Cправа № 127/5722/16-а
Провадження № 2-а/127/253/16
ВІННИЦЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
П О С Т А Н О В А
Іменем України
24 травня 2016 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області
в складі:
головуючого-судді Гуменюка К.П.,
секретаря Завадюк О.І.,
позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Павич О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці про визнання неправомірними дії щодо відмови у перерахунку пенсії і зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 мотивувала позов тим, що з лютого 1993 року перебуває на обліку в органах ПФУ і отримує пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Згідно довідки, виданої прокуратурою Вінницької області від 09 грудня 2014 року № 11-1146, стаж прокурорсько-слідчої роботи позивача в органах прокуратури становить 18 років 4 місяці 23 дні. Згідно довідки, виданої прокуратурою Вінницької області від 11 лютого 2016 року №18/30 ОСОБА_1 працювала у прокуратурі Вінницької області на посаді начальника відділу прокуратури області. Заробітна плата з 01 грудня 2015 року згідно постанови КМУ від 09 грудня 2015 року складає всього 14 022 грн. 95 коп.
11 лютого 2016 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам відповідно до постанови КМУ №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року, надавши довідку, видану прокуратурою Вінницької області від 11 лютого 2016 року №18/30 про розмір середньомісячного заробітку. Просила відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» здійснити перерахунок призначеної пенсії і виплачувати йому пенсію у розмірі 90% середньомісячного заробітку на підставі наданої довідки.
Відповідач листом від 03 березня 2016 року за № 484/06-33-2/02-1 відмовив у перерахунку пенсії.
Такі дії відповідача позивач вважає неправомірними, що стало підставою для звернення до суду за захистом свого порушеного права. Просила визнати дії відповідача щодо відмови у перерахунку його пенсії та обмеження її розміру протиправними. Зобов'язати відповідача перерахувати позивачу пенсію з 01 січня 2016 року за вислугу років в розмірі 90% із середньомісячного заробітку, зазначеного у довідці прокуратури Вінницької області від 11 лютого 2016 року № 18/30 відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції 05 листопада 1991 року).
Представник відповідача ОСОБА_3 13 квітня 2016 року надала суду письмові заперечення на позов, які приєднані до матеріалів справи. Вважає, що оскільки з 01 жовтня 2011 року положення ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність, а з квітня 2014 року відповідно до Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» пенсії обчислювались в розмірі 70% середньомісячного заробітку, підстав для перерахунку позивачу раніше призначеної пенсії немає. Згідно Законів України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» та «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» не передбачалось збереження для раніше призначених пенсій попереднього механізму обчислення їх розміру. Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213 від 02 березня 2015 року з 01 червня 2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначалось відповідно до спеціальних законів в тому числі до Закону України «Про прокуратуру», тому, на думку представника, з 01 червня 2015 року не повинні здійснюватись ні призначення, ні перерахунки пенсії відповідно до спеціальних законів. Оскільки позивач не довів вимог, а пенсія, призначена відповідно до чинного законодавства України, представник просила відмовити в задоволенні позову.
Ухвалою суду від 14 квітня 2015 року вказану справу призначено до судового розгляду в судовому засіданні, оскільки за результатами розгляду заперечення відповідача суд дійшов висновку про неможливість ухвалення законного судового рішення без проведення судового засідання.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 вимоги позову підтримала в повному обсязі просила суд їх задовольнити.
Представник відповідача УПФ України в м. Вінниці - Павич О.С. вимоги позову не визнала, просила суд у їх задоволенні відмовити.
Всебічно, повно, об'єктивно, дослідивши наявні у справі докази, з'ясувавши обставини, на які посилається позивач, як на підставу своїх вимог, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, оцінивши їх в сукупності, суд приходить до висновку про часткове задоволення вимог позовної заяви з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з лютого 1993 року перебуває на обліку в органах Пенсійного Фонду України і отримує пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати (а.с. 13).
Згідно довідки, виданої прокуратурою Вінницької області від 09 грудня 2014 року № 11-1146 вих-14, стаж прокурорсько-слідчої роботи ОСОБА_1 в органах прокуратури становить 18 років 04 місяці 23 дні (а.с. 12).
З довідки, виданої прокуратурою Вінницької області від 11 лютого 2016 року № 18/30 вбачається, що ОСОБА_1 працювала у прокуратурі Вінницької області на посаді начальника відділу прокуратури області. Заробітна плата з 01 грудня 2015 року згідно постанови КМУ від 09 грудня 2015 року складає всього 14 022 грн. 95 коп. (а.с. 11).
11 лютого 2016 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам відповідно до постанови КМУ № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року, надавши довідку, видану прокуратурою Вінницької області від 11 лютого 2016 року № 18/30 про розмір середньомісячного заробітку. Просила відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» призначити і виплачувати їй пенсію у розмірі 90% середньомісячного заробітку на підставі наданої довідки.
Однак, 03 березня 2016 року листом № 484/06-33-2/02-1 позивач отримала відмову (а.с. 8-10), яка мотивована тим, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 від 02 березня 2015 року згідно якого з 01 червня 2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначалось відповідно до спеціальних законів в тому числі до Закону України «Про прокуратуру», тому, на думку відповідача, підстави для перерахунку пенсії позивачу відсутні.
Суд вважає таку відмову безпідставною враховуючи наступні обставини.
Відповідно до частини першої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (№ 1789-XII від 05 листопада 1991 року, в редакції від 12 липня 2001 року) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Згідно із ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру»).
Водночас, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» до статті 50-1 Закону внесено нову норму (друге речення частини п'ятнадцятої), згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання)» максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом. Пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень ч. 2 та ч. 3 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом.
Таким чином, перерахунок пенсії, призначеної до 01 жовтня 2011 року, проводиться в разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, виходячи з розміру, встановленого на час призначення пенсії.
Пунктом 5 Прикінцевих положень закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 від 02 березня 2015 року, на який посилається відповідач, з 01 червня 2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначалось відповідно до спеціальних законів в тому числі до Закону України «Про прокуратуру».
Проте дана норма підлягає застосуванню лише для осіб, пенсія яким відповідно до спеціальних законів, в тому числі до Закону України «Про прокуратуру», нараховується з 01 червня 2015 року, у даному випадку застосуванню не підлягає, виходячи з принципу незворотності дії законів у часі.
Разом з тим, правила щодо перерахунку пенсій працівників прокуратури залишились незмінними.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», підвищена заробітна плата працівників прокуратури.
Згідно із ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Тобто, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом № 3668-VІ зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята, вісімнадцята ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ не зазнали.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Крім того, вирішуючи питання про застосування наведеного Закону в часі, суд виходить з того, що згідно зі ст. 22 Конституції України, закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно ст. 50-1 ч. 13 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Таким чином, дії відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку її пенсії є протиправними, оскільки не відповідають вимогам Конституції України та Закону.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову та визнання дій відповідача протиправними, зобов'язання управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці перерахувати пенсію ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року, виходячи з 90% заробітної плати на підставі довідки про зарплату, виданої прокуратурою Вінницької області від 11 лютого 2016 року № 18/30.
Що стосується допущення постанови суду до негайного виконання слід зазначити наступне.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 256 КАС України, негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць. Поряд з цим, згідно з п. 1 ч. 2 ст. 256 КАС України суд, який прийняв постанову, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в постанові звернути до негайного виконання постанову у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, визначених пунктами 1 і 2 частини першої цієї статті.
Таким чином, з аналізу вказаної норми слідує висновок, що негайне виконання постанов в адміністративних справах може застосовуватись лише у разі стягнення суми боргу, а відтак у вимогах позивача про допущення до негайного виконання постанови суду зобов'язального характеру не може бути задоволена. Крім того, така вимога не є позовною вимогою в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, а є встановленням порядку виконання судового рішення.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 19, 22, 58 Конституції України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (№ 1789-XII від 05.11.1991 року) в редакції від 12 липня 2001 року, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року № 3668-VI, ст.ст. 2, 6-11, 14, 158 163, 183 -2 КАС України, суд,
п о с т а н о в и в :
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці про визнання неправомірними дії щодо відмови у перерахунку пенсії і зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у місті Вінниці щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 за вислугою років.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Вінниці здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії у розмірі 90% від суми заробітної плати відповідно до довідки №18/30, виданої 11 лютого 2016 року прокуратурою Вінницької області на відповідній посаді станом на 01 грудня 2015 року, починаючи з 01 січня 2016 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Вінницький міський суд Вінницької області. У разі, якщо судом було проголошено лише вступну та резолютивну частини, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Вінницького міського суду
Вінницької області К.П. Гуменюк