одеської області з зазначеним адміністративним позовом (а.с.3-6).

11.05.2016 року позивачка уточнила свої позовні вимоги (а.с.84-86).

30.05.2016 року позивачка ще раз уточнила свої позовні вимоги (а.с.95-97).

Позивачка просить суд:

-визнати незаконною відмову Управління Пенсійного фонду України в м.Іллічівськ Одеської області від 17 листопада 2015 року №22 (на теперішній час Іллічівське об'єднання Управління Пенсійного фонду України Одеської області згідно запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за №15541340000003720 від 31.03.2016 року);

-зобов'язати Іллічівське об'єднання Управління Пенсійного фонду України Одеської області зарахувати їй до вислуги років половину строку денної форми навчання на юридичному факультеті Тираспольського державного університету з 24.12.1990 року по 10.03.1994 року та у юридичному інституті Одеського державного університету ім.І.І. Мечникова з 27.09.1993 року по 30.06.1995 року, тобто 2 роки 3 місяці та 3 дні;

-зобов'язати Іллічівське об'єднання Управління Пенсійного фонду України Одеської області прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років згідно статті 86 ЗУ «Про прокуратуру» з моменту наявності загального стажу роботи 22 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів прокуратури - 20 років 3 місяці 18 днів, а саме з 01.04.2016 роки.

Свої вимоги позивачка обґрунтовує тим, що у зв'язку з набуттям нею права на пенсію за вислугу років, у відповідності зі ст.86 ЗУ «Про прокуратуру», вона звернулась до Управління пенсійного фонду України в м.Іллічівськ Одеської області з заявою про проведення розрахунку для призначення її пенсії.

Рішенням №22 від 17.11.2015 року Управління пенсійного фонду України в м.Іллічівськ Одеської області їй було відмовлено у призначенні пенсії за вислугу років на підставі ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру», так як за цією нормою закону на пенсію за вислугу років незалежно від віку мають право прокурор і слідчі за наявності на день звернення вислуги років не менше (в період з 01.10.2015 року по 30.09.2016) 22 років 6 місяців у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 12 років 6 місяців.

Управління пенсійного фонду України в м.Іллічівськ Одеської області в своєму рішенні №22 зазначає, що її (ОСОБА_1) загальний стаж роботи складає 22 роки 21 день, стаж на прокурорських посадах склав 19 років 10 місяців 19 днів. При цьому не було зараховано до прокурорського стажу навчання в ВНЗі на денному відділені.

Також, відмовляючи у призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідач послався на пункт 5 Прикінцевих Положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213- VIII, зокреманеприйняття закону щодо призначення спеціальних пенсій.

Позивачка вважає, що рішення №22 від 17.11.2015 року Управління пенсійного фонду України в м.Іллічівськ Одеської області є незаконним та порушує її право на отримання пенсії за вислугу років на підставі ст.86 ЗУ «Про прокуратуру».

Управління пенсійного фонду України в м.Іллічівськ Одеської області безпідставно посилається на вимоги ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» в редакції 1991 року, хоча на день її (ОСОБА_1) звернення діяв ЗУ «Про прокуратуру» в редакції від 02.07.2015 року.

За п-6 ст.86 діючого ЗУ «Про прокуратуру» - до вислуги років, що дає право на пенсію зараховується половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах денної форми навчання або на юридичних факультетах вищих навчальних закладів денної форми навчання.

Позивачка вважає, що відповідач відмовляючи їй у призначені пенсії за вислугою років не зарахував навчання в Тираспольському і Одеському університетах в період 1990-1995 років, та безпідставно посилається на п.5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, щодо пенсійного забезпечення» №213-VIII від 02.03.2015 року.

В судовому засіданні позивачка підтримала свої позовні вимоги, просить їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечує проти вимог позову, просить відмовити в його задоволені, свою позицію виклав у письмовій формі (а.с.22-23) і вважає, що статтею 86 ЗУ „Про прокуратуру" №1697-VІІ від 14.10.2014року, яка регулює питання пенсійного забезпечення працівників прокуратури, мала набрати чинності з 25.04.2015р.(через 6 місяців після опублікування цього Закону). Водночас, ЗУ „Про внесення змін до ЗУ „Про прокуратуру", щодо відтермінування набрання чинності" №335-VIII від 21.04.2015р. змінив дату набрання чинності з 25.04.2015р. на 15.07.2015р.

Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії - щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу". Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

У зв'язку з викладеним з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Відповідно до Указу Президента України №384/2011 від 06.04.2011р.Про Положення про Пенсійний фонд України, Пенсійний фонд України с центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України.

Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Згідно з п.3 Положення, основними завданнями Пенсійного фонду України є:

-реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та веденняперсоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску;

-внесення пропозицій Міністру щодо формування державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню;

-керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;

-призначення (перерахунок) пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та підготовка документів для їх виплати.

Згідно зп.5. Пенсійний фонд України з метою організації своєї діяльності, узагальнює практику застосування законодавства з питань, що належать до його компетенції, розробляє пропозиції щодо вдосконалення законодавчих актів, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, нормативно-правових актів Міністерства та в установленому порядку подає їх Міністру;

Міністерство соціальної політики України своїм листом від 18.08.2015р. №905/039/97- 15 та Пенсійний фонд України своїм листом від 29.07.2015р. №36543/02-12 визначають відсутність права на призначення (перерахунок) пенсії працівникам прокуратури у зв'язку із набранням чинності Закону України „Про прокуратуру" від 14.10.2014р. №1697- VII та з урахуванням положень пункту 5 Закону №213.

Заслухавши пояснення сторін дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного висновку.

Судом встановлено, що 11.11.2015 року ОСОБА_1 звернулась в Управління Пенсійного фонду України в Одеській області з заявою про призначення її пенсії за вислугою років на підставі ст.86 ЗУ «Про прокуратуру».

17 листопада 2015 року Управління пенсійного фонду України в м.Іллічівськ Одеської області своїм рішенням №22 відмовило ОСОБА_1 в призначенні пенсії за вислугу років (а.с.18), посилаючись на пункт 5 Прикінцевих Положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213- VIII, зокрема неприйняття закону щодо призначення спеціальних пенсій та за відсутності необхідного стажу роботи.

Зазначені висновки відповідача суд вважає такими, що не ґрунтуються на вимогах закону, а відтак є безпідставними.

Судом встановлено, що позивач на момент звернення до відповідача мав спеціальний стаж роботи на прокурорських посадах 19 років 10 місяців 19 днів, але йому відмовили в призначені пенсії за вислугою років на підставі ЗУ №213- VIIІ від 02.03.2015 року і не зарахували в стаж навчання в період 1990-1995 років на юридичних факультетах вищих юридичних навчальних закладах денної форми навчання. Рішенням державної екзаменаційної комісії від 29.06.1995 року позивачці присвоєно кваліфікацію «юрист» за спеціальністю «правознавство», що підтверджується дипломом серії НОМЕР_1, який виданий 30 червня 1995 року (а.с.17).

Статтею 1 Закону України «Про вищу освіту» визначено, що вищий навчальний заклад - це освітній, освітньо-науковий заклад, який заснований і діє відповідно до законодавства про освіту, реалізує відповідно до наданої ліцензії освітньо-професійні програми вищої освіти за певними освітніми та освітньо-кваліфікаційними рівнями, забезпечує навчання, виховання та професійну підготовку осіб відповідно до їх покликання, інтересів, здібностей та нормативних вимог у галузі вищої освіти, а також здійснює наукову та науково-технічну діяльність.

За змістом п. 1 ст. 9 Закону України «Про вищу освіту» вищий навчальний заклад, вище професійне училище, центр професійно-технічної освіти мають право видавати документ про вищу освіту державного зразка тільки з акредитованого напряму (спеціальності).

Законом України «Про вищу освіту» визначено, що акредитований напрям - це напрям, за яким вищий навчальний заклад певного типу отримав право провадити освітню діяльність, пов'язану із здобуттям вищої освіти та кваліфікації; акредитована спеціальність - спеціальність відповідного освітньо-кваліфікаційного рівня, за якою вищий навчальний заклад певного типу отримав право провадити освітню діяльність, пов'язану із здобуттям вищої освіти та кваліфікації.

Одночасно чинним законодавством України не визначено окремого поняття вищого юридичного навчального закладу.

Згідно зі ст. 43 Закону України «Про освіту», ст. 25 Закону У країни «Про вищу освіту» університет - багатопрофільний вищий навчальний заклад 4 рівня акредитації, який провадить освітню діяльність, пов'язану із здобуттям певної вищої освіти та кваліфікації широкого спектра природних, гуманітарних, технічних, економічних та інших напрямів науки, техніки, культури і мистецтв.

Так, відповідно до трудової книжки серії НОМЕР_2 та наданих документів (а.с.12-15) ОСОБА_1 24.12.1990 року зараховано до юридичного факультету Тираспольського державного університету. Згідно заяви позивача переведено до юридичного інституту Одеського державного університету ім.І.І. Мечникова, де вона стала займатися з 27.09.1993 року та закінчила 30.06.1995 року і їй видано дипломом серії НОМЕР_1(а.с.17).

Ст. 46 Закону України «Про прокуратуру» (діючого на час прийняття ОСОБА_1 на роботу) встановлюється вичерпний перелік вимог до осіб, які призначаються на посади прокурорів і слідчих, однією з яких є обов'язково вища юридична освіта.Оскільки, ОСОБА_1 була прийнята на роботу в органи прокуратури, отримана нею юридична освіта в юридичному інституті Одеського державного університету ім.І.І. Мечниковавідповідає вимогам Закону України «Про прокуратуру».

Посилання відповідача на положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII є безпідставним, оскільки причиною відмови зазначено неприйняття закону щодо призначення спеціальних пенсій.

Утім, неприйняття закону не стосується призначення пенсій прокурорам, оскільки чинний Закон України «Про прокуратуру» не містить ніяких обмежень, у тому числі й обмеження, передбачені Законом України від 02.03.2015 №213-VIII.

Необхідно зауважити, що більш пізня редакція Закону України «Про прокуратуру», а саме, 02.07.2015, не скасовує пенсії за вислугу років прокурорам.

Згідно з частинами 1, 2 ст. 8 КАС України,суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з питань захисту прав людини.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Оскільки вимоги ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» на цей час не втратили чинність, Конституція України забороняє скасування або звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, тому суд дійшов висновку, що позивач має право на призначення їй пенсії за вислугу років, дії відповідача є неправомірними.

Така ж сама правова позиція викладена у судовій практиці з викладеного питання (а.с.34-67).

Висновки суду підтверджуються матеріалами справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення - з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року - вислуги років не менше 22 роки 6 місяців, у тому числі, стажу роботи на посадах прокурорів не менше 12 років 6 місяців.

Згідно з ч. 6 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру»,до вислуги років, що дає право на пенсію згідно з цією статтею, зараховується час роботи на прокурорських посадах, перелічених у статті 56 цього Закону, в тому числі у військовій прокуратурі, стажистами в органах прокуратури, слідчими, суддями, на посадах начальницького складу органів внутрішніх справ, офіцерських посадах Служби безпеки України, посадах державних службовців, які займають особи з вищою юридичною освітою, в науково-навчальних закладах Генеральної прокуратури України працівника, яким присвоєно класні чини, на виборних посадах у державних органах, на посадах в інших організаціях, якщо працівники, що мають класні чини, були направлені туди, а потім повернулися в прокуратуру, строкова військова служба, половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах, частково оплачувана відпустка жінкам по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років.

Указом Президента України від 11 вересня 2000 року № 1059/2000 «Про надання деяким вищим навчальним закладам статусу національних» Одеському державному університету ім. 1.1. Мечникова наданий статус національного.

Отже, Одеський національний університет ім. 1.1. Мечникова є вищим навчальним закладом, який акредитований у повному обсязі по IV рівню акредитації, юридичний факультет є факультетом вищого навчального закладу, де здобувається вища юридична освіта і проходження повного курсу навчання на юридичному факультеті університету є проходженням навчання у вищому юридичному навчальному закладі.

Таким чином, не зарахування позивачу половини періоду навчання 24 грудня 1990року по 30 червня 1995 року на юридичних факультетах у Тираспольському державному університеті та Одеському національному університеті ім. І.І. Мечникова до стажу за вислугу років є необгрунтованим, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Судом також встановлено, що безперервний стаж роботи позивача в органах прокуратури України на момент звернення з заявою про призначення пенсії по теперішній час включно, а саме з 13.12.1995 року підтверджується записами в трудовій книжці серії НОМЕР_2 виданої на імя ОСОБА_1 та довідкою від 01.06.2016 року (а.с.12-15).

На підставі наведеного, суд приходить до висновку, що із врахуванням часу роботи позивача в органах прокуратури Одеської області з 13.12.1995 року загальний стаж роботи ОСОБА_1 та половини строку навчання на юридичних факультетахденної форми навчання у Тираспольському державному університеті та Одеському національному університеті ім. І.І. Мечниковастаном на 01.04.2015 року становить22 роки 6 місяців і стаж роботи на посаді прокурорів прокуратури - 20 років 3 місяці 3 дні, що дає їй право на призначення пенсії за вислугою років, а тому позов слід задовольнити.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 22 Конституції України, ст.ст. 1-4, 6-9, 18, 41, ч.2 ст. 71, 72, 94 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 86 ЗУ «Про прокуратуру» від 14.01.2014 року, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати незаконною відмову Управління Пенсійного фонду України в м.Іллічівськ Одеської області від 17 листопада 2015 року №22 (на теперішній час Іллічівське об'єднання Управління Пенсійного фонду України Одеської області згідно запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за №15541340000003720 від 31.03.2016 року);

Зобов'язати Іллічівське об'єднання Управління Пенсійного фонду України Одеської області зарахувати їй до вислуги років половину строку денної форми навчання на юридичному факультеті Тираспольського державного університету з 24.12.1990 року по 10.03.1994 року та у юридичному інституті Одеського державного університету ім.І.І. Мечникова з 27.09.1993 року по 30.06.1995 року, тобто 2 роки 3 місяці та 3 дні;

Зобов'язати Іллічівське об'єднання Управління Пенсійного фонду України Одеської області прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років згідно статті 86 ЗУ «Про прокуратуру» з моменту наявності загального стажу роботи 22 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів прокуратури - 20 років 3 місяці 18 днів, а саме з 01.04.2016 роки.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Іллічівський міський суд Одеської області протягом 10 днів з дня її проголошення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час її проголошення, - протягом 10 днів з дня отримання її копії.

Суддя Журавель П.І.